اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ADC و مد تفاضلی با بهره 100 و 200

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ADC و مد تفاضلی با بهره 100 و 200

با سلام
    بنده برای یه کار نیاز دارم که از مد دیفرانسیلی مبدل ADC یه میکروی مگا 32 استفاده بکنم
    ولی تا حالا موفق نشدم

چند تا سوال برام پیش اومده
    1- توی حالت دیفرانسیلی آیا توی حالت بهره 1 و 100 رزولیشن 8 بیتی میشه و توی حالت گین 200 رزولیشن 7 بیتی میشه ؟
    2- وقتی می خواهیم مقدار دیجیتال خروجی ADC رو که قراره توی رجیستر های ADCL و ADCH ذخیره بشه محاسبه بکنیم برای مد تفاضلی میائیم تفاضل ورودی مثبت و ورودی منفی رو ضرب در گین می کنیم و مقدار اون رو تقسیم به رزولیشن می کنیم ...... حالا چرا اکثر کتابها با توجه به گین اصلا تذکری به این مسله ندارندکه توی مد تفاضلی دیگه خبری از رزولیشن 10 بیتی نیست حال شاید من اشتباه فهمیدم!!!!!
    3- مقدار خطا های ADC توی تبدیلاتش توی حالت تفاضلی چند بیته ( یا چند درصده ) ؟
    و..................

خلاصه شنیدن کی بود مانند دیدن کسی از دوستان تا حالا با این مد ADC کار کرده
    چون چند نفر از دوستام هم همین مشکل رو دارن و.............. :redface:
    ممنون میشم اگه کسی کد آماده زبان سی داره برام لینک بده
    موفق باشید

پاسخ : ADC و مد تفاضلی با بهره 100 و 200

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
    با سلام
    بنده برای یه کار نیاز دارم که از مد دیفرانسیلی مبدل ADC یه میکروی مگا 32 استفاده بکنم
    ولی تا حالا موفق نشدم

چند تا سوال برام پیش اومده
    1- توی حالت دیفرانسیلی آیا توی حالت بهره 1 و 100 رزولیشن 8 بیتی میشه و توی حالت گین 200 رزولیشن 7 بیتی میشه ؟
    2- وقتی می خواهیم مقدار دیجیتال خروجی ADC رو که قراره توی رجیستر های ADCL و ADCH ذخیره بشه محاسبه بکنیم برای مد تفاضلی میائیم تفاضل ورودی مثبت و ورودی منفی رو ضرب در گین می کنیم و مقدار اون رو تقسیم به رزولیشن می کنیم ...... حالا چرا اکثر کتابها با توجه به گین اصلا تذکری به این مسله ندارندکه توی مد تفاضلی دیگه خبری از رزولیشن 10 بیتی نیست حال شاید من اشتباه فهمیدم!!!!!
    3- مقدار خطا های ADC توی تبدیلاتش توی حالت تفاضلی چند بیته ( یا چند درصده ) ؟
    و..................

خلاصه شنیدن کی بود مانند دیدن کسی از دوستان تا حالا با این مد ADC کار کرده
    چون چند نفر از دوستام هم همین مشکل رو دارن و.............. :redface:
    ممنون میشم اگه کسی کد آماده زبان سی داره برام لینک بده
    موفق باشید
    سلام،

اگر واقعیت اش رو بخواهید بدونید اینه که بهتره قید مد دیفرانسیل ADC میکروکنترلر AVR رو بزنید مگر اینکه کارتون تیراژه و قیمت اش مهمه. پیشنهاد من اینه که از ADC در حالت Single Ended استفاده کنید و اگر سیگنال آنالوگتون دیفرانسیله و یا نیاز به تقویت داره به صورت گسسته با پ اپ اون رو تبدیل به Single Ended کنید و همونجا هم اگر لازمه تقویتش کنید. اینکه میگم از مد دیفرانسیل ADC استفاده نکنید دو دلیل داره:

1. این قابلیت فقط روی پکیچ TQFP یا MLF کار میکنه و بر روی PDIP تضمین نشده است (یعنی ممکنه درست کار کنه و یا کار نکنه).

2. مد دیفرانسیل نیاز به کالیبراسیون داره که اگر این کار رو نکنید مجموع خطاهای DNL و INL ممکنه به 20 LSB هم برسه (یعنی با رفرنس پنچ ولت حدوداً 100 میلی ولت خطا خواهید داشت!). کالیبره کردن ADC یه مقدار دردسر داره و معمولا برای تولید انبوه ارزش وقت گذاشتن داره.

There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

پاسخ : ADC و مد تفاضلی با بهره 100 و 200

با سلام
      ممنونم اقا رضا واقعیتش از روی تنبلی نمی خواستم مدارمو تغییر بدم گفتم 0.5 میلی ولت رو بدم به تفاضلی بعد......... حالا می بینیم اگه با opamp کار می کردم دو روز وقتم هدر نمی رفت ........... ممنونم از اینکه تجربه هاتو این جور دوستانه در اختیار همه می ذاری
      برات آرزوی موفقیت بیشتر می کنم
      موفق باشی دوست عزیز

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X