اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشی برای حذف آفست AC در تغذیه خازنی - ایزوله سازی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشی برای حذف آفست AC در تغذیه خازنی - ایزوله سازی؟

سلام،
    به کمک مطالب تاپیک منابع تغذیه خازنی و سایت های معرفی شده از سوی دوستان عزیز،
    تعدادی منبع خازنی برای الیدی ها ساختم.

مدتی قبل یک منبع ساده بر پایه قطعات زیر رو با اسکوپ خروجی گرفتم،

[code=xml]1u-400V
    100R-1W*2
    1n4007*4
    100u-100V
    22R-1W
    3v6-1W
    1200u-10V
    330n-smd
    led+10K[/code]
    شماتیک رو به خاطر روتین بودن و بینهایت تکراری بودن نیاوردم، اگر لازم بود، رسم میکنم.

ریپل/آفست تمیز و سینوسی که در شکل دیده میشود، حدود100mVpp هست.
    برای صاف کردن آن راه حلی به ذهن دوستان میرسد؟

خازن های اضافی تغییری ایجاد نکردند و فقط شکل موج تمیز تر و سینوسی تر شد!
    علت وجود این موج سینوسی چیست؟ :question:

یک مساله دیگه:
    روشی برای ایزوله سازی خروجی این مدل منبع تغذیه وجود دارد؟
    (حقیقتن من مشکلی با این تغذیه ها نداشتم و با مدارات میکروکنترلری هم کار کردم، ولی زیاد شنیدم که ایزوله نیستند!

تشکر فراوان. :smile:

پاسخ : روشی برای حذف آفست AC در تغذیه خازنی - ایزوله سازی؟

شکل دوم
    ریپل خروجی هست ؟
    و مقدارش 100mv هست ؟
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

زیاد سخت نگیرین اگر خیلی حساس هستین سر راه + یک دیود بذارین و یک خازن صافی دیگه بعد دیود و منفی بذارین و ولتاژ تمیز تر رو از اونجا بگیرین البته در این حالت ولتاژ زنر باید 0.7 ولت بیشتر انتخاب بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
        شکل دوم
        ریپل خروجی هست ؟
        و مقدارش 100mv هست ؟
        بله،
        شکل اول خروجی 3.7 ولت اصلی است.
        شکل دوم فقط بخش ریپل هست با Vpp حدود 100mV.
        نوشته اصلی توسط mohsen++
        زیاد سخت نگیرین اگر خیلی حساس هستین سر راه + یک دیود بذارین و یک خازن صافی دیگه بعد دیود و منفی بذارین و ولتاژ تمیز تر رو از اونجا بگیرین البته در این حالت ولتاژ زنر باید 0.7 ولت بیشتر انتخاب بشه
        تشکر، خروجی رو با دیود به مدار هام متصل میکنم.
        در مورد ایزوله سازی ک واقعن ذهن منو ب شدت مشغول کرده، نظری دارید؟
        چون پل دیودی و زنر و خازن های فیلتر رو داریم و میتونم با یک دیود یکسوساز دیگه، خط منفی رو در انتها از زمین تغذیه جدا کنم.
        ولی گفته میشه که باید ایزوله بشه و بنده هم نمیخام یک موقع اتفاقی برای استفاده کننده بیافته، ب هیچ وجه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p

در مورد ایزوله سازی ک واقعن ذهن منو ب شدت مشغول کرده، نظری دارید؟
          چون پل دیودی و زنر و خازن های فیلتر رو داریم و میتونم با یک دیود یکسوساز دیگه، خط منفی رو در انتها از زمین تغذیه جدا کنم.
          ولی گفته میشه که باید ایزوله بشه و بنده هم نمیخام یک موقع اتفاقی برای استفاده کننده بیافته، ب هیچ وجه.
          هیچ کدوم از این کار ها مدار رو ایزوله نمیکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
            هیچ کدوم از این کار ها مدار رو ایزوله نمیکنه
            اصلن راه حل معقولانه ای برای استفاده ی همزمان تغذیه خازنی و ایزوله بودن مدار وجود دارد؟

دیدگاه

چه بخواین و چه نخواین تغذیه های خازنی شرط ایزولاسیون رو برقرار نمیکنند و در لمس اونها همیشه امکان برق گرفتگی وجود داره مگر اینکه فاز به خازن پلی استر وصل بشه و نول به گراند در این صورت با لمس گراند خطر برق گرفتگی تا زمانی که نول از گزاند قطع نشه یا جای فاز و نول عوض نشه وجود نداره .

البته یک روش من در اوردی برای حفاظت بیشتر وجود داره و اونم اینه که هم سر راه فاز و هم سر راه نول یعنی هر دو سر رودی خازن پلی استر ولتاژ بالا بذارن این کار باعث میشه جریان عبوری از بدن قربانی در هر حالت اتصال دوشاخه به پریز توسط راکتانس خازنی خازن ورودی متصل به فاز محدود میشه . این روش دو مشکل داره اول اینکه همچنان ایزولاسیون وجود نداره دوم اینکه ظرفیت خازنهای ورودی باید دو برابر بشه و این قضیه حجم و هزینه مدار رو بالا میبره

دیدگاه

تشکر بابت پاسخ هاتون.

میتونین، در بدترین حالت بگین دقیقن چطوری میشه که برق بتونه به خروجی راه پیدا کنه؟
                با توجه به اینکه پل دیودی داریم. بعد هم 2 طبقه محدود کننده ولتاژ و جریان.
                و باز زمین خروجی، با دیود جدا شده از تغذیه.

در این مورد زیاد بررسی کردم ولی حالتی ک برق گرفتگی اتفاق میافته تقریبن غیرممکن بوده!
                تنها چیزی ک ب ذهنم رسیده، جریان معکوس دیود های یکسوساز هست یا خرابی و اتصال باز اون ها.
                :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                  تشکر بابت پاسخ هاتون.

میتونین، در بدترین حالت بگین دقیقن چطوری میشه که برق بتونه به خروجی راه پیدا کنه؟
                  با توجه به اینکه پل دیودی داریم. بعد هم 2 طبقه محدود کننده ولتاژ و جریان.
                  و باز زمین خروجی، با دیود جدا شده از تغذیه.

در این مورد زیاد بررسی کردم ولی حالتی ک برق گرفتگی اتفاق میافته تقریبن غیرممکن بوده!
                  تنها چیزی ک ب ذهنم رسیده، جریان معکوس دیود های یکسوساز هست یا خرابی و اتصال باز اون ها.
                  :question:
                  استاندارد استفاده از تغذیه خازنی در مواردی است که :
                  1- به هیچ وجه مدار یا دستگاه قسمت فلزی با امکان تماس با کاربر انسانی را نداشته باشد
                  2- مدار بدون ایزولاسیون های لازم امکان اتصال به دستگاه یا وسیله دیگری را نداشته باشد
                  صنعتی ترین دستگاه هایی که در آنها از تغذیه خازنی به وفور استفاده می شود :
                  1- کنتورهای دیجیتالی برق که هیچ قسمت فلزی با امکان تماس با کاربر انسانی را ندارند و ارتباط آنها با دستگاه ریدر بصورت ایزولاسیون نوری می باشد
                  2- پانل میترهای تابلویی بدون قسمت های فلزی با امکان تماس با کاربر انسانی و بدون خروجی دیتای غیر ایزوله (مانند RS485)

دیدگاه

فکر کنم تا خروجی پل دیود اتصال باز نشه و مدار بسته باشه خطر برق گرفتگی خیلی کمه تا وقتی مدار داره کار میکنه منو برق نگرفته :mrgreen:
                    به همین خاطر من به غیر از مصرف کننده خروجی یه مقاومت در حد مگا اهم در خروجی موازی قرار میدم
                    برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X