ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 28
    2014/11/28
    19
    1

پاسخ : ساخت اينورتر پوشپول

اگر تعداد ماسفتهاي هرسمت ترانس رو بجاي 2 تا 5تا بذارم گرماي سويچها و خازنها بهتر نميشه؟

اگرميشه تعداد دور رو برحسب فرکانس بالاتر مثلا 30 کيلوهرتز يا 50 کيلوهرتز بهم بگيد

اضافه شده در تاریخ :
    ممنون ولي من يه سلف هسته تيروئيد از داخل پاورکامپيوتر در آوردم و گذاشتم ولي تاثيري نداشت
    درمورد خازن 1 نانوهم بايد تست کنم

راستي يادم رفت بگم من قبلا که خازنهاي اول مدار رو نذاشته بودم اصلا ولتاژ خروجي بالا نميرفت
    2009/10/13
    1,434
    92
    B2

نقل قول نوشته اصلی توسط emparator
    دوست عزیزتااونجایی که من میدونم این مداری که گذاشتی کانورترهستش نه اینورتر.
    مبدل AC یا DC به Dc اسمش کانورتره
    مبدلDC به AC اینورتره
    پس این مدار اینورتره
    اگر تعداد ماسفتهاي هرسمت ترانس رو بجاي 2 تا 5تا بذارم گرماي سويچها و خازنها بهتر نميشه؟
    عرض کردم داغی خازن های صافی مربوط به ریپل جریان بالاست و چارش سلف سریه(منبع جریان)
    فرمول محاسبه اولیه:
    Np=Vin*10^8/4F*B*Ac
    F فرکانس بر حسب هرتز
    Ac سطح مقطع هسته بر حسب سانتی متر مربع
    B چگالی شار برحسب گاوس
    2014/11/28
    19
    1

من توسط اين نرم افزار محاسبه ميکنم و جوابش با جواب فرمول تقريبا يکيه
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94795.msg595610#msg595610

مثلا براي 30 کيلوهرتز و هسته etd49 جواب شد اوليه 2+2 وثانويه 47 دور
    من اينکار رو کردم ولي بازم همين مشکل داغ شدن سويچ و خازنها رو داشتم
    2013/04/20
    908
    303

با سلام
    ظاهرا شما به عرض بنده توجه نکردید همانطور که قبلا ذکر شد بدون فاصله هوایی هسته ها به اشباع رفته سبب سوختن سوییچها میشود
    2013/08/26
    بوشهر
    1,262
    403

نقل قول نوشته اصلی توسط nimdar
    با سلام
    ظاهرا شما به عرض بنده توجه نکرديد همانطور که قبلا ذکر شد بدون فاصله هوايي هسته ها به اشباع رفته سبب سوختن سوييچها ميشود
    دوست عزيز شما کافيه يه سرچ کوچيک بکنيد ميبينيد که در پوشپول فاصله هواييي نياز نيست :rolleyes: مشکل از اينجا نيست. اگر بود آقاي B2 که تجربه زيادي دارن ميگفتند:rolleyes:
    بهتره اينجا رو مطالعه کنيد و بدون اطمينان پاسخ نديد تا انجمن کمتر شلوغ بشه
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=92437.0
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2014/11/28
    19
    1

مقاومت 470k و خازن 68nf بين پايه 1 و 9 رو حذف کردم و با اين کار ديگه خازنها داغ نميسه فقط يه ذره گرم ميشه که فک نکنم مهم باشه .متاسفانه اسکپ ندارم که شکل موج رو ببينم و تاثير اين خازن و مقاومت رو روي شکل موج ببينم و لي به هر حال الان ديگه خازنهام داغ نميشه حلا فقط به مشکل هست و اون داغ شدن سويچ هاست

نقل قول نوشته اصلی توسط B2
    دوست عزيز ب نظر من براي ايراد اول مقدار خازنها رو کمتر کنيد به مقدار حدود 1 نانو و تست کنيد و براي ايراد دوم داغي خازنها از ريپل بالاي جريان در ورودي آن ميباشد و براي اين مورد سري کردن يه سلف حدود 100 ميکروهانري يا کمتر با سر مثبت باطري توصيه ميکنم.
    من اون کاريکه استاد B2 گفتن انجام دادم با اونکار مقاومت 56 اهم نميسوزه ولي سويچهام بيشتر داغ ميکنن.توي حالتي که يه خازن 220nf بين درين و سورس ماسفتها ميذارا گرماي ماسفتهام کمتر ميشه ولي باز هم گرماشون زياده
    براي هر سمت ترانس 4 تا ماسفت irfz44n گذاشتم ولي دو دقيقه که زير بار باشه هيتسينگ اينقد داغ ميشه که نميشه بهش دست زد

اضافه شده در تاریخ :
    کسي نيست جواب سوالاتم رو بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry: :cry2:
    2013/08/26
    بوشهر
    1,262
    403

نقل قول نوشته اصلی توسط BASIR G
    مقاومت 470k و خازن 68nf بين پايه 1 و 9 رو حذف کردم و با اين کار ديگه خازنها داغ نميسه فقط يه ذره گرم ميشه که فک نکنم مهم باشه .متاسفانه اسکپ ندارم که شکل موج رو ببينم و تاثير اين خازن و مقاومت رو روي شکل موج ببينم و لي به هر حال الان ديگه خازنهام داغ نميشه حلا فقط به مشکل هست و اون داغ شدن سويچ هاست
    من اون کاريکه استاد B2 گفتن انجام دادم با اونکار مقاومت 56 اهم نميسوزه ولي سويچهام بيشتر داغ ميکنن.توي حالتي که يه خازن 220nf بين درين و سورس ماسفتها ميذارا گرماي ماسفتهام کمتر ميشه ولي باز هم گرماشون زياده
    براي هر سمت ترانس 4 تا ماسفت irfz44n گذاشتم ولي دو دقيقه که زير بار باشه هيتسينگ اينقد داغ ميشه که نميشه بهش دست زد

اضافه شده در تاريخ :
    کسي نيست جواب سوالاتم رو بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry: :cry2:
    داداش مشخصات هسته و ... رو تو نرم افزار زدم (ولتاژ ورودي رو مينيمم 9 عادي 12 و حد اکثر 14 زدم) به نرم افزار جريان به حدود 61 آمپر ميرسه اگر مقاومت 4 تا ماسفت Z44 رو در دماي 25 درجه 0.0055 بگيريم و خروجي 400 وات مصرف کنيم تلفاتي که رو ماسفت ها ميفته ميشه حدود 13 وات(طبق راندمان نرم افزار و کم کردن از تلفات ديود و ...) .ولي خوب مثل اين که شما 200 وات ميزاري روش که تلفات ماسفت 1/4 ميشه حدود 3.2 وات که حتي بدون هيتسينک هم نبايد چيزيش بشه. پس ماسفت ها تقصيري ندارن و يه مشکلي اين وسط هست. ورودي مدار باتري هست؟ چقدر ورودي افت ميکنه زير بار؟
    در ضمن نرم افزار تعداد دور اوليه رو با اين حساب 4+4 ميده و ثانويه رو 175. اگه امکانش هست ترانسو دوباره ببند
    مدار فيدبک رو هم بزار
    2014/11/28
    19
    1

باطري من باطري 55 آمپر پرايده که زير بار 400 وات يک ولت افت ميکنه
    اين که شما ميگيد 4+4 و 175 دور روي هسته etd49 جانميشه که.چون اوليه رو 9 لايه از سيم 1 بايد بپيچم .يه بار اوليه رو 4+4 پيچوندم ولي ثانويه رو(2لايه سيم نيم م م) بيشتر از 70 دور جا نشد که بپيچونم
    اگر ميشه با فرکانس بالاتر محاسبه کنيد که تعداد دور کم بشه
    2013/08/26
    بوشهر
    1,262
    403

نقل قول نوشته اصلی توسط BASIR G
    باطري من باطري 55 آمپر پرايده که زير بار 400 وات يک ولت افت ميکنه
    اين که شما ميگيد 4+4 و 175 دور روي هسته etd49 جانميشه که.چون اوليه رو 9 لايه از سيم 1 بايد بپيچم .يه بار اوليه رو 4+4 پيچوندم ولي ثانويه رو(2لايه سيم نيم م م) بيشتر از 70 دور جا نشد که بپيچونم
    اگر ميشه با فرکانس بالاتر محاسبه کنيد که تعداد دور کم بشه
    الان تو نرم افزار زدم 35 کيلو اوليه ميشه 2+2 و ثانويه ميشه 88 دور. ولي با اين حساب بايد سيم زير 0.7 ميليمتر استفاده کنيد. اگه چگالي جريانو 8 بزنيم اوليه ميشه 11* 0.7 و ثانويه ميشه 1*0.43 يا همون 1*0.5 که داريد.
    2014/11/28
    19
    1

براي چي بايد سيم زير 0.7 استفاده کنم .من براي سمت اوليه (12ولت ) سيم 1 م م خريدم توي نرم هم از سيم 1 ايراد نميگيره
    توي نرم افزار قسمت input voltage تيک ac رو بايد بزنم يا dc
صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 28