اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تایمر چند ساعته

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تایمر چند ساعته

با سلام
    من دنبال مداری میگردم که بتونه یک دستگاه خاموش و روشن کنه!!! مثل مودم!!! مثلا به مدار یک تایم 4تا5 ساعت بدیم!!! و بعد از این تایم یک عملی را انجام بده!!! مثلا مودم را خاموش و روشن بکنه بعد از 5 ساعت!! ایا چنین کیت یا مداری وجود داره؟؟؟
    اگر مدار اش را دارید لطفا شماتیک اش بدهید!!
    سپاس

پاسخ : مدار تایمر چند ساعته

میتونید با ای وی آر یه ساعت راه بندازید و بگید چه ساعاتی از شبانه روز و حتی چه روز هایی روشن باشه.ولی باید کار کرده باشین چون مداری نیست دیگه.
    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من میکرو بلد نیستم متاسفانه!! مدار انالوگ میخوام!!!
      به نظرتون این کار من را راه می اندازد؟؟؟

http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/48_70/products_id/247/pname/%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-3-%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%84%D9%87

سپاس

دیدگاه

سلام
        این مدار آنالوگ هست که در اون از آیسی HEF4521 استفاده شده. آیسی CD4521 هم همین کارو انجام میده ولی دیتاشیتشون فرق میکنه(پایه های این دو آیسی یکی نیستن ولی کارشون یکی هست)
        در این مدار آیسی با تاریک شدن هوا فعال میشه که شما میتونی اون بخش رو حذف کنید و به جاش از یک کلید برای فعال کردن آیسی استفاده کنید.
        تا چندین ساعت هم میتونه تأخیر ایجاد کنه. میشه یه تغییری توی شماتیک اعمال کرد که دستگاه به طور متناوب خاموش و روشن بشه. مثلاً یک ساعت روشن یک ساعت خاموش یک ساعت روشن . . . . .

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...5904#msg425904

دیدگاه

مدارات و ابزار تایمر زیادی وجود دارند :
          دیجیتال ( توسط شمارنده با کریستال فرکانس ساعت) ، آنالوگ (RC) ، دیجیتال - آنالوگ ، با میکرو ، صنعتی (ماژول یا کارت تایمر ) ، نیمه صنعتی ( PLC ) و ...
          موفق باشید.

دیدگاه

ممنون دوستان:
            حالا اگر مدار به صورت میکرو هم باشه اشکالی نداره!! یک مدار پیدا کردم!!! ولی نمیدانم به درد کار من میخوره یا نه!!! نظرتون در مورد اش چی هست؟؟ چیزی از عملکرد اش سر در نیاوردم!!
            http://wle.ir/2354/2354.html/comment-page-1

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
              ممنون دوستان:
              حالا اگر مدار به صورت میکرو هم باشه اشکالی نداره!! یک مدار پیدا کردم!!! ولی نمیدانم به درد کار من میخوره یا نه!!! نظرتون در مورد اش چی هست؟؟ چیزی از عملکرد اش سر در نیاوردم!!
              http://eca.ir/2354/2354.html/comment-page-1

سپاس
              منظورتون این هستش :
              http://www.newkiteshop.com/product_i...B1%D9%84%D9%87
              توی سایت مذکور در موردش توضیحاتی داده دیگه.
              از المان های مدار مشخصه که تایمر به صورت RC یا همون آنالوگ هستش.

دیدگاه

نه دوست عزیز: البته ان مدار هم منظورم بود ولی انالوگ هست !!! منظور من مداری هست که avr باشه!! یک بار این لینک گذاشته بودم ولی انگار یک نفر دست کاری می کنه لینک ها!!!
                http://eca.ir/2354/2354.html/comment-page-1

به جای eca.ir به جاش w l e .ir بگذارید!!! نمی دانم چرا اینطوری میشه لینک!!!

کسی میتونه بگه عملکرد این مدار چطوری هست؟؟؟

دیدگاه

کسی دست کاری نمیکنه. اتومات هستش.
                  به بعضی سایت ها و لینک های دانلودی حساسه.
                  رفتم توی سایت اصلی ، تایمری که میخاستی رو پیدا کردم. برنامه میکرو و شماتیک و .... رو برای دانلود قرار داده. و در ضمن این اصلش نیست و کپی برداری شده و تغییر هم توش داده شده.
                  به عنوان مثال در اصل مدار از پین 7 پورت D یا AIN1 برای سوئیچینگ یه ترانزیستور استفاده شده که توسط اون یک رله تحریک میشه. و پس از گذشت مدت زمان مورد نظر رله تغییر حالت پیدا میکنه.
                  ==
                  عملکرد مدار :
                  ابتدا باید کلید SW1 رو در حالت زمین (GND) قرار بدید ، بعد با استفاده از سه عدد کلید دیگه ساعت رو تنظیم کنید. یکی از کلید ها برای افزایش و یکی برای کاهش مدت زمان هستش. آخری هم برای SET یا OK هستش.
                  بعد از تنظیم مدت زمان ، باید SW1 رو دوباره به حالت VCC یا 5 ولت برگردونید.
                  سپس تایمر از زمان صفر شروع به شمارش میکنه و وقتی که مدت زمان شمارش توسط تایمر با مدت زمان تعیین شده توسط کاربر برابر بشه SPEAKER صداش در میاد.(و رله وصل میشه که مدار شما اون رو نداره )
                  :eek:

دیدگاه

ممنون دوست عزیز از راهنمایی ات:
                    من میکرو تا حالا کار نکردم و زیاد به جزییات اش وارد نیستم!!! ولی میخوام یاد بگیرم!! خلاصه میخوام این مدار را ببندم!!!
                    چند سئوال:
                    1. به نظر شما این مدار از نظر طراحی درست هست و جواب میده و ارزش بستن مدار را داره؟؟؟
                    2.عملکرد مدار را درست متوجه نشدم!!! یعنی چطور ساعت ست میشه؟؟ مثلا میخواهم روی 3 ساعت و 23 دقیقه و48 ثانیه!!
                    توی قسمت lcd انجایی که نوشته تایم ایز : همانجا باید ست بشه!!؟؟؟ مثلا به این صورت هست!!348
                    3. کلید SW1 رو در حالت زمین (GND) باید به صورت دستی خودمان قرار بدیم!!!! و vcc !!! چطوری هاست!!!؟؟ oo:
                    4. کریستال مدار چند هست؟؟؟32 مگاهرتز!!؟؟

سپاس

دیدگاه

خواهش میکنم.
                      خوب شما که میخاید شروع کنید به یادگیری میکرو میتونید از همین سیستم شروع کنید.
                      1- بله درسته و جواب میده و ارزش بستن هم داره. چرا نداشته باشه ؟!
                      ( اگر از اوّل بگید ارزش نداره مطمئناً هیچ وقت میکرو رو یاد نخواهید گرفت. باید دست به کار بشید )
                      2- وقتی کلید sw1 رو روی GND قرار دادید توسط اون 3 عدد کلید دیگه میتونید زمان رو ست کنید.
                      ابتدا توسط یکی از کلید ها ساعت رو افزایش میدید و به 3 میرسونید. بعد کلید OK رو میزنید.
                      بعد دوباره توسط همون کلید افزایش ، دقیقه رو به 23 افزایش میدید و کلید OK رو میزنید.
                      دوباره توسط همون کلید افزایش ، ثانیه رو به 48 افزایش میدید و کلید OK رو میزنید.
                      ( برای متوجه شدن عملکرد مدار باید برنامه میکرو رو تحلیل کنید )
                      اونجا که نباید ست بشه. باید توسط کلید ها ست بشه. LCD فقط برای نمایش زمان شمارش هستش.
                      3- بله. باید خودتون قرار بدید دیگه. یه کلید یا سوئیچه دیگه. دو حالت داره. 0 و 1.
                      اگر بخاید کلید SW1 وجود نداشته باشه و فقط اون 3 کلید برای تنظیم ساعت وجود داشته باشند باید برنامه جدیدی برای میکرو بنویسید.
                      4- مشخصه دیگه مهندس از شماتیک مدار. زیر کریستال رو نگاه کنید. نوشته 32.768 KHZ. یعنی فرکانس کلاک میکرو 32.768 کیلو هرتز هستش که توسط کریستال خارجی تأمین میشه.
                      ==
                      موفق باشید.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: چند سئوال دیگه:
                        1.ان کریستال همین هست!!؟؟؟
                        http://eshop.eca.ir/%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84/578-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA---32768-%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B2.html

2. ان بازر را میشه حذف کرد؟؟؟

سپاس

دیدگاه

1- بله همینه.
                          2- بله میشه حذف کرد. ولی اون آشکار ساز مدار هستش. میتونید برای آشکار سازی از LED استفاده کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X