اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل بوست با رنج خروجی بالا ( خروجی : 10 تا 60 ولت)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل بوست با رنج خروجی بالا ( خروجی : 10 تا 60 ولت)

سلام دوستان می خواستم بدونم میشه بوستی طراحی کرد که فقط با زیاد و کم کردن پالس روی گیت سوئیچ رنج ولتاژ خروجی رو بین 10 تا 60 ولت تغییر داد؟ در حالی که ورودی 10 ولت ثابته. با یک سلف میشه این رنج تغییرو داشت؟؟؟متشکرم

پاسخ : مبدل بوست با رنج خروجی بالا ( خروجی : 10 تا 60 ولت)

کسی پاسخی نداره؟؟

دیدگاه

با سلام دوباره . تصمیم گرفتم برای ساخت این مدار بوست دست به کار بشم و از یک tl494 استفاده کنم . مدار زیرو پیدا کردم
      . اما من مداری میخوام که خروجیش 10 تا 60 ولت باشه و در دو موضوع ایراد دارم یکی اینکه سلفمو چجوری انتخاب کنم که برای این رنج ولتاژی جواب بده و دوم اینکه چجوری با tl494 بتونم ولتاژ خروجی را بین 10 تا 60 ولت تنظیم کنم!
      مدار اولیه هم به شکل زیره:

دیدگاه

عمده اشکالم رو انتخاب سلفه و می خوام بدونم با سلفی که برای مدار 10 ولت به 60 طراحی کردم میشه 10 رو به 15 یا 20 ولت تبدیل کرد؟

دیدگاه

سلام
          اصولا با بوست نمیشه چنین تغییراتی داشت.
          بهتره از پوش پول و یا ... استفاده کنید.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
            سلام
            اصولا با بوست نمیشه چنین تغییراتی داشت.
            بهتره از پوش پول و یا ... استفاده کنید.
            اما من مدار بوست دیدم 30 ولتو به 150 ولت تبدیل کرده اما شک من در این بود میشه رنج تغییرات خروجی بوست زیاد باشه ! مثلا بتونه 12 ولت ورودی رو هم به 15 ولت و هم به 60 ولت با یک مدار انجام بده؟

دیدگاه

سلام :mrgreen: آقای مهدی وزیری عزیز (با اکانتی که قبلا از دست دادند) یه مبدل 12 ولت بوست با tl494 گذاشته بودن که ولتاژ 12 ولت رو به ولتاژ مناسب الیدی های ده واتی تبدیل میکرد(بعلاوه محدود کننده جریان) که ولتاژ خروجی میتونست تا سقف 47 ولت بالا بره. اینجارو کامل بخونید میتونه کمکتون کنه درباره ساخت سلف هم توضیح دادن البته به شرطی که جریان بالا نیاز نداشته باشین
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76388.msg463764#msg463764
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baha_manesh
                اما من مدار بوست دیدم 30 ولتو به 150 ولت تبدیل کرده اما شک من در این بود میشه رنج تغییرات خروجی بوست زیاد باشه ! مثلا بتونه 12 ولت ورودی رو هم به 15 ولت و هم به 60 ولت با یک مدار انجام بده؟
                در مورد باک بوست بودن یا پوش پول و... اطلاعات کافی و نظری ندارم.
                اما:
                بر پایه ی MC34063 میتونید خروجی های در سطح چند صد ولت داشته باشید.
                اما جریان دهی ب قدری پایین میاد ک نمیتونه پاسخگوی بار های ضعیف هم باشه.
                عمومن برای خروجی نرمال تا حدود 40 ولت طراحی میشن...

دیدگاه

عمده اشکالم رو انتخاب سلفه و می خوام بدونم با سلفی که برای مدار 10 ولت به 60 طراحی کردم میشه 10 رو به 15 یا 20 ولت تبدیل کرد؟
                  بله میشه با تغییر دیوتی سایکل ینی رو مدار شما باید مقاومت R2 متغیر بشه.
                  فرمول محاسبه سلف:L=Vin*D/Fs*DI
                  DI=ماکزیمم تغییرات جریان سلف معادل 20 درضد حریان خروجی
                  Vin=کمترین ولتاز ورودی
                  D=بیشترین دیووتی سایکل
                  Fs=فرکانس سویچینگ
                  L=مقدار سلف

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                    سلام :mrgreen: آقای مهدی وزیری عزیز (با اکانتی که قبلا از دست دادند) یه مبدل 12 ولت بوست با tl494 گذاشته بودن که ولتاژ 12 ولت رو به ولتاژ مناسب الیدی های ده واتی تبدیل میکرد(بعلاوه محدود کننده جریان) که ولتاژ خروجی میتونست تا سقف 47 ولت بالا بره. اینجارو کامل بخونید میتونه کمکتون کنه درباره ساخت سلف هم توضیح دادن البته به شرطی که جریان بالا نیاز نداشته باشین
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76388.msg463764#msg463764
                    بله با صحبتی که با ایشون هم داشتم گفتن شدنیه...بخوام دقیق بگم مدار من ولتاژ ورودیش 12 ولت با جریان 6 آمپر است و خروجی هم ولتاژ : 12 تا 60 ولت و جریان هم برای ولتاژ خروجی 60 ولت تقریبا 1 آمپر و هم برای ولتاژ خروجی 12 ولت 1 آمپر بده . یعنی خروجی از 12 وات تا 60 واته...برای سلف از این سلفای smd جواب میده؟ اگه نه تروئید بزارم می خوام فرکانسو ببرم بالا که مدارم کم حجم بشه. یه کار دیگه ای هم که به نظرم جالب باشه می خوام دیوتی سایکلو با میکرو کنترل کنم یعنی اون مقاومت فیدبکو(R2) به قول دوستمون آقای B2 یک مقاومت دیجیتال بزارم با میکرو تغییرش بدم..شما هسته خاصی مد نظرتون هست؟ (فقط از نوع تروئید یا SMD) من یه مدار نمونه می کشم دوستان راهنمایی کنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X