اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب برد آموزشی برای شروع کار با FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب برد آموزشی برای شروع کار با FPGA

سلام دوستان
    در بازار برای شروع کار با FPGA بردهایی وجود داره که قیمت های متفاوتی هم دارند...به نظر شما از لحاظ قیمت و کیفیت کدام
    برد مناسب تر است؟
    الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

پاسخ : انتخاب برد آموزشی برای شروع کار با FPGA

سلام خدمت دوستان
    اقا یک برد fpga هست سایت آفتاب رایانه آورده
    میخواسم هم نظر دوستان را بدونم درباره ی این برد
    هم راهنماییم کنن
    راسیاتش من دنبال یک برد باسه شروع میگردم ولی دو تا چیز خیلی برام مهمه
    چون باسه شروع هست قیمتش زیاد نباشه !
    دوم پروگرامرش usb باشه
    یک راه حل اینه برم از این برد پروژه بخرم قیمتش 150 هست با یک پروگرامر usb که الان حدود 200 به بالاس!
    که در مجموع میشه 350 !
    oo:
    ولی خوب اگه این برد بشه بهتره :
    اینم لینکش :
    http://shop.aftabrayaneh.com/Develop...an_6_FPGA.html
    منتها دوتا چیز هست که من را دو دل کرده
    اول این برد هیچ مدل و شرکت تولیدی خاصی نداره و جلوی مدل کالا فقط سری خانوادش نوشته شده میترسم بعد منبع خاصی نباشه که اگه از یک چیز برد سر در نیاوردم به اون مراجعه کنم.
    دوم نظر آخره :
    با عرض سلام و خسته نباشید
    من این برد رو تهیه کردم، و واقعا هم برد خوب و به صرفه ای هستش، اما یه مشکلی که واسم پیش اومده اینه که داخل پکیج 3 دی وی دی بود که داخل یکیش شماتیک برد و ترتیب پایه ها هست، اما متاسفانه برای ورژن 1.1 این برد هست و تو ورژن 2 کمی تغییرات داره، رو این حساب به مشکل برخوردم و نمیتونم پایه ها رو خوب تشخیص بدم. البته میدونم تقصیر شما نیست، اما لطفا پیگیر باشین.
    با تشکر
    :eek:
    :|

دیدگاه

با سلام
      دوستان به یه سری دلایل کاملا بی منطق و بی دلیل :sad: منم می خوام تا حدودی کار با FPGA رو یاد بگیرم XILINX رو انتخاب کردم اما پروگرمر USB اون گرونه و واسه کسی که نمی خواد حرفه ای باهاش کار کنه نمی ارزه.دوستان یه برد آموزشی در حد هدر بورد ارزان و کار راه انداز واسش معرفی کنین لطفا؟؟
      با تشکر
      دکتر شريعتي:

زنده بودن را به بيداري بگذرانيم که سالها به اجبار خواهيم خفت.

دیدگاه

سلام
        من یه همچین برد ساده ای زدم
        چیز بدی نشده تست هایی که گرفتم عالی بوده
        البته چیز زیادی نداره و هرچیزی که نیاز باشه باید مجزا بش وصل شه
        ولی برای کارای ساده و ارزون خیلی به صرفه هست
        مدل چیپش هم Xc3S400-144C هست

البته چون تولید انبوه نیست و برای کار خودم زدم اگر چند نفر با هم بشن میصرفه این رو ساخت وگرنه هزینه PCB زیاد میشه
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات
        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ®Ÿ_amin_Ÿ®
          سلام خدمت دوستان
          اقا یک برد fpga هست سایت آفتاب رایانه آورده
          میخواسم هم نظر دوستان را بدونم درباره ی این برد
          هم راهنماییم کنن
          راسیاتش من دنبال یک برد باسه شروع میگردم ولی دو تا چیز خیلی برام مهمه
          چون باسه شروع هست قیمتش زیاد نباشه !
          دوم پروگرامرش usb باشه
          یک راه حل اینه برم از این برد پروژه بخرم قیمتش 150 هست با یک پروگرامر usb که الان حدود 200 به بالاس!
          که در مجموع میشه 350 !
          oo:
          ولی خوب اگه این برد بشه بهتره :
          اینم لینکش :
          http://shop.aftabrayaneh.com/Develop...an_6_FPGA.html
          منتها دوتا چیز هست که من را دو دل کرده
          اول این برد هیچ مدل و شرکت تولیدی خاصی نداره و جلوی مدل کالا فقط سری خانوادش نوشته شده میترسم بعد منبع خاصی نباشه که اگه از یک چیز برد سر در نیاوردم به اون مراجعه کنم.
          دوم نظر آخره : :eek:
          :|
          برد خوبی به نظر میرسه اما عجیبه که همراه با پروگرامر با قیمت 300 تومن فروخته میشه در حالی پروگرامر در بازار
          فقط 250 هزار تومن قیمت داره!!!
          الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
            سلام
            من یه همچین برد ساده ای زدم
            چیز بدی نشده تست هایی که گرفتم عالی بوده
            البته چیز زیادی نداره و هرچیزی که نیاز باشه باید مجزا بش وصل شه
            ولی برای کارای ساده و ارزون خیلی به صرفه هست
            مدل چیپش هم Xc3S400-144C هست

البته چون تولید انبوه نیست و برای کار خودم زدم اگر چند نفر با هم بشن میصرفه این رو ساخت وگرنه هزینه PCB زیاد میشه
            با سلام
            به نظر که بردی خوبی میاد مهندس.کل هزینش چقد شده؟؟ایا امکان اینکه pcb برد رو برای ساخت قرار بدین هست؟؟
            دکتر شريعتي:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط NAO_ROBOT
              با سلام
              به نظر که بردی خوبی میاد مهندس.کل هزینش چقد شده؟؟ایا امکان اینکه pcb برد رو برای ساخت قرار بدین هست؟؟
              والا همین قطعاتی روشه دیگه
              42 ت فکنم FPGA
              10 ت SDRAM
              ریگولاتورو اسیلاتورو خازنو ایناس
              ولی من چون برد نمونه زدم با چاپ محافظ سه تا PCB برام 100 ت در آمد
              نه چون من این برد رو برای کسی زدم نمیتونم فایل طراحی رو قرار بدم ولی اگر چند نفر با هم بشن
              و یا حتی بدون چاپ محافظ بخواین قیمتش زیاد نمیشه
              درایور شبکه و nRF24L01
              کاتالوگ محصولات

دیدگاه

من هم این برد را برای دانشگاهمون طراحی کردم...در حال حاضر هم قصد دارم 6 عدد برای استفاده مبتدی ها با یه جزوه آموزشی خوب
                طراحی کنم.

دیدگاه

با سلام
                  با تشکر از همه دوستان.دنبال بر دی هستیم که یا آمادش ارزون باشه(مقرون به صرفه) و یا pcb اون موجود باشه ،برد موجود در تاپیک زیر به نظرم مناسب اومده:
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62483.msg543183#msg543183
                  با تشکر
                  دکتر شريعتي:

دیدگاه

سلام

راسیاتش من یک سوال پرسیدم و یکی از عزیزان اومدن زیرش یک سوال پرسیدن یکمی موضوع تاپیک عوض شد
                    چنتا سوال داشتم
                    اول اینکه گفته بودید :
                    من هم این برد را برای دانشگاهمون طراحی کردم...در حال حاضر هم قصد دارم 6 عدد برای استفاده مبتدی ها با یه جزوه آموزشی خوب
                    طراحی کنم.
                    این برد چیا داره کدوم خانواده از fpga روشه ( spartan 3 ؟؟) و چیا کنارش داره میشه؟ در حدی که ممکنه براتون توضیح بدین
                    دوم اینکه من شنیدم پروگرامر usb قیمتای پایینترش نیز موجوده منتها دیگه قابلیت jtag نداره و فقط میشه روی برد پروگرام کرد
                    تا چه حد درسته؟
                    سوم آیا بردی با این مشخصاتی که من بخوام میشناسین؟ :cry:

ممنون از دوستان :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ®Ÿ_amin_Ÿ®
                      سلام

راسیاتش من یک سوال پرسیدم و یکی از عزیزان اومدن زیرش یک سوال پرسیدن یکمی موضوع تاپیک عوض شد
                      چنتا سوال داشتم
                      اول اینکه گفته بودید :این برد چیا داره کدوم خانواده از fpga روشه ( spartan 3 ؟؟) و چیا کنارش داره میشه؟ در حدی که ممکنه براتون توضیح بدین
                      دوم اینکه من شنیدم پروگرامر usb قیمتای پایینترش نیز موجوده منتها دیگه قابلیت jtag نداره و فقط میشه روی برد پروگرام کرد
                      تا چه حد درسته؟
                      سوم آیا بردی با این مشخصاتی که من بخوام میشناسین؟ :cry:

ممنون از دوستان :applause:

سلام

تا جایی که من از روی برد اقای mmmaherani دیدم ایشون از pltaform برد papilio استفاده میکنن. بنابراین روی خود برد پروگرامر موجود هست. از عکس هم مشخص هست که ایشون با Spartan6 کار میکنن. روی برد اصلی papilio مدل Spartan6 یک SDRAM هم موجود بود ولی من اینجا نمیبینم. همچنین یک مشکلی هم که از روی عکس پیدا کردم این هست که هیچ حافظه ایی به برد وصل نشده یعنی خود FPGA رو باید مستقیما پروگرام کنید و با قطع تغذیه همه چی پاک میشه. البته شاید ایشون طرف دوم برد این امکان رو قرار دادن! این هم لینک سایت papilio که کلا open hardware هست:
                      http://papilio.cc/index.php?n=Papilio.Hardware

تقریبا میشه گفت ارزون ترین platform هست که میتونین انتخاب کنید. روش پروگرام کردن برد هم من اینجا توضیح دادم:

http://www.****.ir/forum/8933-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-fpga-13.html

متاسفانه سایت eca قراردادن لینک از سایت همسایه رو فیلتر میکنه! واقعا خنده داره! به هر حال اگر به جای اسم سایت **** دیدید به جاش بنویسید i r a n m i c r o بدون قرار دادن فاصله

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : انتخاب برد آموزشی برای شروع کار با FPGA

نوشته اصلی توسط mohammadh1387

سلام

تا جایی که من از روی برد اقای mmmaherani دیدم ایشون از pltaform برد papilio استفاده میکنن. بنابراین روی خود برد پروگرامر موجود هست. از عکس هم مشخص هست که ایشون با Spartan6 کار میکنن. روی برد اصلی papilio مدل Spartan6 یک SDRAM هم موجود بود ولی من اینجا نمیبینم. همچنین یک مشکلی هم که از روی عکس پیدا کردم این هست که هیچ حافظه ایی به برد وصل نشده یعنی خود FPGA رو باید مستقیما پروگرام کنید و با قطع تغذیه همه چی پاک میشه. البته شاید ایشون طرف دوم برد این امکان رو قرار دادن! این هم لینک سایت papilio که کلا open hardware هست:
                        http://papilio.cc/index.php?n=Papilio.Hardware

تقریبا میشه گفت ارزون ترین platform هست که میتونین انتخاب کنید. روش پروگرام کردن برد هم من اینجا توضیح دادم:

http://www.****.ir/forum/8933-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-fpga-13.html

متاسفانه سایت eca قراردادن لینک از سایت همسایه رو فیلتر میکنه! واقعا خنده داره! به هر حال اگر به جای اسم سایت **** دیدید به جاش بنویسید i r a n m i c r o بدون قرار دادن فاصله
                        دقیقا(اگه توجه کنید اسم پاپیلیو را روی برد نوشتم=>به کپی رایت اعتقاد دارم)...SDRAM را حذف کردم چون واقعا گرونه و چون خودم دانشجو بودم و میدونم دانشجو بودن یعنی جیبی پر از خالی خواستم برای مبتدی ها ارزون تر در بیاد(آی سی حافظه هم پشت برده)...بله open source هست اما خیلی از قطعاتش ایران گیر نمیاد و PCB اصلیش هم با تکنولوژی موجود در ایران گرون در میاد پس مجبور شدم خودم طراحی کنم.در هر صورت اگر بخوام مشخصاتش را کامل توضیح بدم احتمالا یه پیام هشدار دریافت میکنم که میگه "تبلیغ ممنوع" :smile:

اضافه شده در تاریخ :
                        این برد را (http://dspcore.blogfa.com/post/11) یکی از دوستانم خریداری کرده و راضی هم هست...شرکت نوآو....
                        هم بردهای نسبتا خوبی داره ولی خیلی گرونه(حدود 800 تومن).بردی هم که من طراحی کردم(PCB) حدود 250 در میاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmmaherani
                          دقیقا(اگه توجه کنید اسم پاپیلیو را روی برد نوشتم=>به کپی رایت اعتقاد دارم)...SDRAM را حذف کردم چون واقعا گرونه و چون خودم دانشجو بودم و میدونم دانشجو بودن یعنی جیبی پر از خالی خواستم برای مبتدی ها ارزون تر در بیاد(آی سی حافظه هم پشت برده)...بله open source هست اما خیلی از قطعاتش ایران گیر نمیاد و PCB اصلیش هم با تکنولوژی موجود در ایران گرون در میاد پس مجبور شدم خودم طراحی کنم.در هر صورت اگر بخوام مشخصاتش را کامل توضیح بدم احتمالا یه پیام هشدار دریافت میکنم که میگه "تبلیغ ممنوع" :smile:

اضافه شده در تاریخ :
                          این برد را (http://dspcore.blogfa.com/post/11) یکی از دوستانم خریداری کرده و راضی هم هست...شرکت نوآو....
                          هم بردهای نسبتا خوبی داره ولی خیلی گرونه(حدود 800 تومن).بردی هم که من طراحی کردم(PCB) حدود 250 در میاد.
                          آقا کارت خوبه
                          بردتم شیک در آمده
                          ولی اون لگوی اپل
                          درایور شبکه و nRF24L01
                          کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
                            آقا کارت خوبه
                            بردتم شیک در آمده
                            ولی اون لگوی اپل
                            ممنون...
                            به هر حال ما مخلص طراح آمریکایی این برد هستیم ولی در هر صورت هنر نزد ایرانیان هست و بس :smile:.این اولین برده یعنی برد نمونست برای تست یه لوگو روش زدم چون عاشق اپلم، لوگوی اپل را انتخاب کردم ولی قرار نیست روی بردهای بعدی هم لوگوی اپل باشه(هر چند فکر نکنم اپل لوگوی خودش را در ایران ثبت کرده باشه).

دیدگاه

اول از CPLD شروع کن بعد برو FPGA
                              این برد من قبلا گزاشته بودم برای دانلود برد خوبیه همه چیز داره یک رو کشیدم
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=98673.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X