ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2009/09/09
    434
    15

زمان شارژ خازن

سلام.تو یک مدار RC به ورودیش یک پالس مربعی اعمال کردیم بافرکانس مشخص.ثابت زمانی مدار: T=RC
    خب میدونیم بعد گذشت زمانی برابر5T مدار به حالت پایدارش میرسه و شکل و لتاژی که رو اسکوپ میبینیم هی شارژ و دشارژ میشه.
    الان برای اندازه گیری 5T از روی شکل زیر ،کجا تا کجا رو باید حساب کنیم؟؟؟

اون قسمت 1 که مشخص کردم؟یا قسمت2؟؟
    قسمت مشخص شده1= محاسبه از ابتدا تا اولین جایی که ولتاژش برابر ولتاژ منبع تغذیه بشه.
    قسمت مشخص شده2=محاسبه از ابتدا تا انتها،زمانی که باز دشارژ میخواد انجام شه.

**بنظر خودم که بوضوح شماره 1میشه.اما همه میگن بهم که 2میشه.لطفا کمکم کنید :cry:.اگر چه در این مثال خازن به حالت نهایی اش میرسه اما یک موردی هم هست که اگر فرکانس بالا باشه شارژ کامل صورت نمیگیره و باید فرکانسو کم کرد.حالا این مساله تو اینجا دخیله یانه؟؟ :angry:ولی اینجااینطور نیس چون دورت=ه تناوب به اندازه کافی بزرگ هست(فرکانس پایین) تا خازن فرصت کافی برای شارژ داشته باشد.
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0
    2012/02/06
    288
    2

پاسخ : زمان شارژ خازن

نقل قول نوشته اصلی توسط hasting_m
    سلام.تو يک مدار RC به وروديش يک پالس مربعي اعمال کرديم بافرکانس مشخص.ثابت زماني مدار: T=RC
    خب ميدونيم بعد گذشت زماني برابر5T مدار به حالت پايدارش ميرسه و شکل و لتاژي که رو اسکوپ ميبينيم هي شارژ و دشارژ ميشه.
    الان براي اندازه گيري 5T از روي شکل زير ،کجا تا کجا رو بايد حساب کنيم؟؟؟

اون قسمت 1 که مشخص کردم؟يا قسمت2؟؟
    قسمت مشخص شده1= محاسبه از ابتدا تا اولين جايي که ولتاژش برابر ولتاژ منبع تغذيه بشه.
    قسمت مشخص شده2=محاسبه از ابتدا تا انتها،زماني که باز دشارژ ميخواد انجام شه.

**بنظر خودم که بوضوح شماره 1ميشه.اما همه ميگن بهم که 2ميشه.لطفا کمکم کنيد :cry:.اگر چه در اين مثال خازن به حالت نهايي اش ميرسه اما يک موردي هم هست که اگر فرکانس بالا باشه شارژ کامل صورت نميگيره و بايد فرکانسو کم کرد.حالا اين مساله تو اينجا دخيله يانه؟؟ :angry:ولي اينجااينطور نيس چون دورت=ه تناوب به اندازه کافي بزرگ هست(فرکانس پايين) تا خازن فرصت کافي براي شارژ داشته باشد.
    مهندس مشخصه ديگه اون قسمت يك (1) ميشه.
    5T اوّلين جاييه كه مقدار خروجي به 99 درصد مقدار ماكزيموم خودش ميرسه نه آخرين جا!!!!آ*
    ==
    مهندس بستگي به فركانس قطع داره.
    اگر فركانس ورودي مدار از فركانس قطع بالاي مدار برزگتر باشه اين حالت رخ ميده و خروجي نميتونه ورودي رو دنبال كنه و رو همين حساب دچار اعوجاج فركانسي ميشه.
    در اون حالت بحث ثابت زماني كم رنگ ميشه و بحث زمان صعود بيشتر خودشو نشون ميده.
    ==
    به درس مدار 1 يا تكنيك پالس مراجعه كن.

2009/09/09
    434
    15

ممنون.منم میدونستم ولی یک استاد!!! : :madاینو گفتند که من شک کردم به خودم :redface:واقعا ...
    اگر فرکانس بالا باشه،میاد انتگرال میگیره از ورودی.یعنی اصلا به درد آزمایش درس مدار نمیخوره.میشه تکنیک پالس.
    اینا که میپرسم در حد مداره.یعنی هنوز به تکنیک پالس نرسیده.
    حالا یک سوال دیگه.
    *ثابت زمانی که به فرکانس ولتاژ ورودی و اندازه ولتاژ ورودی و...اینچیزا بستگی نداره.پس چرا وقتی فرکانس ورودی رو زیاد میکنیم، مدار به حالتی میرسه(تولید موج مثلثی(برای خازن))که اصلا نمیشه براش ثاببت زمانی رو تعریف کرد؟پس یعنی فرکانس هم موثره.
    **بعضی موقع ها هم موج این شکلی هست یعنی اولش میپره بالا.که فرکانسو که تغییر میدم ، به حالت درست شارژ شدن برمیگرده.این شکل درسته اصلا؟

2012/02/06
    288
    2

ممنون.منم ميدونستم ولي يک استاد!!! : :madاينو گفتند که من شک کردم به خودم :redface:واقعا ...
    اگر فرکانس بالا باشه،مياد انتگرال ميگيره از ورودي.يعني اصلا به درد آزمايش درس مدار نميخوره.ميشه تکنيک پالس.
    اينا که ميپرسم در حد مداره.يعني هنوز به تکنيک پالس نرسيده.
    حالا يک سوال ديگه.
    *ثابت زماني که به فرکانس ولتاژ ورودي و اندازه ولتاژ ورودي و...اينچيزا بستگي نداره.پس چرا وقتي فرکانس ورودي رو زياد ميکنيم، مدار به حالتي ميرسه(توليد موج مثلثي(براي خازن))که اصلا نميشه براش ثاببت زماني رو تعريف کرد؟پس يعني فرکانس هم موثره.
    **بعضي موقع ها هم موج اين شکلي هست يعني اولش ميپره بالا.که فرکانسو که تغيير ميدم ، به حالت درست شارژ شدن برميگرده.اين شکل درسته اصلا؟
    البته توجه كنيد. شايد اون قسمت 1 ، 0.99 درصد ماكزيموم خروجي نباشه و 0.98 درصد باشه. اينم مهمه .
    خلاصه همونطور كه گفتم دقيقاً اوّلين جايي كه خروجي به مقدار نهايي برسه برابر با 5T هستش.
    ==
    توي مدار 2 در مورد انتگرال گير RC صحبت شده.
    ==
    ثابت زماني يك مشخصه ذاتي مدار هستش.
    ببينيد بايد توي حوزه فركانس بررسي كنيد.
    وقتي دياگرام بود مدار رو رسم كنيد ميبينيد كه مثلاً يك فركانس قطع بالايي داره.
    اگر فركانس ورودي مدار از اين فركانس بيشتر باشه گين سيستم به شدت كاهش پيدا ميكنه و به اصطلاح سيگنال عبور نميكنه. و اين باعث ميشه كه خروجي دچار اعوجاج بشه و خازن ورودي رو دنبال نكنه و شارژ كامل صورت نگيره.

بله 100 در 100 فركانس ورودي هم مؤثره. فركانس ذاتي يا ثابت زماني مدار هم موثره.
    ==
    اون پرش اوّلش هم بخاطر overshoot يا همون جهش ناشي از تابع تبديل مدار هستش. ( وجود خازن ) كه اگر فركانس ورودي رو كم كنيد اون جهش ديگه اتفاق نميفته.

اين شكل براي چه مداري هستش ؟!

2010/09/07
    تهران
    316
    13

سلام
    خازن به زمان نياز داره که شارژ بشه
    وقتي فرکانس پايينه، طوري که زمان يک بودن و صفر بودن سيگنال بيش از چندين ثابت زماني باشه، مسلماً خازن زمان کافي براي شارژ کامل و دشارژ کامل رو داره و شما شکل موج تقريباً مربعي رو ميبينيد که ميتونيد در اون ثابت زماني رو محاسبه کنيد
    وقتي فرکانس رو زياد کنيد، ديگه خازن فرصت نميکنه شارژ و دشارژ بشه، يعني هم نصفه شارژ ميشه و هم نصفه دشارژ ميشه و شما شکل مثلثي رو ميبينيد
    اما چرا در فرکانسهاي بالا يک پيک ديده ميشه؟ ببينيد اگر يک مدار RC داشته باشيد هيچوقت نبايد چنين چيزي رو مشاهده کنيد. چون همه ما ميدونيم که نمودار شارژ خازن در يک مدار RC اکيداً صعوديه. اما در فرکانسهاي بالا، يکسري عوامل پارازيتي هم ظاهر ميشن.
    خازن شما يک خازن ايده آل نيست. و هر خازني که سلف پارازيتي به نام ESL داره. هر چه فرکانس بيشتر بشه، امپدانس اين سلف پارازيتي بيشتر ميشه و در عوض امپدانس خازن کم ميشه. يعني خازن کم کم تبديل ميشه به قطعه اي که هم خاصيت سلفي داره و هم خاصيت خازني. و اگر فرکانس خيلي بيشتر بشه، خازن تبديل به يک سلف ميشه!
    به نظر من جايي که شما پيک ميبينيد، جايي هست که سلفهاي پارازيتي خودشون رو نشون دادن و شما ديگه يک مدار RC ساده نداريد بلکه يک مدار RLC دارين.
    2009/09/09
    434
    15

این شکل مال مدار RC یا معادلش RL هست.
    بررسی حالت گذرا در این مدار انجام میشه
    *شما اینارو از کجا میدونین؟؟تو مدار2همچین چیزهایی داشتیم؟؟ oo:

2007/12/25
    زنجان
    558
    26

با سلام خدمت دوستان عزيز
    چند تا نکته رو مي خواستم عرض کنم
    يکي از روش هاي تحليل دقيق رفتار هاي الکتريکي بررسي پاسخ فرکانسي المان هاست
    در صورتي که شما يه المان الکتريکي رو در يه بازه وسيع فرکانسي بررسي کنيد به رفتار هاي دقيق
    اون المان خواهيد رسيد...
    در مورد "مدار دو " دوست عزيز يه نکته رو به عنوان برادر کوچکتر بهتون بگم که سيستم آموزشي و کتاب هاي درسي ما همشون فسيلن
    خودتون در پي علم باشيد فارق از مرز و محدوديت
    يه سرچ بزنيد توي گوگل capacitor modeling تا مدار معادل پايه ترين حالت خازن رو ببنيد که تازه اين يه حالت از مودلينگ خازنه ، هزاران حالت مختلف هم داريم

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

اينم يه لينک که چندين برابر مدار دو در مورد خازن اطلاعات و آزمايش توش هست
    http://www.intusoft.com/nlhtm/nl65.htm
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2012/02/06
    288
    2

این شکل مال مدار RC یا معادلش RL هست.
    بررسی حالت گذرا در این مدار انجام میشه
    *شما اینارو از کجا میدونین؟؟تو مدار2همچین چیزهایی داشتیم؟؟ oo:
    اگر میخاید تو حوزه زمان بررسی کنید رفتار مدار رو ، باید معادلات دیفرانسیل مدار رو بنویسید و حل بکنید.(یا لاپلاس بگیرید و بعد لاپلاس معکوس)
    از فرمول طلایی هم میتونید استفاده کنید.
    ==
    تلفیقی هستش دیگه. کنترل - مدار 2 - تکنیک پالس و ....
    ==

با تشکر از دوستان عزیز.
    باید بگم من نخاستم در مورد مدار 2 صحبت کنم. و خودمم میدونم که سیستم آموزشی فسیله. رو این حساب که ایشون گفتن وقتی فرکانس زیاد میشه بررسی سیستم در حد تکنیک پالس هستش گفتم که نه... در مدار 2 هم در مورد انتگرالگیر صحبت میشه.
    یعنی برای ارائه در آزمایشگاه مدار چیزه خاصی نداره.
    همین :agree:
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8