اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل پروگرم کردن و فیوز بیت ها !!! کمک کنید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل پروگرم کردن و فیوز بیت ها !!! کمک کنید

سلام. ببخشید چند سوال داشتم :
    1- این نوع تنظیم بودن فیوز بیت درسته یا نه ( برای کارهای ساده – در ضمن فیوزبیت ها در حالت پیش فرض هستند )
    2- اگه اشتباه استش ، بگید کجا ها اشتباه و باید رویه چی تنظیم بشن. ( قابلیت چندبار پروگرم کردن رو داشته باشن و... ) و پس از تنظیمات روی کدوم کلیک کنم تا پروگرم بشه؟
    3- من همینطوری که هست به صورت عملی که استفاده می کنم ، فقط پورت ها ( نمی دونم چندتاشون ) فقط مثلا من نوشتم که پورت B روشن و خاموش بشه و در پروتئوس هم کار می کنه ولی در عمل فقط پورت B روشنه و مطمئنا کاری به برنامه نداره چون هر برنامه ای که بریزم همین وضع رو داره.
    4- کلا اگه می تونید مشکلم رو حل کنید.
    کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

پاسخ : مشکل پروگرم کردن و فیوز بیت ها !!! کمک کنید

سلام دوست عزیز .
    من یک مقاله در وبلاگم تحت عنوان آموزش پروگرم کردن AVR در کامپایلر CODEVISION به همراه آموزش کلیه ی فیوزبیت ها دارم که با STK200+/300 هستش. امیدوارم کمکت کنه .

WWW.kamangari.blogfa.com
    موفق باشی .
    http://www.kamangari.blogfa.com
    ارسال برترین جزوات کنکور ارشد برق

دیدگاه

سلام
      به نظر جایی اشتباه نشده. فقط داری از کریستال خارجی استفاده می کنی یا نه؟ فیوز بیت کریستال رو روی داخلی هم تنظیم کن باز امتحان کن. برای پروگرم کردن هم کافی بری رو FlashROM tab بعد براحتی فقط روی دکمه IC سبز رنگ کنار دکمه خروج که روش عکس در گذاشته کلیک بزنی.

دیدگاه

من از کریستال داخلی استفاده می کنم ولی چطور تنظیم فیوزبیت ها رو روی کریستال داخلی تنظیم کنم؟

دیدگاه

به طور پیشفرض فیوزبیت مربوط به کریستال روی یک مگا هرتز داخلی تنظیم شده. اما اگه اونو روی خارجی تنظیم کردی تو ساده ترین راه باید کریستال رو به میکرو وصل کنی بعد دوباره بیای اونو روی اسیلاتور داخلی تنظیم کنی.

دیدگاه

نه من تغییری تو فیوزبیت هاش ایجاد نکردم. آیا تنظیم مربوط به ولتاژش تغییری لازم داره یا نه ؟ چون من به 5 ولت وصلش می کنم.
            دیگه اون SPI enable رو باید روی چی تنظیم کنم؟

دیدگاه

می شه بگید حداقل جریان و حداکثر جریان برای میکروکنترلر mega 8 چقدره ؟

دیدگاه

سلام
                اگه میکروکنترلر رو نو خریداری کرده باشی، همونطور که حامد اشاره کرد فیوز بیت به صورت پیش فرض رو 1 مگا هرتز داخلی تنظیم شده در غیر اینصورت مثلا اگه از کسی گرفته باشی با ید به دونی که چه جوری کلاک میکروشو تامین می کرده. باید اون کلاک و بهش بدی تا کار بکنه. ولی در عکسی که شما گذاشتی مسلما میکروکنترلر کار کرده و کلاکشم درسته. اون سطح ولتاژی هم که در عکس مشخص شده ربطی به ولتاژ کاری نداره فقط در صورتی که فیوز بیت پایینش فعال باشه، بعد از اینکه میکروکنترلر تغذیش به زیر مقدار مشخص شده که در فیوز بیت بالاش مشخصه، افت کنه، میره تو Reset تا همه چیز عادی بشه. اشکال شما ربطی به مدارت که بستی نداره؟ مدارت به چه صورته؟ کد برنامت به چه صورته؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  به نظر من بهتره یه نگاهی به دیتا شیت میکرو بندازید
                  در دوقسمت تنظیم فیوز بیت ها را گفته در دو جدول یزکی برای کریستال داخلی و دیگری برای خارجی
                  در قسمت external calibration جدول تنظیم فیوز بیت ها برای کریستال خارجی و با توجه به فرکانس(یا مقدار کریستال)
                  و در قسمت inrenal calibration جدول تنظیم داخلی آور ده شده

دیدگاه

سلام.

من تا حالا avr رو لاک نکردم.
                    قبلا ها که 8051 کار میکردم یه گزینه داشت که لاک میکرد برای avr کجاس؟(بیسکام)
                    www.icesi.ir

دیدگاه

این هم مداری که بستم. برنامش هم :
                      $regfile = "m8def.dat"
                      $crystal = 1000000
                      Config Portd = Output
                      Config Portb = Output
                      Config Portc = Output
                      Do
                      Portd = &HFF
                      Portb = &HFF
                      Portc = &HFF
                      Wait 1
                      Portd = 0
                      Portb = 0
                      Portc = 0
                      Wait 1
                      Loop
                      End

رو پروتئوس کار می کنه ولی عملیش :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میلاد موسوی
                        سلام.

من تا حالا avr رو لاک نکردم.
                        قبلا ها که 8051 کار میکردم یه گزینه داشت که لاک میکرد برای avr کجاس؟(بیسکام)
                        میلاد جان توی سری مگا 6تا LockBit هست که 4 تای اون مربوط به Boot Loader و استفاده از دستورالعمل های LPM و SPM در اونها میشه و دوتای دیگه مربوط به قفل نرم افزاری Flash و EEPROM میشه، این دوتا LB1 و LB2 هستند که جدول مربوط به تنظیماتشون فکر کنم توی DataSheet هست یعنی حتما هست، اون 4 بیت مربوط به Boot Loader هم دوتا جدول داره که میتونی با توجه به اون جدول ها و تنظیم این LockBit ها دسترسی به حافظه و استفاده از دستورات SPM و LPM رو محدود کنی، این Lock Bit ها رو با BLBnm نشون میدن، صفحه 249 دیتاشیت مگا 16 رو نگاه کنی دوتا جدول مربوط به اینهارو کشیده که اگر این بیتهارو چطور برنامه نویسی کنی چه نتیجه ای حاصل میشه.
                        توی بیسکام نمیدونم کجا باشه ولی هرجا این بیتهارو دیدی مال همینه.
                        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                        شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان
                          در همان شکلی که وحید-الکترونیک زحمت کشیده و گذاشته ( در اول موضوع ) دیده میشه که فیوز بیتهای مربوط به قفل بعد از فیوز بیتهای نام و Calibration اومده که در پروگرمر بسکام توضیح های بسیار روشن و واضحی براش آورده که چه بیتهایی برای چه کاری به کار میرند. دو بیت آخر برای قفل برنامه است که نوشته: (No memory Lock features enabled for parallel and serial programming) یعنی هیچ محدودیتی برای برنامه ریزی حافظه نیست. که در این شکل آزاد خواهید بود که حافظه را بخوانید و بنویسید و ...
                          در رابطه با مشکل وحید-الکترونیک البته اشکال خاصی رو من حداقل نمی تونم ببینم. ولی از LED مطمئن هستی؟ جهتش درسته؟ چرا از یک مقاومت 1K بین LED و زمین استفاده نمی کنی؟ یک کنترل بکن باز خبر بده!

دیدگاه

جهت LED درسته. مقاومت 1k هم فایده ای نداره. از جهت Led مطمئنم چون led فقط روشنه و حالت چشمک زن نداره.
                            کسی می تونه یک ATMEGA 8 پروگرم شده بفروشه ، ببینم مشکل از مداره یا نه؟

دیدگاه

چی شد؟
                              هیچ کدوم تاثیری نداره. اگه ممکنه یکی میکرو پروگرم شده برام بفرسته. خلاصه راهنماییهاتون رو از ما دریغ نکنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X