اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر پوشپول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت اینورتر پوشپول

با سلام خدمت تمامی دوستان
    مدتیه من تصمیم گرفتم یه اینورتر بسازم و بعد از کلی تحقیق تصمیم گرفتم اینو بسازم
    http://s6.uplod.ir/i/00469/ohpg8hrvpijv.jpg
    چند ماهه دارم رو این مدار کار میکنم .البته از خروجی توسط اپتوکوپلر برای آیسی فیدبک گرفتم و ولتاژ خروجیم دقیقا تنظیم کردم و مشکلی ندارم
    ولی چندتا مشکل اساسی دارم
    اول اینکه به محض اتصال یه بار 200 وات به خروجی مقاومتهای R1 و R2 دود میشن (56 اهم 2W ) وای بحال 400W.. به خاطر این خازنهای C1 و C2 رو مستقیم و بدون مقاومت به ماسفتها وصل کردم
    دوم وقتیکه بار 200 وات رو به خروجی میزنم خازنهای 1000uF ورودی (C3 و C4 ) به شدت داغ میشن به حدی که لحیمش آب میشه و یه بار 400 وات رو وصل کردم درجا پایه های خازنها آب شد .تعداد خازنها رو هم که بیشتر میکنم فایده ای نداره خیلی داغ میکنن .

توی خروجی بین پل دیود وخازن هم سلف گذاشتم ولی فایده ای نداشت بازهم خازنها داغ میکنن

یه بار فرکانس رو بردم 30 KH و تعداد دورها رو هم 2+2 و 50 دور پیچیدم ولی بازم هم این مشکل رو داشتم حتی خازنها بیشتر هم داغ میشد تازه جریان بیباریم هم بیشتر شد و ماسفتهام هم داغ میکردن

لطفا دوستان کمکم کنن

پاسخ : ساخت اینورتر پوشپول

با سلام
    دوست عزیز مشکل مدار شما در ترانس آنست آیا هسته را با مشخصاتی که ذکر شده انتخاب کرده اید ؟ فاصله هوایی را رعایت کرده اید در ساخت منابع تغذیه سویچینگ مهمترین و مشکل ترین مرحله انتخاب و پیچیدن ترانس آنهاست وگرنه بقیه مدار که عین شماتیک انجام میشود توصیه میکنم مطالب سایت را در مورد طراحی منایع سویچینگ به دقت مطالعه و دنبال کنید.

دیدگاه

آره هسته همون ETD49 گذاشتم ولی فاصله هوایی نذاشتم بهم چسبوندم
      یه چیزی که هست من سیمهای اولیه رو که 9 لایه سیم 1 م م هست با هم موازی کردم و ترانس پیچوندم و سیمها رو دور همدیگه نتابوندم آیا این میتونه دلیلش باشه؟
      من اولیه 12 رو پایین پیچیدم و ثانویه 220 رو بالا پیچیدم ؟ جابجا پیچوندن سیمپیچها تاثیری نداره؟
      من الان قطعاتم رو خریدم و پی سی بی روهم ساختم اگر میشه راهنماییم کنید بتونم رو همین هسته با فرکانس بالا بپیچم که حجم ترانس بیاد پایین
      من که نتونستم فرکانس رو ببرم بالا وقتی میبردم بالا به شدت سویچها و خازن داغ میکرد

دیدگاه

دوست عزیزتااونجایی که من میدونم این مداری که گذاشتی کانورترهستش نه اینورتر.
        سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

دیدگاه

نه اینورتر هست چون یه قسمت دیگه هم داره برای تبدیل 220 ولت dc به 220ولت ac که اون قسمت چون مشکلی نداشت وخوب کار میکنه درموردش بحث نکردم
          مشکل من توی قسمت اولش یا بقول شما کانورتره.والان هم دارم این قسمت رو جدا تست میکنم

دیدگاه

دوست عزیزمن کاری به اون یکی مداری که گفتی ندارم وامااین مداری که گفتی روحدوداخروجیش چندولت می خوای؟(بهdc)چندآمپر؟
            بگوتابهت بگم چنددوربپیچ.

دیدگاه

من 310 ولت dc روی خازن خروجی میخام باجریان 1.8 آمپر

دیدگاه

یعنی هرسر310ولت؟

دیدگاه

نه برادر اگر دقت کردین ثانویه ترانس من توی نقشه دوبل نیست دوسر داره.310 ولت dc که وقتی ac شد میشه 230 ولت ac

دیدگاه

دوست عزیز ب نظر من برای ایراد اول مقدار خازنها رو کمتر کنید به مقدار حدود 1 نانو و تست کنید و برای ایراد دوم داغی خازنها از ریپل بالای جریان در ورودی آن میباشد و برای این مورد سری کردن یه سلف حدود 100 میکروهانری یا کمتر با سر مثبت باطری توصیه میکنم.

دیدگاه

اگر تعداد ماسفتهای هرسمت ترانس رو بجای 2 تا 5تا بذارم گرمای سویچها و خازنها بهتر نمیشه؟

اگرمیشه تعداد دور رو برحسب فرکانس بالاتر مثلا 30 کیلوهرتز یا 50 کیلوهرتز بهم بگید

اضافه شده در تاریخ :
                      ممنون ولی من یه سلف هسته تیروئید از داخل پاورکامپیوتر در آوردم و گذاشتم ولی تاثیری نداشت
                      درمورد خازن 1 نانوهم باید تست کنم

راستی یادم رفت بگم من قبلا که خازنهای اول مدار رو نذاشته بودم اصلا ولتاژ خروجی بالا نمیرفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emparator
                        دوست عزیزتااونجایی که من میدونم این مداری که گذاشتی کانورترهستش نه اینورتر.
                        مبدل AC یا DC به Dc اسمش کانورتره
                        مبدلDC به AC اینورتره
                        پس این مدار اینورتره
                        اگر تعداد ماسفتهای هرسمت ترانس رو بجای 2 تا 5تا بذارم گرمای سویچها و خازنها بهتر نمیشه؟
                        عرض کردم داغی خازن های صافی مربوط به ریپل جریان بالاست و چارش سلف سریه(منبع جریان)
                        فرمول محاسبه اولیه:
                        Np=Vin*10^8/4F*B*Ac
                        F فرکانس بر حسب هرتز
                        Ac سطح مقطع هسته بر حسب سانتی متر مربع
                        B چگالی شار برحسب گاوس

دیدگاه

من توسط این نرم افزار محاسبه میکنم و جوابش با جواب فرمول تقریبا یکیه
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94795.msg595610#msg595610

مثلا برای 30 کیلوهرتز و هسته etd49 جواب شد اولیه 2+2 وثانویه 47 دور
                          من اینکار رو کردم ولی بازم همین مشکل داغ شدن سویچ و خازنها رو داشتم

دیدگاه

با سلام
                            ظاهرا شما به عرض بنده توجه نکردید همانطور که قبلا ذکر شد بدون فاصله هوایی هسته ها به اشباع رفته سبب سوختن سوییچها میشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                              با سلام
                              ظاهرا شما به عرض بنده توجه نکردید همانطور که قبلا ذکر شد بدون فاصله هوایی هسته ها به اشباع رفته سبب سوختن سوییچها میشود
                              دوست عزیز شما کافیه یه سرچ کوچیک بکنید میبینید که در پوشپول فاصله هواییی نیاز نیست :rolleyes: مشکل از اینجا نیست. اگر بود آقای B2 که تجربه زیادی دارن میگفتند:rolleyes:
                              بهتره اینجا رو مطالعه کنید و بدون اطمینان پاسخ ندید تا انجمن کمتر شلوغ بشه
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=92437.0
                              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X