اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکلات عجیب منبع تغذیه ثابت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکلات عجیب منبع تغذیه ثابت

سلام به همه دوستان ، من با یه ترانس ... دوتا رگولاتور 7812 و 7912 ، چهارتا خازن الکترولیتی و دوتا خازن عدسی یه منبع ولتاژ ساختم . فکر کنم همه دوستان بدونن که نقشه این منبع چه طور هستش .( بلد نیستم عکس بزارم شرمنده :mrgreen حالا چندتا چیز جالب برام پیش اومده اگه کسی می تونه کمکم کنه .
    طبق مطالعاتی که من د اشتم دو خازن الکترولیتی اول که سرهای ترانس به اون ها وصل میشه هر چی ظرفیت بیشتری داشته باشن ریپل های موج یکسو شده کم تر میشه و معمولا اون طور که من دیدم خازن 1000 میکرو میذارن . ولی تو عمل وقتی من این کارو می کنم یعنی خازن هزار میکرو میذارم همین که تعدادی بار به منبع وصل میشه ( مثلا چندتا پ امپ ) بعد از مدتی یه دفعه ولتاژ مثبت منبع به شدت افت میکنه و از 12 ولت تقریبا به 3 ولت میرسه . ( مطمئنم که مشکل از خازن ها نیست چون چند بار عوضشون کردم ... رگولاتور ها هم همینطور ) . و نکته جالب تر این که وقتی سیم منفی منبع رو به زمین اتصال کوتاه می کنم باز قسمت مثبت به حالت اول برمی گرده ولی بعد از حدود دو سه دقیقه باز افت می کنه . :eek: . ولی وقتی خازن 4.7 میکرو گذاشتم قسمت مثبت با وصل شدن بار فقط یه ولت افت کرد و قسمت منفی هم حدودا دو ولت . واقعا هر چی فک کردم نتونستم توجیهی برای این قضیه پیدا کنم ... :angry: . یکی کمکم کنه لطفاااااا

پاسخ : مشکلات عجیب منبع تغذیه ثابت

نوشته اصلی توسط sadegh.put
    طبق مطالعاتی که من د اشتم دو خازن الکترولیتی اول که سرهای ترانس به اون ها وصل میشه هر چی ظرفیت بیشتری داشته باشن ریپل های موج یکسو شده کم تر میشه
    با سلام
    لطفا یه نقشه بذارین. قسمت قرمز شده عجیب و اشتباهه. سرهای ترانس به خازنها نمیره. سرهای ترانس به پل دیودی میره و خروجیهای پل به خازنها میره. :read:
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

منظورم همین بود … حرف شما درست آقای نو رسیده من اشتباه نوشتم. حالا به نظر شما مشکل این منبع تغذیه چیه؟ راهی هست که برطرف بشه؟

دیدگاه

مشکلات منابع تغذیه خطی با فرض صحیح بودن نقشه، معمولا به علت عدم جریاندهی پیش میاد. یعنی بار بیشتر از توان تغذیه هست.

معمولا وقتی که ولتاژ بعد از چند دقیقه افت میکنه، علامت اینه که حداقل یه قطعه توی این چند دقیقه داغ کرده و دیگه خروجی نمیده. حالا این افت ممکنه فقط توی خروجی باشه که رگولاتور معمولا داغ میکنه و میتونه از افت ورودی هم باشه، یعنی ترانس قادر به تامین جریان بار نباشه و افت کنه، این رو شما باید چک کنین. مثلا وقتی که ولتاژ افت میکنه، ضمن کنترل دمای قطعات، مقدار ولتاژ ورودی رو هم چک کنین.
        ضمنا دقت کنین که قدر مطلق ولتاژ ورودی رگولاتور های سری 78 و 79 باید حداقل 2 ولت از قدر مطلق خروجی بیشتر باشه تا رگولاتور درست کار کنه. مثلا برای یه رگولاتور 12 ولتی، ورودی باید بیش از 14 ولت باشه.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

آقای نو رسیده رفتم مدارم رو چک کردم … هیچ قطعه ای داغ نشده بود. من برای تغذیه رگولاتورهای 12 ولت از یه ترانس بیست ولت استفاده کردم که با یه مدار دو برابر کننده ولتاژش رو دو برابر کردم پس سهم هر کدوم از رگولاتورهام بیش تر از 15 ولت میشه پساز این نظر هم مشگلی نیست. فقط میمونه اینکه منبع نتونه جریان مورد نیاز بار رو تامین کنه ولی خب این عجیبه چون منبع 300 میلی ولت جریان میده!! نظر شما چیه؟

اضافه شده در تاریخ :
          ببخشید 300 میلی آمپر

دیدگاه

ببینم درست فهمیدم ؟؟
            شما به رگلاتور 12 ولتتون از ترانس 20 ولتی که به دوبرابر کننده ولتاژ وصله استفاده میکنید ؟؟ یعنی 40 ولت میدید به رگلاتور ؟
            شما بهتره هرچه سریعتر قبل اینکه کار دست خودتون یا قطعاتتون بدید یه عکس بزارید
            اول عکس رو تو سرویس های پلود عکس بزارید مثل پیکو فایل بعد از طریق گزینه اضافه کردن عکس (همون آیکون موقع پست نوشتن که تابلوی مونالیزاست )رو بزنید و آدرس عکسی که پلود کردید رو بدید به همین راحتی
            من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

[img][/img]http://s5.picofile.com/file/8155912450/1336715802_658858.jpg

اضافه شده در تاریخ :
              اینم نقشه منبع تغذیه ای که ساختم . فقط من از پل دیود استفاده نکردم به جای اون از مدار دو برابر کننده ولتاژ استفاده کردم که هم ولتاژ رو یکسو میکنه و هم دو برابر . :read: حالا میشه بگید مشکل چیه؟ :angry:

دیدگاه

واللا تاحالا همچین چیزی نشنیدم که دوبرابر کننده ولتاژ رو به جای یکسو ساز استفاده کنن !
                اول از همه سعی کنید ولتاژی که به رگلاتور میرسه رو اندازه بگیرید ببینید چند ولته دوما سعی کنید از پل دیود استفاده کنید یا 4 تا 4007 ی چیزی اگه دم دسته وردارید با اون پل دیود بسازید

نکته اینجاست که 35 ولت برای سوزوندن رگلاتور کافیه و این چیزی که شما داری میگی یعنی 40 ولت سر رگلاتورتونه!!!
                و ترانس 20 احتمالا 25-26 ولت خروجی برقشه که با 2 برابر شدن میشه 50 ولت !!!
                در ضمن پ امپ جریانی مصرف نمیکنه که بخواد افت اونجوری ایجاد کنه
                من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

ولتاژ دو برابر شده تقریبا پنجاه ولته اما این پنجاه ولت دو سر هر دو رگولاتور میفته یعنی تقریبا سهم هر رگولاتور 25 ولت میشه. البته باید بگم دیشب تا ساعت 3 درگیر بودم و تونستم مشکل رو حل کنم . اتصال بین دو خازن توی مدار دو برابر کننده رو به زمین مدار وصل کردم و مشکل کاملا حل شد!!! (توی مدار دو برابر کننده یک سر مثبت یک خازن به یک سر منفی خازن دیگر متصل است )

اضافه شده در تاریخ :
                  در مورد مدار دو برابر کننده هم باید بگم این مدار علاوه بر یکسو کردن یک سیگنال ac دامنه اون رو هم دو برابر میکنه حالا باید سیگنال خاصل رو به رگولاتور بدیم تا بتونیم یک ولتاژ ثابت دریافت کنیم!!! :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadegh.put
                    ولتاژ دو برابر شده تقریبا پنجاه ولته اما این پنجاه ولت دو سر هر دو رگولاتور میفته یعنی تقریبا سهم هر رگولاتور 25 ولت میشه. البته باید بگم دیشب تا ساعت 3 درگیر بودم و تونستم مشکل رو حل کنم . اتصال بین دو خازن توی مدار دو برابر کننده رو به زمین مدار وصل کردم و مشکل کاملا حل شد!!! (توی مدار دو برابر کننده یک سر مثبت یک خازن به یک سر منفی خازن دیگر متصل است )

اضافه شده در تاریخ :
                    در مورد مدار دو برابر کننده هم باید بگم این مدار علاوه بر یکسو کردن یک سیگنال ac دامنه اون رو هم دو برابر میکنه حالا باید سیگنال خاصل رو به رگولاتور بدیم تا بتونیم یک ولتاژ ثابت دریافت کنیم!!! :read:
                    عزیز من خود همین مدار دوبرابر کننده که ولتاژ رو زیاد میکنه ، جریان رو هم کاهش میده در ضمن جریان خروجی مدار دوبرابر کننده خیلی محدود هست و خیلی زور بزنه 100میلی آمپر نمیتونه تامین کنه . حالا توی ورودی 1000آمپر هم بدی نمیتونه توی خروجی 100میلی آمپر هم بده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X