اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خروجی پایه میکرو می تواند مقدار مثبت باشد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خروجی پایه میکرو می تواند مقدار مثبت باشد؟

سلام دوستان

بطور معمول من با تعریف پایه های میکرو به عنوان output مقدار ولتاژ منفی را از پایه ها دریافت می کنم می خواستم بدونم آیا امکان دریافت ولتاژ مثبت هم از پایه ها وجود دارد؟
    بر روی یک سون سگمنت آند مشترک 4 عددی کار می کنم که برای روشن کردن تک تک اعداد باید بتونم پایه آند آنها را قطع و وصل کنم با میکرو.

پاسخ : خروجی پایه میکرو می تواند مقدار مثبت باشد؟

سلام همون طور که خودتون هم گفتین با تعریف پین یا پورت به صورت خروجی میتونیم هم خروجی رو صفر کنیم هم یک (صفر ولت و5 ولت)
    MEHRENIA1366@GMAIL.COM
    مغز انسان خيلي پيچيده است و بخاطر همين هميشه دنبال راه حلهاي پيچيده ميگرده با کمي تامل ميشه راه حلهاي ساده تري رو پيدا کرد.هميشه پيچدگي وحجم بالا نشانه داشتن علم زياد نيست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrenia_1366
      سلام همون طور که خودتون هم گفتین با تعریف پین یا پورت به صورت خروجی میتونیم هم خروجی رو صفر کنیم هم یک (صفر ولت و5 ولت)
      بله درست هست اما بطور معمول خروجی avr منفی هست. مثبت را مستقیم به ال ای دی میدیم و منفی را به پایه منفی ال ای دی متصل می کنیم اما در سون سگمنت 4 تایی فرضا آند مشترک که نیاز است آند های هر پایه نیز بطور مجزا تحت کنترل باشد چگونه باید عمل کرد؟

دیدگاه

سلام
        ببین بزرگوار به زبان بچه های کامپیتور بهت بگم:

زمانی که شما توی ریجستر های DDR مقدار یک در نظر میگیری اون پورت خروجی تعریف میشه حالا به قول خودت میخایک یه ال ای دی با هاش روشن کنیم
        مثبت رو به پایه از میکرو متصل کن که خروجی تعریف کردی.حالا بیا در ریجستر PORT یک بنویس تا ال ای دی روشن شه مثالی از زبان c برات میزنم:
        فرض ال ای دی ما قرار به PORTD.0 متصل شه و روشن خاموش شه.
        کد:
        DDRD=0x01;
        while(1)
        PORTD=1;
        _delay_ms(500);

PORTD=0;
        _delay_ms(500);
        این مثال رو زدم تا شما با مفهوم خروجی تعریف کردن پورت و محوه یک کردن اون اشنا شی...
        ولتاژ منفی در پایه میکرو نداریم...
        .The best question deserves a better answer
        =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
        «پناه»می برم «به خدا»
        از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
        محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

دوست عزیز. اون عادتی که فقط پایه منفی رو وصل میکنیم به ال ای دی و پایه مثبت رو مستقیم میدیم به تغذیه از 8051 مونده. ای وی ار هم توان سورس کردن داره هم توان سینک کردن. یعنی شما میتونید یه طرف ال ای دی رو به زمین و طرف دیگه رو به پایه میکرو بدید. هیچ فرقی با هم ندارن این دو حالت.
          حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
          به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

شاید سیم مولتی متر رو برعکس می زنه اونم منفی نشون می ده

دیدگاه

داش گلم ما برای ورودی وخروجی کردن \ایه میکرو سه تا رجیستر داریم یکی PORTx یکی DDRx یکی دیگه هم PINx که با رجیستر PIN کاری نداریم اون واسه زمانی هست که بخواهیم به عنوان ورودی استفاده کنیم

میمونه دوتا رجیستر DDRx که مسخص میکنه پورت ورودی یا خروجی هست اگه ۱ کنیم یعنی خروجی ۰ کنیم میشه ورودی که برای روشن کردن led باید خروجی کنیم ۱

مثلا DDRA=0XFF الان همه پایه ها پورت A خروجی شدن بعد باید بهش مقدار بدی واسه روشن کردن LED باید ۱ کنی که برای این کار باید بری سراغ رجیستر PORT مثلا PORTA=OXFFالان هم پورت A خروجی با مقدار ۵V هستش

اینم یه برنامه ساده
              #include <mega32.h>
              #include <delay.h>

void main(void)
              {

PORTA=0x00;
              DDRA=0xFF;
              {

while (1)

PORTA=0xff;
              delay_ms(2000);

}

همه LED پورت A روشن هست با و لتاژ +

اگه جای رو من نتونستم بگم بنویسید تا توصیح بدم

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان

من قصد دارم با یک میکرو atmeg 8 و یک سون سگمنت 4 تایی آند مشترک یک ساعت درست کنم.
                این ساختمان سون سگمنت هست.

اگر به پایه های آند مثبت و پایه های کاتد منفی بدم کل سگمنت ها روشن میشه.
                حالا بر اساس مقداری عددی که می خوام می تونم کاتد ها را با یک پورت Avr خاموش و روشن کنم اما مسئله اینه که در سون سگمنت 4 تایی کنترل همزمان روی تک تک سون سگمنت ها نیست بخاطر همین علاوه بر کاتد ها آند ها نیز باید بجای مستقیم وصل کردن به مثبت به avr وصل بشند.
                و من در این بخش مشکل دارم.نمی دونم چطور امکان پذیر هست و چطور باید کدش را بنویسم.
                ممنونم

اضافه شده در تاریخ :
                دوستان نظری ندارند؟

دیدگاه

راجع به روش روشن کردن سون سگمنت های مالتی پلکس سرچ بکنید. خیلی سادس.
                  حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                  به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X