اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش قدم به قدم آردوینو+پدیت شد 2 آموزش اظافه شد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش قدم به قدم آردوینو+پدیت شد 2 آموزش اظافه شد

:wow: :read:سلام قصد دارم آموزش فارسی و قدم به قدم آدروینو رو برای همه دوستان عزیزم آموزش بدم
    ممنون میشم کم کاستی ها رو هم بگید که در آموزشهای بعدی مد نظر قرار بدم :read: :nice: :nerd:
    هر سری بر حسب وقتم یک پارت از آموزشها رو در این پست قرار میدم

پارت اول : مقدمه - معرفی قطعات مورد نیاز - آموزش نصب کامپایلر13/9/1393
    لینک دانلود :

http://mishellol.persiangig.com/part1.zip
    پارت دوم: راه اندازی led چشمک زن 14/9/1393
    لینک دانلود :
    http://mishellol.persiangig.com/part2.zip
    پارت سوم : آموزش راه اندازی led خارجی
    http://mishellol.persiangig.com/document/part3.zip
    پارت چهارم : راه اندازی rgbled
    http://mishellol.persiangig.com/document/part4.zip

پاسخ : آموزش قدم به قدم آدروینو

آقا اگه تا آخر ادامه بدی خیلی عالیه!

دیدگاه

:read: ایشلا تا آخر ادامش میدم هدفم اینه افراد زیادی رو بتونم با این مینی کنترلر آشنا کنم تا مثل خودم بخاطر نبود منابع فارسی نندازنش کنار خونه، خیلی امکانات و ... داره که خیلی سرعت عمل و ... رو زیاد میکنه ،مثلا من یک خانه هوشمند با بورد آردوینو نانو و بلوتوث درست کردم اندازه یک جعبه کبریت !!! اونم توی یک روز هزینه ساخت خیلی ارزون میشه و .... ایشالا شما دوستای گلمم نظر بدید تا منه آماتور هم جاییش رو کم کاستی گزاشتم بهتر کنم.

من دانشجوام و با اینترنت gprs میام اونم زیاد نمیشه با این سرعت افتضاح اومد !!!
      از زیاده گویی و.... هم توی مقاله پرهیز کردم و یکراست رفتم سر اصل مطلب تا سریع بشه کار رو پیش ببرم :biggrin:
      :redface:با تشکر حسین بهنام اسکویی :redface:

دیدگاه

جسارتآ آردوینو فقط یک محیط کدنویسی هست ب همراه تعداد زیادی کتابخانه ی مختصر و اصلاح شده،
        بعبارتی یک IDE کامل.
        کامپایلر GCC هست. AVR GCC برای کامپایل C++/C

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
          جسارتآ آردوینو فقط یک محیط کدنویسی هست ب همراه تعداد زیادی کتابخانه ی مختصر و اصلاح شده،
          بعبارتی یک IDE کامل.
          ممنون که اطلاعات مفیدی رو بهم گفتید منم مبتدیم و هدفم اینه یاد بدم چطور با این بردها کار کنیم برای افرادی که مثل خودم مبتدی هستن و میخوان تازه شروع کنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
            بعبارتی یک IDE کامل.
            ببخشید ولی نمیشه گفت آردوینو فقط یک محیط کدنویسی هست وقتی که به وضوح میبینید بردها و شیلدهای خاص خودش رو داره و در مسیر خاصی رو به پیشروی هست که کاملا مستقل از فعالیت های میکرویی avr هست. در واقع طبق گفته شما آردوینو هم یه چیز مثل flow code یا codevision باید باشه که اصلا اینطور نیست!!
            آردوینو جزو خانواده single board microcontroller ها یا بردهای کنترلر برنامه پذیر هست که توی این برد ها معمولا میکروکنترلر یا پردازشگر خاصی رو انتخاب می کنند و حداقل تجهیزات راه اندازی و آماده به کار کردن اون میکروکنترلر رو در کنارش قرار میدن که کار کردن با میکروکنترلر تقریبا مثل یک لقمه آماده بشه، حالا این برد ممکن هست به قول شما IDE و کدنویسی خاص خودش رو داشته باشه ممکنم هست مثل breakout board ها فقط امکانات راه اندازی سخت افزاریش فراهم شده باشه،
            یک برد برنامه پذیر که IDE خاص خودش رو داره، سخت افزارهای خاص خودش رو داره، شیلدها و ماژول های خاص خودش رو داره، مخاطبای خاص خودش رو داره و مسیر پیشرفت خاص خودش هم داره رو نباید با یک IDE مقایسه کرد که تنها یک نرم افزار هست اگرچه شما میتونید با IDE های دیگه برد رو پروگرام کنید یا با IDE آردوینو تراشه خودتون رو در بردی غیر از طراحی های آردوینو استفاده کنید!!

از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
            هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
            اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
            اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
            شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
              ببخشید ولی نمیشه گفت آردوینو فقط یک محیط کدنویسی هست وقتی که به وضوح میبینید بردها و شیلدهای خاص خودش رو داره و در مسیر خاصی رو به پیشروی هست که کاملا مستقل از فعالیت های میکرویی avr هست. در واقع طبق گفته شما آردوینو هم یه چیز مثل flow code یا codevision باید باشه که اصلا اینطور نیست!!
              آردوینو جزو خانواده single board microcontroller ها یا بردهای کنترلر برنامه پذیر هست که توی این برد ها معمولا میکروکنترلر یا پردازشگر خاصی رو انتخاب می کنند و حداقل تجهیزات راه اندازی و آماده به کار کردن اون میکروکنترلر رو در کنارش قرار میدن که کار کردن با میکروکنترلر تقریبا مثل یک لقمه آماده بشه، حالا این برد ممکن هست به قول شما IDE و کدنویسی خاص خودش رو داشته باشه ممکنم هست مثل breakout board ها فقط امکانات راه اندازی سخت افزاریش فراهم شده باشه،
              یک برد برنامه پذیر که IDE خاص خودش رو داره، سخت افزارهای خاص خودش رو داره، شیلدها و ماژول های خاص خودش رو داره، مخاطبای خاص خودش رو داره و مسیر پیشرفت خاص خودش هم داره رو نباید با یک IDE مقایسه کرد که تنها یک نرم افزار هست اگرچه شما میتونید با IDE های دیگه برد رو پروگرام کنید یا با IDE آردوینو تراشه خودتون رو در بردی غیر از طراحی های آردوینو استفاده کنید!!
              دوست عزیز،
              منظور بنده بخش نرم افزاری و کدنویسی آردوینو بود.
              همه ی مطالب شما درست و صحیح.
              اما آردوینو با همه ی استاندارد سازی نرم افزاری و سخت افزاری ومحبوبیت فوق العاده ش،
              از نظر کدنویسی وابسته ی کامل به AVR GCC هست،
              و در واقع موتور اصلی همه ی این نو آوری و مسیر پیشرفت نرم افزاری، GCC است.

هدف بنده فقط مطلع کردن دوست عزیزی بود ک آردوینو رو کامپایلر خطاب کرده بودند.
              همین!

در ضمن:
              کاملا مستقل از فعالیت های میکرویی avr هست
              !!
              مساله ی واضحی هست ک بدون پشتیبانی فوق العاده ی ATMEL ، آردوینو هرگز ب این اندازه موفق نمیشد.

موفق باشید.

دیدگاه

پاسخ : آموزش قدم به قدم آردوینو

رضا خان شما هم انگار خواب نداریا
                بگذریم بحثش زیاده و اگرچه شیرینه ولی موضوع اصلی تاپیک آموزش هست و حیفه حالا که دوستمون زحمت میکشه بینش بحث متفرقه بیاد. آقا ادامه بده ما این وسط یه بحث کوچیک کردیم که فکر نکنی کسی نمیخوانه و انگیزه ادامه داشته باشی و بدونی ممکنه افرادی بخونن که اطلاعاتشون در این زمینه بیشتر باشه پس بهتره سعی کنی سوتی ندی و تمام توان و دانشت رو صرف کنی ایشالااااا :agree:
                موفق باشی
                از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                شاد و موفق باشید

دیدگاه

کد برای خوندن انکدر

[code=c][pre][pre]
                  کد:
                  /* Read Quadrature Encoder
                   * Connect Encoder to Pins encoder0PinA, encoder0PinB, and +5V.
                   *
                   * Sketch by max wolf / www.meso.net
                   * v. 0.1 - very basic functions - mw 20061220
                   *
                   */ 

int val; 
                   int encoder0PinA = 6;
                   int encoder0PinB = 7;

int encoder0Pos = 0;
                   int encoder0PinALast = LOW;
                   int n = LOW;

void setup() { 
                    pinMode (encoder0PinA,INPUT);
                    pinMode (encoder0PinB,INPUT);
                    Serial.begin (9600);
                   } 

void loop() { 
                    n = digitalRead(encoder0PinA);
                    if ((encoder0PinALast == LOW) && (n == HIGH)) {
                     if (digitalRead(encoder0PinB) == LOW) {
                      encoder0Pos--;
                     } else {
                      encoder0Pos++;
                     }
                     Serial.print (encoder0Pos);
                     Serial.print ("/");
                    } 
                    encoder0PinALast = n;
                   }
                  [/pre][/pre][/code]

دیدگاه

سلام دوستای خوبم فکر نکنید ادامه نمیدم ها !!! یکماهی بخاطر امتحانات نیستم و ایشالا بعدش با سرعت بیشتری کار رو پیش میبریم شما هم اگر مقالاتی نوشتید و یا آموزشی که جالب هست بزارید تا همه در کنار همدیگه استفاده کنیم و سطح علمی هممون بالا بره

دیدگاه

دوستان میشه درباره رسپری پای هم یه توضیحی بدید و اینکه با آردیونو چه شباهتها و تفاوتهایی داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armay
                        دوستان میشه درباره رسپری پای هم یه توضیحی بدید و اینکه با آردیونو چه شباهتها و تفاوتهایی داره؟
                        به نام خدا

سلام

بهتر بود یک تاپیک جدید میزدید برای این سوال

با اجازه صاحب تاپیک :rolleyes:
                        خب رسپری پای با اردیونو خیلی خیلیی فرق داره

رسبری پی ای (پای) چیست ؟

ایده ای که پشت یه کامپیوتر کوچک و ارزان برای بچه ها بود از سال ۲۰۰۶ استارت خورد زمانی که Eben Upton و Rob Mullins و Jack Lang و Alan Mycroft که در دانشگاه کمبیریج درس می خواندند از این موضوع ناراحت شدند که هر سال تعداد و مهارت دانش آموزان که رشته علوم رایانه را انتخاب می کردند کاهش می یافت در حالی که در دهه ی ۱۹۹۰ این رشته را انتخاب می کردند یک برنامه نویس تفریحی ولی همه فن حریف بودند .
                        یه چیزی درمورد بچه ها که با کامپیوتر سر و کله میزدند تغییر کرده بود!
                        بعضی از آن ها از این قرار بود :
                        بیشتر کلاس ها توجه ویژه ای به نرم افزار های از قبیل Word و Excel یا نوشتن برنامه های وب داشتند
                        زیاد شدن کامپیوتر های خانگی و بازی های رایانه ای که جایگزین سیستم هایی مثل Amigas و BBC Micros و Spectrum ZX و Commodore 64 شده بودند بچه های قدیمی برنامه نویسی رو روی این سیستم ها یادگرفته بودند
                        گروه های زیادی نبودند که بتونند در این باره کاری بکنند و نبود برنامه های منسجم در مدارس باعث شده بود که این حباب هم چنان باقی بماند!
                        اما این گروه انگلیسی فکر می کرد که می تونه کاری انجام بده در موضعی که کامپیوتر ها گرون بودند و پدر و مادر ها اجازه دستکاری و برنامه نویسی روی اون ها رو نمی دادن! و تصمیم بر این شد که سیستمی مثل دستگاه های قدیمی که بتوند مثل محیط های برنامه نویسی بوت بشن!؟!

یکی از ورژن های اولیه! با میکرو کنترلر های AVR!

در سال های ۲۰۰۸ چیپ های موبایل فراوان شدند و قدرت حسابی هم پیدا کردند و شرایط رو مهیا مردند تا یه محیط مختص برنامه نویسی بسازند!
                        این گروه در طی سال های بعد توانستتند اولین سری این برد ها رو بسازند و در شرکت ها برای فروش ثبت کنند و در طی یک سال ۱ میلیون از آنها رو فروختند!!!!
                        اکنون اون ها به وسیله ی افراد و موسساتی که ممکن هست خیلی از اون ها دور باشند حمایت می شند.
                        رسبری در کشور های درحال توسعه به عنوان دستگاهی کم مصرف در مناطقی که انتقال انرژی به اون ها سخت بود به جای کامپیوتر های خانگی استفاده شد.
                        بیمارستان ها و موزه ها با این گروه صحبت کردند تا از آن برای کنترل صفحه های نمایش خودشتون استفاده کنند.
                        پدر و مادر های بجه های بد بخت(از این نظر که نمی تونستند برنامه بنویسند) با این گروه صحبت کردند در خصوص نظارت روی اون ها و...
                        و نزدیگ به ۱ میلیون نفر که اون رو در روبات هاشون بکار بردند!
                        این برد برای تمامی موضوعات کامپیوتری مناسب نیست
                        ولی هدف اون ها یه برد ارزون و در دست رس برای برنامه نویسی در تمام جهان هست.
                        !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
                        نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armay
                          سلام رسپبری پای یه برد چند پردازشی و دارای سیستم عامل هست . بیشتر بدرد زمانی میخوره که بخوای دستگاهت رو از اینترنت کنترل کنی وگرنه بیشتر کارهاشو آردوینو هم انجام میده
                          اگر پردازش زیادی داری رسپبری پای و اگر کم آردوینو
                          دلیل اینکه رسپبری پای رو برای اینکه مداراتت رو به نت متصل کنی پیشنهاد میدم چون سیستم عامل داره و درگیر پیکربندی پیچیده شبکه نمیشی حدودا با شیلد شبکه آردوینو هم یک قیمته !!!
                          اما تو پروژه هایی که ارزون میخوای تموم شه آردوینو ....
                          من خودم دارم باهاش خانه هوشمند میسازم که ایشالا تموم شد مقالشو توی یک تاپیک براتون میزارم

دیدگاه

سلام
                            یه سوالی کلی که برام پیش اومده اینه که دستور for در اردینو اگه مثلن کریستال 1MHz باشه چقد طول میکشه وچطور محاسبه میشه.
                            اصن ربطی به کریستال داره یا نه؟!
                            مثلن این دستور چند ms طول میکشه ; (++for(x=0;x<1000;x
                            ممنون میشم اگه کمکم کنید

دیدگاه

روی برد آردوینو ها از کریستال 16MHZ استفاده شده، شما برای اندازه گیری زمانی اون حلقه به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری میتونید عمل کنید:
                              در دروش سخت افزار قبل از اجرای حقله یک پایه رو صفر یا یک میکنید و بعد از اجرای حلقه وضعیت اون پایه رو عکس میکنید، حالا با اسکوپ اندازه میگیرید که زمان تغییر حالت اون پایه چقدر بوده و این میشه مدت زمان اجرای حلقه.
                              در روش نرم افزاری میتونید از توابع millis() و micros() در قبل و بعد از حلقه استفاده کنید، کار این توابع این هست که مدت زمان سپری شده از زمان اجرای برنامه رو بر میگردونند، حالا شما اگر قبل از حلقه و بعد از حلقه مقادیر اینارو بخوانید و از هم کم کنید مدت زمان ما بین این دو تابع که در واقع مدت زمان اجرای حلقه شما بوده به دست میاد.
                              شاد و موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X