اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

زمان شارژ خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

زمان شارژ خازن

سلام.تو یک مدار RC به ورودیش یک پالس مربعی اعمال کردیم بافرکانس مشخص.ثابت زمانی مدار: T=RC
    خب میدونیم بعد گذشت زمانی برابر5T مدار به حالت پایدارش میرسه و شکل و لتاژی که رو اسکوپ میبینیم هی شارژ و دشارژ میشه.
    الان برای اندازه گیری 5T از روی شکل زیر ،کجا تا کجا رو باید حساب کنیم؟؟؟

اون قسمت 1 که مشخص کردم؟یا قسمت2؟؟
    قسمت مشخص شده1= محاسبه از ابتدا تا اولین جایی که ولتاژش برابر ولتاژ منبع تغذیه بشه.
    قسمت مشخص شده2=محاسبه از ابتدا تا انتها،زمانی که باز دشارژ میخواد انجام شه.

**بنظر خودم که بوضوح شماره 1میشه.اما همه میگن بهم که 2میشه.لطفا کمکم کنید :cry:.اگر چه در این مثال خازن به حالت نهایی اش میرسه اما یک موردی هم هست که اگر فرکانس بالا باشه شارژ کامل صورت نمیگیره و باید فرکانسو کم کرد.حالا این مساله تو اینجا دخیله یانه؟؟ :angry:ولی اینجااینطور نیس چون دورت=ه تناوب به اندازه کافی بزرگ هست(فرکانس پایین) تا خازن فرصت کافی برای شارژ داشته باشد.
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

پاسخ : زمان شارژ خازن

نوشته اصلی توسط hasting_m
    سلام.تو یک مدار RC به ورودیش یک پالس مربعی اعمال کردیم بافرکانس مشخص.ثابت زمانی مدار: T=RC
    خب میدونیم بعد گذشت زمانی برابر5T مدار به حالت پایدارش میرسه و شکل و لتاژی که رو اسکوپ میبینیم هی شارژ و دشارژ میشه.
    الان برای اندازه گیری 5T از روی شکل زیر ،کجا تا کجا رو باید حساب کنیم؟؟؟

اون قسمت 1 که مشخص کردم؟یا قسمت2؟؟
    قسمت مشخص شده1= محاسبه از ابتدا تا اولین جایی که ولتاژش برابر ولتاژ منبع تغذیه بشه.
    قسمت مشخص شده2=محاسبه از ابتدا تا انتها،زمانی که باز دشارژ میخواد انجام شه.

**بنظر خودم که بوضوح شماره 1میشه.اما همه میگن بهم که 2میشه.لطفا کمکم کنید :cry:.اگر چه در این مثال خازن به حالت نهایی اش میرسه اما یک موردی هم هست که اگر فرکانس بالا باشه شارژ کامل صورت نمیگیره و باید فرکانسو کم کرد.حالا این مساله تو اینجا دخیله یانه؟؟ :angry:ولی اینجااینطور نیس چون دورت=ه تناوب به اندازه کافی بزرگ هست(فرکانس پایین) تا خازن فرصت کافی برای شارژ داشته باشد.
    مهندس مشخصه دیگه اون قسمت یک (1) میشه.
    5T اوّلین جاییه که مقدار خروجی به 99 درصد مقدار ماکزیموم خودش میرسه نه آخرین جا!!!!آ‌
    ==
    مهندس بستگی به فرکانس قطع داره.
    اگر فرکانس ورودی مدار از فرکانس قطع بالای مدار برزگتر باشه این حالت رخ میده و خروجی نمیتونه ورودی رو دنبال کنه و رو همین حساب دچار اعوجاج فرکانسی میشه.
    در اون حالت بحث ثابت زمانی کم رنگ میشه و بحث زمان صعود بیشتر خودشو نشون میده.
    ==
    به درس مدار 1 یا تکنیک پالس مراجعه کن.

دیدگاه

ممنون.منم میدونستم ولی یک استاد!!! : :madاینو گفتند که من شک کردم به خودم :redface:واقعا ...
      اگر فرکانس بالا باشه،میاد انتگرال میگیره از ورودی.یعنی اصلا به درد آزمایش درس مدار نمیخوره.میشه تکنیک پالس.
      اینا که میپرسم در حد مداره.یعنی هنوز به تکنیک پالس نرسیده.
      حالا یک سوال دیگه.
      *ثابت زمانی که به فرکانس ولتاژ ورودی و اندازه ولتاژ ورودی و...اینچیزا بستگی نداره.پس چرا وقتی فرکانس ورودی رو زیاد میکنیم، مدار به حالتی میرسه(تولید موج مثلثی(برای خازن))که اصلا نمیشه براش ثاببت زمانی رو تعریف کرد؟پس یعنی فرکانس هم موثره.
      **بعضی موقع ها هم موج این شکلی هست یعنی اولش میپره بالا.که فرکانسو که تغییر میدم ، به حالت درست شارژ شدن برمیگرده.این شکل درسته اصلا؟

دیدگاه

ممنون.منم میدونستم ولی یک استاد!!! : :madاینو گفتند که من شک کردم به خودم :redface:واقعا ...
        اگر فرکانس بالا باشه،میاد انتگرال میگیره از ورودی.یعنی اصلا به درد آزمایش درس مدار نمیخوره.میشه تکنیک پالس.
        اینا که میپرسم در حد مداره.یعنی هنوز به تکنیک پالس نرسیده.
        حالا یک سوال دیگه.
        *ثابت زمانی که به فرکانس ولتاژ ورودی و اندازه ولتاژ ورودی و...اینچیزا بستگی نداره.پس چرا وقتی فرکانس ورودی رو زیاد میکنیم، مدار به حالتی میرسه(تولید موج مثلثی(برای خازن))که اصلا نمیشه براش ثاببت زمانی رو تعریف کرد؟پس یعنی فرکانس هم موثره.
        **بعضی موقع ها هم موج این شکلی هست یعنی اولش میپره بالا.که فرکانسو که تغییر میدم ، به حالت درست شارژ شدن برمیگرده.این شکل درسته اصلا؟
        البته توجه کنید. شاید اون قسمت 1 ، 0.99 درصد ماکزیموم خروجی نباشه و 0.98 درصد باشه. اینم مهمه .
        خلاصه همونطور که گفتم دقیقاً اوّلین جایی که خروجی به مقدار نهایی برسه برابر با 5T هستش.
        ==
        توی مدار 2 در مورد انتگرال گیر RC صحبت شده.
        ==
        ثابت زمانی یک مشخصه ذاتی مدار هستش.
        ببینید باید توی حوزه فرکانس بررسی کنید.
        وقتی دیاگرام بود مدار رو رسم کنید میبینید که مثلاً یک فرکانس قطع بالایی داره.
        اگر فرکانس ورودی مدار از این فرکانس بیشتر باشه گین سیستم به شدت کاهش پیدا میکنه و به اصطلاح سیگنال عبور نمیکنه. و این باعث میشه که خروجی دچار اعوجاج بشه و خازن ورودی رو دنبال نکنه و شارژ کامل صورت نگیره.

بله 100 در 100 فرکانس ورودی هم موثره. فرکانس ذاتی یا ثابت زمانی مدار هم موثره.
        ==
        اون پرش اوّلش هم بخاطر overshoot یا همون جهش ناشی از تابع تبدیل مدار هستش. ( وجود خازن ) که اگر فرکانس ورودی رو کم کنید اون جهش دیگه اتفاق نمیفته.

این شکل برای چه مداری هستش ؟!

دیدگاه

سلام
          خازن به زمان نیاز داره که شارژ بشه
          وقتی فرکانس پایینه، طوری که زمان یک بودن و صفر بودن سیگنال بیش از چندین ثابت زمانی باشه، مسلماً خازن زمان کافی برای شارژ کامل و دشارژ کامل رو داره و شما شکل موج تقریباً مربعی رو میبینید که میتونید در اون ثابت زمانی رو محاسبه کنید
          وقتی فرکانس رو زیاد کنید، دیگه خازن فرصت نمیکنه شارژ و دشارژ بشه، یعنی هم نصفه شارژ میشه و هم نصفه دشارژ میشه و شما شکل مثلثی رو میبینید
          اما چرا در فرکانسهای بالا یک پیک دیده میشه؟ ببینید اگر یک مدار RC داشته باشید هیچوقت نباید چنین چیزی رو مشاهده کنید. چون همه ما میدونیم که نمودار شارژ خازن در یک مدار RC اکیداً صعودیه. اما در فرکانسهای بالا، یکسری عوامل پارازیتی هم ظاهر میشن.
          خازن شما یک خازن ایده آل نیست. و هر خازنی که سلف پارازیتی به نام ESL داره. هر چه فرکانس بیشتر بشه، امپدانس این سلف پارازیتی بیشتر میشه و در عوض امپدانس خازن کم میشه. یعنی خازن کم کم تبدیل میشه به قطعه ای که هم خاصیت سلفی داره و هم خاصیت خازنی. و اگر فرکانس خیلی بیشتر بشه، خازن تبدیل به یک سلف میشه!
          به نظر من جایی که شما پیک میبینید، جایی هست که سلفهای پارازیتی خودشون رو نشون دادن و شما دیگه یک مدار RC ساده ندارید بلکه یک مدار RLC دارین.

دیدگاه

این شکل مال مدار RC یا معادلش RL هست.
            بررسی حالت گذرا در این مدار انجام میشه
            *شما اینارو از کجا میدونین؟؟تو مدار2همچین چیزهایی داشتیم؟؟ oo:

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
              چند تا نکته رو می خواستم عرض کنم
              یکی از روش های تحلیل دقیق رفتار های الکتریکی بررسی پاسخ فرکانسی المان هاست
              در صورتی که شما یه المان الکتریکی رو در یه بازه وسیع فرکانسی بررسی کنید به رفتار های دقیق
              اون المان خواهید رسید...
              در مورد "مدار دو " دوست عزیز یه نکته رو به عنوان برادر کوچکتر بهتون بگم که سیستم آموزشی و کتاب های درسی ما همشون فسیلن
              خودتون در پی علم باشید فارق از مرز و محدودیت
              یه سرچ بزنید توی گوگل capacitor modeling تا مدار معادل پایه ترین حالت خازن رو ببنید که تازه این یه حالت از مودلینگ خازنه ، هزاران حالت مختلف هم داریم

اینم یه لینک که چندین برابر مدار دو در مورد خازن اطلاعات و آزمایش توش هست
              http://www.intusoft.com/nlhtm/nl65.htm
              هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
              بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

این شکل مال مدار RC یا معادلش RL هست.
                بررسی حالت گذرا در این مدار انجام میشه
                *شما اینارو از کجا میدونین؟؟تو مدار2همچین چیزهایی داشتیم؟؟ oo:
                اگر میخاید تو حوزه زمان بررسی کنید رفتار مدار رو ، باید معادلات دیفرانسیل مدار رو بنویسید و حل بکنید.(یا لاپلاس بگیرید و بعد لاپلاس معکوس)
                از فرمول طلایی هم میتونید استفاده کنید.
                ==
                تلفیقی هستش دیگه. کنترل - مدار 2 - تکنیک پالس و ....
                ==

با تشکر از دوستان عزیز.
                باید بگم من نخاستم در مورد مدار 2 صحبت کنم. و خودمم میدونم که سیستم آموزشی فسیله. رو این حساب که ایشون گفتن وقتی فرکانس زیاد میشه بررسی سیستم در حد تکنیک پالس هستش گفتم که نه... در مدار 2 هم در مورد انتگرالگیر صحبت میشه.
                یعنی برای ارائه در آزمایشگاه مدار چیزه خاصی نداره.
                همین :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X