اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست کمک جهت کنترل درخشندگی LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست کمک جهت کنترل درخشندگی LED

سلام

یک سیگنال ورودی داریم که یا صفر ولت است و یا 12 ولت و یا 24 ولت.
    میخواهیم یک LED به این سیگنال متصل کنیم که زمانی که ولتاژ 12 یا 24 داریم ، LED روشن شود اما با این شرط که میزان درخشندگی LED در هر دو حالت 12 یا 24 یکسان باشد.
    ساده ترین مدار برای این درخواست را لطفا معرفی کنید

با تشکر

پاسخ : درخواست کمک جهت کنترل درخشندگی LED

سیگنال هست یا ولتاژ ؟
    یعنی میشه باهاش یه رله رو راه اندازی کرد ؟
    میتونی دو تا رله بزاری که لامپ رو روشن کنه
    میتونی از گیت OR استفاده کنی
    میتونی با ترانزیستور انجامش بدی
    میتونی با اپ آمپ انجام بدی
    تقریبا با همه قطعات اکتیو میشه انجامش داد :mrgreen:
    پیچیدگی همشونم به یه اندازست تقریبا و نسبتا سادست

اضافه شده در تاریخ :
    اگه اشتباه نکنم حتی با مقاومت و دیود هم میشه !!!
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

[s]یک مقاومت 10 کیلو
      الیدی مربوطه
      یک یا دو عدد دیود معمولی مثلن 1n4148

سری کنید.

به سیگنال و GND وصل بشه.

تمام.[/s]

اصلاح شد در پایین...

دیدگاه

بازم جریان عبوری از LED در زمانی که ولتاژ ورودی 24 ولت است با زمانی که ولتاژ 12 ولت است متفاوت خواهد بود که در نتیجه میزان نوردهی LED هم فرق خواهد کرد.
        دوستان راهکار بهتری ندارند؟

با تشکر

دیدگاه

[s]آقای اهم میگه V=R*I !
          شما مقاومت های متصل به این دو سیگنال رو با آقای اهم هماهنگ کنید طوری نمیشه[/s]
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanocycle
            بازم جریان عبوری از LED در زمانی که ولتاژ ورودی 24 ولت است با زمانی که ولتاژ 12 ولت است متفاوت خواهد بود که در نتیجه میزان نوردهی LED هم فرق خواهد کرد.
            دوستان راهکار بهتری ندارند؟
            با تشکر
            من اشتباه متوجه شده بودم.
            فکر کرده بودم باید درخشندگی متفاوت باشه! :redface:

حالا یک مقاومت 470 اهم وصل کنید با یک زنر 2.7 ولت یا 3.0 ولت.
            نور الیدی ها از 12 تا 30 ولت تقریبن ثابت هست.

الیدی هم ازین کلاهی/اوال های مرغوب اگه دم دست دارید خیلی بهتر از خودرنگ ها هستند.

دیگه اینا رو قبول نکنید، ترانزیستور هست و روش هایی ک جناب ICARUS گفتند. زیاد پیچیده نیست...

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درخواست کمک جهت کنترل درخشندگی LED

نوشته اصلی توسط MReza.p
              من اشتباه متوجه شده بودم.
              فکر کرده بودم باید درخشندگی متفاوت باشه! :redface:

حالا یک مقاومت 470 اهم وصل کنید با یک زنر 2.7 ولت یا 3.0 ولت.
              نور الیدی ها از 12 تا 30 ولت تقریبن ثابت هست.

الیدی هم ازین کلاهی/اوال های مرغوب اگه دم دست دارید خیلی بهتر از خودرنگ ها هستند.

دیگه اینا رو قبول نکنید، ترانزیستور هست و روش هایی ک جناب ICARUS گفتند. زیاد پیچیده نیست...
              میشه لطفا شماتیک بگذارید

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درخواست کمک جهت کنترل درخشندگی LED

میشه لطفا شماتیک بگذارید
                زنر ولتاژ رو محدود میکنه، مقاومت بعد زنر هم جریان الیدی رو محدود میکنه،
                پس همیشه ی جریان تقریبن ثابت ب الیدی میرسه. مقاومت ها معمولی و زنر هم نیم وات خوبه.
                اگر اون 1K اولی گرم شد(میشه)، 1W بذارید یا چند تارو موازی کنید. یا اصلن مقاومت کمتری بذارید!

دیدگاه

تو پروتوس سیموله کردم تا حدود زیادی ثابت نگه میداره.
                  یک فکر جدید هم به ذهن خودم رسید.استفاده از رگولاتور 7805 پکیج ترانزیستوری.
                  فقط نمیدونم روی ورودی 24 ولت و جریان 10 میلی آمپر که در خروجی باید برای LED تامین کنه ، (5-24) * 0.01 توان تلف شده روی رگولاتور هستش که حدود 0.19 وات میشه.
                  آیا این رگولاتور میتونه این توان رو تامین کنه؟

با تشکر

دیدگاه

تو پروتوس سیموله کردم تا حدود زیادی ثابت نگه میداره.
                    یک فکر جدید هم به ذهن خودم رسید.استفاده از رگولاتور 7805 پکیج ترانزیستوری.
                    فقط نمیدونم روی ورودی 24 ولت و جریان 10 میلی آمپر که در خروجی باید برای LED تامین کنه ، (5-24) * 0.01 توان تلف شده روی رگولاتور هستش که حدود 0.19 وات میشه.
                    آیا این رگولاتور میتونه این توان رو تامین کنه؟

با تشکر
                    میتونه تامین کنه، اما بعد از چند دقیقه احتمالن دیگه نخواهد تونست!
                    شید رگولاتور زیاد راه حل مناسبی نباشه...

دیدگاه

بهترین کار استفاده از فت با شماره BF256 هست، گیت و سورسش رو به هم وصل کن و به زمین وصل کن، درین رو به کاتد ال ای دی و آندش رو به مثبت، حالا تا 30 ولت هم که ولتاژت بالا و پایین بره جریان ال ای دی یک ذره هم تغییر نمیکنه و در نتیجه ولتاژ دوسرش هم ثابت خواهد ماند، هیچ عنصر دیگه ای هم نمیخواد، اگه مثلا 25 ولت بدی ال ای دی همون جریان رو میکشه 4 تا ال ای دی دیگه هم باهاش سری کنی باز همشون همون جریان رو میکشن و نورشون هیچ فرقی نمیکنه، عملا از این ترانزیستور به عنوان یک منبع جریان فیکس میتونی استفاده کنی، بسته به اینکه ترانزیستور نوع A,B,C باشه جریانش فرق میکنه من فکر کنم از نوع B استفاده کردم هم برای تک ال ای دی هم برای 7 ال ای دی که به 24 وصل بودن، این روش از گذاشتن مقاومت هم مطمئن تر و اصولی تر هست اما چون هزینش نسبت به مقاومت بیشتر هست معمولا زیاد شناخته شده نیست من با این روش تابلو ال ای دی و لامپ درست کردم یک دونه از ال ای دی هاش هم بعد از چند سال هنوز خراب نشده. این ترانزیستور طبق دیتاشیتش فکر کنم تا 30 ولت تحمل میکنه برای اطلاعات بیشتر به دیتاشیتش مراجعه کن یا توی اینترنت BF256 led رو سرچ کن. میتونی ال ای دی رو توی سرس هم قرار بده و گیت رو به مثبت وصل کنی!
                      موفق باشی
                      از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                      هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                      اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                      اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                      شاد و موفق باشید

دیدگاه

ممنون

حق مطلب رو ادا کردید.واقعا چیز بدرد بخوریه اما همونطوری که گفتید یه کم گرونه.

با تشکر
                        شاد باشید و پیروز

دیدگاه

سلام یه رگولاتور 7812 بذار با یه مقاومت یک کیلو تو خروجی رگولاتور-اینجوری هر ولتاژی بالای 12 بهش بدی نور led یکسان خواهد بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asghar3
                            سلام یه رگولاتور 7812 بذار با یه مقاومت یک کیلو تو خروجی رگولاتور-اینجوری هر ولتاژی بالای 12 بهش بدی نور led یکسان خواهد بود.
                            فکر نکنم خیلی کار مناسبی باشه.چون این رگولاتورهای سری 78 ورودیشون حداقل باید 1.25 ولت بیشتر از مقدار ولتاژ خروجیش باشه. با این حساب در ورودی به حداقل 13.25 ولت نیاز داریم تا بهمون 12 ولت رو بده و این در حالتی که ورودی 12 ولت است مشکل ایجاد میکنه.
                            حالا اگر 7805 میگفتید یک حرفی.البته با این فتی که دوستمون معرفی کردند (BF245) فکر کنم ساده ترین و راحت ترین حالت ممکن باشه چون منبع جریان میسازه.

دیدگاه

سلام ولی من با 7812 راحت این کارو کردم مشکلی هم نداره.اگر هم خواستید می تونید از 7809 استفاده کنید که در این صورت باید یه هیت سینگ واسه وقتی 24 میاد تو مدار بذارید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X