ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    2010/10/03
    286
    5

الکترونيک آنالوگ کاربردي

پيچيدگي الکترونيک در عصر حاضر بيشتر طراحان را بر اين وا داشته است که براي هرکاري از آي سي خاص خودش استفاده کند. اين کار مزاياي زيادي دارد که مهمترين آن پايين آوردن زمان طراحي هست ، اما در بعضي اوقات براي بعضي کارها ممکن هست آي سي مورد نظر ساخته نشده باشد. يا اينکه قطعات موجود انعطاف پذيري لازم را براي طرح ما نداشته باشد ، و همچنين عدم موجود بودن قطعه در بازار داخل و ... . بگذريم از اينکه خيلي از آي سي هايي هم که براي کارهاي خاص طراحي شده اند براي راه اندازي و گرفتن نتيجه مطلوب به تجربه زيادي نياز دارند . در اين جاست که متوجه مي شويم که داشتن يک عقبه قوي از طراحي آنالوگ مي تواند در اينجور مواقع خيلي مفيد باشد.
    ولي يک مثلي هست که ميگه "همه چيز را همگان دانندو ..." در زمينه مدارهاي ديجيتال تو انجمن نسبتا خوب کار شده اما در مورد مدارهاي آنالوگ خيلي کار نشده البته بايد از جناب کي نژاد به خاطر آموزش هاي خيلي خوبي که قرار دادند تشکر کنم و همچنين از ساير دوستان که در بخش سوييچنگ واقعا زحمت کشيده اند. اما بايد افراد بيشتري دست به کار بشوندتا در جنبه هاي مختلف طراحي آنالوگ بتونيم حرفي براي گفتن داشته باشيم و يک انجمن پويا تو حوزه آنالوگ داشته باشيم.
    به دلايلي که ذکر شد تصميم گرفتم اين تاپيک را ايجاد کنم که همه بچه ها مدارهاي آنالوگي که طراحي کردند اينجا به اشتراک بگذارند و ترجيحا تحليلي هرچند مختصر از مدارشان را اينجا بگذارند.
    2010/10/03
    286
    5

الکترونيک آنالوگ کاربردي(درايو کردن سنسور انکودر انعکاسي)

اولين مدار را خودم مي گذارم.
    اين مدار جهت درايو کردن سنسور انکودر نوري انعکاسي طراحي شده. با توجه به اينکه سنسور هاي انعکاسي نسبت به سنسورهاي عبوري ، سيگنال خروجي ضعيف تري دارند، در مقابل نويز حساس تر بوده و خطاي انکودر زياد خواهد شد. لذا بايد تمهيداتي براي آن انديشيد. اين بود که من اين مدار را طراحي کردم با سنسور TCRT5000
    اين طرح داراي 2 تغذيه 5 و 12 ولت بوده و فرکانس قطع و وصل آن را تا 300 هرتز امتحان کردم .
    اين مدار از دو قسمت Transmiter و Receiver تشکيل شده است.
    مدار Transmiter:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

خوب همان طور که گفتم سنسورهاي انعکاسي سيگنال خروجي ضعيفتري دارند در نتيجه SNR اونا پايين هست خصوصا نسبت به نور محيط حساس هستند پس بهترين راه اينه که سيگنال انکودر را روي فرکانس بالاتر مدوله کنيم و در مراحل بعد سيگنال مدوله شده را تقويت کنيم.
    تو مدار بالا u2A به همراه دو تا مقاومت و دو تا خازن و يک کريستال 32768 يک اسيلاتور با پايداري بالا را تشکيل مي دهد و 5 تا گيت باقي مانده وظيفه تقويت جريان را بر عهده دارند .ديود موازي شده با مقاومت وظيفه خالي کردن خازن ذاتي led را در نيم سيکل low برعهده دارد. TCTR5000 وظيفه انتشار سيگنال حامل و مدوله کردن سيگنال پيام (که همان وضعيت انکودر هست) را بر عهده دارد. خروجي TCRT5000 با Sig برچسب زده شده که در مدار گيرنده تقويت مي گردد.که در پست بعد خواهيد ديد.

2010/10/03
    286
    5

پاسخ : الکترونيک آنالوگ کاربردي(درايو کردن سنسور انکودر انعکاسي)

رسيديم به مدار گيرنده اين مدار از 2 مرجله فيلتر کريستالي و 3 طبقه تقويت و يک آشکارساز و يک مدار اشميت تريگر تشکيل شده است.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مقاومت r26 و خازن هاي c18 , c19 فيلتر تغذيه براي خط 12 ولت را تشکيل مي دهند همچنين R6,C4,C5,C6 يک فيلتر تغذيه خوب براي باياس کردن گيرنده TCRT5000 را بر عهده دارد. R5 که باياس TCRT5000 را بر عهده دارد وبا تغيير آن مي توان حساسيت سنسور را تغيير داد.

R7,X1,C2,C3 اولين طبقه فيلتررا تشکيل مي دهد X1=32768 مي باشد.

U1A همراه قطعات دور و بر خود اولين طبقه تقويت را تشکيل مي دهد.

طبقه بعدي فيلتر و تقويت کننده شبيه به طبقه اول مي باشد تنها با فرق اينکه بهره کمتري دارد.

U1C همراه با قطعات دور و بر خود يک طبقه تقويت کننده قابل تنظيم تشکيل مي دهد با بهره بين 2 و 11

C15,R18,D1,D2,C16,R19 تشکيل يک مدار آشکار ساز پيک را مي دهند .

U1D هم به همراه قطعات دو رو بر خود تشکيل يک مدار اشميت تريگر با دامنه هيسترزيس 2.5ولت را مي دهد.

ترانزيستور Q1 هم با دو تا مقاومتي که بهش وصل هست وظيفه تبديل سطح سيگنال به 5 ولت بر عهده دارد.

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3