اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایا واقعا نور ماورا بنفش میکروب رو از بین می بره

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایا واقعا نور ماورا بنفش میکروب رو از بین می بره

سلام دوستان

لامپ ماورا بنفش می تونه میکروب ها رو از بین ببره باکتری ها چی ؟

پاسخ : ایا واقعا نور ماورا بنفش میکروب رو از &#1576

طول موجهای کوتاه اشعه ماورای بنفش می‌تواند باکتری‌ها و سایر ارگانیسمهای کوچک را منهدم کند. به همین دلیل برای ضد عفونی کردن سطوح مانند اتاقهای بیمارستانها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پرتو فرابنفش برای ضد عفونی آب، موادخوراکی، تجهیزات پزشکی و لوازم صنعتی و غیره می‌توان استفاده نمود.
    منبع: ویکیپیدیا

دیدگاه

پاسخ : ایا واقعا نور ماورا بنفش میکروب رو از بین می بره

نور ماورابنفش چندین دسته بندی داره مثل UV-A , UV-B هر کدوم از اینا در یه زمینه ای بهتر کار میکنن توی ویکی پدیا بهتر توضیح داده که برای ضد عفونی کدوم طیف بهتر هست
      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

led های مادون قرمز و ... توانایی این کار رو دارند ؟
        طول موجشون دقیق هست یا تو یک دامنه ای قرار داره ؟

دیدگاه

کاربرد مادون قرمز با ماورا بنفش و تاثیراتشون به کل با هم فرق داره تا جایی که میدونم نه نمیشه
          طول موجها هم بر حسب دیتاشیتشون میشه دید که در چه رنجی هستند
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

ببینید الان توی بازان لامپ ماورا بنفش می فروشن می خواستم بدونم این لامپ ها میکروب رو ازبین می برن اخه برای اشپزخونه می خوام که شب روشن بشه و برای صبح محیط استریل شه :wow:

دیدگاه

اولا که وسواسییییییییی این چه کاریه میخواید بکنید آخه !!!!
              بودن میکروب بد که نیست خوب هم است (جدی گفتم اگه لازم داشتید توضیح بدم)
              دوما فرضا که این کار انجام بشه پدر وسایل خونه در میاد مرد مومن هر چی پلاستیک هست میپوسه . ماشاللا تو آشپزخونه که پلاستیک یافت نمیشه :redface:
              هم لامپ طرح مهتابیش هست هم ال ای دی
              به طول موجشون نگاه کنید متوجه میشید که فایده داره یا نه

دیدگاه

http://www.aligoodarzy.blogfa.com/post-56.aspx
                http://www.tamadonariya.com/water-disinfection/3.htm
                برای ورود علم ، تکنولوژی ، پیشرفت به اجازه کسی احتیاج نیست !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ben-robot نمایش پست ها
                  ببینید الان توی بازان لامپ ماورا بنفش می فروشن می خواستم بدونم این لامپ ها میکروب رو ازبین می برن اخه برای اشپزخونه می خوام که شب روشن بشه و برای صبح محیط استریل شه :wow:
                  از نظر میکروبیولوژی ایده ی بسیار خوبیست اما چون تابش فرابنفش برای سلامت پوست و چشم انسان مضر است بهتر است ملاحظات مربوطه رعایت شود به ویژه که در محیط تاریک مردمک چشم بیشتر باز می شود و طبعا تابش UV بیشتری که وارد چشم می شود بمراتب زیان بیشتری به شبکیه خواهد زد

برای نمونه من با دو تا LED فرابنفش و یک درایور ، ایده ی ساده ای را عملی کردم و آنهم ابزارکی است که کنار لامپ یخچال قرار می گیرد و بسادگی محیط داخل یخچال و خوراکیها را می تواند استریل کند . شرکتهای یخچالساز می توانند با نصب آن ، تبلیغات خوبی برای محصول خود دست و پا کنند
                  تابش فرابنفش می تواند باکتریها و هاگ قارچها (کپک) را نابود کند پس به سلامت و طول عمر خوراکیهایی که داخل یخچال می گذارید کمک شایانی می کند مثلا شیر خیلی دیرتر ترش می شود
                  فقط نکته ی ماجرا ، رعایت همان ملاحظاتیست که گفته شد لذا ابزار مذکور را طوری تنظیم کردم که بمحض باز کردن درب یخچال ، خاموش می شود و بمحض بستن آن ، روشن می شود. دقیقا برعکس کار لامپی که داخل یخچال وجود دارد. تنظیم مذکور هم هیچ کار خاصی ندارد و فقط لازمست رشته سیم های درایور را به دو سر کلید وصل/قطع لامپی که داخل یخچالست وصل کرد :

البته برای افزایش کارایی ، پیشنهاد می کنم از هر سه نمونه ی الیدی/پاورالیدی که هر کدام طول موج متفاوتی تولید می کند (UV-A ,UV-B ,UV-C) برای این منظور بهره گرفته شود

دیدگاه

عزیز مگه میخوای تو آشپزخونه بیمار عمل کنی که استریل باشه؟ هیچ جایی برای انسان سالم لازم نیست استریل یا ضد عفونی باشه مگر برای زخم و بیماری و عمل جراحی و موارد مشابه .. اگه همچین موردی هست که هیچ اگه نه به قول دوستمون شدیدا وسواسی گریه
                    شما آشپزخونه رو تمیز کنی که چربی نباشه رو درو دیوار که میکروبا نچسبن و رشد نکنن کافیه
                    محیط بدون میکروب یا بسیار کم میکروب برای بدن مفید ک نیست هیچ به صورت غیر مستقیم میشه گفت مضر هم هست (سیستم ایمنی ضعیف میشه)
                    نیازی نیست همه میکروب ها رو از بین ببریم تعدادشون کم باشه کافیه .. یه نظافت معمولی میکنی و تمام

"معایب ضدعفونی اشعه: باقی*نماندن تاثیر ضدعفونی کنندگی، نبود دانش فنی دربارهٔ چگونگی عمل سیستم*های UV در شرایط مختلف،برای مواد آلی مناسب نیست، برای سطوح غیرقابل دید مثل زوایا و خلل و فرج مناسب نیست و روی بعض از اشیا اثر کمتری دارد مثلاً اشعه می*تواند سطوح آلومینیوم و شیشه را استریل کند ولی روی چوب و لاستیک و کاغذ را نمی*تواند استریل کند."
                    "موارد حفاظتی:
                    فوتون*های پرتو فرابنفش به خصوص در باند UVB،
                    به هر نوع مولکول DNA متعلق به ارگان*های زنده، به اشکال گوناگون حمله*ور می*شوند.
                    همه پرتوهای UVA،UVB ویا UVC
                    قادرند که از عمر سلول*های اساسی بدن از جمله بافت*های فیبروزی پروتئینی موجود در بدن از جمله پوست، استخوان، غضروف و هرگونه بافت پیوندی بکاهند."

نور بیشتر از حد طبیعی فرا بنفش یکی از عوامل بروز سرطانه هم به صورت مستقیم میتونه رو بدن تاثیر بذاره هم با شکستن ملولوکهای مواد آلی که تو آشپزخونه ممکنه باشن مثل مواد غذایی

میدونستی حشرات تو نور فرا بنفش بهتر میتونن ببینن؟ فعالیت حشرات (مثل تولید مثل) زیر نور فرا بنفش بیشتر میشه
                    حتی تو بعضی گلخانه ها برچسب های ضد ماورا بنفش میذارن که فعالیت آفت ها کم بشه

از اینا گذشته انتظار داری مثلا چنتا ال ای دی پاور یا مهتابی روشن کنی و کل آشپزخونه رو ضد عفونی کنه؟ اینکار به این سادگیا نیست باید شدت نور به حدی باشه که بتونه به باکتری ها انرژی لازم جهت کشتنشون رو وارد کنه والا فایده نداره

اینهمه طبیعت زحمت میکشه فرا بنفش رو کم کنه و تو یه حدی نگه داره اونوقت شما میخوای بیاری تو محیط خونه؟
                    زندگی پر ز وجود است ولی ..
                    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

یک نکته
                      به چه دلیل میخوای توی آشپزخونه بزاریش؟
                      بعد میتونی به ویکی پدیا مراجعه کنی و نوع مناسب ترش که طول موج مناسب تری داره رو انتخاب کنی
                      اگر میخوای برای تمام نوع سطح و باکتری باشه میتونی ترکیبش رو بذاری
                      فقط یادت باشه ممکنه تاثیرات بدی داشته باشه ترکیبش

فرستاده شده از Nokia_Xِ من با Tapatalk
                      این مشکل رو تجربه کردم
                      یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
                      بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

از بین بردن میکروبها با UV مرسوم هست اما بیشتر در مورد تصفیه ی آب ، آن هم با حجم محدود ، آن هم با لامپهای بسیار پر قدرت UV :
                        جدول زیر،مقدار انرژی لازم برای تابانیدن به واحد سطح برای از میان بردن باکتریها و ویروسهای گوناگون، ذکر شده است:
                        MICRO ORGANISM FLUENCE (DOSE)
                        E.coli 6.6 mj/cm²
                        Cryptosporidium parvum < 10 mj/cm²
                        Giardia lamblia < 10 mj/cm²
                        Hepatitus Virus 8 mj/cm²
                        Influenza Virus 6.6 mj/cm²
                        Shigella dysenteriae 4.2 mj/cm²
                        Legionella pneumophila 3.8 mj/cm²
                        Salmonella paratyph 6.1 mj/cm²

دیدگاه

سلام و عرض خسته نباشید من اینو میخواستم توی یه دستگاه هوا کش بزارم واسه ضد عفونی هوا فایده داره؟ تغیرات مولوکولیش برای ریه ضرر نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور نمایش پست ها
                            از بین بردن میکروبها با UV مرسوم هست اما بیشتر در مورد تصفیه ی آب ، آن هم با حجم محدود ، آن هم با لامپهای بسیار پر قدرت UV :
                            جدول زیر،مقدار انرژی لازم برای تابانیدن به واحد سطح برای از میان بردن باکتریها و ویروسهای گوناگون، ذکر شده است:
                            MICRO ORGANISM FLUENCE (DOSE)
                            E.coli 6.6 mj/cm²
                            Cryptosporidium parvum < 10 mj/cm²
                            Giardia lamblia < 10 mj/cm²
                            Hepatitus Virus 8 mj/cm²
                            Influenza Virus 6.6 mj/cm²
                            Shigella dysenteriae 4.2 mj/cm²
                            Legionella pneumophila 3.8 mj/cm²
                            Salmonella paratyph 6.1 mj/cm²
                            یعنی برای از بین بردن فرضا ویروس آنفولانزا 6.6 میلی ژول بر سانتی متر مربع باید نورفرابنفش به سطح برسه؟ چه مدت زمانی این نور باید بتابه ؟
                            زندگی پر ز وجود است ولی ..
                            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

سلام دوستان
                              لامپ ماورا بنفش می تونه میکروب ها رو از بین ببره باکتری ها چی ؟
                              باسلام:
                              بله نور فوق بنفش باعث ازبین رفتن میکروب ها می شود به حدی که قوی ترین میکروب ها نمی توانند بیش تر از 10 دقیقه زیر نور فوق بنفش خورشید دوام بیاورند. به همین خاطر در دین مبین اسلام اشاره می کند که هنگام تابیدن نور آفتاب به داخل اتاق پنجره هارا باز کنید. (چون وجود شیشه پنجره مانع رسیدن نورفوق بنفش خورشید به داخل اتاق می شود وباعث از بین رفتن میکروب ها نمی شود.)
                              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X