اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه

با سلام خدمت دوستان عزیز.دوستان من یه منبع تغذیه 0-30 2A دارم.یه بار هواسم نبود و پرابهاش به مدت یک ساعت به هم وصل شده بودن که باعث شد ترانزیستورهاش بسوزن.من دوتا ترانزیستورهاشو عوض کردم و کار کرد ولی از اون موقع یکی از قطعاتش ایراد داده و از 0.6 آمپر بیشتر جریان نمیده.نمیدونم کدوم یکی از قطعاتش هستش.اگه در این مورد کمکم کنین ممنون میشم :agree:

پاسخ : منبع تغذیه

یه عکس با کیفیت از پشت و رو مدار بذار.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
      یه عکس با کیفیت از پشت و رو مدار بذار.
      سلام.نتونستم توی پلود سنتر انجمن پ کنم مجبور شدم یه جای دیگه پ کنم.این قسمت پشت روی مدار
      http://uploadboy.com/ecneejssf4lg.html

این قسمت از پشت و روی مدار مال نمایشگرشه
      http://uploadboy.com/1d2dzblnwa9u.html

روی برد اصلی دوتا مقاومت پروات بود نزدیک صفحه المینیومی.اونارو عوض کردم که مقدارشونو نتونستم از رنگاش تشخیص بدم واسه همین دوتا 1 اهم انداختم 2تا هم ترانزیستور 2n3055 روی صفحه بود که اونارو هم عوض کردم.عکس مقاوت رو میذارم شاید شما بتونین تشخیص بدین
      http://uploadboy.com/yv2si2xpc15g.html

اینم خدمت شما.

دیدگاه

دوست عزیز من شکل مقاومتت رو دیدم
        به نظر میاد اولین رنگ قهوه ای باشه که اینطوری مقاومتت میشه 0.19 اما من تا الان چنین رنج مقاومتی ندیدم و احتمالآ باید اولین رنگ نارنجی باشه و یعنی مقاومتت به احتمال زیاد 0.39 باشه
        رنگ دوم و سوم و چهرم که به ترتیب سفید و نقره ای و طلایی هستند
        اول یه مقاومت 0.39 اهم به جای این مقاومت بزار اگر خوب نشد
        دیود های مدارت رو کلآ چک کن ممکنه به خاطر دیود ها جریان دهی کم باشه
        [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
        [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
        [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
        [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
        صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

ممکنه مشکل از یکی از ترانزیستورهای مدار باشه؟چون روی مدار چنتا ترانزیستور هستش که نوشته هاشونو پاک کردن معلوم نیس چی هستش.من با یکیشون مشکل دارم و نمیتونم با اهم متر تستش کنم.حالا موندم که آیا این ترانزیستور هستش یا یک IC.دقیقا نمیدونم چیه .منظورم یه چیزی شبیه IC tl431 که روی بردهای تغذیه کامپیونر استفاده میکنن.مدل ترانزیستور ولی عملکرد IC رو داره.

دیدگاه

اگر ممکنه یه عکس ازش بزار
            بیرون مدار تمام پایه هارو در تمام جهات با هم تست کن(رو بیزر) و نتیجه رو بگو
            [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
            [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
            [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
            [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
            صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

دوست عزیز من نتونستم عکسها رو باز کنم .این همه سایت پلود عکس رایگان هست رو یکی از اونا میذاشتی.
              به احتمال زیاد اگه منبع تغذیت دو تا ترانزیستور 3055 قابلمه ای داره و دو تا ترانزیستور نیمه قدرت! کله پلاستیکی داره شماره هاشون bd 139 یا 140 بهش میخوره.اگه دو یا سه تا آی سی 8 پایه داره اونا پ امپ741 هست.یه آی سی 7805 هم به احتمال زیاد داره که ممکنه اون باشه.

دیدگاه

من خودم لینکارو تست کردم مشکلی نداشتن عکسارو دان کردم و باز شد.روی برد یه ترانزیستور bd هستش که سالمه.دوتا ترانزیستور معمولی هستش که شماره هاشونو پاک کردن.یکیشونو تست کردم سالمه ولی یکیشون نمیشه تست کرد.دوتا IC هم داره که LM324 و LM723 هستن.دوتا رگلاتور 7805 و 7812 هم داره که اونا ماله خروجی ثابت هستن.اخه این منبع تغذیه سه تا خروجی داره که یکیش متغیر هستش دوتاشم ثابت 5ولت و 12 ولت هستش.مشکل من تو قسمت متغیره.خروجی ثابتش از دو رگلاتور 5 ولت و 12 ولت میاد ولی خروجی متغیرش از ترانزیستورهای 2N3055 میاد.با اینکه ترانزیستورهارو عوض کردم ولی مشکل جریان دهی هنوز برطرف نشده.

دیدگاه

اون ترانزیستور کوچیکا را چرا برعکس زدی تو مدار؟مشابه بجاشون زدی؟
                  اونا که کنارشون نوشته Qترانزیستوره و اونا که نوشته U آی سیه.همه مقاومت های وات بالا را تست کردی سالمن؟
                  ترانزیستور کوچیکا یکیش مال قطع و وصل رله ست .اون چنتا سیم که بغل U2 به کجا میره؟
                  حالا اگه فقط جریان دهی کمه و مشکل دیگه نداره یه مقاومت 0.39 دیگه با اون یکی موازی کن ببین درست نمیشه؟اون پتانسیومترا که تنظیمشو به هم نزدی؟
                  با یه آمپر متر چک کن ببین درست نشون میده؟

دیدگاه

سلام.
                    کلا توی این منابع به طور عمده جریان خروجی از مقاومت وات بالا (در عکس مدار شما مقاومت سفید رنگ) میگذره و ولتاژ ایجاد شده دو سر مقاومت با یه ولتاژ رفرنس که توسط پتانسیومتر محدود کننده جریان ایجاد میشه مقایسه میشه! نتیجه خروجی باعث میشه یه ترانزیستور روشن بشه و خروجی رو قطع کنه! شما میتونید به راحتی مدار رو چک کنید!

دیدگاه

اون قطعاتی که اون ترانزیسورها را کنترل میکنه چک کنید چون علت سوختن ترانزیستورها به نظرم بر میگرده به قطعاتی که بیس ترانزیسور ها را کنترل میکنه
                      --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirna3r
                        سلام.
                        کلا توی این منابع به طور عمده جریان خروجی از مقاومت وات بالا (در عکس مدار شما مقاومت سفید رنگ) میگذره و ولتاژ ایجاد شده دو سر مقاومت با یه ولتاژ رفرنس که توسط پتانسیومتر محدود کننده جریان ایجاد میشه مقایسه میشه! نتیجه خروجی باعث میشه یه ترانزیستور روشن بشه و خروجی رو قطع کنه! شما میتونید به راحتی مدار رو چک کنید!
                        سلام شرمنده.2روز نتم قطع بود.اون ترانزیستورا شکل چاپیشون برعکسه.اونارو تعویض نکردم.اونی که نزدیک رگلاتورهاست تست نمیشه.نوشته روشو هم پاک کردن نمیدونم چه ترانزیستوریه.آره مشکل فقط جریان دهیه.همه مقاوت وات بالا هارو تست کردم فقط اون دوتایی که نزدیک صفحه آلمینیومی بودن درست نشون نمیدادن که سوخته بودن نمیدونستم چه رنجیه مقاومت 1 اهمی زدم.از اون پایینتر نتونستم گیر بیارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                          اون قطعاتی که اون ترانزیسورها را کنترل میکنه چک کنید چون علت سوختن ترانزیستورها به نظرم بر میگرده به قطعاتی که بیس ترانزیسور ها را کنترل میکنه
                          با این که چیز ساده ای بنظر میاد ولی برام پیچیدس.نمیتونم سر در بیارم.پتانسیومتر هارو هم دست نزدم.احتمالا از دو چیز باشه.یکیش از دو مقاومتهای نزدیک صفحه آلمینیومی.یکیشم از ترانزیستور نزدیک رگلاتورا چه با اهم متر تست نمیشه.نوشته روشو هم پاک کردن تا معلوم نشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                            فکر خوبی بود چرا به فکر خودم نرسید. :agree:

دیدگاه

اون دیود d21 که احتمالا زنر هست را چک کن ببین سالمه؟اون یکی ترانزیستوره که با این دیود زنر تشکیل یه منبع تغذیه رو میده(به احتمال قوی).یه ترانزیستور منفی مثلا 1 آمپر 1وات بذار.پایه هاش هم طبق شکل که نشون دادم بذار ببین راه نمی افته.اگه نشد اون مقاومتا که مقدارشو مطمئن نبودی کمترشون کن
                              راستی ترانزیستورها را از مدار در آوردی و تست کردی؟تو مدار همیشه نمیشه تست کردا؟
                              http://www.uploadax.com/images/73681730856368772339.jpg

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X