ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2011/07/13
    484
    4

مشکل در راه اندازی موتور DC گیربکس دار با PWM

سلام دوستان
    من موتور گیربکس دی سی 12 ولت 500 دور رو با pwm راه اندازی کردم (فرکانس 4KHz) ، برای ربات میخوام استفاده کنم.
    اینکه فقط تو دیوتی سایکل های بالای 60% موتور شروع به چرخش میکنه ، آیا منطقیه؟
    چون یه مدتی هست که درگیرشم ، اول به فرکانس و ولتاژ و جریان مشکوک بودم ولی الان متوجه شدم به احتمال زیاد همه چی درسته ، چون گیربکس باعث میشه که تو گشتاور های پایین شفت نچرخه..نظر شما چیه؟
    البته اینم بگم که اولین باره با pwm و موتور دی سی گیربکس دار کار میکنم، خلاصه کمی تجربه ندارم
    اگر شما هم کار کردید ممنون میشم تجربیاتتون رو در اختیارم بذارید...مرسی
    از سختی نترس! این سختی هاست که جایگاه و مقام انسان را بالا میبرد...
    2014/06/03
    808
    39

پاسخ : مشکل در راه اندازی موتور DC گیربکس دار با PWM

اگه گیبرکس افزایش دهنده ی دور باشه موتور باید گشتاور بیشتری تولید کنه ولی اگه گیبربکس کاهنده باشه موتور راحت تر راه میوفته.ا لبته بستگی به بار موتور هم دارهولی در کل تا یه حدی قابل قبوله که موتور راه نیوفته.به نظر من برای راه اندازی بیاید یه مقاومت کم اهم مثلا 0.3 اهم با موتور سری کنید بعد با adc افت ولتاژ این مقاومت را بخونید.
    حالا وقتی میخواید موتور با سرعت کم راه بیوفته اول دیوتی سایکل را روی 80 ببرید.در این لحظه موتور جریان زیادی میکشه.ولی زمانی که موتور راه میوفته جریانش هم کم میشه.حالا با خوندن افت ولتاژ مقاومت و فهمیدن این مساله(راه افتادن موتور) دیوتی سایکل را روی مقدار دلخواه تنظیم میکنیم.
    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟
    2011/07/13
    484
    4

گیربکس کاهنده دوره ، منم احتمال میدم بخاطر گیربکسه که این اتفاق میفته ، البته کسایی که با موتور گیربکس ربات کار کردن باید باهاش آشنا باشن ، اگر دوستانی که تجربه اش رو دارن راهنمایی کنن ممنون میشم
    در مورد روشی که گفتین ، روش خوبیه ولی من میدونم که از دیوتی سایکل 60 به بالا شروع به حرکت میکنه ، ربطی هم به ولتاژ و اینا نداره چه 8 ولت بدی چه 20 ولت همین اتفاق واسش میفته...
    2005/12/23
    89
    73

سلام دوست عزیز

چند تا نکته زیر رو رعایت کن تا کارت درست شه
    1- برای درایو کردن موتور دی سی جریان بالا از mosfet استفاده کن نه از ترانزیستور های bjt.
    2-فرکانس 4 کیلو هرتز برای راه اندازی موتور مناسب نیست چون 4 کیلو هرتز تو محدوده شنوایی انسانه و باعث میشه صدای سوت کشیدن موتور رو به راحتی بشنوی
    عملا موتورت تبدیل به اسپیکر میشه .فرکانس مناسب از 16 کیلو هرتز به بالا میشه که همون 16 کیلو هرتز مناسبه .
    3-نکته بسیار مهم :
    چون دارای بوسیله سوییچ کردن موتور رو راه اندازی می کنی و کویل موتور هم عملا مثل یه سلف و سیم پیچ می مونه باعث تولید ولتاژ القایی بسیار زیادی هنگام قطع و وصل جریان موتور می شه که هر چه فرکانس قطع و وصل بیشتر باشه این ولتاژ القایی بزرگ بیشتر می شه V=-L*dI/dt
    می تونی برای دیدن این نویزی که دارم می گم از اسیلوسکوپ استفاده کنی
    برای حل این ولتاژ القایی از دیودهای شاتکی استفاده کن به عنوان دیود هرز گرد . که این دیود با کویل موتور موازی هست
    اگه این دیود شاتکی را بزاری می بینی که اون موتورت با دیوتی سایکل پایین هم راه می افته
    اون نویزی که گفتم باعث گرم کردن و سوختن ترانزیستورات می شه.

خلاصه بگم دیود دیود دیود فراموش نشه . :smile:

اضافه شده در تاریخ :
    این قضیه ربطی به گیربکس موتور نداره
    مطمئن باشید/
    2011/07/13
    484
    4

ممنون از راهنمایی
    - من از L298 استفاده کردم ، که برای راه اندازی موتور دی سی با PWM خیلی مناسبه
    - خیلی جاها نوشتن فرکانس مناسب 4 کیلوهرتزه! البته برای هر موتور باید فرکانس مطلوب خودش رو با فرمول بدست بیاری ولی من مشخصات کامل موتور رو نداشتم...
    - اینکه شما در مورد فرکانس گفتی بنظر خیلی منطقی میاد ، حتما تست میکنم و همینجا نتیجه رو میگم
    - در مورد نویز ها هم کاملا حرفتون درسته ، چون L298 دیود داخلی نداره من از دیود های 1N4007 استفاده کردم (برای هر موتو 4 عدد) ، بنظرتون این دیود ها مناسبه یا عوضشون کنم؟
    2005/12/23
    89
    73

پاسخ : مشکل در راه اندازي موتور DC گيربکس دار با PWM

سلام
    ديودهاي استفاده شده بايد ديود فست باشه تا بتونه خيلي سريعتر از ديودهاي معمولي
    مثل 1n4001 عمل کنه.
    ديودهاي Fast معمولا از نوع ديود شاتکي هستند ديود هاي شاتکي بر خلاف ديودهاي معمولي
    که از پيوند pوn ساخته مشوند از پيوند نيمه هادي با فلز ساخته ميشوند به همين خاطر ولتاژ باياس
    مستقيم اونا حدود0.3 ولت هستش که نسبت به ديودهاي معمولي سيليسيومي که حدود
    0.7 ولت مي باشد کمتره.
    ميتونه به جاي 1n4001 از ديود شاتکي 1n5819 استفاده کني که يک آمپريه
    در صورت نياز به جريان بالاتر از 1n5822 که 3 آمپريه استفاده کن.
    راستي نگفتي که توان موتورت چند واته و با چه ولتاژي کار ميکنه
    شايد درايورت نميتونه جريان مورد نيازشو راه اندازي کنه
    ببين ما براي راه اندازي موتور دي 24 ولت 300 وات که توي روباتهاي امدادگر کاربرد داشت
    از ماسفت استفاده کرديم. با فرکانس بالا که مشکلي هم نداشت. :agree:
    2005/12/23
    89
    73

پاسخ : مشکل در راه اندازي موتور DC گيربکس دار با PWM

راستي يادم رفت بگم موتور dc براي راه اندازي جريان زيادي مي کشه
    يعني اول بايد اجازه بدي موتور جريان راه اندازي شو بکشه و بر اصطکاکهاي داخلي و گيربکس غلبه
    کنه تا شروع به حرکت کنه همينکه شروع به حرکت کرد و موتور سرعت گرفت ميتوني با pwm کنترلش سرعتش کني.
    2014/06/03
    808
    39

من با l298 با فرکانس حدود 100 هرتز نتیجه گرفتم.تو یه کتاب نوشته 100 تا 200 هرتز بذارید.
    خود ماژولی که eca زده هم دیودهاش معمولیه.
    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟
    2005/12/23
    89
    73

دیود معمولی بزاری موتور کار می کنه فقط نسبت به دیودهای فست نویز بیشتری از موتور به مدار منتقل می کند که وقتی تو مدار از میکرو و سایر قطعات دیجیتال استفاده کنی این نویز می تونه باعث هنگ و ریست میکرو بشه.
    2005/12/23
    89
    73

نقل قول نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
    من با l298 با فرکانس حدود 100 هرتز نتیجه گرفتم.تو یه کتاب نوشته 100 تا 200 هرتز بذارید.
    با فرکانس 100 هرتز موتور رو میشه راه اندازی کرد فقط یه مقدار موتور دارای لرزش جزیی میشه. ولی به هر حال با 200 هرتز هم می شه صدای موتور رو شنید.
    برای امتحان میتونی یه موتور دی سی را به جای اسپیکر به وصل کرد تا صدای موزیکو به راحتی بشنوی.
    یه مثال وقتی به موتور ولتاژ 12 ولت با duty cycle =50 % و فرکانس 100 هرتز بدی . موتور ولتاژ متوسط 6 ولت با ریپل مثلا 0.2 ولتو می بینه
    در حالیکه اگر فرکانسو 16کیلو هرتز در نظر بگیری ریپل ولتاژی که موتور میبینه در حد چند میلی ولت خواهد بود که برای موتور بهتره
    ایده الش اینه که فرکانس رو بی نهایت بگیریم که ریپل ولتاژی که موتور میبینه صفر شه و دقیقا مثل اینه که یه باتری 6 ولت به موتور وصل کرده ایم.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16