اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور حساس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور حساس

با سلام
    من میخوام از یک ترانزیستور برای مدار کوچکی استفاده کنم.که با ولتاژ حدود 1v ولت به حالت اشباع بره.
    اصلاً همچین ترانزیستوری داریم؟اگه داریم شماره؟
    اگه نداریم چطور میشه همچین کاری کرد با هر قطعه دیگری؟
    ولتاژ کل مدار 3 ولت هست که ما فقط میتونیم 1 ولت رو برای اینکار در نظر بگیریم.
    متشکرم.
    یا حق
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : ترانزیستور حساس

شما از هر نوع ترانزیستور معمولی برای این کار میتونید استفاده کنید.
    بطور مثال ما قصد داریم با ولتاژ تحریک 3 ولت یک لامپ 3 ولت 100 میلی امپر را راه اندازی کنیم
    اول انتخاب ترانزیستور مناسب مثلا یک ترانزیستور تیپ منفی به شماره BC337 که تحمل ولتاژ 50 ولت و جریان 800 میلی امپر
    دوم انتخاب مقاومت محدود کننده جریان بیس ترانزیستور که میشود ولتاژ تحریک منهای 0.7 تقسیم بر 0.001 -> 2300 اهم که نزدیکترین شماره استاندارد میشود 2200 اهم که این مقاومت به صورت سری بین بیس ترانزیستور و منبع تحریک قرار میگیرد
    پایه امیتر ترانزیستور را به منفی منبع تحریک وصل میکنیم و لامپ را از یک سر به پایه کلکتور و از سر دیگر به 3 ولت وصل میکنیم
    با این مدار ساده شما میتونید نتیجه بگیرید ولی اگه جریان مصرفی بار خروجی بیشتر بود بابد از یک ترانزیستور با مشخصات بالا تر استفاده کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X