اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص کیفیت قطعات الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص کیفیت قطعات الکترونیکی

سلام
    حتما برای شماهم پیش اومده که میخواید یک سری قطعات بخرید و موقع خرید به هردلیلی مثل قیمت یا حرف های فروشنده یا مارک یا ظاهر قطعه و... شما درمورد کیفیت قطعه به شک بیفتید!
    منم برای یک کارتولیدی میخوام یک سری قطعات بخرم و باتوجه به چینی بودن کل بازار از دوستانی که مارک های معتبر یا روش تضخیص میفیت ویا مکان مناسب فروش قطعات زیر رو بلند میخوام که دراین مورد راهنمایی کنند. ممنون
    ترانزیستور 13007 و 13305 و 13009
    خازن الکترولیتی 22 میکرو فاراد 400 ولت
    دیود و دیاک
    مقاومت های یک وات
    خازن پلتی استر ولتاژ بالا (100 تا 1600 ولت)

اگر دوستان درمورد کیفیت قطعاتی جدا از اینهایی که گفتم هم اطلاعی دارند ممنون مشم توضیح بدهند
    این عکسم همینطوری گذاشتم!!!!
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

پاسخ : تشخیص کیفیت قطعات الکترونیکی

سلام دوست عزیز دراین باره نمیشه نظر قطعی داد .یا باید به گفته فروشنده اعتماد کرد یا هیچ.گاه قطعات مثلا ارجینال هم کاریانمیکنند ویا کیفیت ودوام لازمه راندارند.الان مارک stبیشتررایج شده ک میگن خوبه ویا nxpوonک اخری کمترتوبازارهست اماجنس خوبیه.البته روی قطعات هم علامت کارخانه هست ولی بازهم صدرصد نمیشه اعتماد کرد.

دیدگاه

نظرم خیلی تخصصی نیست.
      اما، اگر موقعیت و فرصت خرید تعداد قطعات براتون پیش اومده، (تعداد قابل قبول)
      سعی کنید از وارد کننده های معمولی بازار برای خرید و واردات کمک بخواید.

گاهی با 5-20 درصد هزینه ی بیشتر، جنس واقعن مرغوب تری میتونید تهیه کنید...

دیدگاه

خوب یکی مثل من میخواد یک سری قطعات برای ساخت مداراتش بخره برم بازار فروشنده هرچی داد قبول کنم؟

دیدگاه

SAMI222 بوی لامپ کم مصرف میاد.
          داداش بهترین راه حل خرید نمونه و تست قطعات هست.
          من همیشه یه چند تا دون ه می خرم و تست می کنم و بعد که خوب بود زیاد می خرم.
          برای تست بعضی قطعات هم به تجهیزات خاصی نیاز هست که برخی از تولید کننده ها از این قضیه سو استفاده می کنن مثلا وقتی به شما یک ماسفت 50 آمپری می خرید برای تست این ماسفت باید یک منبع و یک بار بزرگ و قوی داشته باشید که هر کسی نداره .
          البته اکثر قطعاتی که شما فرمودید تست ساده ای دارن و البته تنها چیزی که می تونه برای شما دردسر ساز بشه فقط ترانزیستور هست.

sigpic

دیدگاه

حرف فروشنده اصلا ملاک نیست و شناخت شما از فروشنده مهم هست وگرنه همه میگن جنس ما خوبه
            تست قطعات بهترین چیز هست ....
            من به هر کس قطعه رو تعداد بدم (IC) حتما بهش میگم تست کنه اگر خوب بود بقیش رو مونتاژ کنه که اگر موردی بود بشه به راحتی تعویض کرد.
            شما بهتره اول نمونه بگیرید تست کنید و بعد .....
            البته با فروشنده اول هماهنگ کنید که جنس خوب به عنوان نمونه برا تعداد میخواین وگرنه فایده نداره ممکن هست جنسی رو بده که فقط 10 تا ازش مونده و رو تعداد یک جنس دیگه بهتون بده

دیدگاه

مهندس MReza.p شما تو تایپیک پیشنهاد به فروشگاه سایت گفته بودید:
              نوشته اصلی توسط MReza.p

اگرخازن های الکترولیت مرغوب رو ک اکثرن موجودی شون تموم شده، کار کنید، خیلی خوبه.
              از نظر استقامت ی تعدادشون رو ک تست کردم واقعن خوب عمل میکنن.

1200u-10V با ورودی حدود 20ولت، 10 دقیقه بدون مشکل کار کرده بود! و فقط ی مقدار گرم شد. تا متوجه اشتباهمون شدیم.
              بیشتر توضیح میدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                مهندس MReza.p شما تو تایپیک پیشنهاد به فروشگاه سایت گفته بودید:بیشتر توضیح میدید؟
                دقیقن در چه موردی بایس توضیح بدم؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                  دقیقن در چه موردی بایس توضیح بدم؟!
                  این جملتون رو گفتید:
                  از نظر استقامت ی تعدادشون رو ک تست کردم واقعن خوب عمل میکنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                    این جملتون رو گفتید:
                    درست نیس بگیم هر فروشنده گرونتر بگه پ کارش و جنسش بهتره
                    کافیه هم قیاف جنس رو ببینی و با یه مدل دیگش مقایسه کنی
                    برای مثال irf اصل بود دونه ای 6تومن ولی معمولیش دونهای 1.500
                    ای سی اصل بود 20000تومن معمولیش بود 6000تومن.در صورتی که واقعا نیاز به این همه خرج نبود !!!
                    بنا به کارت :
                    ببین خیلی واست مهمه، رنج مقاومت رو 1درصد بگیر . خازنهای غیر الکترولیتی رو از جنس mkt(mkp) بگیر ، اخه من از هر دو اسم رو شنیدم .
                    سعی کن طراحی فیبرتخوب باشه چون مهمترین نکتش تو همونه .
                    و خازن الکترولیت هم در ظرفیت و ولتاز یکسان هر چه سایزش کوچیک تر بهتر ( بازم برای استاده خازنها به طور کلی به محدوده فرکانسی وکارشون دقت کن و از فروشنده بپرس )
                    برای پتانسیومتر هم از این کربنیای بدرد نخور هم داریم ، پتانسیومتر حرفه ای بالای 2 تومن هم داریم و ....
                    و بقیشم همت خودمونه تو تمیزیه کار
                    برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                    راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal

و خازن الکترولیت هم در ظرفیت و ولتاز یکسان هر چه سایزش کوچیک تر بهتر ( بازم برای استاده خازنها به طور کلی به محدوده فرکانسی وکارشون دقت کن و از فروشنده بپرس )
                      کاملا نظر من برعکس شماست خازنهایی با ظرفیت و ولتاژ یکسان اکثرا سایز بزرگتر کیفیت بهتر داره این حرفو از رو تجربه چند ساله میزنم .البته در خازن الکترولیت به نظر من مهمترین فاکتور مارک خازنه تو جنس هایی که الان تو بازار هست اگر ELNAپیدا کنید(اصلی) به نظر من بهترینه .البته کم و بیش شاید بتونید ژاپنی هم پیدا کنید مخصوصا بچه های تهران که خوب قیمتها!!!!!

خازن الکترولیت در مدارات دیجیتال چون اکثرا دما پایینه خیلی از نظر کیفیفت خودشو نشون نمیده موقع استفاده در مدارت الکترونیک قدرت مثل منایع سویچینگ خود نمایی می کنه
                      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                      ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad-h
                        اگر ELNAپیدا کنید(اصلی) به نظر من بهترینه .البته کم و بیش شاید بتونید ژاپنی هم پیدا کنید
                        خازن الکترولیت در مدارات دیجیتال چون اکثرا دما پایینه خیلی از نظر کیفیفت خودشو نشون نمیده موقع استفاده در مدارت الکترونیک قدرت مثل منایع سویچینگ خود نمایی می کنه
                        میشه چند نوع مارک دیگه هم معرفی کنید؟ از کجا بدونیم ژاپنی هست؟
                        منم خازن الکترولیت رو برای منایع سویچینگ لازم دارم 22 میکرو 400 ولت پس حساسیت انتخاب نوع خازن مهمتر شد!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                          منم خازن الکترولیت رو برای منایع سویچینگ لازم دارم 22 میکرو 400 ولت پس حساسیت انتخاب نوع خازن مهمتر شد!
                          راهی که میشه فهمید خازن اورجیناله یا نه باید از فروشنده درستکار خرید کنید من راه دیگه بلد نیستم .یکی از بچه ها ی سایت می گفت تو زیر زمین امجد خازن ژاپنی هست .

اکثرا خازنهای بی کیفیت همون موقع که نو هستند ظرفیتش از مقدار نامیش کمتره برعکس خازنهای خوب که اکثر ظرفیتش بیشتره (کمی بیشتر)
                          مارک زیاده اما مهم اینه اصلی باشه مثل ربیکون-ماتسوشیتا(همون پاناسونیک)علامتش هم یدونه Mو.........

خازن ولتاژ بالا جنس خوب کم پیدا میشه

همین النا که من خریدم شاید ژاپنی نباشه (احتمال زیاد هم نیست)اما حداقل اطمینان دارم کیفیتش از خیلی خازنهای دیگه بازار بهتره(تجربه ثابت کرده) .تو بازار اصفهان که من رفتم گشتم کلا به جز یک مشت آشغال هیچی پیدا نکردم .تمام از این خازنهایی بود که به درد ضایعات میخوره تک و جزی مارک خوب بود که قیمتها!!!!!!!!!

اگر می خواهید سویچینگ تولید کنید سفارش بدهید براتون وارد کنند چیزی هم نمیشه مثلا یک پاکت می خرید میشه 200-300هزار تومن عوضش تا کلی وقت خازن خوب دارید
                          کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                          ولتر

دیدگاه

در مورد استقامت خیلی کار پیچیده ای انجام ندادم. :smile:

چون مورد مصرفی برای DC کردن خروجی منبع خازنی و... بود،
                            پاسخ فرکانسی و... برام مسله یی نبود ک تست کنم.

فقط استقامت در ولتاژ قید شده مساله ست.
                            قبلن مجبور بودم برا 30 ولت مثلن، خازن 63 ولت چینی بذارم.
                            خازن های 35V و 50 ولت گاهی داغ میکردند.
                            یا مثلن برای ولتاژ 12، خازن 25.
                            ک این علاوه بر هزینه، حجم کار رو هم فوق العاده زیاد میکرد.

ی منبع کوچک داشتیم ک خروجی 6 بود. خازن 1200-10V از خازن های ذکر شده ب عنوان مرغوب ECA استفاده کرده بودم.
                            بعد ی تغییراتی لازم شد و ولتاژ رو بردیم حدود 20 و چند ولت، یا 32. (دقیق یادم نیست)
                            میدونید ک منبع خازنی ب راحتی تغییر زنر ها میشه ولتاژ بالاتر داشت.

من حواسم ب خازن نبود. بعد از چند دقیقه ک خوب هم کار میکرد، دیدم ی مقدار گرم شده و عوضش کردم.

خازن های معمولی اگه بودند، بدون شک ترکیده بودن...

بعد اینکه کلآ هم خازن های مرغوب حالا چه بشکه ای و چه تانتال SMD ک زیاد استفاده میکنیم،
                            میشه ب ولتاژ قید شده شون اطمینان کرد و برا ولتاژ 4.5 مثلن، خازن 6.3 و برا 32 خازن 35 رو مطمئن استفاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                              چندتا لازم داری؟
                              سامی جان من تاجایی که شنیدم مارک هم مهم هس ولی خازن با مشخصاتی که گفتم بهتره .زیاد حساسیت بخرج نده اگه چند دونه میخای و نهایت ولتاز بالاتر بگیر ( که نیازم نیس)
                              تنها راهش مراجعه حضوریه دوسته من
                              برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                              راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X