اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیازمند راهنمایی در مورد انتخاب مکانیزم حرکت خطی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیازمند راهنمایی در مورد انتخاب مکانیزم حرکت خطی

سلام دوستان
    نیازمند یک سیستم تک محوره خطی هستم که برای پیاده سازیش چندین روش هست و میشه استفاده کردم اما خیلی مهم هست که هزینه کم بشه، یک فک متحرک هست که در راستای یک محور افقی باید حرکت کنه، یک سیستم مشابه بال اسکرو یا تسمه تایم میتونه اینکار رو انجام بده منتهی طول مسیر نزدیک به 3 متر هست،
    این فک متحرک طبق دستوری که از کیپد دریافت میکنه باید در فواصل و اندازه های خاصی که بر حسب میلیمتر داده میشه توقف کنه، سیستم ساده ای هست اما چون طولش نزدیک 3 متر هست خیلی از روش های ارزان قیمت در قسمت مکانیکی جواب خوبی نمیده، در طول 1 متر با پیچ متری و مهره یک سیستم ریلی درست کردم که مکانیزمی تقریبا شبیه بال اسکرو داشت و خوب هم جواب داد اما برای 3 متر فکر نمیکنم مناسب باشه، حالا از دوستانی که تجربه عملی در انواع سیستم های خطی بال اسکرو و تسمه و رک و چرخ دنده داشتن میخوام که در مورد این طرح مزایا و معایب هرکدوم رو بگند و اگر اطلاع دارید حدود قیمت هر کدوم رو هم بگید ممنون میشم.
    روی اون فک هیچ وزن و فشار خاصی نیست و نیروی زیادی برای جابجاییش لازم نداره، با توجه به اینکه اندازه رو بر حسب میلیمتر میگیره و دقیقا باید روی همون میلیمتر توقف داشته باشه استفاده از زنجیر هم فکر میکنم مناسب نباشه، ممنون میشم دوستانی که تجربه بیشتری در این مورد دارند راهنمایی کنند.
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

پاسخ : نیازمند راهنمایی در مورد انتخاب مکانیزم حرکت خطی

برای طول های زیاد با حفظ پائین نگه داشتن هزینه و دقت نسبتا خوب و در صورتی که به نیروی زیادی برای جابجایی نیاز نباشد، یک روش ممکن استفاده از مکانیزم انتقال نیرو بوسیله چرخ و تسمه است.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

ممنون مهندس
      با توجه به اینکه من شیراز هستم و منابع تامین قطعات اینجا خیلی کمتر از تهران هست با توجه به قطعاتی که در دسترس هست تا اینجا به این نتیجه رسیدم که از طریق تسمه تایم متری از نوع XL و پولی مخصوصش میتونم اینکار رو با دقت خوب انجام بدم اما مشکلی که هست دقیقا نمیدونم ضخامت تسمه رو بر چه اساسی باید انتخاب کنم و چقدر میتونه در چه فاکتورهایی اثر گذار باشه!! و اینکه واقعا تسمه XL مناسب کار من هست؟ مجددا یاد آوری میکنم که نیروی لازمه برای جابجا کردن فک بسیار کم هست.
      از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
      هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
      اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
      اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
      شاد و موفق باشید

دیدگاه

اگر قصد انتخاب تسمه بر مبنای محاسبات را دارید، احتمالا مطالب لینک زیر بتواند مفید واقع شود:

http://www.gatesmectrol.com/mectrol/...older=brochure

اما به لحاظ تجربی هم به دلیل تاکید شما بر نیروی بسیار کم برای حرکت به نظر می رسد انواع تسمه های موجود جوابگوی کار باشند و فقط عرض تسمه متناسب با پولی (Pulley) انتخاب می شود.
        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام

با توجه به طول مسیر که 3 متر اعلام شده و دقت 1 میلی متر + هزینه کم استفاده از تسمه پولی به احتمال زیاد جوابگو نخواهد بود
          صرفا به دلیل اینکه در این حالت طول تسمه باید 6 متر انتخاب شود که 100 درصد خطای بالای 1 میلیمتر خواهد داشت

پیشنهاد من استفاده از یه نوع سیم بکسل بسیار نرم هست با قطر تقریبی 3 میلی متر با قیمت هر متر 500 تومن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
            سلام

با توجه به طول مسیر که 3 متر اعلام شده و دقت 1 میلی متر + هزینه کم استفاده از تسمه پولی به احتمال زیاد جوابگو نخواهد بود
            صرفا به دلیل اینکه در این حالت طول تسمه باید 6 متر انتخاب شود که 100 درصد خطای بالای 1 میلیمتر خواهد داشت

پیشنهاد من استفاده از یه نوع سیم بکسل بسیار نرم هست با قطر تقریبی 3 میلی متر با قیمت هر متر 500 تومن
            با تشکر از توجه و راهنمایی شما مهدی خان
            نمونه این دستگاهی که باید درست کنم ساخت ترکیه رو دیدم ( البته لوازمش بیشتر آلمانی بود ) برای طول 2 متر و 80 سانت ( یعنی 20 سانت کمتر چیزی که من باید درست کنم )، با تسمه تایم صخامت 2 سانت و موتور و انکودر کار میکرد و خیلی دقیق هم بود، فکر کنم اگه تسمه مناسب انتخاب بشه و درست سفت و بالانس بشه مطمئن باشه، هزینه تسمه تایم متری حدود 200 تومان میشه برام، برا ریلش باید فکری بکنم، نمونه آماده این سیستم تسمه ای رو از فروشگاه بلبرینگ تهران تلفنی قیمت گرفتم برای 3 متر نزدیک 3 میلیون تومان بود ( البته خوب جنس صنعتی خارجی هست که تمامی جوانب رو توی اونا رعایت میکنند و روی دستگاه های صنعتی داره استفاده میشه دیگه!! )
            شاد و موفق باشید

دیدگاه

بالاخره میخوای ارزون تموم بشه یا نه میخوای دست به جیب بشی و خرج کنی؟
              اون سیم بکسل که گفتم منظورم متری 5000 ریال هست ها

تسمه تایم من دو مدل دیدام یکی معمولی و یه مدل دیگه هم داخلش سیم هست که باعث استحکام بیشتر تسمه میشه
              پیشنهاد میکنم

اگه میخوای خرج کنی یه واگن سایز 15 + 3 متر ریل حداکثر 600 هزار تومن هزینه باید بکنی ( جنس خوب )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
                بالاخره میخوای ارزون تموم بشه یا نه میخوای دست به جیب بشی و خرج کنی؟
                اون سیم بکسل که گفتم منظورم متری 5000 ریال هست ها

تسمه تایم من دو مدل دیدام یکی معمولی و یه مدل دیگه هم داخلش سیم هست که باعث استحکام بیشتر تسمه میشه
                پیشنهاد میکنم

اگه میخوای خرج کنی یه واگن سایز 15 + 3 متر ریل حداکثر 600 هزار تومن هزینه باید بکنی ( جنس خوب )
                منظورم از ارزان شدن اینه نسبت به مدل های آماده موجود در بازار ارزان بشه نه اینکه دیگه بخوام مفت درست کنم :smile: مثلا 500 600 تومان نسبت به 2ملیون ارزانه دیگه،
                این سیستم واگن که شما میگی شامل چیا میشه؟ اسم دقیقش که بشه سرچش کرد چی هست؟ فروشگاهی رو اینترنت که در لیست محصولاتش نمونش رو گذاشته باشه میشناسید که بتونم ببینم و مشخصاتش بررسی کنم؟
                ممنون
                شاد و موفق باشید

دیدگاه

اون ریل واگن که گفتم این شکلی هست من قبلا گرفتم ( سه سال پیش واگن و ریل یک متری هرکدوم تقریبا 80 هزار تومن البته الان هم فوقش باید 100 تومن باشه ) مرکز فروش این لوازم توی تهران - خیابان سعدی کوچه ناظم الاطباء هست
                  انواع و اقسام ریل ها رو میتونید پیدا بکنید
                  کاتالوگ هاش رو هم میتونید اینجا ببینید http://1obc.com/

دیدگاه

اتفاقا چند وقت پیش با همین شرکت تماس گرفتم نمونه همینا که خودش تسمه داشت 3 متریش رو 3 ملیون و خورده ای گفت، قظعا یک متریشم کمتر 1تومن نیست، حالا اگر این واگن و ریل تنهاش بدون تسمه واقعا این قیمتی که شما میگی باشه که خوبه ولی با توجه به اون قیمتی که همین سایت به من دادن بعید میدونم اینقدر فرق داشته باشه!!!
                    من تهران نیستم متاسفانه
                    شاد و موفق باشید

دیدگاه

با 700 800 تومن شما میتونی سه متر ریل بگیرید و دو تا واگن!

دیدگاه

خوب اون قطعه آماده همین جوری که درست نشده یه نفر اونها رو سرهم کرده و داره هزینه ساخت رو هم میگیره :agree:

بهتره که اول یه بلیت کشتی - قطاری - هواپیمایی بگیرید و یه سر به اونجا بزنید

دیدگاه

ممنون دوستان لطف کردید
                          از دوستانی که ساکن استان فارس هستند هم ممنون میشم اگر جایی میشناسید که قطعات ماشین آلات صنعتی و CNC و لیزر و .. میفروشند اطلاع بدید

شاد و موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X