ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    2013/08/28
    184
    1

در مورد ترانزيستور npn

سلام مهندسين عزيز

واسه من تو کار با ترانزيستور هاي منفي از قبيل c945 و bd137 و bd139 , tip41 , tip42 و ... واسم يه سوال پيش اومده
    من با بوسيله ي ميکرو و يه مقاومت سر راهش بيس اين ترانزيستور ها رو تحريک ميکنم و کليد زني هم درست و دقيق انجام ميشه تا اينجا سوالي نيست
    سوال اينجاست که تو اين ترانزيستور اميتر ورودي و کلکتور خروجيه و يا بالعکس ؟؟؟؟
    آخه در هر دو حالت هم داره خوب جواب ميده و مدار کار ميکنه حتي تو جريان هاي بالا
    تو سايت مهندس لاچيني اومده ورودي رو به اميتر داده و خروجي رو از کلکتور ميگيره اما من وقتي با يکي از اساتيدم (که مدرک دکترا داره) وارد همين بحث شدم سر يه مدار ايشون نظرشون اين بود که کلکتور ورودي و اميتر خروجيه و حتي گفتن که فکر نميکنن که اگر کلکتور خروجي باشه ترانزيستور راه اندازي بشه اما آزمايش کرديم و جواب داد
    حالا واسه من سوال شده که کدوم حالت بهتره و چرا ؟؟؟
    امير مسعود مقدم
    2008/10/24
    528
    141

پاسخ : در مورد ترانزيستور npn

وقت بخیر

معمولا امیتر به تغذیه وصل میشه و کلکتور به بار !! ولی برعکسش هم میشه استفاده کرد !! در حالت اول تحریک بیس با ولتاژ کمتری هست !! چون همه ولتاژ روی بیس و امیتر میفته !! وای در حالت دوم ولتاژ تحریک بیشتری میخواد چون ولتاژ بار هم هست !! در حدی که اگه خروجی شما 24 ولت باشه .. به بیس باید ولتاژ تحریک بعلاوه ولتاژ خروجی 24 ولت داده بشه !!
    2013/08/28
    184
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط taktrashe
    وقت بخير

معمولا اميتر به تغذيه وصل ميشه و کلکتور به بار !! ولي برعکسش هم ميشه استفاده کرد !! در حالت اول تحريک بيس با ولتاژ کمتري هست !! چون همه ولتاژ روي بيس و اميتر ميفته !! واي در حالت دوم ولتاژ تحريک بيشتري ميخواد چون ولتاژ بار هم هست !! در حدي که اگه خروجي شما 24 ولت باشه .. به بيس بايد ولتاژ تحريک بعلاوه ولتاژ خروجي 24 ولت داده بشه !!
    ممنون از راهنماييتون اما من در دو حالت ولتاژي که به بيس اعمال کردم يکي بود و فرقي نميکرد و به گفته ي شما چون خروجي من 5 ولت هست بايد ولتاژ تحريک بيس از 5 بيشتر باشه اما اينطور نيست و حتي از 5 ولت کمتر هم هست !
    حالا نظرتون چيه ؟
    امير مسعود مقدم
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

سلام خدمت شما
    دوست عزيز براي سوييچ کردن يه بار با ترانزيستور منفي از اين دو حالت استفاده ميشه که
    هر دو حالت کارايي داره

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

دوست عزيز شما ابتدا جريان بار رو محاسبه کنيد که وابسته به امپدانس بار و ولتاژ تغذيه هست
    و بعد با توجه به نمودار بهره جريان ترانزيستور و با با توجه به جريان بار ميزان جريان براي اشباع ترانزيستور بدست مي آد
    حال با اعمال ولتاژ به بيس که بتونه جريان اشباع ترانزيستور رو تاميين کنه ترانزيستور سوييچ خواهد کرد
    اين قائده توي دو آرايش تصوير بالا هم صادقه
    موفق باشيد
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4