اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رله یا تریاک ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رله یا تریاک ؟

سلام دوستان عزیز . تو یک پروژه قرار رله ما 1 ملیون بار کنتاکت کنه طی دو سال .

این رله یک شیر برقی رو کنترول میکنه .

پیشنهاد شما استفاده از رله و مدار چرقه گیر همراهش . یا استفاده از تریاک ؟

و بعد این که اگر از تریاک استفاده کنم 4 آمپر چه حرارتی روش ایجاد میکنه ؟ و یا اصلا این حرکت حرفه ای حساب میشه ؟
    I'm going to
    RWTH Aachen
    University

پاسخ : رله یا تریاک ؟

با سلام
    اگه کیفیت کار براتون مهمه، برای ریت کنتاکت بالا اصلا از رله استفاده نکنین. حتما از SSR یا تریاک استفاده کنین. من توی یه دستگاهی که روزی حدود 40 هزار بار سوئیچ میکرد از PLC با خروجی ترانزیستور و 20 عدد SSR امرن مدل G3S-201PL رو برای شیرهاش استفاده کردم. الان 8 ساله که مشغول کار هستن.

بهترین رله ها فقط 100000 بار گارانتی دارن. ولی عمر SSR ها اگه درست استفاده بشن نامحدوده.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

مساله استفاده از تریاک به این راحتی ها نیست . چون تو شیر برقی از بوبین استفاده میکند پس مساله اختلاف فاز بین ولتاز و جریان پیش میاد .برای رله مهم نیست . ولی این اختلاف فاز برای تریاک خیلی مساله رو سخت و پیچیده مینه.
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

ssr جنس خوب 30 آمپری استفاده کنید و تموم :nice:

من دستگاه هایی رو دیدم که دقیقه ای 5 بار ؛ 20 سال هست داره شیربرقی باز و بسته میکنه
        شیر برقی خراب میشه ، اما ssr نه

دیدگاه

مرسی دوست عزیز . من چطوری اس اس آر رو با میکرو ست کنم ؟ میشه یه نقشه ساده از اس اس ار قرار بدین و بگین طرز کار به چه صورته ؟

بعد یه سوال دیگه این که ابعادش چطوریه روی برد نصب میشه ؟ یا خیلی بزرگه ؟ سایز 10 آمپرش .
          I'm going to
          RWTH Aachen
          University

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
            مساله استفاده از تریاک به این راحتی ها نیست . چون تو شیر برقی از بوبین استفاده میکند پس مساله اختلاف فاز بین ولتاز و جریان پیش میاد .برای رله مهم نیست . ولی این اختلاف فاز برای رله خیلی مساله رو سخت و پیچیده مینه.
            فکر کنم یکی از کلمات (رله/ترایاک) جابجا استفاده شده. بالاخره استفاده از کدومشون پیچیدگی داره؟ رله یا ترایاک؟ لطفا بیشتر توضیح بدید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidshahrouzi
              فکر کنم یکی از کلمات (رله/ترایاک) جابجا استفاده شده. بالاخره استفاده از کدومشون پیچیدگی داره؟ رله یا ترایاک؟ لطفا بیشتر توضیح بدید.
              آره درسته .
              استفاده از تریاک سخت است و نیازمند محاسبات است و طراحی درایور کوموتاسیون اجباری است . چیزی که مساله رو سخت میکنه همون اختلاف فاز است . والا برای بار های اهمی استفاده از تریاک عین آب خوردن است .وقتی جریان با ولتاژ اختلاف فاز داره جایی که ولتاژ هنوزوجود دارد شدت جریان صفر میشه و تریاک خاموش میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                آره درسته .
                استفاده از تریاک سخت است و نیازمند محاسبات است و طراحی درایور کوموتاسیون اجباری است . چیزی که مساله رو سخت میکنه همون اختلاف فاز است . والا برای بار های اهمی استفاده از تریاک عین آب خوردن است .وقتی جریان با ولتاژ اختلاف فاز داره جایی که ولتاژ هنوزوجود دارد شدت جریان صفر میشه و تریاک خاموش میشه

اگه ترایاک برای قطع و وصل جریان متناوب مثلا برق شهر استفاده بشه باز هم ضرورتی برای استفاده از کوموتاسیون اجباری هست( حتی اگه به بار سلفی وصل باشه)؟ قطع کردن ولتاژ تحریک ترایاک برای باز کردن جریان اصلی کای نیست؟

دیدگاه

سلام
                  به نظر من هم اصلا با این درخواستی که شما دارین و تعدد زیاد قطع و وصل را میخواهین باید از SSR استفاده کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidshahrouzi
                    اگه ترایاک برای قطع و وصل جریان متناوب مثلا برق شهر استفاده بشه باز هم ضرورتی برای استفاده از کوموتاسیون اجباری هست( حتی اگه به بار سلفی وصل باشه)؟ قطع کردن ولتاژ تحریک ترایاک برای باز کردن جریان اصلی کای نیست؟
                    دوست گرامی. توی ولتاژ متناوب نیازی به کموتاسیون اجباری نیست. اگه فرمان گیت نباشه، تریاک توی نیم سیکل بعدی خودش خاموش میشه. عکسهایی که aliila گذاشتن درسته. ولی برای استفاده از تریاک مشکلی ایجاد نمیکنه. اتفاقا استفاده از تریاک توی بارهای مختلف خیلی راحته. من یه تریاک 700 آمپری رو به اولیه یه ترانس 100kva وصل کردم و باهاش زاویه آتیش کنترل کردم.
                    توی کارهای سوئیچینگ که اپتو تریاک با زیرو کراسینگ هم هست.

دیدگاه

ایکاش ابعاد اس اس آر رو به ما میگفتین دوستان . روی برد جا میشه ؟
                      I'm going to
                      RWTH Aachen
                      University

دیدگاه

SSR بسته به جریان و ولتاژش ابعاد مختلفی داره. از نوع روبردی تا نوع صنعتی و سه فاز و غیره. اون مدل امرن که اشاره کردم به اندازه رله های مخابراتی و روبردی هست. دیتا شیتشو هم میتونین ببینین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                          دوست گرامی. توی ولتاژ متناوب نیازی به کموتاسیون اجباری نیست.
                          دقیقا به نکته ای که من گفتم اشاره میکنید . اگر اختلاف فاز نباشه به کومتاسیون احتیاج نیست ولی وقتی که اختلاف فاز هست هیچ وقت ولتاز با جریان باهم صفر نمیشن . بنا بر این وقتی که ولتاز در مدار صفر است بوبین تریاک رو روشن نگه میداره و وقتی که جریان صفر است منبع تریاک رور روشن نگه میداره
                          تاز این یک قسمت از مشکل است حدود 5 الی 6 تا مشکل دیگه هم هست . از قبیل dv/dt و ...

دیدگاه

شما درست میفرمایید ولی ظاهرا ادامه جمله من رو نخوندین. حتی با وجود اختلاف فاز هم نیازی به کموتاسیون اجباری نیست، چون نیم سیکل بعدی خودش اینکارو میکنه.
                            ولتاژ و جریان همزمان صفر نمیشن. اول ولتاژ صفر میشه و به محض منفی شدنش، جریان بصورت پله ای صفر میشه. این فرمایش شما مثل اینه که بگین دیمر برای بار های سلفی مناسب نیست.

این قضیه خاموش نشدن یه بار برای من پیش اومده. اونم وقتی بوده که خروجی یه moc3063 رو مستقیما به یه شیر برقی دادم و تو این حالت شیر برقی با قطع فرمان خاموش نمیشد، علتش ضعیف بودن جریان moc بود. وقتی یه تریاک bt138 بهش اضافه کردم مشکل حل شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                              شما درست میفرمایید ولی ظاهرا ادامه جمله من رو نخوندین. حتی با وجود اختلاف فاز هم نیازی به کموتاسیون اجباری نیست، چون نیم سیکل بعدی خودش اینکارو میکنه.
                              ولتاژ و جریان همزمان صفر نمیشن. اول ولتاژ صفر میشه و به محض منفی شدنش، جریان بصورت پله ای صفر میشه. این فرمایش شما مثل اینه که بگین دیمر برای بار های سلفی مناسب نیست.

این قضیه خاموش نشدن یه بار برای من پیش اومده. اونم وقتی بوده که خروجی یه moc3063 رو مستقیما به یه شیر برقی دادم و تو این حالت شیر برقی با قطع فرمان خاموش نمیشد، علتش ضعیف بودن جریان moc بود. وقتی یه تریاک bt138 بهش اضافه کردم مشکل حل شد.
                              قضیه moc و bt138 رو بیشتر توضیح بدید. منظورتون اینه که خروجیه moc رو به gate ترایاک وصل کردید؟ دلیل علمیش چیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X