اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد تاکومتر با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد تاکومتر با avr

سلام بر همگی

من میخواستم یه تاکومتر در ست کنم با ای وی ار تا الان هم موفق شدم با سنسور اپتوکانتر و انکودر مکانیکی 8پالس ..پالس های ایجاد شده رو توسط کانتر0میکرو بخونم و نمایش بدم اما نمیدونم چجور ؟؟با چه دستور؟؟و از چه قسمت باید برای اینکه تعداد دور در دقیقه را به دست بیارم استفاده کنم :agree:

اگر کسی میدونه ممنون میشم کمکم کنه

{راستی من تغریبا تازه کار هستم اگر داستان پیچیده ای هست یخورده ساده تر توضیح بدید ممنون میشم}

پاسخ : کمک در مورد تاکومتر با avr

کدوم کمپایلر؟
    اینطور که فهمیدم مشکلت برنامه نویسیه نه سخت افزار درسته؟
    كرشمه اي كن و بازار ساحري بشكن @-}--@-}--@-}--به غمزه رونق و ناموس سامري بشكن
    ياصاحب الزمان(عج)

دیدگاه

این چند روز یخورده کار پیش اومد نیومدم!!!

بله داداش مشکلم نرم افزاریه با بسکام هم کار میکنم تونستم و هم یه موتور 120 ار پی ام رو تعداد پالس های فرستاده از انکودری {همون اپتوکانتر و انکودر مکانیکی8پالس}که به شفتش وصل شده رو با تایمر صفر به دست بیارم اما دور در دقیقه رو هنوز نمیدونم چه جور به دست بیارم !!!

ممنون از جوابتون
      {اگر با کامپایلر بسکام مشکل دارید فقط بگید باید از کجا ها استفاده کنم هم کافیه...}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط morteza borji
        این چند روز یخورده کار پیش اومد نیومدم!!!

بله داداش مشکلم نرم افزاریه با بسکام هم کار میکنم تونستم و هم یه موتور 120 ار پی ام رو تعداد پالس های فرستاده از انکودری {همون اپتوکانتر و انکودر مکانیکی8پالس}که به شفتش وصل شده رو با تایمر صفر به دست بیارم اما دور در دقیقه رو هنوز نمیدونم چه جور به دست بیارم !!!

ممنون از جوابتون
        {اگر با کامپایلر بسکام مشکل دارید فقط بگید باید از کجا ها استفاده کنم هم کافیه...}
        من با کد ویژن کار میکنم
        از توضیحت فهمیدم که با شمردن مشکل نداری ولی با شمردن فقط در یک تایم مشخص مشکل داری
        اول اینکه شما باید بایه تایمر دیگه یه ثانیه شمار بسازی تا وقت رو داشته باشی
        دوم اینکه شما شمارش رو هم با کانتر و هم وقفه میتونی انجام بدی
        سوال داشتی بپرس.
        ياصاحب الزمان(عج)

دیدگاه

من بودم ی آیسی جدا استفاد میکردم ک ب کمک کریستال ساعت تایم دقیق رو داشته باشم.
          بعد هر 15 ثانیه یا 1 دقیقه مثلن، یک پالس ب آیسی اصلی میداد روی یکی از پایه ها.
          دردسر نرم افزاری رو هم تحمل نمیکردم.

البته ب عنوان یک راه حل موردی و از روی تنبلی یاکمبود وقت :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
            من بودم ی آیسی جدا استفاد میکردم ک ب کمک کریستال ساعت تایم دقیق رو داشته باشم.
            بعد هر 15 ثانیه یا 1 دقیقه مثلن، یک پالس ب آیسی اصلی میداد روی یکی از پایه ها.
            دردسر نرم افزاری رو هم تحمل نمیکردم.

البته ب عنوان یک راه حل موردی و از روی تنبلی یاکمبود وقت :smile:
            اینم خوبه اتفاقا در ضمن توی همین مدار ds1307هم هست ولی دوست دارم نرم افزاری باشه {ترجیحا}چون میدونم این کارا برا میکرو چیزی نیست....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moha3
              من با کد ویژن کار میکنم
              از توضیحت فهمیدم که با شمردن مشکل نداری ولی با شمردن فقط در یک تایم مشخص مشکل داری
              اول اینکه شما باید بایه تایمر دیگه یه ثانیه شمار بسازی تا وقت رو داشته باشی
              دوم اینکه شما شمارش رو هم با کانتر و هم وقفه میتونی انجام بدی
              سوال داشتی بپرس.
              بله دقیقا درست میفرمایید اینجور که شما گفتید فکر کنم برای دو عدد تاکومتر باید دو عدد میکرو استفاده بشه درسته؟؟؟

من از مد captureتایمر یک استفاده کردم اما میکرو غاطی کرد!!!پریسکال داره اخه. فکر کنم با اون بشه این کارو کرد؟؟

دیدگاه

اگر انکدرتون مطلق باشه و پالس های خروجی دارای زمان وظیفه 50% داشته باشند میتونید از روی تعداد پالس های شمارش شده فرکانس پالس رو به دست بیارید و از روی فرکانس به RPM برسید.

البته در طراحی سیستم کنترل همیشه شناسایی فرآیند مهم هستش.
                فرآیند شما هم مثلاً موتور هستش.

پس میتونید ابتدا فرکانس ، ماکزیموم سرعت موتور رو اندازه گیری کنید و با توجه به اون کنترل رو انجام بدید.ماکزیموم سرعت هم یا در ماکزموم ولتاژ ایجاد میشه یا بعضاً در ماکزیموم بار موتور. یعنی Full Load چرا که جریان زیادی میکشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
                  اگر انکدرتون مطلق باشه و پالس های خروجی دارای زمان وظیفه 50% داشته باشند میتونید از روی تعداد پالس های شمارش شده فرکانس پالس رو به دست بیارید و از روی فرکانس به RPM برسید.

البته در طراحی سیستم کنترل همیشه شناسایی فرآیند مهم هستش.
                  فرآیند شما هم مثلاً موتور هستش.

پس میتونید ابتدا فرکانس ، ماکزیموم سرعت موتور رو اندازه گیری کنید و با توجه به اون کنترل رو انجام بدید.ماکزیموم سرعت هم یا در ماکزموم ولتاژ ایجاد میشه یا بعضاً در ماکزیموم بار موتور. یعنی Full Load چرا که جریان زیادی میکشه.
                  من منظور شما رو نفهمیدم {من مشکل نرم افزاری دارم و نمیدونم باید از چه قسمتی استفاده کنم}

البته دوستمون پیشنهاد خوبی دادن که از تایمر برای اندازه گیری استفاده کنم...

دیدگاه

بله دقیقا درست میفرمایید اینجور که شما گفتید فکر کنم برای دو عدد تاکومتر باید دو عدد میکرو استفاده بشه درسته؟؟؟

من از مد captureتایمر یک استفاده کردم اما میکرو غاطی کرد!!!پریسکال داره اخه. فکر کنم با اون بشه این کارو کرد؟؟
                    ببین مثلا مگا16 سه تا تایمر داره سه تا وقفه خارجی اگه من میخاستم مثلا تعداد پالس در دقیقه رابشمارم تایمر 2 رو ساعت میکردم
                    و میتونستم با 2 تایمر و 3 وقفه دیگه هم زمان 5 تا پالس ورودی رو بشمارم چه برسد به 2تا (باتوجه به اینکه تعداد پالس ها هم زیاد نیست مشکلی پیش نمیاد).
                    بعد کپچر چرا من نمیفهمم؟
                    ياصاحب الزمان(عج)

دیدگاه

همونطور که moha3 گفت ، میتونید از وقفه خارجی استفاده کنید ، برای شمارش تعداد پالس. حالا یا میتونید این تعداد پالس رو در 1 ثانیه بشمارید یا در 1 دقیقه. اگر در 1 دقیقه بشمرید کار دقیق تر خواهد شد.
                      حالا با توجه به گفته خودتون که موتور 120 RPM و انکدر 8 پالسه هستش نتیجه میگیریم که در سرعت 120 RPM انکدر 16 پالس در ثانیه تولید خواهد کرد. چرا ؟!
                      چونکه موتور در دقیقه 120 دور میزنه یعنی در ثانیه 2 دور میزنه و انکدر به ازای هر دور 8 پالس میده پس به ازای 2 دور در ثانیه 16 پالس در ثانیه میده.
                      پس دوره تناوب در 120 دور در دقیقه برابر با 1/16 خوهد بود و فرکانس برابر با 16 هرتز هستش.
                      پس اگر تعداد پالس ورودی به میکرو در 1 ثانیه رو به دست بیارید ضرب در 120 و تقسیم بر 16 میکنید و دور در دقیقه موتور رو به دست میارید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moha3
                        ببین مثلا مگا16 سه تا تایمر داره سه تا وقفه خارجی اگه من میخاستم مثلا تعداد پالس در دقیقه رابشمارم تایمر 2 رو ساعت میکردم
                        و میتونستم با 2 تایمر و 3 وقفه دیگه هم زمان 5 تا پالس ورودی رو بشمارم چه برسد به 2تا (باتوجه به اینکه تعداد پالس ها هم زیاد نیست مشکلی پیش نمیاد).
                        بعد کپچر چرا من نمیفهمم؟
                        متوجه شدم منمنون

کپچر یکی از حالت های تایمر یکه ولی بیخیال فکر نکنم به کارم بیاد... :smile:

{مثلا تایمر 2 رو گه گفتید ساعت کن یعنی چجور ؟؟؟{یعنی همون کاری که یه کریستال ساعت باید به دو پایه مخصوص بدیم و با پریسکال زمان رو محاسبه کنیم؟؟}

خوب یعنی مثلا تایمر2 هر موقع 1 ثانیه رو شمرد و وقفه مورد نظرش فعال شد بعد برنامه باید بره و تعداد پالس های گرفته شده از تایمر صفر رو محاسبه کنه و روی ال سی دی نمایش بده؟؟}

خوب اینجا یه سوال برام پیش اومد که ایا وقتی تایمر 2 داره زمانو محاسبه میکنه همون زمان میکرو میتونه پالس های دریافتی از تایمر 0رو همزمان بشماره؟؟؟

اگر جایی رو اشتباه گفتم بگید

ممنون از بابت کمکتون تا اینجا

دیدگاه

راستی من برای ازمایش انکودر و اپتوکانتر رو به موتور بستم

در اصل این پروژه برای یه جا هست که مدام سرعتش فرغ میکنه و ممکنه تا چند هزار ار پی ام بالا بره :eek:

درضمن شما گفتید اگر هر یک دقیقه بگیری دقیق تره!!!چرا؟؟{اخه کار من اینجوره که از همون لحظه که روشن شد مدار و شفت شروع به چرخش کرد باید همون لحظه سرعت نمایش داده بشه و اگر با تایمر بخوام یک دقیقه به یک دقیقه اندازه بگیرم سرعتو اصلا خوب نیست چون ممکنه در عرض نیم ثانیه چند هزار ار پی ام سرعت تفاوت کنه

درسته این چیزی که من گفتم؟؟

دیدگاه

راستی من برای ازمایش انکودر و اپتوکانتر رو به موتور بستم

در اصل این پروژه برای یه جا هست که مدام سرعتش فرغ میکنه و ممکنه تا چند هزار ار پی ام بالا بره :eek:

درضمن شما گفتید اگر هر یک دقیقه بگیری دقیق تره!!!چرا؟؟{اخه کار من اینجوره که از همون لحظه که روشن شد مدار و شفت شروع به چرخش کرد باید همون لحظه سرعت نمایش داده بشه و اگر با تایمر بخوام یک دقیقه به یک دقیقه اندازه بگیرم سرعتو اصلا خوب نیست چون ممکنه در عرض نیم ثانیه چند هزار ار پی ام سرعت تفاوت کنه

درسته این چیزی که من گفتم؟؟
                            چند هزار RPM ؟! چه موتوری هستش ؟! باید خیلی موتور قوی ای باشه.
                            من با موتور تکفاز 220 ولت کار کردم. با ولوم ولتاژ موتور رو تا 180 ولت زیاد کردم حدود 1500 اینطوریا RPM اش بود و موتور داشت میترکید.

دلیل این که محاسبه در زمان بیشتر دقیقتر خواهد بود اینه که وقتی شما زمان انجام محاسبه رو زیاد میکنید تعداد پالس بیشتری محاسبه میشه و پالسی که در زمان 1 ثانیه شمارش نشده و از قلم افتاده در زمان بیشتر شمارش میشه. دلیل از قلم افتادن پالس هم دقت فرکانس کلاک میکرو هستش. اگر میکرو دقتش کم باشه (از لحاظ سرعت ) میشه با این ترفند دقت رو بالا برد.
                            اگر هم دقت میکروی مورد نظر بالا باشه دیگه نیازی به این ترفند نیست. و میشه با همون 1 ثانیه جواب قابل قبولی گرفت.

چند هزار RPM که بعید میدونم در عرض نیم ثانیه. ولی در عرض 1 2 ثانیه میشه سرعت زیاد تغییر کنه.
                            خوب دقت باید خیلی بالا باشه. مثلاً در عرض 2 ثانیه سرعت با خطای خیلی کم اندازه گیری بشه.

دیدگاه

بالاخره دور در دقیقه یا ...؟
                              شما باهمون تایمر یا کپچر زمان بین دو سیگنال رو بگیر
                              بعد به دور در دقیقه تبدیل کن.
                              ياصاحب الزمان(عج)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X