اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل ولتاژ خروجی ac سنسور به dc برای اندازگیری ADC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل ولتاژ خروجی ac سنسور به dc برای اندازگیری ADC

سلام بچه ها من یه سنسور خریدم ب اسم CLSM-25 این سنسور اندازه گیری جریان که در ازای هر یک آمپر 5 میلی آمپر خروجی میده اما متاسفانه خروجیش ac هست و برای اندازه گیری های پایین تر از 1 آمپر عاجز موندم (مثلا برای اندازه گیری 20 میلی آمپر در حد میکرئ آمپر خروجی میده که با مقاوت بار نهایتا 3 میلی ولت خروجی میده :( ) چون با پل دیود 0.4 افت از ورودی داریم پس در نتیجه اصلا خروجی ندارم با اوپمپ هم که زیر یه ولتاژی خروجی نمیده :( پس نمیتونم با adc میکرو اندازه گیری کنم
    کمکم کنیدد :(

پاسخ : تبدیل ولتاژ خروجی ac سنسور به dc برای اندازگیری ADC

نوشته اصلی توسط biftorback
    سلام بچه ها من یه سنسور خریدم ب اسم CLSM-25 این سنسور اندازه گیری جریان که در ازای هر یک آمپر 5 میلی آمپر خروجی میده اما متاسفانه خروجیش ac هست و برای اندازه گیری های پایین تر از 1 آمپر عاجز موندم (مثلا برای اندازه گیری 20 میلی آمپر در حد میکرئ آمپر خروجی میده که با مقاوت بار نهایتا 3 میلی ولت خروجی میده :( ) چون با پل دیود 0.4 افت از ورودی داریم پس در نتیجه اصلا خروجی ندارم با اوپمپ هم که زیر یه ولتاژی خروجی نمیده :( پس نمیتونم با adc میکرو اندازه گیری کنم
    کمکم کنیدد :(
    نظر من خیلی تخصصی نیست، اما ب عنوان بک راه حل کلی میتونید "افت ولتاژ روی مقاومت ک حاصل از عبور جریان تولیدی سنسور شماست،" رو با ADC میکرو در مد تفاضلی با گین بالا بخونید.
    ضمنن میتونید با استفاده از رفرنس داخلی 2.56 و یا رفرنس خارجی دقیق تر و پایین تر رزولوشن اندازه گیری تون رو بیشتر کنید...

ویرایش:

در ضمن با توجه ب فرکانس عمومن پایین خروجی این سنسور ها فکر نمیکنم با اندازه گیری های مکرر و بدست آوردن پیک های افت ولتاژ، برای راه اندازی سنسور مشکلی داشته باشید.

دیدگاه

چرا پ امپ نمیتونه تقویت کنه؟این مورد جز محدودیت های پ امپ نیستا.
      آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
        نظر من خیلی تخصصی نیست، اما ب عنوان بک راه حل کلی میتونید "افت ولتاژ روی مقاومت ک حاصل از عبور جریان تولیدی سنسور شماست،" رو با ADC میکرو در مد تفاضلی با گین بالا بخونید.
        ضمنن میتونید با استفاده از رفرنس داخلی 2.56 و یا رفرنس خارجی دقیق تر و پایین تر رزولوشن اندازه گیری تون رو بیشتر کنید...

ویرایش:

در ضمن با توجه ب فرکانس عمومن پایین خروجی این سنسور ها فکر نمیکنم با اندازه گیری های مکرر و بدست آوردن پیک های افت ولتاژ، برای راه اندازی سنسور مشکلی داشته باشید.
        اقا رضا ممنون از پاسخ و کمک شما . مشکل اینجاست که تا اونجا که من میدونم adc ac رو نمیتونه اندازه گیری کنه ! و چون هر ثانیه 50 بار داره پلاریته عوض میشه پس نمیشه تغییر وضعیت داد ولی خوب اصلا این موضوع هم ب کنار اگه یه زمانی فرکانس خروجی تغییر کنه بایید کل برنامه عوض شه مگه نه ؟
        راستی یادم رفت بگم من طبق دیتا شیت سنسور اومدم مقاومت خروجی رو تایین کردم یعنی 300 اهم ..

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
        چرا پ امپ نمیتونه تقویت کنه؟این مورد جز محدودیت های پ امپ نیستا.
        آقا پویان ممنون که راهنمایی کردی ولی من خیلی گشتم و چون من تو درس پ امپ ها هیچ موقعه حضور نداشتم و از طراحیش هیچی یادم نیست و اونایی که تو اینترنت گشتم وقتی تست کردم ورودی زیر 10 میلی ولت رو جواب نمیده :(

دیدگاه

اقا رضا ممنون از پاسخ و کمک شما . مشکل اینجاست که تا اونجا که من میدونم adc ac رو نمیتونه اندازه گیری کنه ! و چون هر ثانیه 50 بار داره پلاریته عوض میشه پس نمیشه تغییر وضعیت داد ولی خوب اصلا این موضوع هم ب کنار اگه یه زمانی فرکانس خروجی تغییر کنه بایید کل برنامه عوض شه مگه نه ؟
          راستی یادم رفت بگم من طبق دیتا شیت سنسور اومدم مقاومت خروجی رو تایین کردم یعنی 300 اهم ..
          باید ADC رو در مد تفاضلی استفاده کنید.
          یعنی سر های مقاومت شما ب 2 پایه ی ADC متصل میشن.

در نتیجه شما با خوندن مداوم ADC میتونید نقاط پیک افت ولتاژ رو تشخیص بدید.
          و در نتیجه جریان تولیدی و جریان عبوری...

دیدگاه

با سلام
            طبیعیه که با یه سنسور 25 آمپری، جریانهای چند میلی آمپری رو نمیشه دقیق اندازه گرفت. اما راهش اینه که اول سیگنال رو با یه امپ دیفرانسیلی مثل AD620 یا INA125 تقویت کنین، بعد بدینش به یه یکسوساز دقیق پ امپی و بعد با میکرو بخونینش.

سنسور شما برای جریان AC خروجی AC و برای جریان DC خروجی DC میده. :read:
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
              باید ADC رو در مد تفاضلی استفاده کنید.
              یعنی سر های مقاومت شما ب 2 پایه ی ADC متصل میشن.

در نتیجه شما با خوندن مداوم ADC میتونید نقاط پیک افت ولتاژ رو تشخیص بدید.
              و در نتیجه جریان تولیدی و جریان عبوری...
              اقا رضا ممنون از کمکت برادر اما من هیچی در مورد مد تفاضلی نمیدونم چیزه خواستی پیدا نکردم . راستی من از atmega16 استفاده میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                با سلام
                طبیعیه که با یه سنسور 25 آمپری، جریانهای چند میلی آمپری رو نمیشه دقیق اندازه گرفت. اما راهش اینه که اول سیگنال رو با یه امپ دیفرانسیلی مثل AD620 یا INA125 تقویت کنین، بعد بدینش به یه یکسوساز دقیق پ امپی و بعد با میکرو بخونینش.

سنسور شما برای جریان AC خروجی AC و برای جریان DC خروجی DC میده. :read:
                سلام دادشی ممنون از کمکه گرمت ولی دادش من این مدارو بستم ولی خروجی خطی نمیده چی کار کنم :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

اقا رضا ممنون از کمکت برادر اما من هیچی در مورد مد تفاضلی نمیدونم چیزه خواستی پیدا نکردم . راستی من از atmega16 استفاده میکنم
                  تو چه محیطی کدنویسی میکنید؟
                  کدویژن/بسکام/آردوینو...

مقدار ADMUX رو باید تنظیم کنید...

دیدگاه

سلام دادشی ممنون از کمکه گرمت ولی دادش من این مدارو بستم ولی خروجی خطی نمیده چی کار کنم :angry: :angry: :angry:
                    لطفا یه نقشه بذارین تا ببینیم چه مداری بستین؟ اگه طبق دیتا شیت قطعه یه مقاومت حدود 300 اهم بین خروجیش و زمین بذارین، معادل جریان عبوریش به شما ولتاژ میده. اینکارو به یه جریان dc در حد چند آمپر بکنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                      تو چه محیطی کدنویسی میکنید؟
                      کدویژن/بسکام/آردوینو...

مقدار ADMUX رو باید تنظیم کنید...
                      ممنون که کمکم می کنید . داداشی کد ویژن ولی من یه سرچ زدم تا اونجا که منم میدونم atmega16 نداره

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                      لطفا یه نقشه بذارین تا ببینیم چه مداری بستین؟ اگه طبق دیتا شیت قطعه یه مقاومت حدود 300 اهم بین خروجیش و زمین بذارین، معادل جریان عبوریش به شما ولتاژ میده. اینکارو به یه جریان dc در حد چند آمپر بکنین.
                      بله میدونم منم همین کارو کردم و خروجی ولتاژ گرفتم
                      http://dyros.snu.ac.kr/wp-content/uploads/2013/07/first.jpg
                      با مقاومت 499 اهم . پایه رفرنس هم دست نزدم

دیدگاه

این نقشه که گذاشتین مربوط به تقویت کننده هست. منظورم نقشه کامله. توی این سنسورها که بصورت ct هستن مقدار مقاومت مهمه. مطابق دیتا شیت از همون 300 اهم استفاده کنین. نکته بعدی اینکه اگه تقویت کننده از سنسور فاصله داره، مقاومت رو نزدیک تقویت کننده بذارین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X