اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گرایشهای مهندسی برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گرایشهای مهندسی برق

با سلام
    من دانشجوی ترم 4برق هستم
    می خواستم لطف کنید اطلاعات جامعی درباره ی گرایشهای این رشته،بازار کارشون و...در اختیارم قرار بدین
    حسابی گیج شدم نمیدونم کدوم گرایشو انتخاب کنم :sad: :angry:
    ممنون می شم کمکم کنید :smile:
    با تشکر
    بردرخت زنده بی برگی چه غم
    وای براحوال برگ بی درخت

پاسخ : گرایشهای مهندسی برق

سلام.

توی لینک های زیر چیزای بدرد بخوری پیدا می کنی.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...64278#msg64278

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...72899#msg72899

البته اگه اول سرچ می کردین . . . :angry:

دیدگاه

سلام
      ممنون مطالب جالبی بود اما راستشو بخاین من هنوز نمی تونم تصمیم بگیرم :angry:
      اگه لطف کنین درباره ی کنترل،زمینه های کاریش و واحدهایی که باید گذروند یه مقدار توضیح بدین ممنون می شم
      :rolleyes:
      میگن کنترل+قدرت زمینه ی کاری خیلی کمی واسه خانوما داره درسته؟؟؟؟
      وای براحوال برگ بی درخت

دیدگاه

سلام.

راستش بله... قدرت که از اسمشم می شه فهمید چه جوریه....همیشه کار تو نیروگاه و توی مکان های صنعتی و . . . زمینه کاری کنترل کلا تو ایران کمتر از بقیه رشته ها بوده اما الان داره کمکم جا می افته. ولی من فکر می کنم واسه خانوم ها به ترتیب گرایش الکترونیک، مخابرات و کنترل بهترین گزینه باشه. الکترونیک در مقطع لیسانس خیلی کاربردی تر از بقیه گرایش ها است و راحت می تونید بعد از فراغت از تحصیل برای خودتون یک کسب و کار خوب راه بندازید و مهمتر اینکه راحت می تونید در گرایش های دیگر هم کاربرد داشته باشین. کسی که الکترونیک می خونه ذهنش یک جورایی آمادگی دریافت مطالب مربوط به سایر گراش ها رو داره. نه اینکه بقیه گراش ها اینجوری نیستند، منظورم اینه که الکترونیک چار فرانسه است. شما ممکنه گرایشتون الکترونیک باشه ، ولی راحت می تونید خودتون رو با یک کار که نیاز به یک گرایش دیگه داره، وفق بدین...

در مورد کاربردهای گرایش کنترل اطلاع دقیقی ندارم، اما فکر می کنم کار تخصصی کنترل در دوره کارشناسی ارشد بهتر باشه و بیشتر در زمینه کنترل فازی و ... کار باشه. فکر کنم در این زمینه آقای یار محمدی بهتر بتونند کمکتون کنند. فکر کنم ایشون کارشناسی ارشد کنترل می خونند....

http://www.eca.ir/forum2/index.php?a...profile;u=1677

دیدگاه

الکترونیک چار فرانسه است
          کاملن با این حرفتون موافقم!! :agree:

الکترونیک هم گرایش راحتت تری نسبت به بقیه گرایش هاست هم چار فرانسه است ولی به کادر آموزشی دانشگاهتون هم بستگی داره
          اگه قصد ادامه تحصیل دارید و فکر میکنید (یا از سال بالایی هاتون بپرسید) که الکترونیک دانشگاهتون قویه برین الکترونیک و در غیر این صورت مخابرات رو براتون پیشنهاد می کنم. البته این نظر منه :bye

دیدگاه

خوب نسبتا واضحه که حرف اول رو علاقه میزنه
            نکته دیگه هم اینه که این دسته بندیها بخصوص در سطح لیسانس احتمالا فقط مخصوص ایران و کشورهای مشابه باشه....یه سری به سایتهای دانشگاههای آمریکا بزنید (مثلا MIT که چند سالی هست حتی فیلم کلاساشو هم روی وب گذاشته....ocw.mit.edu) از لیست درسها و کورسهای مقاطعشون تعحب میکنین!!!!
            بهرحال ما توی ایران زندگی میکنیم ولی از بعضی واقعیات هم بدور نیستیم مثلا شما اگه الکترونیک میخونید این نمیتونه شما رو از انجام یه پروژه مخابراتی و کنترلی و یا قدرتی (به خصوص الکترونیک صنعتی) یا یه پروژه مرتبط با مهندسی پزشکیآ‌(بیوالکتریک) دور کنه.....به عکسش کسی که مخابرات میخونه حتی خیلی بهتر میتونه راجع به ترانزیستورهای فرکانس بالا یا طراحی مدارات فرکانس بالا بحث کنه یا پروژه مرتبط رو انجام بده همینطور همین فرد خیلی راحت میتونه یه پروژه کنترلی-مخابراتی مثلا یه سیستمی مشابه SCADA رو طراحی کنه......
            من فقط یکم رشته برق قدرت رو میتونم از بقیه رشته ها جدا کنم بخصوص از حیث مدیریت انرژی و... شاید شبکه قدرت و...و ممکنه متخصصینش یکم حالت جزیره پیدا کنن ولی درسته که ممکنه انجام پروژهای مرتبط با بقیه رشته ها واسه شون یکم سخت بشه ولی کارغیر ممکن نیست.

من توی یکی از فرومهای خارجی یه کارشناس ارشد ریاضیات رو دیدم که بحث جالبی راجع به پروژه ش که توی زمینه مخابرات ماهواره ای بود راه انداخته بود هیچی هم کم نداشت...... حالا نمونه های این چنین زیاده مثلا بحثهای برق رو با ریاضیات و فیزیک و علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی که قاطی میکنید و میبینید که اینان که کار اصلی رو انجام میدن کارهای مهم رو (منظورم طراحانی است که از همه اینها توی گروهشون بهره میبرن) پی میبرید که این دسته بندیهای چقدر بی معنی و پوچ اند و شاید جبر سیستم به خاطر پاسخ به ایجاد ظرفیت تحصیلی باعث یک همچین شلم شوربائی شده.....

دیدگاه

سلام
              ممنون از کمک هایی که کردین من خودم به شخصه علاقه ی بیشتری به الکترونیک دارم البته چون اطلاعات زیادی درباره ی کنترل ندارم بین این 2گرایش مرددم .اینم بگم که متاسفانه دانشگاهمون گرایش مخابرات رو تازه اورده :sad:که تبعا اگرهم علاقه ای باشه من نمی تونم برم سراغش
              اما درباره ی کنترل این معروفه که کنترل دانشگاهمون ضعیفه،مشکل اساسی من اینه که متاسفانه رک و راست بگم درست ودقیق نمی دونم آینده که مثلا می شم مهندس برق قراره چیکار کنم؟این فقط مشکل من نیست فکر می کنم تقریبا اکثر دانشجوها تو موقعیت من همین مشکل رو دارن بحث اینه که ما اصلا دید بازی درباره ی رشتمون وآینده ی شغلی اش نداریم
              من بازم یه سوال دارم:
              به نظرتون تو موقعیت الانم یادگیری چه نرم افزاری به نفعمه؟مخصوصا اگه بخوام برم سراغ [color=red]چار فرانسه؟
              کلا برای اینکه کارم فقط غرق شدن تو مباحث درسی نباشه باید چیکار کنم؟بازم به خاطر راهنمایی هاتون متشکرم :bye
              وای براحوال برگ بی درخت

دیدگاه

سلام.

اگه می خوای چار فرانسه باشی:

کار با میکرو کنترلرها رو یاد بگیر ( اول 8051 و بعدش AVR و ...)
                یک زبان برنامه نویسی رو نسبتا خوب یاد بگیر ، ترجیحا C
                نرم افزار های Orcad,MATLAB,LabVIEW,Protel,Proteus و ...
                آشنایی با DSP ها و پردازنده های ARM

از همه مهمتر زبان انگلیسی که اگه بلد نباشی، کلی کارت سخت می شه................

دیدگاه

پس چرا من شنیدم گرایش کنترل خیلی آسون تر از الکترونیکه ( چون الکترونیک خیلی کار کردن می خواد) در ضمن در زمینه ی شغلی هم من کنترل رو از الکترونیک بهتر می دونم چون تو هر شرکتی حتما یه مهندس کنترل می خوان. :surprised:
                  قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند / بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم

دیدگاه

سلام

بحث سختی و آسونی نیست :nerd: :rolleyes:مهم علاقه و بازار کاره که البته من شنیدم بازار کار کنترل پایینه مگراینکه فوق داشته باشی البته

شنیدما

ممنون می شم اگه شما اطلاعاتی درباره ی کنترل دارین توضیح بدین :bye
                    وای براحوال برگ بی درخت

دیدگاه

سوال

سلام
                      من دانشجوی رشته ریاضی هستم.اما به دلیل علاقه زیاد،دیپلم برق روگرفتم،تصمیم گرفتم رشته برق(الکترونیک)را ادامه دهم.اگر بخواهم در زمینه عملی در این رشته پیشرفت کنم چه کارهایی باید انجام بدم؟ممنون میشم کمکم کنید.

دیدگاه

راستش من هم باید این تابستون تعیین گرایش کنم. دوستم رفته بود برای کار آموزی می گفت چون دختر بودم برای کنترل خیییییلی سخت قبول می کردن آخر سرم به واسطه ی دوست باباش تونسته بود یه جا بره. ولی الکترونیک رو خیلی راحت قبول می کردن. البته من فکر نمی کنم ایران در زمینه ی الکترونیک خیلی تو طراحی کار کنه یعنی همه چیز رو وارد می کنه. احتمالا کسانی رو هم که قبول می کردن خیلی کار مهمی بهشون نمی دادن. ولی پدرم الان تو شرکت مسه می گه ما اصلا کار الکترونیکی که بتونی طراحی کنی نداریم. هر چی هست کنترله. مثلا من می خواستم برم مکاترونیک می گه فقط یک سری شرکتا مثل ایران خودو و ... از این کارا دارن ولی تو هر شرکتی یه مهندس کنترل لازم می شه. خیلی ضد و نقیض می گن. من حتما تو این یکی دو هفته کامل ان شاالله تحقیق می کنم از استادامم می پرسم می گم. که اطلاعات دقیق باشه. با مکاترونیکی ها هم احتمالا صحبت خواهم کرد می نویسم. :smile:
                        قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند / بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم

دیدگاه

برای کار نوع رشته مهم نیست
                          صلاحیت علمی و فنی شما به عنوان متخصص مهمه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X