اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو کردن ماسفت در جریان 20 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو کردن ماسفت در جریان 20 آمپر

با سلام خدمت دوستان عزیز
    راستش یه مشکل برام پیش اومده که نمی تونم حلش کنم
    راستش من یه منبع pwmرو درایو کردم به طوری که خروجی این
    درایور یه موج مربعی صاف میده که بین 0.7 تا 9 ولت نوسان می کنه
    و وقتی تو خروجی این درایور یه مقاومت متغییر می ذارم می تونه
    تا 0.5 آمپر جریان رو بدون تاثیر در کیفیت موج تامین کنه حالا این موج
    رو به ماسفت های سوییچینگ اعمال می کنم که وظیه سوییچ جریان های
    بین 5-20 آمپر رو دارن در این حالت در هنگام آف شدن ترانزیستور شکل
    موج یه مقدار نمایی میشه که البته این رفتار به دلیل ماهیت خازنی ورودی
    ترانزیستور طبیعیه البته مشکل اصلی از اون جایی شروع میشه که جریان ترانزیستور
    ها از یک آمپر بیشتر بشه اون دشارژ نمایی تو شکل موج گیت طولانی تر میشه و یه
    شکل نوسانی هم سوار اون نمایی میشه و نتیجه اینکه ترانزیستور در اون لحظات به جای
    خاموش شدن وارد حالت فعال میشه و تو عملکرد مدار تاثیر منفی می زاره
    راستش شکل موج ها یه مقدار پیچیدس ولی اگه بتونم شبیه سازی کنم
    اون ها رو می فرصت
    منتظر راهنامایی های شما عزیزان هستم :applause:
    با تشکر.... امیر
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

پاسخ : درایو کردن ماسفت در جریان 20 آمپر

یک مقاومت در حدود 1 کیلو اهم با گیت سورس موازی کنید . ولتاز گیت سورس رو تا 19 ولت (با توجه به دیتا شیت ) بالا ببرید .و تا حد امکان Fall time و Rise time پالس اعمالی رو کم کنید . این حالت بیشتر در مواقعی بروز می کنه که الگو بندی قسمت Power به صورت Half Bridge و Full Bridge باشه . توی این حالت با توجه به فرکانس پالس اعمالی به گیت درست در زمانی که ماسفت می خواد خاموش بشه و درست در بازه زمانیی که (در حد چند نانوثنیه یا کمتر ) ماسفت می خواد روشن بشه یک حالت نمایی روی پالس خروجی ایجاد میشه ( معمولا در جریانهای نسبتا بالا ) که چون با سلف و خازن مربوط به دو سامانه Half Bridge و Full Bridge سری هست روی این موج نمایی یک نوسان ایجاد میشه که باعث میشه ترانزیستور در لحظه ای که باید خاموش بشه روشن باقی بمونه . ...
    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

سلام امیر جان
      electronics boy به نکات بسیار خوبی اشاره کردند به مدار زیر نیز دقت کن , در صورتیکه از چند سوئیچ استفاده میکنی از dead time غافل نشو, در صورتیکه امکانشو داری از درایور موس استفاده کن.

دیدگاه

باسلام.حضوردوستان.
        جناب حیدری این مشکل کوچیک (Gate Ringing ) باخواندن چند صفحه پی دی اف براحتی حل میشه.
        مثل : http://rapidshare.com/files/194371066/AB-9.pdf.html
        اگر بااون حل نشد مطمعن باشید با چند صفحه بعدی حتما حل میشه:
        http://rapidshare.com/files/194373586/5mosfet_driver_theory_and_applications.pdf.html
        http://rapidshare.com/files/194374065/APT0402.pdf.html
        http://rapidshare.com/files/194374646/APT0103.pdf.html
        موفق باشید.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

تبدیل 12ولت به جریان 20آمپر

با سلام

من میخواهم ولتاژ12vdcرا به جریا بالا در حد20Aتبدیل کنم کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنون

دیدگاه

سلام
            کنترل موتور سه فاز پروسه نسبتا دقیق وپیچیده ای داره
            ابتدا باید توسط مدولاسیون پهنای پالس شکل موج سینوسی را ایجاد کنید
            سعی میکنم در چند گفتگو این مراحل رو براتون بشکافم ولی اگر در کار عملی عجله دارید با من تماس بگیرید 09123044929 (شهرام کشت پور)
            بهتره که ازکنترل دور موتور مستقیم شروع کنیم
            اگر یک موتور دی سی را به یک باطری متصل کنیم وباطری با سرعت زیاد مثلا دههزار بار در ثانیه قطع و وصل بشه موتور با سرعتی ثابت شروع به گشتن میکنه اگر سرعت قطع و وصل باطری کم باشه موتور سوت میکشه ولی اگر بیشتر از 16هزار بار درثانیه مثلا با موج مربعی بافرکانس 18کیلوهرتز این کار انجام بشه هیچ مشگلی پیش نمیاد.
            حالا فرض کنید این موج مربعی در هر پریود 1/4 زمان پریود را در حالت بالا (دارای ولت باشد ) و 3/4 زمان پریود را در حالت پایین (دارای صفر ولت باشد) میبینید که موتور باسرعت کمتری حرکت میکند .
            با تغیر درصد این نسبت ما دورهای مختلف را روی موتور میبینیم این اساس مدولاسیون پهنای پالس است PWM البته راهای زیادی برای کنترل دور موتور DC هست اما معروفترین انها PWM است.
            این پدیده از طریق انتگرال گیری از ولت موج مربعی قابل توجیه میباشد چون بوبین موتور انرزی را در خود ذخیره میکند پس با تغییر پهنای پالس میتونیم ولتهای مختلفی را روی ان ایجاد کنیم که منجر به دورهای مختلف روی موتور میشه.
            پس اگر ما نسبت وپهنای پالسها را دقیقا کنترل کنیم میتونیم یک موج سینوسی ایجاد کنیم وصد البته امنه وفرکانس اون وابسته به پهنا و پریود پالسهای اصلی میباشد .
            خوشبختانه مدارات مجتمع برای این کار موجودند
            تقریبا در تمام درایورهای سه فاز از این مدارات مجتمع استفاده شده . اما این تمام کار نیست . این مطالب را دنبال کنید. :bye

بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

بهترین انتخاب استفاده از مدارات مجتمعه
              زیاد دیده میشه که برنامه نویسان از وجود نویز واختلال در کارکرد مدارات گله دارند
              البته طراحی مدارات رابط و ورودیها وخطوط تغذیه خیلی مهمه
              ولی در مجموع راه حل نهایی اینه که از یک میکرو نخوایم که همه کارها رو انجام بده:
              هم LCD راه اندازی کنه
              هم PWM بسازه
              هم از ADC رو به کار ببندیم و هم از تایمر و سایر گزینه ها استفاده کنیم
              بهتره که یک میکرو جهت LCD استفاده بشه ومرتبا ریست بشه تا اخلالی در نمایش کارکترها بوجود نیاد.واز طریق یکی از روشهای انتقال اطلاعات با میکروی اصلی ارتباط داشته باشه
              PWM توسط مدارات مخصوص خودش ایجاد بشه واز طریق پورت ارتباطی با میکروی اصلی ارتباط داشته باشه
              و .............
              خلاصه یک میکرو فقط در یک حالت باشه پردازش اطلاعات نه تولید وکنترل LCD و PWM و .........

این یک طراحی پایدار است :bye

دیدگاه

سلام میشه یه خورده توضیح بدین روش فکر کنیم

من میخواهم ولتاژ12vdcرا به جریا بالا در حد20Aتبدیل کنم کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟
                یعنی چی :
                منبع تامین قدرت چیه ؟ مثلا باطری برق شهر یا ..................
                جریان 20 امپر با چه ولتی تولید بشه
                شاید منظورتون اینه که رق شهر تبدیل به 12ولت 20 امپر بشه
                لطفا دقی بفرمایید من چند وقته بیکارم شاید بتونم کمک کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X