اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت pcb به روش سیلک اسکرین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت pcb به روش سیلک اسکرین

سلام دوستان بعد از چند وقت تلاش تونستم شابلون چاپ سیلک را درست کنم ، امدم روی فیبر پیادش کنم از رنگ اپوکسی استفاده کردم مدارکه خوب شد اما موقع تمیز کردن رنگ از روی شابلون (با استفاده از ریتارد و پشم شیشه) شابلون از هم پاشید و محو شد .
    رنگی که استفاده کردم درسته یا بهتره از رنگ pvc استفاده کنم؟ قبلا از رنگ pvc استفاده کردم کیفیتش بهتر بود اما از روی شابلون پاک نمیشد به نظرتون چکار باید کرد؟
    برای رنگ سولدرماسک (لایه سبز) از رنگ اپوکسی میشه استفاده کرد؟
    درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

پاسخ : ساخت pcb به روش سیلک اسکرین

نمیدونم چرا این همه دوستان الکترونیک داریم اما هیچ کدومشون مثل خودم اولین نیاز که pcb هست رو نمیتونن به یک روش صنعتی پیاده کنن

بیاین با همکاری هم این موضوع رو به نتیجه برسونیم تا خیلی از هزینه های ساخت مدارمون کم بشه شما بگید من امتحان میکنم نتیجه رو بهتون میگم .

ببینم چیکار میکنید

تا مرحله ساخت شابلون رو من رفتم
    2 نوع رنگ رو هم امتحان کردم
    1- رنگ pvc که کیفیت خوبی داره ولی پاک کردنش از روی شایلون با این روشی که من یاد دارم سخته(استفاده از ریتارد و پشم شیشه)
    2- رنگ اپوکسی راحت پاک میشه اما کیفیتش پایین تره و موقع پاک کردن رنگ از روی شابلون شابلون هم خراب میشه وشابلون فقط میشه برای هر تعداد مداری که در یک مرحله میزنیم استفاده کرد بعد تمیز کردن رنگ دیگه شابلون خراب میشه

نمیدونم شاید روش پاک کردنم اشتباهه (پشم شیشه رو میزنم داخل ریتارد بعد میکشم به شابلون که سوراخ های مسدود شده با رنگ باز بشه)
    شاید برای ساخت شابلون مورد استفاده در رنگ اپوکسی باید از سخت کننده هم برای شابلون استفاده کرد؟
    رنگ pvc که اگر سخت کننده استفاده بشه شابلون خراب میشه

به امیداینکه موضوع ساخت pcb به روش سیلک را همیشه همین جا به نتیجه برسونیم .
    درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b.saeed65
      به امیداینکه موضوع ساخت pcb به روش سیلک را همیشه همین جا به نتیجه برسونیم .
      فقط مدارات که ترک ها و فاطله مابینشون بیشتر از 30 میل باشه میشه با روش سیلک زد . در غیر اینصورت با روش لامینت صورت میگیرد .
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        فقط مدارات که ترک ها و فاطله مابینشون بیشتر از 30 میل باشه میشه با روش سیلک زد . در غیر اینصورت با روش لامینت صورت میگیرد .
        ممنون
        ولی برای سولدر ماسک و مارکاژ باید از سیلک استفاده کرد
        بهترین روش برای پاک کردن رنگ مورد استفاده از روی شابلون رو میدونید؟
        مشکل من بیشتر پاک کردن رنگه که شابلون خراب میشه
        فکر کنم نباید از پشم شیشه استفاده کنم اما اگر استفاده نکنم پاک نمشه

دیدگاه

مشکل من بیشتر پاک کردن رنگه که شابلون خراب میشه
          خوب فرض کن بعد یک ساعت رنگ خشک بشه و سیلک خراب بشه . مگه توری با اون لاک مخصوص چنده ؟ قیمتی که نداره خوب . تو اون یک ساعت شما اقلا میتونی 100 برد بزنی . اینهمه حساسیت برای چیه ؟
          اصولا سیک ها عمر مفید دارن مثلا از هر 1000 بار چاپ یک بار سیلک عوض میشه . دیگه خیلی مته رو خشخاش نزار . سیلک رو چاپ میکنن و بعد برد رو چاپ میکنن و سیلک رو میندازن دور خوب .
          با رنگ pvc و ریتاردر کار میکنن . اصولا توری سیلک مثلا بعد یک ماه میپوسه .
          من همون اول کار با سیلک که تقریبا برمیگردد به سال 76 از سیلک نا امید شدم . عین این میمونه که برای یک لیوان شیر یک گاو رو بزرگ کنی تا بدوشی . علاوه بر این حتما باید سیلک با ماشین اتوماتیک چاپ بشه یا مهارت اونقدر زیاد بشه که دست با سرعت و فشار یک نواخت اسکوچی رو رو توری بکشه . واقعا به دنگ و فنکش نمی ارزه .

بی خیبال سیلک شو برای نمونه سازی با لامینت کار کن برای چاپ رو تیراژ هم از شرکت ها خدمات بگیر و عمرت رو طلف نکن .میشه گفت که هزینه فیبر تو یک مدار خیلی ناچیزه حالا شما فرض کن رو تیراز 1 - 2 درصد کل هزینه میشه . مثلا تو یک محافظ یخچال پول یک خازن بیشتر از هزینه فیبر میشه . تازه سوراخ کار و اسید بازی و هزار تا دنگ و فنگ داره .
          برد

دیدگاه

بحث گرونی یا ارزونیش نیست
            بحث سر اینه که چرا خودمون این روش رو یاد نگیریم و میتونیم یک کار کوچیک توی رشته خودمون از این روش داشته باشم.

فیلم های زیادی دیدم که کارخونه ها هم دارن با لامینت کار میکنن و میان چاپ سولدر و مارکاژ رو سیلک کار میکنن
            این روش رو من نمیخوام برای نمونه زدن استفاده کنم برای تعداد میخوام

تقریبا کارگاه رو راه انداختم امروز عصر رفتم و پیشرفت خیلی خوبی داشتم رنگ اپوکسی تمام شد
            فقط مونده رنگ pvc
            فردا رنگ اپوکسی رو برای خود مدار استفاده میکنم ببینم چی میشه و کیفیتش چطور در میاد

رنگ pvc کیفیتش خیلی عالی در میاد فقط بدیش اینه که خیلی زود بخشی از سوراخ های پارچه مسدود میشه وفاجعه خدا رو شکر تمیز هم نمیشه به این راحتی

ممنون

دیدگاه

به هرحال با سعی وتلاش موفق میشی . شک نکن .
              یک عکس از کارگاه و سیلک وجاپ و فیبرو ... بذار .

دیدگاه

رنگ pvc کیفیتش خیلی عالی در میاد فقط بدیش اینه که خیلی زود بخشی از سوراخ های پارچه مسدود میشه وفاجعه خدا رو شکر تمیز هم نمیشه به این راحتی

ممنون
                با سلام منم کارهای چاپ سیلکم رو خودم انجام میدم. برای چاپ روی سطوح سخت مثل فلز و برد و غیره از رنگ GL از شرکت مارابو استفاده میکنم. بخاطر اینکه بین چاپ زدنهام چند دقیقه فاصله هست، بعد از هر بار چاپ، شابلون رو با ریتاردر تمیز میکنم. فکر کنم اگه شما هم زود تمیزش کنین سوراخها پر نمیشه.
                کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                  با سلام منم کارهای چاپ سیلکم رو خودم انجام میدم. برای چاپ روی سطوح سخت مثل فلز و برد و غیره از رنگ GL از شرکت مارابو استفاده میکنم. بخاطر اینکه بین چاپ زدنهام چند دقیقه فاصله هست، بعد از هر بار چاپ، شابلون رو با ریتاردر تمیز میکنم. فکر کنم اگه شما هم زود تمیزش کنین سوراخها پر نمیشه.
                  میشه درباره این رنگ که گفتید بیشتر توضیح بدین؟
                  رنگ رو با ریتارد به چه شکل پاک میکنید
                  فکر میکنم روش من اشتباهه که از پشم شیشه با ریتارد استفاده میکنم

دیدگاه

این رنگ برای چاپ روی سطوح سخت استفاده میشه.البته بعلاوه هاردنر مخصوصش و بهتره بعد از چاپ حرارت ببینه تا زودتر و بهتر خشک بشه. حتما به سایت مارابو مراجعه کنین و دیتا شیت رنگهاش رو بخونین.
                    ریتاردر حلال بسیار قوی هست، خیلی قویتر از تینر 10000. من ریتاردر رو توی یه ظرف آبپاش که شیشه پاک کنها دارند ریختم. چند تا پیس میزنم به شابلون. بعد با انگشت چندین بار روی شابلون میکشم تا رنگ باقیمونده کاملا توی ریتاردر حل و رقیق بشه. بعد همشو با یه دستمال کاغذی یا پارچه از زیر و رو پاک میکنم. اگه هنوز رنگ روی شابلون مونده باشه دوباره این کارو تکرار میکنم.

ریتاردر که مطمئنا لاک روی شابلونو حل نمیکنه. ولی فکر میکنم استفاده از پشم شیشه باعث خرابی شابلون بشه.
                    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

ممنون از راهنمایتون فردا به روش شما پاک میکنم ببینم چی میشه

دیدگاه

از رنگ کوره ای استفاده کنید ریتادر عکاسی رو خراب نمی کنه .اب لاک حساس از بین می برده طرز کشیدن رو شابلونم اثر داره با پارچه نخی یا تریکو پاک کن
                        او

دیدگاه

نوشته اصلی توسط setareh shab
                          از رنگ کوره ای استفاده کنید ریتادر عکاسی رو خراب نمی کنه .اب لاک حساس از بین می برده طرز کشیدن رو شابلونم اثر داره با پارچه نخی یا تریکو پاک کن
                          ممنون من ریتارد میزدم به شابلون و مستقیم ریتارد و شابون رو با رنگش زیر اب میگرفتم خراب میشد الان رنگ UV گرفتم بهتر شده اما روش پاک کردنم رو عوض نکردم و شابلون خراب میشد

یعنی فقط با ریتارد و پارچه پاکش کنم کافیه نیازی به شستن شابلون با آب اصلا نیست؟

دیدگاه

دستتون درت نکنه
                            اطلاعات خوبی بود
                            راه در جهان یکی است و ان راه راستی است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X