ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2014/07/26
    58
    6

مشکلات عجیب منبع تغذیه ثابت

سلام به همه دوستان ، من با یه ترانس ... دوتا رگولاتور 7812 و 7912 ، چهارتا خازن الکترولیتی و دوتا خازن عدسی یه منبع ولتاژ ساختم . فکر کنم همه دوستان بدونن که نقشه این منبع چه طور هستش .( بلد نیستم عکس بزارم شرمنده :mrgreen حالا چندتا چیز جالب برام پیش اومده اگه کسی می تونه کمکم کنه .
    طبق مطالعاتی که من د اشتم دو خازن الکترولیتی اول که سرهای ترانس به اون ها وصل میشه هر چی ظرفیت بیشتری داشته باشن ریپل های موج یکسو شده کم تر میشه و معمولا اون طور که من دیدم خازن 1000 میکرو میذارن . ولی تو عمل وقتی من این کارو می کنم یعنی خازن هزار میکرو میذارم همین که تعدادی بار به منبع وصل میشه ( مثلا چندتا پ امپ ) بعد از مدتی یه دفعه ولتاژ مثبت منبع به شدت افت میکنه و از 12 ولت تقریبا به 3 ولت میرسه . ( مطمئنم که مشکل از خازن ها نیست چون چند بار عوضشون کردم ... رگولاتور ها هم همینطور ) . و نکته جالب تر این که وقتی سیم منفی منبع رو به زمین اتصال کوتاه می کنم باز قسمت مثبت به حالت اول برمی گرده ولی بعد از حدود دو سه دقیقه باز افت می کنه . :eek: . ولی وقتی خازن 4.7 میکرو گذاشتم قسمت مثبت با وصل شدن بار فقط یه ولت افت کرد و قسمت منفی هم حدودا دو ولت . واقعا هر چی فک کردم نتونستم توجیهی برای این قضیه پیدا کنم ... :angry: . یکی کمکم کنه لطفاااااا
    2010/10/04
    تهران
    1,658
    577

پاسخ : مشکلات عجیب منبع تغذیه ثابت

نقل قول نوشته اصلی توسط sadegh.put
    طبق مطالعاتی که من د اشتم دو خازن الکترولیتی اول که سرهای ترانس به اون ها وصل میشه هر چی ظرفیت بیشتری داشته باشن ریپل های موج یکسو شده کم تر میشه
    با سلام
    لطفا يه نقشه بذارين. قسمت قرمز شده عجيب و اشتباهه. سرهاي ترانس به خازنها نميره. سرهاي ترانس به پل ديودي ميره و خروجيهاي پل به خازنها ميره. :read:
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2014/07/26
    58
    6

پاسخ : مشکلات عجيب منبع تغذيه ثابت

منظورم همين بود … حرف شما درست آقاي نو رسيده من اشتباه نوشتم. حالا به نظر شما مشکل اين منبع تغذيه چيه؟ راهي هست که برطرف بشه؟
    2010/10/04
    تهران
    1,658
    577

پاسخ : مشکلات عجیب منبع تغذیه ثابت

مشكلات منابع تغذيه خطي با فرض صحيح بودن نقشه، معمولا به علت عدم جرياندهي پيش مياد. يعني بار بيشتر از توان تغذيه هست.

معمولا وقتي كه ولتاژ بعد از چند دقيقه افت ميكنه، علامت اينه كه حداقل يه قطعه توي اين چند دقيقه داغ كرده و ديگه خروجي نميده. حالا اين افت ممكنه فقط توي خروجي باشه كه رگولاتور معمولا داغ ميكنه و ميتونه از افت ورودي هم باشه، يعني ترانس قادر به تامين جريان بار نباشه و افت كنه، اين رو شما بايد چك كنين. مثلا وقتي كه ولتاژ افت ميكنه، ضمن كنترل دماي قطعات، مقدار ولتاژ ورودي رو هم چك كنين.
    ضمنا دقت كنين كه قدر مطلق ولتاژ ورودي رگولاتور هاي سري 78 و 79 بايد حداقل 2 ولت از قدر مطلق خروجي بيشتر باشه تا رگولاتور درست كار كنه. مثلا براي يه رگولاتور 12 ولتي، ورودي بايد بيش از 14 ولت باشه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2014/07/26
    58
    6

آقاي نو رسيده رفتم مدارم رو چک کردم … هيچ قطعه اي داغ نشده بود. من براي تغذيه رگولاتورهاي 12 ولت از يه ترانس بيست ولت استفاده کردم که با يه مدار دو برابر کننده ولتاژش رو دو برابر کردم پس سهم هر کدوم از رگولاتورهام بيش تر از 15 ولت ميشه پساز اين نظر هم مشگلي نيست. فقط ميمونه اينکه منبع نتونه جريان مورد نياز بار رو تامين کنه ولي خب اين عجيبه چون منبع 300 ميلي ولت جريان ميده!! نظر شما چيه؟

اضافه شده در تاریخ :
    ببخشيد 300 ميلي آمپر
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

ببينم درست فهميدم ؟؟
    شما به رگلاتور 12 ولتتون از ترانس 20 ولتي که به دوبرابر کننده ولتاژ وصله استفاده ميکنيد ؟؟ يعني 40 ولت ميديد به رگلاتور ؟
    شما بهتره هرچه سريعتر قبل اينکه کار دست خودتون يا قطعاتتون بديد يه عکس بزاريد
    اول عکس رو تو سرويس هاي پلود عکس بزاريد مثل پيکو فايل بعد از طريق گزينه اضافه کردن عکس (همون آيکون موقع پست نوشتن که تابلوي موناليزاست )رو بزنيد و آدرس عکسي که پلود کرديد رو بديد به همين راحتي
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2014/07/26
    58
    6

[img][/img]http://s5.picofile.com/file/8155912450/1336715802_658858.jpg

اضافه شده در تاریخ :
    اينم نقشه منبع تغذيه اي که ساختم . فقط من از پل ديود استفاده نکردم به جاي اون از مدار دو برابر کننده ولتاژ استفاده کردم که هم ولتاژ رو يکسو ميکنه و هم دو برابر . :read: حالا ميشه بگيد مشکل چيه؟ :angry:
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

واللا تاحالا همچين چيزي نشنيدم که دوبرابر کننده ولتاژ رو به جاي يکسو ساز استفاده کنن !
    اول از همه سعي کنيد ولتاژي که به رگلاتور ميرسه رو اندازه بگيريد ببينيد چند ولته دوما سعي کنيد از پل ديود استفاده کنيد يا 4 تا 4007 ي چيزي اگه دم دسته ورداريد با اون پل ديود بسازيد

نکته اينجاست که 35 ولت براي سوزوندن رگلاتور کافيه و اين چيزي که شما داري ميگي يعني 40 ولت سر رگلاتورتونه!!!
    و ترانس 20 احتمالا 25-26 ولت خروجي برقشه که با 2 برابر شدن ميشه 50 ولت !!!
    در ضمن پ امپ جرياني مصرف نميکنه که بخواد افت اونجوري ايجاد کنه
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2014/07/26
    58
    6

ولتاژ دو برابر شده تقريبا پنجاه ولته اما اين پنجاه ولت دو سر هر دو رگولاتور ميفته يعني تقريبا سهم هر رگولاتور 25 ولت ميشه. البته بايد بگم ديشب تا ساعت 3 درگير بودم و تونستم مشکل رو حل کنم . اتصال بين دو خازن توي مدار دو برابر کننده رو به زمين مدار وصل کردم و مشکل کاملا حل شد!!! (توي مدار دو برابر کننده يک سر مثبت يک خازن به يک سر منفي خازن ديگر متصل است )

اضافه شده در تاریخ :
    در مورد مدار دو برابر کننده هم بايد بگم اين مدار علاوه بر يکسو کردن يک سيگنال ac دامنه اون رو هم دو برابر ميکنه حالا بايد سيگنال خاصل رو به رگولاتور بديم تا بتونيم يک ولتاژ ثابت دريافت کنيم!!! :read:
    2013/04/24
    2,723
    2,731

نقل قول نوشته اصلی توسط sadegh.put
    ولتاژ دو برابر شده تقريبا پنجاه ولته اما اين پنجاه ولت دو سر هر دو رگولاتور ميفته يعني تقريبا سهم هر رگولاتور 25 ولت ميشه. البته بايد بگم ديشب تا ساعت 3 درگير بودم و تونستم مشکل رو حل کنم . اتصال بين دو خازن توي مدار دو برابر کننده رو به زمين مدار وصل کردم و مشکل کاملا حل شد!!! (توي مدار دو برابر کننده يک سر مثبت يک خازن به يک سر منفي خازن ديگر متصل است )

اضافه شده در تاریخ :
    در مورد مدار دو برابر کننده هم بايد بگم اين مدار علاوه بر يکسو کردن يک سيگنال ac دامنه اون رو هم دو برابر ميکنه حالا بايد سيگنال خاصل رو به رگولاتور بديم تا بتونيم يک ولتاژ ثابت دريافت کنيم!!! :read:
    عزیز من خود همین مدار دوبرابر کننده که ولتاژ رو زیاد میکنه ، جریان رو هم کاهش میده در ضمن جریان خروجی مدار دوبرابر کننده خیلی محدود هست و خیلی زور بزنه 100میلی آمپر نمیتونه تامین کنه . حالا توی ورودی 1000آمپر هم بدی نمیتونه توی خروجی 100میلی آمپر هم بده

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10