اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ساخت تایمر با آمپ پ lm324

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ساخت تایمر با آمپ پ lm324

باسلام به استاید گرامی
    من تو یه مدار تایمر خیلی گیر کردمه هر چقدر میگردم فقط با 555 طراحی کردنه میخوام که با پتانسیومتر بین 20 ثانیه تا2 دقیقه بشه اون رو تغییر داد تو این مدار میخوام آمپ پ lm324 باشه البته اگه با مدار rc ساده هم امکان پذیر باشه فرقی نداره خیلی زمان ها برام مهم نیست یعنی اگه 20 بشه 30 یا 2 دقیق به 3 دقیق چندتا مدار پیدا کردم که تو پروتئوس جواب نمیدن که پیوستشون کردمه خواستم ببینم که مشکل از شبیه ساز یا مدارات مشکل دارند؟
    اگه مدارات مشکل دارن میشه یه نمونه مدار بهم بدین تا خودم روش کار بکنم
    تو را به خدا کمک کنید که بد جوری لنگم
    http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Timing/741.htm
    http://www.electronics-projects-and-circuits.com/circuit-diagram-rc-timer.php

پاسخ : نحوه ساخت تایمر با آمپ پ lm324

مهندس کجا با این عجله نیومده میخوای مارم جا بذاری بری محافظ تولید کنی؟!وایسا ما هم بهت برسیم !

میتونی به پایه مثبت اپ امپ خازن وصل کنی و به پایه منفی پتانسیومتر و با تایم شارژ یا دشارژ خازن توسط اتصال مثبت خازن با مقاومت یا پتانسیومتر به مثبت یا منفی خروجی صفر یا یک رو داشته باشی

دیدگاه

یه سوال اگه این کارو کرد و این تایمر رو ساخت توی یه لحظه اومدیم و ورودی نوسان داشت تایمر باید از اول شروع به شمردن کنه در حالی که چون خازن شارژه این کارو نمیکنه برای این چی کار میشه کرد ؟
      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
        یه سوال اگه این کارو کرد و این تایمر رو ساخت توی یه لحظه اومدیم و ورودی نوسان داشت تایمر باید از اول شروع به شمردن کنه در حالی که چون خازن شارژه این کارو نمیکنه برای این چی کار میشه کرد ؟
        ورودی نوسان داشت رله خروجی رو قطع میکنه درسته؟ شما یه رله دیگه به مدار موازی کن که از از رله خروجی فرمان بگیره و بهش بسپر که هر وقت رله خروجی عمل کرد خودش هم یه لحظه عمل کنه و دو سر خازن رو اتصال کوتاه کنه بعد به حالت اولش برگرده

دیدگاه

من اگه بسپردم و یادش رفت چی :biggrin: :biggrin: (شوخی)

غیر از این راه دیگه چیه ؟ نمیخوایم از رله به عنوان اتصال کوتاه استفاده کنیم هم خرابی خازن رو داره و هم کار بیهوده و هزینه بره و اینکه اینطوری هم دیگه خازن شارژ نمیشه چون کنتاکت رله دیگه بسته شده
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

چرا فک کنم یه راهی باشه البته اگه یه قطعه مانند ترانزیستور باشه با این تفاوت که پایهایش نرمالی کلوز باشن نه نرمال اپن کسی اطلاعی نداره فک کنم اگه اون قطعه باشه و اون رو به پایه های خازن اتصال کوتاه کنیم عیب مدار برطرف میشه

دیدگاه

من خودم یه جور دیگه حلش کردم ولی به نقل از یکی از اساتید اینجوری هم حل میشه
              میشه اینکارو با ترانزیستور کرد !
              به بیس یه مقاومت 10 کیلو و یک کیلو بزن (مثلا ترانزیستور tip122(
              10 کیلو رو بده به مثبت
              و هروقت به یک کیلو ولتاژ منفی دادی (زمینش کردی) دیگه خروجی نمیده

دیدگاه

اینم مدارش چون ممکنه بعضای دیگه بهش احتیاج پیدا کنم
                https://www.dropbox.com/s/d2q4kshg04ehwbw/Timer-1.gif?dl=0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X