اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش طراحی آمپلی فایر از 0 تا 100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش طراحی آمپلی فایر از 0 تا 100

با سلام خدمت همه اساتید
    هدف از ایجاد این تاپیک این هست که با کمک شما دوستان عزیز بتونیم یک مدار آمپلی فایر رو خودمون از ابتدا طراحی و اجرا کنیم.
    بنده حقیر خیلی به مبحث آمپلی فایر علاقه دارم و همیشه دوست داشتم که خودم بتونم یک مدار رو طراحی کنم اما بخاطر نداشتن دانش کافی و نبود تاپیکی با این عنوان تصمیم گرفتم که با کمک شما اساتید اهل فن این کار رو عملی کنم.
    ممنون میشم که کمک کنید و اعلام کنید که باید از کجا شروع کنم :redface:

پاسخ : آموزش طراحی آمپلی فایر از 0 تا 100

خوب دوست عزیزشمااول بایستی مشخص کنی که برای چه استفاده ای می خوای بعدش دوستان راهنمایی های لازم رومی کنن.
    سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

دیدگاه

معمولا تمام نقشه ها یه چارچوب اصلی دارن ( سیم بندی درایو قدرت ) که در نقشهای تقویت قدرت و کلاس کاری شون در کتاب ها اومده و در این مورد 90 درصد تقویت کننده ها تقریبا شبیه به هم هستن
      فقط مداری که این درایو قدرت را پشتیبانی میکنه در نقشه های مختلف متفاوته که اینا میشه در یه کارگاه الکترونیک تا حدودی تغیرش داد
      خیلی از اماتور های کشورهای دیگه همچین کار هایی را انجام میدن و معمول هست ولی بین ماها این کار متاسفانه معمول نیست چون همیشه دنبال لقمه اماده هستیم
      --------------------------- --------------------------

دیدگاه

ممنون از اینکه جواب دادید.
        خدمت دوست عزیزم عرض کنم که من دنبال لقمه آماده نیستم و میخوام که با کمک دوستان عزیز شروع به بررسی تقویت کننده ها و همچنین طراحی یک آمپلی فایر پر قدرت البته با کیفیت کنم که به عنوان یک مبتدی در زمینه طراحی به کمک اساتید نیاز دارم :redface:
        این تاپیک رو هم بخاطر خودم و سایر عزیزانی که مثل من دوست دارند که یک تقویت کننده درست کنند که از 0 تا 100 رو خودشون انجام داده باشند ایجاد کردم
        حالا هم از اساتید خواهش و تقاضای همکاری دارم
        ممنونم :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emparator
          خوب دوست عزیزشمااول بایستی مشخص کنی که برای چه استفاده ای می خوای بعدش دوستان راهنمایی های لازم رومی کنن.
          نقشه و آمپلی های آماده زیاد دارم،من میخوام که یک تقویت کننده رو از پایه طراحی و اجرا کنم

دیدگاه

تاپیک جالبی زدی دوست عزیز.
            اگر بقیه دوستان هم همکاری کنند می تونیم از تحلیل مدارهای تقویت کننده ضعیف شروع کنیم و به مرور مطالب رو حرفه ای تر کنیم.
            پیامبر اکرم (ص):
            دانش اندر گنجینه‏ هایى اسـت که کـلـیدهاى آن پرسش است ؛ پس ، خدایتان رحمت کند ، بپرسید ، که با این کار چهار نفر اجر مى‏ یابند: پرسشگر ، پاسخگو ، شنونده و دوستدار آنان .
            جویاى دانش ، جویاى رحمت است . جوینده دانش رکن اسلام است و پاداشش با پیامبران داده می شود.
            هر گاه جوینده دانش در حال آموختن علم مرگش فرا رسد ، شهید مرده ‏است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammad.z
              تاپیک جالبی زدی دوست عزیز.
              اگر بقیه دوستان هم همکاری کنند می تونیم از تحلیل مدارهای تقویت کننده ضعیف شروع کنیم و به مرور مطالب رو حرفه ای تر کنیم.
              هدف منم همینه که از ابتدا به ساکن کار طراحی و اجرا رو انجام بدیم که با کمک دوستان این امر هم شدنی است :rolleyes:

دیدگاه

با تشکر از عزیزانی که تصمیم گرفتن با سکوت به این تاپیک کمک کنن. :smile:
                با تحقیق و مطالعه به این نتیجه رسیدم که یک آمپ کلاس D طراحی کنم .
                از نظر راندمان باید گفت که واقعا" جایی برای بحث کردن نذاشته این کلاس!!!
                توی یک طرح از شرکت اینترنشنال رکتیفایر مداری رو که دیدم راندمان 98% داشت که واقعا" خارق العاده بود!
                تنها مشکلی که توی این کلاس وجود داره این هست که گفته میشه اعوجاج (thd)حاصل از فرکانس سوییچینگ مدار یک مقدار اذیت میکنه که انشاله رحمان به این مشکل هم رسیدگی میکنیم.
                تصمیمم بر این شد برای اینکه کار رو اصولی پیش ببریم ابتدا اولیت بندی کنیم مراحل رو و هر مرحله رو بررسی کنیم و در پایان هر مرحله نتیجه رو اعلام کنیم.
                حالا اینم برای شروع :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2eny1
                  با تشکر از عزیزانی که تصمیم گرفتن با سکوت به این تاپیک کمک کنن. :smile:
                  با تحقیق و مطالعه به این نتیجه رسیدم که یک آمپ کلاس D طراحی کنم .
                  از نظر راندمان باید گفت که واقعا" جایی برای بحث کردن نذاشته این کلاس!!!
                  توی یک طرح از شرکت اینترنشنال رکتیفایر مداری رو که دیدم راندمان 98% داشت که واقعا" خارق العاده بود!
                  تنها مشکلی که توی این کلاس وجود داره این هست که گفته میشه اعوجاج (thd)حاصل از فرکانس سوییچینگ مدار یک مقدار اذیت میکنه که انشاله رحمان به این مشکل هم رسیدگی میکنیم.
                  تصمیمم بر این شد برای اینکه کار رو اصولی پیش ببریم ابتدا اولیت بندی کنیم مراحل رو و هر مرحله رو بررسی کنیم و در پایان هر مرحله نتیجه رو اعلام کنیم.
                  حالا اینم برای شروع :

من با کلاس های A و B و AB زیاد کار کردم اما متاسفانه با کلاس D هرگز!
                  به نظرم میتونه موضوع جالبی برای پژوهش باشه.
                  شما بحث رو شروع کن ما هم همراهی میکنیم. هر جا نیاز به آزمایش عملی باشه بنده در خدمتم.
                  پیامبر اکرم (ص):
                  دانش اندر گنجینه‏ هایى اسـت که کـلـیدهاى آن پرسش است ؛ پس ، خدایتان رحمت کند ، بپرسید ، که با این کار چهار نفر اجر مى‏ یابند: پرسشگر ، پاسخگو ، شنونده و دوستدار آنان .
                  جویاى دانش ، جویاى رحمت است . جوینده دانش رکن اسلام است و پاداشش با پیامبران داده می شود.

دیدگاه

همونطور که در تصاویر بالا مشاهده میکنید سیگنال صوتی با یک سیگنال مثلثی وارد یک مقایسه کننده میشوند که سیگنال حاصل از مقایسه این دو موج با هم که تقریبا" میشه گفت که همون موج مدوله شده است به شکل pwm هست. (spwm)
                    این موج بعد از اینکه از خروجی مقایسه گر گرفته میشه میاد و به طبقه کنترل pwm و سوییچینگ منتقل میشه و در نهایت بعد از تقویت توسط پل H بوسیله یک فیلتر پسیو،فیلتر شده و در خروجی سیگنال صوتی تقویت شده رو داریم.
                    به همین سادگی :biggrin:
                    تصاویری رو قرار میدم بلکه شما هم ترغیب بشید و وارد عمل بشید :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2eny1
                      همونطور که در تصاویر بالا مشاهده میکنید سیگنال صوتی با یک سیگنال مثلثی وارد یک مقایسه کننده میشوند که سیگنال حاصل از مقایسه این دو موج با هم که تقریبا" میشه گفت که همون موج مدوله شده است به شکل pwm هست. (spwm)
                      این موج بعد از اینکه از خروجی مقایسه گر گرفته میشه میاد و به طبقه کنترل pwm و سوییچینگ منتقل میشه و در نهایت بعد از تقویت توسط پل H بوسیله یک فیلتر پسیو،فیلتر شده و در خروجی سیگنال صوتی تقویت شده رو داریم.
                      به همین سادگی :biggrin:
                      تصاویری رو قرار میدم بلکه شما هم ترغیب بشید و وارد عمل بشید :biggrin:

تقریبا میشه گفت که تا حدی عملکردش مثل اسپیدکنترل موتورهای براش رادیوکنترل هستش.
                      برای آمپلی فایر موج PWM رو چطوری باید تولید کرد و چطوری عمل میکنه؟
                      مثلا اگر تون صدا تغییر کنه و یا صدا کم و زیاد بشه، چه تغییراتی باید در موج ایجاد بشه؟ به نظرم اگر اینا رو یاد بگیریم همه چی حله.
                      پیامبر اکرم (ص):

دیدگاه

اینجا از مقایسه گر استفاده شده که دو موج رو با هم مقایسه میکنه و نتیجه رو در خروجی به شکل spwm تحویل میده که با تغییرات موج ورودی،موج خروجی هم دیوتی سایکلش تغییر میکنه.
                        حالا ما باید برای قدم اول یک مدار مولد رمپ رو طراحی کنیم و با سیگنال صوتی به یک مقایسه گر اعمال کنیم :rolleyes:

دیدگاه

اینم یک مولد موج مثلثی که همین الان شبیه سازی کردم: :applause:

همونطور که میبینید با استفاده از یک اشمیت تریگر و انتگرال گیر موج مثلثی با فرکانس 50khz رو تولید کردم .
                          حالا قدم بعد مقایسه این موج مثلثی با یک سیگنال سینوسی توسط یک مقایسه گر هست.

اینم از مقایسه گر و موج pwm :

اضافه شده در تاریخ :
                          اینم از شبیه سازی مدار با half-bridge : :mrgreen:

همونطور که توی عکس میبینید توی این مدار دو موج مثلثی و سینوسی رو با فرکانس های 50khz و 1.5khz به مقایسه گر دادم و pwm تولید شده رو به گیت های ماسفت ها و در خروجی هم با استفاده از یک فیلتر پایین گذر موج سینوسی رو از دو سر خازن گرفتم :biggrin:
                          حالا نوبت به بررسی کاملتر و طراحی میرسه

البته این نکته رو هم واسه دوستان عشق اینورتر بگم که با این روش به راحتی هر چه تموم تر میتونید یک اینورتر سینوسی خالص رو با راندمان بالا طراحی کنید :job:

دیدگاه

واقعا" برای این نسل خودمون توی ایران متاسفم که که به معنای واقعی کلمه،لیاقت داشتن هیچی رو نداریم و از ایرانی بودن و نژاد برتر و باهوش بودن فقط شعارش رو یاد گرفتیم :cry2:
                            یعنی واقعا" اینقدر این مطلب بدرد نخور هست که هیچ کسی حاضر به یک نظر ساده دادن هم نیست!
                            همینه که هیچ وقت ایران و ایرانی جماعت پیش رفت نمیکنه و همیشه در حال درجا زدنه! چون فقط بدنبال لقمه آماده و جویده شده هستیم حتی اگرجواب هم نداد عیبی نداره :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2eny1
                              واقعا" برای این نسل خودمون توی ایران متاسفم که که به معنای واقعی کلمه،لیاقت داشتن هیچی رو نداریم و از ایرانی بودن و نژاد برتر و باهوش بودن فقط شعارش رو یاد گرفتیم :cry2:
                              یعنی واقعا" اینقدر این مطلب بدرد نخور هست که هیچ کسی حاضر به یک نظر ساده دادن هم نیست!
                              همینه که هیچ وقت ایران و ایرانی جماعت پیش رفت نمیکنه و همیشه در حال درجا زدنه! چون فقط بدنبال لقمه آماده و جویده شده هستیم حتی اگرجواب هم نداد عیبی نداره :sad:
                              شرمنده داداش
                              یه مدت کارام زیاد بود فرصت نمیکردم سر بزنم. وگرنه عاشق بحثتون هستم.
                              این موج PWM که تولید میشه چه رابطه ای با صدای ورودی داره؟
                              راستش به نظرم اگر اولش یه خرده راجع به مشخصات صدا بیشتر بحث کنیم، در ادامه، مطلب بهتر جا می افته. مثلا باید بدونیم شکل موج صدای نازک و کلفت و یا زیر و بم چه تفاوتی با هم دارند. چون که در آخرین مرحله باید پالس PWM تقویت شده رو با استفاده از فیلترها، دوباره به صدای آنالوگ معمولی تبدیل کنیم؛ بدون این که مشخصات اصلی موج اولیه تغییر کنه.
                              مقایسه صدای اولیه با یک موج مثلثی با فرکانس ثابت هم ایده خوبیه و خودم توی طرح های زیادی مثل اسپیدکنترل موتورهای DC ازش استفاده کردم؛ ولی در مورد صوت به همین سادگی نیست و ممکنه در این بین خیلی از مشخصات صدا از بین بره و یا تغییر کنه. بنابراین باید توی تنظیم مدار و انتخاب قطعات خیلی دقت کنیم.

پیامبر اکرم (ص):

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X