اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه و چرا نویز از کنتاکت های رله وارد مدار میکروکنترلری میشود؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه و چرا نویز از کنتاکت های رله وارد مدار میکروکنترلری میشود؟

دوستان همونطور که میدونیم رله یه بوبین داره که کنتاکت رو به هم وصل میکنه، خوب این کنتاکت هم هیچ ربطی به بوبین نداره ، و میکرو هم میآد توسط ترانزیستور بوبین و روشن میکنه ، حالا چرا اگه به رله یه بار سلفی بدیم (مثل موتور) نویز رو وارد مدار میکنه و تاثیر میزاره رو سیستم؟

با تشکر.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : چگونه و چرا نویز از کنتاکت های رله وارد مدار میکروکنترلری میشود؟

نوشته اصلی توسط hosseinam
    دوستان همونطور که میدونیم رله یه بوبین داره که کنتاکت رو به هم وصل میکنه، خوب این کنتاکت هم هیچ ربطی به بوبین نداره ، و میکرو هم میآد توسط ترانزیستور بوبین و روشن میکنه ، حالا چرا اگه به رله یه بار سلفی بدیم (مثل موتور) نویز رو وارد مدار میکنه و تاثیر میزاره رو سیستم؟

با تشکر.
    سلام
    دیود هرزگرد روی رله گذاشتید ؟
    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

همون طور که گفتید ربطی به هم ندارن بیشتر نویز مربوط به خود بوبین رله هست که با دیود هرزگرد مشکل حل میشه

اما در بعضی مواقع باز هم میبینید که نویز داره میگیره اون هم اکثرا علتش بر میگرده به تغذیه که نویز ها روی اون سوار میشن و وارد میکرو میشن

و فراموش نشه که نویز ها چند دسته هستند و یه دسته مهمشون EMI هست که میشه الکترومغناطیس ها که به صورت موج هستند و موج رو با ترانزیستور نمیشه محدودش کرد و باید شیلد داشته باشید
      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

بله دیود هرزگرد گذاشتم.
        اصلا داستان شده.
        من موتور یونیورسال و میخام با میکرو کنترل کنم، حتا تغذیه رله هارو با یه ترانس دیگه میگیرم و اصلا ربطی به تغذیه میکرو نداره ، فقط منفی هاشون رو ربط دادم ،بازم روی ال سی دی نویز میاوفته،
        تازه رله ای که موتور رو خاموش روشن میکنه رو با یه رله دیگه خاموش روشن میکنم ، اما بازم نویز از طرف رله ها میآد داخل مدار.

موتور رو از رله ها جدا کردم و زدم به برق (بدونه اینکه رله ای در کار باشه)رو ال سی دی نویز ی نمی اوفتاد و به کارش ادامه میداد.همین که موتور وصل میشه به رله ها اینطوری میشه.

اگه راهنمایی دارید ، خوشحال میشم.
        با تشکر.
        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

بله دیود هرزگرد گذاشتم.
          اصلا داستان شده.
          من موتور یونیورسال و میخام با میکرو کنترل کنم، حتا تغذیه رله هارو با یه ترانس دیگه میگیرم و اصلا ربطی به تغذیه میکرو نداره ، فقط منفی هاشون رو ربط دادم ،بازم روی ال سی دی نویز میاوفته،
          تازه رله ای که موتور رو خاموش روشن میکنه رو با یه رله دیگه خاموش روشن میکنم ، اما بازم نویز از طرف رله ها میآد داخل مدار.

موتور رو از رله ها جدا کردم و زدم به برق (بدونه اینکه رله ای در کار باشه)رو ال سی دی نویز ی نمی اوفتاد و به کارش ادامه میداد.همین که موتور وصل میشه به رله ها اینطوری میشه.

با تشکر.
          شماتیک مدارتون رو حتما بگذارید ...
          با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

تغذیه برد رله رو از برد میکرو جدا کنید برای تست بهترین چیز برای برد میکرو باطری هست اون برد رو با باطری راه بندازید ببینید درست میشه ؟

اضافه شده در تاریخ :
            در مرحله بعد خازن برای قسمت تغذیه برد رله فراموش نشه

در ادامه دیود ها رو از انواع دیگه امتحان کنید

من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
              تغذیه برد رله رو از برد میکرو جدا کنید برای تست بهترین چیز برای برد میکرو باطری هست اون برد رو با باطری راه بندازید ببینید درست میشه ؟

اضافه شده در تاریخ :
              در مرحله بعد خازن برای قسمت تغذیه برد رله فراموش نشه

در ادامه دیود ها رو از انواع دیگه امتحان کنید
              مثل 1N4148
              با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

درسته ولی تجربه شخصی من دیود های مثلا سری Uf رو دیدم مشکلم رو حل کردن چون علت علمی دقیق رو هم نمیدونم چیزی نگم بهتره که یه وقت اشتباه میگم :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

من که حتی با 1N4007 هم جواب گرفتم ...
                  تازه اون هم بدون ترانزیستور !!! با یه مقاومت 22 اهمی وصلش کردم به خود میکروکنترلر ... ولی دیود هرزگرد رو باید حتما گذاشت ...

آقا عالی کار میکرد ...
                  با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

شماتیک ندارم.یعنی تو ذهنمه .
                    ولی یه تیکه فیلم گرفتم ،اگه خاستید میتونید ببینید.
                    http://www.aparat.com/v/wib3a

دقیقا همین دیود و همین رله ها برای اون موتور القایی (بزرگتر) استفاده شده و ال سی دی بدونه مشکل داره به کارش ادامه میده.
                    ولی وقتی اون موتور یونیورسال روشن میشه این داستانا پیش میآد.
                    امشب میخام رله هاشو عوض کنم و یه 24 ولتی بزارم و ببینم چی میشه.

در ضمن موتور القایی 5 آمپر جریان داره ، ولی اون به 1 آمپر هم نمیرسه.
                    ببینید چه داستانی شد.

دید ها هم خوبه فکر کنم.
                    این ترم و تموم کنم ، حتما میرم سراغ pic.

اگه بازم راهنمایی دارید ممنون میشم.
                    با تشکر.
                    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

شماتیک ندارم.یعنی تو ذهنمه .
                      ولی یه تیکه فیلم گرفتم ،اگه خاستید میتونید ببینید.
                      http://www.aparat.com/v/wib3a

دقیقا همین دیود و همین رله ها برای اون موتور القایی (بزرگتر) استفاده شده و ال سی دی بدونه مشکل داره به کارش ادامه میده.
                      ولی وقتی اون موتور یونیورسال روشن میشه این داستانا پیش میآد.
                      امشب میخام رله هاشو عوض کنم و یه 24 ولتی بزارم و ببینم چی میشه.

در ضمن موتور القایی 5 آمپر جریان داره ، ولی اون به 1 آمپر هم نمیرسه.
                      ببینید چه داستانی شد.

دید ها هم خوبه فکر کنم.
                      این ترم و تموم کنم ، حتما میرم سراغ pic.

اگه بازم راهنمایی دارید ممنون میشم.
                      با تشکر.
                      با پروتئوس بکش بگذارید همینجا ...

من یه پروژه بزرگ رو با همین میکرو های AVR به پایان رسوندم ...
                      توی یک محیط پر نویز !!!
                      جوشکاری با لیزر و اسپارک و چندین دستگاه تراشکاری و ...
                      مدارم عالیییییی کار میکرد ...
                      اشتباه نکن ... AVR خیلی خوبه ... خوبتر از اون چیزی که خیلی ها فکرش رو میکنن ...
                      موفق باشید
                      با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

بله دیود هرزگرد گذاشتم.
                        اصلا داستان شده.

با تشکر.
                        سلام
                        وقتی شما منفی ها رو به هم وصل کردی خب نویزهم از همین طریق میاد دیگه
                        شما وقتی از یه اپتو کوپلر استفاده کنی اون موقع ترانس جدا بهترمعنی میده....وگرنه اگه قرار باشه زمینارو هم یکی کنی بازم از قسمت مشترک مدارت همون نویز وارد سیستم میشه
                        با یه اپتو کوپلر امتحان کن ونتیجشو بگو...
                        موفق باشی...

دیدگاه

ممنون از توجهتون.
                          من اومدم یه رله با قدرت بالاتر و حجیم تر گرفتم (هرچی فاصله بوبین تا کنتاکتها بیشتر باشه ،نویز کمتر میگیره بوبین) و این رله رو توسط یه رله معموله سوئیچ کردم، و مشکلم حل شد، یعنی دیگه نویزی توی مدار نمیاوفته، و مدار پایدار به کارش ادامه میده.
                          اینم عکس رله ای که استفاده کردم:
                          http://upload7.ir/imgs/2014-12/71757934313837800122.jpg

در ضمن avr اونقدرها هم بد نیستا ،فکرشو کنید دوتا موتور که خدای هارمونیک های 3 و ... هستند ، دارن دقیقا کنار میکرو تغذیه میشن ، و میکرو هم داره کنترلشون میکنه،
                          تا این حد نمیدونستم avr رو،آخه خیلی از دوستان از نویز پذیریش گله میکردن

ایشالا یه اسکوپ بگیرم و این نویز رو با چشمم ببینم خیلیی خوبه ،آخرشم همین کارو میکنم.

با تشکر.
                          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

ممنون از توجهتون.
                            من اومدم یه رله با قدرت بالاتر و حجیم تر گرفتم (هرچی فاصله بوبین تا کنتاکتها بیشتر باشه ،نویز کمتر میگیره بوبین) و این رله رو توسط یه رله معموله سوئیچ کردم، و مشکلم حل شد، یعنی دیگه نویزی توی مدار نمیاوفته، و مدار پایدار به کارش ادامه میده.
                            اینم عکس رله ای که استفاده کردم:
                            http://upload7.ir/imgs/2014-12/71757934313837800122.jpg

در ضمن avr اونقدرها هم بد نیستا ،فکرشو کنید دوتا موتور که خدای هارمونیک های 3 و ... هستند ، دارن دقیقا کنار میکرو تغذیه میشن ، و میکرو هم داره کنترلشون میکنه،
                            تا این حد نمیدونستم avr رو،آخه خیلی از دوستان از نویز پذیریش گله میکردن

ایشالا یه اسکوپ بگیرم و این نویز رو با چشمم ببینم خیلیی خوبه ،آخرشم همین کارو میکنم.

با تشکر.
                            چه کاریه ؟؟ ....
                            بیا همون رله رو با اپتوکوپلر راه اندازی کن ...
                            این رله مشخصاتش چیه ؟؟ با چند ولت دی سی تحریک میشه ؟؟ بوبین رله چند میلی آمپر جریان میکشه ؟؟
                            با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

این رله مشخصاتش :
                              24 ولت دیسی (واسه تغذیش ترانس سابمو گرفتم)
                              28 میلی آمپر جریان میکشه

حق با شماست دوسته عزیز،ولی اینو در نظر داشته باشید من فعلا دسترسی به قطعات فروشی ندارم، فقط فردا هم وقت دارم کاراشو تموم کنم، چون واقعا میانترم ها داره فشار میآره ، بقیه روزها هم دانشگاه.
                              فعلا باید از هرچی دمه دست دارم استفاده کنم تا به هدفم برسم.
                              واسه پروژه های بعدیم ،کاملا الکترونیکیم میشم ، اگه خدا بخاد.

با تشکر.
                              (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X