اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحریک پین ورودی میکرو با ولتاژ 12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تحریک پین ورودی میکرو با ولتاژ 12 ولت

دوستان سلام
    در حال طراحی مداری برای درب ورودی ساختمان هستم که اگه درب و باز کردیم با ایفون یه لامپ 220 ولت 30 ثانیه روشن بمونه بعد خاموش بشه.
    حالا وقتی کلید باز شدن درب روی ایفون رو بزنیم یه ولتاژ 12 ولت اعمال میشه و درب باز میشه. حالا من می خوام از این ولتاژ استفاده کنم و این مدار و درست کنم.
    لطفا راهنمایی کنید که چه طور میکرو این ولتاژ 12 ولت رو سنس کنه ؟
    بعد از سنس ولتاژ از رله تو خروجی استفاده کنم بهتره یا ترایاک ؟
    اگه ممکنه در مورد نحوه راه اندازی خروجی هم یه توضیح بدید.
    ممنونم ازتون

پاسخ : تحریک پین ورودی میکرو با ولتاژ 12 ولت

ولتاژ 12 رو نمیشه به پایه میکرو اعمال کرد
    کار رو باید اصولی انجام بدی ساده ترین راه:
    شما که به هر صورت باید با رگولاتور 5 ولت رو برای میکرو تولید کنید
    پایه ای که میخوا به عنوان ورودی استفاده کنی با یه مقاومت 10 کیلو pull up کن نکنی هم مشکلی نیست چون تکنولوژی میکرو ها ttl هست و در حالت عادی 1 در نظر میگیرن - بعد از pull up کردن پایه کافیه یه ترانزیستور bc547 کهnpn هست امیترش رو به زمین وصل کنی - کلکتورش رو به ورودی میکرو و بیسش رو با یه مقاومت مناسب توسط همون 12 ولت تحریک کنی اینجوری با دادن ولتاژ به بیس ترانزیستور امیتر به کلکتور وصل میشه و ورودی میکرو زمین میشه و کافیه تو برنامت چک کنی که هر موقع ورودی صفر شد خروجی رو به مدت 30 ثانیه یک منه
    و اما خروجی
    برای خروجی هم از مون رله استفاده کن راحت تری خروجی میکروت رو با یه مقاومت 4.7 کیلو بده به بیس ترانزیستور bc547 و کلکتور ترانزیستور رو بده یه یک سر رله و سر دیگه رله رو هم به +12 کن واسه جلوگیری از نویز حتما یه خازن 100 نانو نزدیک میکرو و موازی با مثبت و منفی بزار- یه دیود هرزگرد هر بزار واسه رله یعنی پایه ای از رله مه مثبت بهش وصه کاتد دوید رو بهش وصل کن و پایه دیگه آند
    موفق باشی
    اللهم عجل لولیک الفرج
    تعجیل در فرج آقا امام زمان(روحی و ارواح العالمین لتراب مقدم الفداه) صلوات

دیدگاه

سلام
      خیلی راحت اگه مدار میکروت روی دربه ، 12ولت رو با مقاومت بده به بیس ترانزیستور و 5 ولت رو باهاش سوییچ کن به پایه ی میکرو (پل کردن پ یا داوون فراموش نشه) وتوی برنامه نویسی هم از دستور debounce استفاده کن ،البته فکر کنم ولتاژ قفل درب باز کن ای سی هست که باید مستقیمش کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-1992
        پایه ای که میخوای به عنوان ورودی استفاده کنی با یه مقاومت 10 کیلو pull up کن نکنی هم مشکلی نیست چون تکنولوژی میکرو ها ttl هست و در حالت عادی 1 در نظر میگیرن
        منظور دوستمون اینه که اگر pullup خارجی نگذاشتید میتونید از pullup داخلی میکرو استفاده کنید ... اگر فعالش نکنید پایه آزاد است و نویز روی آن تاثیر میگذارد و باعث میشه به طور نا مشخص صفر و یک شود ...
        [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
        معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
        معرفی نرم افزار Codewizard PWM
        با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

بله دقیقا کامل ومفصل

دیدگاه

من راهی رو که ازش جواب گرفتم رو میگم ...
            خروجی سنسورم 24 ولت بود و میخواستم با میکرو بخونمش... (یعنی با یه پین ورودی بیام 0یا1 بودن رو بخونم)
            اومدم از شماتیک زیر استفاده کردم ...

مثل بنز جواب داد ....
            شما هم با اندکی تغییر تو مقاومتهای 4.7 کیلو واسه 12 ولت میتونی جواب بگیری ..
            حسن بزرگی که این مدار داره اینه که میکروت از تغذیه سنسور کاملا ایزوله س!
            یعنی هیچگونه نویزی وارد میکروت نمیشه ...
            در آخر هم اگه مفید بوده دکمه تشکر یادت نره !!!!!!!!!!!!!!!!
            تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
            علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

اتفاقا خودمم دنباله همین اپتو کوپلر بودم ولی چون تا حالا باهاش کار نکردم بی خیالش شده بودم
              پس یه توضیح در موردش بدی ممنون میشم با 12ولت مشکلی براش پیش نمیاد ؟ چه طور به میکرو وصل میشه و ...

دیدگاه

برای دیودد اپتپکوپلر مقاومت باپتوان نیم وات بزارید تا نسوزه

دیدگاه

سوختن چیه؟؟؟؟؟؟
                  هیچ اتفاقی نمیوفته ..
                  مکانیزم عمل اپتو کوپلر اینه که شما میایی با تحریک LED داخلی اپتو کوپلر ، بیس ترانزیستور نوعN داخلی اش را بواسطه نور تولید شده با LED داخلی تحریک میکنید و ادامه داستان مثل کار کردن با یه ترانزیستور معمولیه ...
                  تشکر رو که یادت رفت بزنی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pars_paya
                    سوختن چیه؟؟؟؟؟؟
                    هیچ اتفاقی نمیوفته ..
                    مکانیزم عمل اپتو کوپلر اینه که شما میایی با تحریک LED داخلی اپتو کوپلر ، بیس ترانزیستور نوعN داخلی اش را بواسطه نور تولید شده با LED داخلی تحریک میکنید و ادامه داستان مثل کار کردن با یه ترانزیستور معمولیه ...
                    تشکر رو که یادت رفت بزنی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                    عزیزم وقتی داری 24 ولت رو با یه مقاومت میدی به دیود اپتو که ولتاژ تیپیکالش 1.15 ولته و جریان مصرفیش 10 تا20 میلی امپره در واقع 237 تا 470 میلی وات داری توانو از طریق حرارت تو مقاومت از دست میدی خوب این دوستمون اگه بیاد از یه مقاومت 2.2 کیلو استفاده کنه تازه توان اتلاف شده237میلی واته شاید نسوزه ولی تتا سرحد مرگ داغ میشه حالا اگه بخواد دیود رو کامل بایاس کنه باید 20 میلی امپر جریان از مقاومت عبور کنه که باتوجه بهولتاژ 1.15 دیود مقاومتمحاسبه شدهمیشه1.1 کیلو ولت واین یعنی اتلاف توان برابره با 480 میلی ووات وقطعا مقاومت یک چهارم وات میسوزه قانع شدید؟؟؟

دیدگاه

سلام
                      اگه فقط میخای این مدارو تنها درست کنی یه تایمر کوچولو هم میتونه کارتو راه بندازه ونیازی به استفاده میکرو نیست
                      موفق باشی....

دیدگاه

ممنون از همه دوستان عزیز
                        با احترام به نظر همه من می خوام گفته های علی رو اجرایی کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed.zahedi
                          دوستان سلام
                          در حال طراحی مداری برای درب ورودی ساختمان هستم که اگه درب و باز کردیم با ایفون یه لامپ 220 ولت 30 ثانیه روشن بمونه بعد خاموش بشه.
                          حالا وقتی کلید باز شدن درب روی ایفون رو بزنیم یه ولتاژ 12 ولت اعمال میشه و درب باز میشه. حالا من می خوام از این ولتاژ استفاده کنم و این مدار و درست کنم.
                          لطفا راهنمایی کنید که چه طور میکرو این ولتاژ 12 ولت رو سنس کنه ؟
                          بعد از سنس ولتاژ از رله تو خروجی استفاده کنم بهتره یا ترایاک ؟
                          اگه ممکنه در مورد نحوه راه اندازی خروجی هم یه توضیح بدید.
                          ممنونم ازتون
                          چرا خودت رو اذیت میکنی؟
                          12 ولت رو با تقسیم مقاومتی 5 ولت کن. به همین سادگی

دیدگاه

ببین داداش کاریه که انجام دادم ......
                            داغ کردن چیه ؟؟
                            سوختن چیه؟؟
                            اتلاف توان چیه ؟؟
                            قانع شدن چیه؟؟
                            داره مثل بنز کار میکنه !!!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pars_paya
                              من راهی رو که ازش جواب گرفتم رو میگم ...
                              خروجی سنسورم 24 ولت بود و میخواستم با میکرو بخونمش... (یعنی با یه پین ورودی بیام 0یا1 بودن رو بخونم)
                              اومدم از شماتیک زیر استفاده کردم ...

مثل بنز جواب داد ....
                              شما هم با اندکی تغییر تو مقاومتهای 4.7 کیلو واسه 12 ولت میتونی جواب بگیری ..
                              حسن بزرگی که این مدار داره اینه که میکروت از تغذیه سنسور کاملا ایزوله س!
                              یعنی هیچگونه نویزی وارد میکروت نمیشه ...
                              در آخر هم اگه مفید بوده دکمه تشکر یادت نره !!!!!!!!!!!!!!!!
                              سلام
                              جسارتا میشه از این اپتوکوپلر برای این مدار استفاده کرد؟

من در چنین مواردی با تقسیم مقاومتی ولتاژ رو به حدود 5 ولت میرسونم و میدمش به این اپتوکوپلر و اونطرف ایزوله شده تحویل میگیرم. هم قطعات کمتری مصرف میشه و هم ایزولست.
                              اساتید نظرتون چیه؟
                              تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X