اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش پروگرام کردن بوت لودر arduino

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش پروگرام کردن بوت لودر arduino

من بیشتر با pic کار میکنم. پروژه pinguino که مشابه Arduino هست از میکروکنترلر های PIC استفاده میکنه. بوت لودرش هم خیلی راحت پروگرام میشه. حالا ما اومدیم واسه اینکه ارزونتر در بیاد کارامون گفتیم بریم سراغ AVR و Arduino. چندتا atmega8 و atmega8a و atmega168 و atmega32 و attiny13a خریدم. یه پروگرامر خریدم stk500. بعد دیدم arduino این پروگرامر رو پشتیبانی نمیکنه. رفتم Code vision وBascom و atmel stadio رو دانلود کردم. ولی هر جوری کردیم نشد که نشد. تا الان چند تا از میکروها قفل شدن. دوستانی که Avr کار میکنن این فیوز بیت ها رو واسه بوت لودر Arduino چه جوری باید تنظیم کرد؟

پاسخ : روش پروگرام کردن بوت لودر arduino

بوت لودر تنها برای پروگرام شدن میکرو از طریق رابط سریال (RX-TX) است.
    برای پروگرم کردن با STK500 یا مثلن USBasp که از طریق SPI پروگرم می کنند، نیاز به فایل هگز دارید.
    که به روشی که در همین بخش توضیح داده شده(آردوینو روی هر میکروکنترلری) میتونید نتیجه بگیرید.

فیوز بیت ها رو هم از گوگل سوال کنید. :smile:

دیدگاه

دوست عزیز من الان یه سری میکرو خام دارم که باید بوت لودر رو روش بریزم. توی خود نرم افزار از چند تا پروگرامر برای پروگرام مستقیم بوت لودر روی میکرو پشتیبانی میشه که پروگرامر من توش نیست. فایل هگز بوت لودر ها رو توی پوشه arduino-1.0.5\hardware\arduino\bootloaders هستش. من فایل ها رو ریختم ولی فیوز بیت هاش رو نمیدونم. توی PIC فایلهای هگز تنظیمات بوت لودر رو هم دارند و نیازی به تنظیم جداگانه نیست. دارم نا امید میشم.
      هر چقدر توی pinguino راحت بودم اینور توی Arduino اذیت شدم. اونجا خیلی راحت بوت لودر رو پروگرام میکردی. بعد هم میکرو رو مستقیم به پورت USB وصل میکردی و همه چیز تموم بود

این همه دنگ و فنگ نداره. یادش بخیر پنج شیش تا از پروژه های بچه ها رو با همین pinguino براشون درست کردم...
      دارم فکر میکنم بی خیال Arduino بشم

دیدگاه

کسی تا حالا بوت لودر Arduino رو میکرو پروگرام کرده؟
        من میخوام خودم Arduino رو بسازم.

دیدگاه

بهتر هست به جای بوت لودر، فایل هگز رو مستقیم پروگرام کنید . تنظیمات فیوز بیت ، اصلیش گذاشتن روی کریستال خارجی هست و بقیه زیاد مهم نیست ، البته به جز 2560 که کمی تغییرات بیشتر می خواد

دیدگاه

خوب من یه STK500 native دارم که توی کدویژن و بسکام میشناسدش.
            1- فیوز بیت ها رو باید برای atmega8 چه جوری بزارم
            2- فیوز بیت های atmega8 و atmega8a با هم فرق دارن

تا الان کلی میکرو رو دستم مونده که دیگه شناخته نمیشن :sad:

دیدگاه

1- همه چیز آردوینو کاملا منبع باز هست، از نقشه شماتیک و پی س بی بردها و شیلد ها گرفته تا کدها و کتابخانه ها و تمام جزئیاتش، برای تمام بردها تنظیمات فیوز بیتش توی اینترنت هست کافیه یه سرج کوچک در گوگل انجام بدید.
              http://www.codingwithcody.com/2011/04/arduino-default-fuse-settings/
              علاوه بر اون شما هر مشکلی داشته باشید و توی انجمن آردوینو سوال کنید و پیگیر باشید به نتیجه میرسید، اگر فیوز بیتهای قفل میکرو رو فعال نکرده باشید راه برگشت داره و احتمالا کار ساده ای هم هست این بنده خدا هم ظاهرا مشکل شما رو داشته و بعد از یک پست حل شده مشکلش منم بقیش رو نخواندم دیگه:
              http://forum.arduino.cc/index.php?topic=71580.0

2- اگر دنبال راه ارزان هستید به نظرم اصلا سراغ بردهای برنامه پذیر نباشید، با همون میکرویی که مسلط هستید سخت افزاری که لازم دارید رو کنارش بذارید و مونتاژ کنید و کارتون رو انجام بدید، اگرچه بردهایی مثل آردوینو پرو مینی با قیمت 13 تومن هست که چیپش مگا328 هست و هزینه برد و متعلقات و مونتاژ اس ام دیش رو که حساب کنید با اون ابعاد و ضریب اطمینان قیمتشون خوبه خداییش!!
              3- در کل هم به نظر من آردوینو جا افتاده تر از Pinguino هست، چه از نظر سخت افزاری و بردها و شیلدها و ماژول های جانبی و چه از نظر تنوع محصول در داخل و خارج از کشور، برای تایید حرفم کافیه یکبار توی مارکت های مثلا اندروید arduino و یکبار pinguino رو جستجو کنید و ببینید نتایجشون چیه، به همون نسبت منابع برای شما بیشتر خواهد بود و محصولاتش بیشتر به دستتون میرسه و مشکلاتتون راحت تر حل میشه، من بحثی در مورد این ندارم که کدوم بهتر از دیگری هست و اونارو با هم مقایسه نمیکنم بلکه منظورم فراگیر شدن و رشدشون هست، به نظر من اگر تصمیم دارید با بردهای برنامه پذیر این سبکی کار کنید arduino مناسب تر هست چراکه تنوع محصولاتش در کشور بیشتر هست و بیشترم میشه، ماژول های جانبیش راحت تر و ارزان تر گیرتون میاد، رشدش در کشور ما هم احتمالا بهتر خواهد بود.
              از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
              هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
              اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
              اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

http://turbodigital.ir/?p=40

دیدگاه

با سلام و درود
                  نرم افزار آردوینو توانایی این را دارد که به صورت مستقیم و توسط برخی پروگرامرها بوت لودر را درون میکروکنترلر بریزد.
                  فهرست پروگرامرهای پشتیبانی شده در فهرست Tools => Programmer موجود است.

حال شما می توانید پروگرامر مورد نظر خود را انتخاب کنید و میکروکنترلر را روی آن قرار دهید و سپس روی گزینه Burn Bootloader کلیک کنید تا بدون نیاز به تنظیم فیوزبیت ها بوت لودر روی میکروکنترلر قرار گیرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X