اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شبکه مش وایرلس برای شمارش اشیا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شبکه مش وایرلس برای شمارش اشیا

سلام دوستان
    راستش یکی از دوستام بهم مراجعه کرده و میخواد یه سیستمی راه اندازی کنه که بتونه تعداد یه شی متخرک رو شمارش کنه چندتا گیرنده هستش که هر کدوم باید تعداد اشیایی که تو محدودش هستند رو شمارش و سپس با پاسکاری به یه گیرنده مرکزی بفرستن. حالا اینجا 2 تا مساله هستش
    1- راه اندازی شبکه مش وایرلس، پیشنهاد در این مورد استفاده از ماژولهای Zigbee هستش که هیچ اطلاعاتی راجع بهشون ندارم. اگه کسی بتونه راهنماییم کنه واقعا ممنون میشم.
    2- شناسایی هر کدوم از اشیا، که فقط FRID به ذهنم رسید که اونم بردش خیلی کمه و فکر نکنم بدرد بخوره. بعدیش سیستمی هستش که تو درب پارکینگها ازش استفاده میشه و با نزدیک شدن به درب باز میشه که اینم فقط دیدم و در مورد سخت افزارش اصلا اطلاعاتی ندارم و نمیدونم آیا میشه هر شی رو بصورت جدا شناسایی کرد یا نه؟
    اگه در این موارد هر نظر و یا پیشنهادی داشته باشید ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ : شبکه مش وایرلس برای شمارش اشیا

سلام.
    چقدر برد میخواد؟ زیگبی گرون هست. با NRF هم میشه شبکه تشکیل داد.
    برای شناسایی ؛ RFID برد بلند هست که حدود 2-3 متر برد داره. البته گرون تموم میشه واست.
    (ولی سوالت رو میتونستی واضح تر بیان کنی. اون اشیاء متحرک چی هستن؟ تو چه محدوده ای حرکت میکنن؟ )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
      سلام.
      برای شناسایی ؛ RFID برد بلند هست که حدود 2-3 متر برد داره. البته گرون تموم میشه واست.
      (ولی سوالت رو میتونستی واضح تر بیان کنی. اون اشیاء متحرک چی هستن؟ تو چه محدوده ای حرکت میکنن؟ )
      ممنون از پاسختون
      برد 6 تا 9 متر مد نظره. پروژه تخقیقاتی و پروژه کارشناسی ارشد یه رشته غیر برقی هستش که واسه کنترل و مانیتورینگ میخوان منم خیلی از جزییاتش مطلع نیستم. ولی ظاهرا در حال حاضر هزینه خیلی مطرح نیست و بیشتر صخت کارکرد مد نظره.
      اشیا متحرک تو یه جایی مثل یه صف یا یه معبر حرکت میکنن منتها عرض این معبر حدود 10 متره که میخواهیم موقعیت این اشیا رو تشخیص بدیم در هر لحظه کجا هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط c384104
        ممنون از پاسختون
        برد 6 تا 9 متر مد نظره. پروژه تخقیقاتی و پروژه کارشناسی ارشد یه رشته غیر برقی هستش که واسه کنترل و مانیتورینگ میخوان منم خیلی از جزییاتش مطلع نیستم. ولی ظاهرا در حال حاضر هزینه خیلی مطرح نیست و بیشتر صخت کارکرد مد نظره.
        اشیا متحرک تو یه جایی مثل یه صف یا یه معبر حرکت میکنن منتها عرض این معبر حدود 10 متره که میخواهیم موقعیت این اشیا رو تشخیص بدیم در هر لحظه کجا هستند.
        بیشتر مبهم شد!!
        برد 6-9 متر رو خیلی راحت جواب میده.
        اون اشیاء متحرک، چطور حرکت میکنن؟ تصادفی؟ همشون تو یه خط هستن؟ برای تشخیص موقعیت چقدر دقت لازم دارین؟ موقعیت فقط X؟ یا Y هم لازمه؟
        و.... :redface:
        لطفا واضحتر بفرمایین میخوایین چیکار کنین. قرار نیست که معما پیدا کنیم!! و نهایتا هم تا جایی که بلد باشیم و بتونیم، راهنمایی میکنیم.

دیدگاه

بیشتر مبهم شد!!
          برد 6-9 متر رو خیلی راحت جواب میده.
          اون اشیاء متحرک، چطور حرکت میکنن؟ تصادفی؟ همشون تو یه خط هستن؟ برای تشخیص موقعیت چقدر دقت لازم دارین؟ موقعیت فقط X؟ یا Y هم لازمه؟
          و.... :redface:
          لطفا واضحتر بفرمایین میخوایین چیکار کنین. قرار نیست که معما پیدا کنیم!! و نهایتا هم تا جایی که بلد باشیم و بتونیم، راهنمایی میکنیم.
          ممنون دوست عزیز. راستش همونطور که قبلا گفتم منم خودم اطلاعات چندانی راجع به کاربرد اصلی پروژه ندارم. دقت زیادی لازم نیست در حد چند 10 متر اگه نشون بده کافیه. در واقع چندین معبر رو در نظر بگیرید که تو جاهای مختلف همدیگه رو قطع میکنن. در نهایت میخواهیم تعیین کنیم توی هر معبر چندتا از این اشیا هستند. موقعیت دقیق لازم نیست. اشیا تصادفی در جات مختلف حرکت میکنن.
          راستش بیشتر میخواستم اینجا اطلاعاتی در مورد zigbee یا هر ماژول مشابه دیگه بهم بدین. مثلا میخوام ببینم ماژولهای zigbee چه امکاناتی دارن؟ کد نویسی هم میخوان یا باید یه میکرو بهش وصل کنیم و با اون باهاش تعامل داشته باشیم. و همینطور برای شناسایی این اشیا از چه ماژولی میتونم استفاده کنم؟
          بازم ممنون از وقتی که میزارید

دیدگاه

پیشنهاد میکنم اطلاعات دقیق کسب بکنین، بعدش بیاین تا راهنمایی کنیم.چون هر بار سوالات جدیدتری برام مطرح میشه!
            الان فرض کنیم مثلا چهار تا خیابان هست(البته در ابعاد کوچیک) که تو این خیابان ها یه سری اجسامی در حرکت هستن. سوال اول! این اجسام چی هستن؟ جنسشون چیه؟ روی چی دارن حرکت میکنن؟ چرخ دارن؟یا روی ریل حرکت میکنن؟ یا شاید هم رو هوا پرواز میکنن! آیا میتونن از خیابان A به خیابان B برن؟
            درباره ماژول های زیگبی اطلاعات دقیقی ندارم، میتونین سرچ کنین. فکر کنم یه سری پایه داره برای ارتباط مستقیم و یه سری پایه داره برای کار با میکرو و ارسال و دریافت دیتا.

دیدگاه

پیشنهاد میکنم اطلاعات دقیق کسب بکنین، بعدش بیاین تا راهنمایی کنیم.چون هر بار سوالات جدیدتری برام مطرح میشه!
              الان فرض کنیم مثلا چهار تا خیابان هست(البته در ابعاد کوچیک) که تو این خیابان ها یه سری اجسامی در حرکت هستن. سوال اول! این اجسام چی هستن؟ جنسشون چیه؟ روی چی دارن حرکت میکنن؟ چرخ دارن؟یا روی ریل حرکت میکنن؟ یا شاید هم رو هوا پرواز میکنن! آیا میتونن از خیابان A به خیابان B برن؟
              درباره ماژول های زیگبی اطلاعات دقیقی ندارم، میتونین سرچ کنین. فکر کنم یه سری پایه داره برای ارتباط مستقیم و یه سری پایه داره برای کار با میکرو و ارسال و دریافت دیتا.
              ممنون از راهنماییتون در مورد RFID برد بلند هم میتونید راهنماییم کنید؟ شما گفتین که 6 تا 9 متر رو براختی جواب میده میشه یه لینکی چیزی از این ماژول قرار بدید تا ببینیم چیه الان دارم رو زیگبی تحقیق میکنم ولی ظاهرا زیگبی فقط برای ارتباط وایرلسه و برای خوندن دیتا و ارتباط با RFID باید از یه میکرو استفاده کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط c384104
                ممنون از راهنماییتون در مورد RFID برد بلند هم میتونید راهنماییم کنید؟ شما گفتین که 6 تا 9 متر رو براختی جواب میده میشه یه لینکی چیزی از این ماژول قرار بدید تا ببینیم چیه الان دارم رو زیگبی تحقیق میکنم ولی ظاهرا زیگبی فقط برای ارتباط وایرلسه و برای خوندن دیتا و ارتباط با RFID باید از یه میکرو استفاده کنم.
                سلام.
                اون 9 الی 6 متر رو برای تشکیل شبکه با NRF میگفتم که راحت جواب میده.چون NRF بردش 100 متر به بالا هست.
                برای تشخیص موقعیت هم راه های گوناگونی وجود داره که با توجه به شرایط میشه انتخاب کرد چه روشی بهتره. مثلا میشه از فرستنده و گیرنده مادون قرمز استفاده کرد. با فاصله ی مناسب از هم دیگه (که با توجه به دقت مورد نیازتون اون فاصله مشخص میشه) و به کمک این سنسورها یه ماتریسی از سنسور تشکیل داد تا موقعیت X-Y اجسام رو استخراج بکنین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X