اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش استفاده از ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش استفاده از ترانزیستور

با سلام
    در این تایپیک قصد داریم آموزش استفاده از ترانزیستورها را داشته باشیم.

یک مدار فلاشر طراحی کرده بودم برای تابلو LED ثابت با مشخصات زیر:

میکرو مگا8
    22کانال
    حداکثر جریان هر کانال 500 میلی آمپر
    آی سی استفاده شده ULN2803

روش کار هم ساده بود
    پایه های 1تا8 مستقیما به میکرو وصل بود به عنوان ورودی فرمان
    پایه 9 منفی مشترک مدار
    پایه ی مثبت تمام LED ها مستقیما به مثبت 12 ولت مدار وصل بود
    پایه 11تا18 آی سی نیز به منفی دسته های LED که با توجه به رنگ LED ها و تعداد سری شده مقاومت های متغیری گذاشته شده بود و از این بابت مشکلی نبود
    تغذیه ی مدار 12 ولت 10 آمپر
    22 تا 500 میلی آمپر حداکثر 11 آمپر
    تنها هدف ما نیز استفاده به عنوان سوئیچینگ بوده است

حال که می خواهیم برای هر کانال تا 5 آمپر یا حتی 10 آمپر رو سوئیچ کنیم دنبال یه راه حل مناسب می گردیم.
    براساس پیشنهاد یکی از دوستان ترانزیستور TIP122 تهیه کردیم. در دیتاشیت این ترانزیستور جریان کلکتور رو 5 آمپر زده ولی در یکی از تایپیک ها عنوان شده بود این ترانزیستور بیشتر از 2آمپر جواب نمی دهد. آیا واقعا همینطور است؟
    سپس برای بایاس ترانزیستور TIP122 و انتخاب مقاومت بیس با مشکل روبرو بودم. یکی از خوبی های ULN2803 این بود که مقاومت ورودی بیس را داخل خود دارد و می توان مستقیما به میکرو وصل کرد اما برای TIP122 نیاز به محاسبه ی جریان کلکتور است. فرض بر این است که جریان حداکثر کلکتور یعنی 5 آمپر را بخواهیم داشته باشیم. با چه فرمولی باید مقاومت بیس را حساب کنیم؟ آیا امکان وصل مستقیم بیس TIP122 با مقاومت مناسب به میکرو وجود دارد؟ چون جریان بیس رو توی دیتاشیت 120 میلی آمپر زده . در صورتی که جواب خیر است چگونه می توان برای درایو بیس TIP122 از ULN2803 استفاده کرد؟ در دیتاشیت TIP122 ولتاژ VBE را 5 ولت نوشته و ولتاژ روشن شدن ترانزیستور را 2.5 ولت نوشته است و جریان IBE Cut_Off رو 2 میلی آمپر زده. مقدار hfe رو هم 1000 زده.

لطفا با استفاده از این مشخصات و داده های دیتاشیت نحوه ی محاسبه ی مقاومت بیس رو معرفی کنید.

پس از آن جدیدا در یکی از تایپیک ها گفته شده بود می توان از لاجیک ماسفت به شماره IRFZ44 استفاده کرد و مستقیما به میکرو وصل کرد. آیا می توان از این ماسفت به همان روش ULN2803 استفاده کرد؟ گفته شده مشکل سوئیچ با فرکانس بالا برای استفاده از این ماسفت وجود داره! آیا این گفته درست است!؟ مثلا اگر با تاخیر 50 میلی ثانیه خاموش روشن شود مشکل پیدا می کند؟! یا مثلا موج PWM را با هر فرکانس یا درصدی توسط میکرو به این ماسفت ارسال کنیم؟

در صورت امکان شماتیک مدار رو برای من بزارید!
    آنچه كه باعث موفقيت انسان ها مي شود سخت كوشي است و نه نخبه بودن! Porsche 911 Turbo S 181.000 $ USD
    جناب سعدی فرموده بودند: "بر احوال ان مرد باید گریست _ که دخلش بود نوزده، خرجش بیست!"
    که اگه الان بود باید میگفت: "بود حال و احوال آن مرد زار _ که دخلش ریال است ، خرجش دلار :|"
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80472.msg489565#msg489565
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82242.msg501926#msg501926

پاسخ : آموزش استفاده از ترانزیستور

این واقعا بزرگ آنچه شما ارسال تا که من بیشتر به راحتی قابل درک باشد.

دیدگاه

پاسخ : آموزش استفاده از ترانزیستور

سلام من با tip 41 همیشه فلاشرامو می بندم تا 5 آمپرم ازش گرفتم مشکلی نداره اگر هم بیشتر خواستی میتونی دوتاشوباهم موازی کنی(مقاومتش هم 330 اهم بذاری کارت راه میفته)با ترانزیستورای خودتم همون 330 اهم بذاری خوبه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X