اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتقال 5 ولت با سیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتقال 5 ولت با سیم

سلام
    من یه میکرو دارم که یه خروجیش یک میشه و میخوام این یک رو 8 متر اونطرف به یه آیسی دیگه بدم
    جواب میده به نظر شما؟
    اصلا تا چند متر میشه با سیم این 5 ولت رو انتقال داد بطوری که واسه یه آیسی ttl به مفهوم یک تلقی بشه؟
    چیکار باید بکنم؟
    telgram:09396888049

پاسخ : انتقال 5 ولت با سیم

اون سر سیم بعد 8 متر شما 1 ولت هم نداری.
    اگه بخوای مستقیم هم بدی نویز خیلی اذیت میکنه.

دوتا ترانزیستور بذار.یکی بذار خروجی میکروت و ولتاژ 24 بفرست به سیمت.یکی هم بذار اونور که ttl رو یک کنه.
    دیگه این 24ولت توی این 8 متر هر چقدر افت کنه میتونه بیس یک ترانزیستور رو درایو کنه.
    ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      من همینکارو برای کنترل دریچه های ما کردم حدود 6 متر کشیدم حتی 1 ولت هم افت نداشتم(ولتاژ میکرو 4.9وولتاژ در انتهای سیم 4.75 واز طرفی نویزی هم ندارم و20 روز دستگاه داره کار میکنه من از سیم فلت 12 رشته استفاده کردم...البته جسارتا برای ورودی مقومت پل بزار
      حتی اگه بارت 2آمپرهم باشه افت کمی داری

دیدگاه

دوستان، بار و نویز و افت ولتاژ کجا بود؟!! چرا بنده خدا رو سرِ کار میذارید؟!
        ورودی TTL مگه چقدر جریان می کشه. اصاً پین خروجیِ میکرو مگه چقد می تونه جریان بده؟!! 2 آمپر چه خبره؟!

جامپر عزیز، شما به راحتی، بدون هیچ گونه تردید، خروجیِ میکرو رو با هر سیم و کابلی که رنگش رو دوست می داری! وصل کن به اون سمت. مشکلی هم پیش نمیاد.
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
          ورودی TTL مگه چقدر جریان می کشه. اصاً پین خروجیِ میکرو مگه چقد می تونه جریان بده؟!! 2 آمپر چه خبره؟!

جامپر عزیز، شما به راحتی، بدون هیچ گونه تردید، خروجیِ میکرو رو با هر سیم و کابلی که رنگش رو دوست می داری! وصل کن به اون سمت. مشکلی هم پیش نمیاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
            اون سر سیم بعد 8 متر شما 1 ولت هم نداری.
            اگه بخوای مستقیم هم بدی نویز خیلی اذیت میکنه.

دوتا ترانزیستور بذار.یکی بذار خروجی میکروت و ولتاژ 24 بفرست به سیمت.یکی هم بذار اونور که ttl رو یک کنه.
            دیگه این 24ولت توی این 8 متر هر چقدر افت کنه میتونه بیس یک ترانزیستور رو درایو کنه.
            فکر کنم یکی user pass ایشون رو هک کرده
            این حرفا از leon بعیده

کاملا تایید میشه
            فقط مدارهاتون رو در برابر اتصال نادرست سیمها ( اعمال ولتاژ نادرست از یک سیستم دیگه یا اشتباه بستن سیمها )بخوبی حفاظت کنین

دیدگاه

اقا واقعا اگر کسی 20متر سیم داشته باشه بخواد با میکرو اطلاعات رو بفرسته و نتونه وسط سیم رو قطع کنه باید چیکار کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بنیامین خلیلی
                اقا واقعا اگر کسی 20متر سیم داشته باشه بخواد با میکرو اطلاعات رو بفرسته و نتونه وسط سیم رو قطع کنه باید چیکار کنه
                باید از پروتکل RS485 استفاده کنه.با این پروتکل میتونی تا 1200 متر سیم کشی کنی.
                ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

ای سی مخصوص داره میکروکنترلر avrاز ان پشتیبانی می کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                    باید از پروتکل RS485 استفاده کنه.با این پروتکل میتونی تا 1200 متر سیم کشی کنی.
                    برای متراژ های در حد چند متر تا چند ده متر ی راه حل مناسب هست.

اینکه خودتون ولتاژ رو ب کمک ترانزیستور شیفت کنید رو 12 و اون طرف هم با یک زنر و مقاومت دوباره در سطح TTL.
                    بعد اگر کابلتون شیلد دار هم باشه که خیلی نتیجه بهتری میگیرید. اما با کابل های معمولی هم ی کارایی میشه کرد.

دیدگاه

والا منم همینو گفتم ...نزن

دیدگاه

بدون هیچ مشکلی جواب میده. 10 متر، 20 متر، 30 متر، اصاً هر متراژی که شما می خواید!
                        الآن لابد می خوای بگی >>من برای 50 متر چی کار کنم؟!<< جواب اینه که: پسرم، 50 متر هم جواب میده. نگران نباش..
                        تنها مسئله سرعت 0 و 1 شدنِ سیگناله. چون با افزایش طول سیم، امپدانس بیشتر خازنی میشه تا مقاومتی. و فرکانسِ 0 و 1 کردن کم میشه. برای راه اندازیِ رله، صفر و یک کردن، روشن/خاموش کردن چراغ، ورودیِ کلید فشاری به میکروکنترلر و امثالِ اینها، مشکلی پیش نمیاد

نوع کابلش هم فقط به سلیقه شخصیِ شما بستگی داره. مثلاً صورتی باشه، آبی باشه، مشکی باشه، یا نارجی. فرقی نمی کنه!!

برای سیگنالهای دیجیتال پر سرعت (مثلاً با فرکانس بیشتر از 1 کیلوهرتز) شما باید به صورت تفاضلی سیگنال رو منتقل کنید. همون 485 یا 422 که دوستان اشاره کردند بهترین گزینه ست.
                        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

بدون هیچ مشکلی جواب میده. 10 متر، 20 متر، 30 متر، اصاً هر متراژی که شما می خواید!
                          الآن لابد می خوای بگی >>من برای 50 متر چی کار کنم؟!<< جواب اینه که: پسرم، 50 متر هم جواب میده. نگران نباش..
                          تنها مسئله سرعت 0 و 1 شدنِ سیگناله. چون با افزایش طول سیم، امپدانس بیشتر خازنی میشه تا مقاومتی. و فرکانسِ 0 و 1 کردن کم میشه. برای راه اندازیِ رله، صفر و یک کردن، روشن/خاموش کردن چراغ، ورودیِ کلید فشاری به میکروکنترلر و امثالِ اینها، مشکلی پیش نمیاد

نوع کابلش هم فقط به سلیقه شخصیِ شما بستگی داره. مثلاً صورتی باشه، آبی باشه، مشکی باشه، یا نارجی. فرقی نمی کنه!!

برای سیگنالهای دیجیتال پر سرعت (مثلاً با فرکانس بیشتر از 1 کیلوهرتز) شما باید به صورت تفاضلی سیگنال رو منتقل کنید. همون 485 یا 422 که دوستان اشاره کردند بهترین گزینه ست.
                          والا ما امتحان کردیم نشد :eek: .اگه شما میگی میشه حتما میشه دیگه :biggrin: .
                          rs485 خود میکرو داره.
                          نحوه ی برقراری ارتباط که از طریق USART میکرو هست . دستوراتش هم دستورات ارتباط سریاله .

دیدگاه

ممنون از همه دوستان
                            منم گیج شدم
                            والا من مقاومت یه سیم حدود شش متری رو گرفتم 2 اهم شد تقریبا و این فک نکنم چنان افت ولتاژی ایجاد کنه
                            حالا طولم بشه 30 متر میشه 10 اهم باز هم مشکلی ایجاد نمیکنه فک کنم

telgram:09396888049

دیدگاه

خود میکرو اینترفیس rs485 نداره استاندارهای rs232 و rs422 و rs485 همگی بر مبنای ارتباط سریال هستند و با استفاده از uart سخت افزاری یا نرم افزاری میکرو کار میکنند .

همونطور که دوستان گفتند چیزی که شما رو محدود میکنه تضعیف خط انتقال یا همون سیم رابط شماست در سرعتهای پایین مثل قطع و وصل یک کلید تقریبا محدودیتی ندارین البته قانون اهم رو باید مد نظر داشته باشین ( مقاومت سیم در برابر مقاومت پول پ نباید قابل توجه باشه ) اگه هم محیط نویزیه باید مقاومت پول پ رو کمتر بگیرین .

در سرعتهای بالاتر مثلا 9600 بیت بر ثانیه خروجی لاجیک میکرو برای ارتباط در فواصل نزدیک جواب میده در حد چند متر ولی بهتره که از مبدل ttl به rs232 استفاده کنین این مبدل ولتاژ 0 و 5 رو به +12 , -12 تبدیل و برد اونو بیشتر میکنه تا جایی که یادمه استاندارد rs232 تا 15 متر روی سیم معمولی با بیت ریت 9600 جواب میده ( هرچند در عمل در بردهای بالاتری هم درست کار میکنه )

برای بردهای بالاتر شما شما باید به rs422 و rs485 پناه ببرین که بردهای بمراتب بالاتری رو پشتیبانی میکنند ( با استفاده از سیمهای بهم تابیده شده و استفاده از خروجی و ورودی دیفرانسیلی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X