اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مهاجرت از pic18 به ARM یا PIC32 ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مهاجرت از pic18 به ARM یا PIC32 ؟

با سلام خدمت مهندسین و دوستان عزیز
    من یه چند سالی میشه که از AVR سوییچ کردم روی PIC و تقریبا میشه گفت خم و راست کار با PIC دستم اومده و اکثره پروژه ها مو با PIC راه اندازی می کنم فقط اشتباهی که کردم این بود که اولین و اخرین انتخاب من برای کامپایلر CCS بوده که متاسفانه این چند سال خیلی اذیت کرد (باگ و نبود مستندات و ......) و بعد متوجه سدم MPLAB از طرف میکرو چیپ واقعا مستندات قوی داره و وقتی مستندات شو خوندم لذت بردم و دیدم خیلی از کتابخونه هایی که من دو یا سه هفته روشون وقت می ذاشتم رو اماده داره و کلی حسرت می خوردم .....
    این مقدمه رو خدمت دوستان عرض کردم که بگم همیشه در شروع کار با یک میکروکنترلر بهتر با چشم باز کامپایلر یا شرکت مورد نظرم رو انتخاب کنم چون من واقعا با CCS اذیت شدم
    حالا سوال :
    من می خوام از روی میکروهای PIC18 و PIC24 سوییچ کنم روی PIC32 یا ARM مشکل اینه که مردد هستم کدوم رو انتخاب کنم مثلا دلیل برای انتخاب PIC32 مستندات قوی میکروچیپ که روی پردازش صوت خیلی قوی کار کرده
    و دلیلم برای انتخاب ARM سرعت پردازش و قیمت پایین و در حال توسعه و .....
    لطفا دلیل خودتون رو برای انتخاب ARM ذکر کنید و اگر تجربه ای دارید خواهشا بردارانه کمکم کنید چون خیلی در مورد انتخاب درست توی کار با کامپایلر ها و میکروکنترلر ها اسیب دیدم .......
    با سپاس فراوان

اضافه شده در تاریخ :
    میکرو های pic به اندازی کافی مظلوم واقع شدند توی ایران :rolleyes:
    این انجمن هم که بدتر مظلوم ترش کرده ..... :mrgreen:
    بابا سایت همسایه الان 3 تا کاربر جواب توپ و مفصل به دادند ...
    اگه مدیر انجمن اجازه بدند این تاپیک رو به تاپیک ARM منتقل کنم ....
    جناب مستقیمی اگر صلاح می دونید این موضوع رو به ARM منتقل کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا من یه تاپیک دیگه بزنم

پاسخ : مهاجرت از pic18 به ARM یا PIC32 ؟

سلام.
    یه خورده سرم شلوغ بود و فرصت نکرده بودم به موقع جواب بدم.
    حالا از شانس شما بقیه کاربرها هم نیومدن تا نظراتشون رو اعلام کنن.
    اول از همه به نظر من به کارگیری لفظ "مهاجرت" اشتباه هست. شما مثلا اگه دوچرخه سواری بلد باشین،بعداً موتور سواری رو یاد بگیرین؛ دیگه از دوچرخه استفاده نمیکنین و حتی سعی میکنین روندن دوچرخه رو هم از یاد ببرین؟ :redface:
    خب اینجا هم همین بحث مطرحه. شما PIC کار کردین، خوبه. حالا میخواین خودتون رو Upgrade کنین :biggrin: دیگه مهاجرت چرا؟!!
    دوم هم اینکه به نظرم بهتر هست ابتدا این تاپیک رو بخونین، اگه به جواب مورد نظرتون نرسیدید؛ بیاین این تاپیک رو ادامه بدین!
    مقایسه بین AVR,PIC,ARM

دیدگاه

من هم با دوستمون در مورد واژه "مهاجرت"موافقم اصلا کلمه خوبی نیست ، یک مهندس باید با تمامی امکاناتی که در دسترس داره کارشو انجام بده و نسبت به هیچی تعصب نداشته باشه ، من هم با 8051 هم با AVR کار کردم ولی کلا با PIC حال میکنم .
      اگه میخوای با میکروهای سرعت بالا کار کنی ARM خوبه ، میتونی از PIC32MX که الان تو ایران هست استفاده کنی و تا 125 MIPS جواب میده یا اگه بالاتر میخوای میتونی از PIC32MZ استفاده کنی که تا 330MIPS سرعتشه . شاخه به شاخه رفتن تو میکروکنترلر ها ایرادی نداره چون اساس برنامه نویسی یکی هست فقط فهمیدن رجیسترهای اونا و کار با کامپایلرش یه کم وقت گیره . موفق باشید .

دیدگاه

والا اون موقع من همزمان PIC32 و ARM رو با هم شروع کردم. چون ابتدا PIC18 چند سال کار کرده بودم، طبیعتا با PIC32 تونستم تمام کارهامو خیلی خیلی سریعتر انجام بدم. مظاف بر اینکه Microchip Application Libraries و Harmony خیلی کارها رو از جمله کار با شبکه، استفاده از کارت حافظه رو خیلی راحت نموده اند.
        شما هم بدون شک و تردید برو سراغ MPLAB و PIC32 .
        توی این محدوده قیمت هم من یک بررسی که انجام دادم، PIC32 نسبت به قیمتی که دارند قدرت پردازش بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهند. ARM های قوی معمولا به صورت میکروکنترلر نیستند و باید حافظه و رام کنارشون گذاشت و قیمت بالاتری دارند.

دیدگاه

جناب neopisha با تشکر فراوان .......... :job:
          بله کاملا نوشته های شما صحیحه ولی ارم بشدت در حال فرا گیری بازار و .... هست و بسیار تنوع داره ....
          البته pic32 هم داره ولی از یه لحاظ با میکرو چیپ حال نکردم .... میدونید چرا ؟ من اینترنت خونگی دارم با سرعت 128 و شرکت هم معمولا اینرنت قطع هست و کارمم پاره وقت هست و کار هامو خونه انجام میدم من برای دانلود یه app note یا حتی بعضی وقتا دیتا شیت باید با هزار دوز و کلک از سایت میکروچیپ دانلود کنم چون سرعت نت پایینه نمی تونم از browsec یا فندوق شکن های دیگه استفاده کنم (جواب نمیده ...) این مسله وقتی حادتر میشه که بخوام با یه کامپیوتر دیگه به نت وصل بشم یا باید فندق شکن با دردسر دانلود کنم یا کار های دیگه کنم تا یه دانلود درست حسابی از سایت انجام میکروچیپ دانلود کنم و این خیلی اذیت میکنه چون تموم app not و harmony و 1001 مطالب کاربردی همش توی سایت خود میکرو چیپ هست و این کار رو سخت میکنه .......
          مسله ی دوم : برد اموزشی dspic هست که من کل سایت های ایرانی رو گشتم چیز بدرد بخوری پیدا نکردم و مجبور با مکافات یه برد اموزشی از چین سفارش بدم ....
          مسله ی سوم : واقعا محصولات میکرو چیپ در ایران مظلوم واقع شدند با اینکه خاطره ی خوشی از pic18 و pic24 دارم و همیشه پشتم قرصه ولی با بخاطر مسائل بالا زیاد نچسبید بهم

حالا بخوایم برای ارم مثلا سری stm8 و stm32 صحبت کنیم واقعا خارق العاده ظاهر شده و قیمت پایین با کلی امکانات و بدون داستان و مکافات بالا ......و همچنین نو اوری زیاد .... مثلا این اواخر درباره یه میکرو از سری stm32 خوندم که نوشته شده بود با c ++ یا c sharp (یادم نیست کدوم بود) میشه براش برنامه نوشت......
          اوووووووففف خسته شدم از بس نوشتم oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Meysamhl
            جناب neopisha با تشکر فراوان .......... :job:
            بله کاملا نوشته های شما صحیحه ولی ارم بشدت در حال فرا گیری بازار و .... هست و بسیار تنوع داره ....
            البته pic32 هم داره ولی از یه لحاظ با میکرو چیپ حال نکردم .... میدونید چرا ؟ من اینترنت خونگی دارم با سرعت 128 و شرکت هم معمولا اینرنت قطع هست و کارمم پاره وقت هست و کار هامو خونه انجام میدم من برای دانلود یه app note یا حتی بعضی وقتا دیتا شیت باید با هزار دوز و کلک از سایت میکروچیپ دانلود کنم چون سرعت نت پایینه نمی تونم از browsec یا فندوق شکن های دیگه استفاده کنم (جواب نمیده ...) این مسله وقتی حادتر میشه که بخوام با یه کامپیوتر دیگه به نت وصل بشم یا باید فندق شکن با دردسر دانلود کنم یا کار های دیگه کنم تا یه دانلود درست حسابی از سایت انجام میکروچیپ دانلود کنم و این خیلی اذیت میکنه چون تموم app not و harmony و 1001 مطالب کاربردی همش توی سایت خود میکرو چیپ هست و این کار رو سخت میکنه .......
            مسله ی دوم : برد اموزشی dspic هست که من کل سایت های ایرانی رو گشتم چیز بدرد بخوری پیدا نکردم و مجبور با مکافات یه برد اموزشی از چین سفارش بدم ....
            مسله ی سوم : واقعا محصولات میکرو چیپ در ایران مظلوم واقع شدند با اینکه خاطره ی خوشی از pic18 و pic24 دارم و همیشه پشتم قرصه ولی با بخاطر مسائل بالا زیاد نچسبید بهم

حالا بخوایم برای ارم مثلا سری stm8 و stm32 صحبت کنیم واقعا خارق العاده ظاهر شده و قیمت پایین با کلی امکانات و بدون داستان و مکافات بالا ......و همچنین نو اوری زیاد .... مثلا این اواخر درباره یه میکرو از سری stm32 خوندم که نوشته شده بود با c ++ یا c sharp (یادم نیست کدوم بود) میشه براش برنامه نوشت......
            اوووووووففف خسته شدم از بس نوشتم oo:
            تحریم hi-tech یعنی همین

منظورتون از جمله آخر رو نفهمیدم!
            AYRIC

دیدگاه

بسیار عالی. خسته نباشید.
              در مورد اینترنت من صحبت خاصی ندارم. غیر از اینکه عرض کنم زیاد سخت می گیرید. اینترنت از نون شب هم الان واجب تره. من الان در دورترین شهرستان ها که میرم می بینم ADSL با سرعت 8 مگ دارند!
              و اینکه کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من... میکروکنترلر PIC32MX795F512L که دیگه خفن ترین سری MX در بازار هست. برد زدنش هم که دیگه حداقل یه رگولاتور و ده تا خازنه دیگه برادر. سفارش چین برا برد خفن N لایه FPGA و DSP شاید معقول باشه.
              خود من در مورد ARM ها گیج شدم. برای هر هسته ای باید بری بگردی در github یا جای دیگه، کتابخونه ها رو پیدا کنی. بیشتر کانفیگا به راحتی PIC32 نیست و یه سری چیزهای دیگه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X