ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2014/02/28
    10
    0

مدار يا قطعه با تاخير در وصل جريان

سلام دوستان...راستش من در الکترونيک در حد مبتدي اطلاعات دارم لطفا راهنمايي بفرماييد...راستش من براي پخش ماشين يک مدار يا قطعه ميخوام که برق اصلي پخش رو با تاخير مثلا ده ثانيه(يا متغير) وصل کنه تا موقع استارت زدن از اسيب به پخش جلوگيري بشه و بلافاصله بعد از باز کردن روشن نشه..اگر امکانش هست راهنمايي کنيد
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

پاسخ : مدار يا قطعه با تاخير در وصل جريان

راه هاي زيادي داره
    ساده ترينش استفاده از PTC به همراه رله هست
    ميشه با 555 هم ساخت
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2014/02/28
    10
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط icarus
    راه هاي زيادي داره
    ساده ترينش استفاده از PTC به همراه رله هست
    ميشه با 555 هم ساخت

دوست عزيز pct چه قطعه ايه؟اگر امکان داره لطفا با جزعيات توضيح بديد بي زحمت
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

PCT نه PTC يه جور مقاومت متغيير هست که با وصل ولتاژ بهش چون گرم ميشه مقاومتش تغيير ميکنه (ntc برعکس Ptc کار ميکنه )
    توي تلويزيون مثلا استفاده ميشه
    حالا پي تي سي اول مقاومتش زياده بعد از وصل ولتاژ کم کم اين مقاومت کم ميشه و شما ميتونيد باهاش يه رله رو راه بندازيد که اونم برق ضبط رو به شما بده
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2014/02/28
    10
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط icarus
    PCT نه PTC يه جور مقاومت متغيير هست که با وصل ولتاژ بهش چون گرم ميشه مقاومتش تغيير ميکنه (ntc برعکس Ptc کار ميکنه )
    توي تلويزيون مثلا استفاده ميشه
    حالا پي تي سي اول مقاومتش زياده بعد از وصل ولتاژ کم کم اين مقاومت کم ميشه و شما ميتونيد باهاش يه رله رو راه بندازيد که اونم برق ضبط رو به شما بده
    ممنون بابت توضيحات...حالا دقيقا بايد چي بگيرم يعني اين رله و پي سي تي چه شماره اي هست؟چيز ديگه اي هم لازمه؟
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

:angry: :angry: :angry:
    پي سي تي نه نه نه
    :angry: :angry: :angry:
    پي تي سي P T C

پي تي سي رو مثل کليد يه سرش مياد به برق ماشين يه سرش ميره به بوبين رله
    اون يکي سر بوبين رله هم ميره به منفي مدار
    ---mosbate batri-----PTC----Relay Bobin---GND------
    رله 5 تا پايه داره که 2 تاش بوبين هست (معمولا 5 تاست 4 تايي هم هست ) اون 3 تايه ديگه هم يکيش ميشه مشترک و يکيش اتصال باز هست يکيش اتصال بسته
    که شما با اون سر اتصال بازش کار داريد (اسمش رو مينويسهNO)
    سر مشترکت برق مياد از سر اتصال باز ميره به ضبط و برق ظبط رو تامين ميکنه به همين راحتي

اول با يه لامپ تست کن که مطمئن شي درست بستي بعد ببند رو ظبط يهو نزني بترکونيش

اگه هم برات سخته و علاقه نداري درگير اين چيزا بشي از بازار برو يه کيت تايمر 12 ولت بخر تموم

رله بايد 12 ولت باشه و بتونه جريان ظبط رو به راحتي تامين کنه مثلا اگه ظبطط 5 آمپر ميکشه رله 10 آمپر بگير که زود خراب نشه فيوز هم بزار براي ايمني بيشتر
    2014/02/28
    10
    0

باز اشتباه نوشتم :mrgreen:
    فردا ميرم قطعاتو ميگيرم پس ي پي تي سي و يک رله 12 ولت 10 امپر اين مقاومت چند اهمه؟...بعد اين چند ثانيه تاخير در اتصال داره؟قابل تنظيمه ؟
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

اول عذر خواهي کنم چون ظاهرا قطعه رو اشتباه گفتم PTC اول اهمش کمه بعد زياد ميشه پس شما بايد NTC بگيريد که اول اهمش (مقاومتش ) زياده بعد کم ميشه
    پس هواستون باشه NTC بگيريد نه PTC

تاخير خاصي نداره شما يه چيزي ميخواي که تقريبا 1 ثانيه تاخير بندازه مدار خاصي از اين ساده تر نميشناسم که کار شما رو راه بندازه
    ميتونيد 100 تا قطعه هم وصل کنيد که 1 ثانيه تاخير بندازه ولي اين ساده ترينشه
    مثال :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83246.msg509366#msg509366

تاخير در اين قطعه پي تي سي يا ان تي سي بر حسب ثانيه نيست يه مقدار حدودي هست در حد چند ثانيه يا يکي دو ثانيه که دقيقا استارت خوردن ماشين تو اين مدته البته سوييچ نبايد باز بمونه و بايد بلافاصله استارت زد چون مدار يا تايمر شروع به کار ميکنه(همه تايمر ها اين مشکل رو ميتونن داشته باشن ) اگه شما کارت با 1-2 ثانيه راه ميفته اين مدار به درد بخوري ميتونه براتون باشه نه بيشتر !!
    اگه بيشتر ميخوايد حتي 1 ثانيه بيشتر !!! :mrgreen: از 555 بايد استفاده کنيد يا مدارات ديگه که اونها بحثشون جداست حالا شما بگيد کدوم کارتون رو راه ميندازه
    2014/02/28
    10
    0

راستش يک دو ثانيه کمه...ي مدار ميخوام حدودا 7 8 ثانيه تاخير بندازه تو جرياندهي...پس فکر نکنم اين به کار بياد...راه ديگه چي ميتونه باشه و چه قطعاتي لازمه؟
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

استفاده از اي سي 555 با چند تا دونه خازن و مقاومت راه حل بعدي هست کافيه فارسي يا انگليسي توي همين فروم يا توي گوگل سرچ کنيد تايمر با 555

براي 7-8 ثانيه قطعا اين به کارتون نميومد با 555 راحت ميتونيد بسازيد
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24