اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص وجود یا عدم وجود جسمی در محدوده یک متری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص وجود یا عدم وجود جسمی در محدوده یک متری

سلام.
    من یه کیتی میخوام که کار زیر رو برام انجام بده:
    یه سنسوری دارم که در فاصله 80-100 سانتی دیواری هستش(با هر رنگی). الان میخوام در این زمان از مدار خروجی 0 بگیرم.
    وقتی جسمی (با هر رنگی) مابین دیوار و سنسور قرار میگیره ( عرض این جسم بین 20-40 سانته) از این مدار خروجی 1 بگیرم. این خروجی رو به میکروکنترلر 8051 وصل خواهم کرد.
    راستش خیلی کارم فوری. هر کی بلده کمکم کنه. البته قیمت تمام شده این کیت نباید از 1500 تومن تجاوز کنه. گفته باشم که دقت این کیت در حد 2-5 سانت هم باشه مشکلی نداره.
    با تشکر از دوستان.
    ssajh

پاسخ : تشخیص وجود یا عدم وجود جسمی در محدوده یک متری

اگه یه صفر کم گذاشتی اصلاح کن . و الا هیچ جوابی نمیاد.
    بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سجاد اصل جلیلی
      سلام.
      من یه کیتی میخوام که کار زیر رو برام انجام بده:
      یه سنسوری دارم که در فاصله 80-100 سانتی دیواری هستش(با هر رنگی). الان میخوام در این زمان از مدار خروجی 0 بگیرم.
      وقتی جسمی (با هر رنگی) مابین دیوار و سنسور قرار میگیره ( عرض این جسم بین 20-40 سانته) از این مدار خروجی 1 بگیرم. این خروجی رو به میکروکنترلر 8051 وصل خواهم کرد.
      راستش خیلی کارم فوری. هر کی بلده کمکم کنه. البته قیمت تمام شده این کیت نباید از 1500 تومن تجاوز کنه. گفته باشم که دقت این کیت در حد 2-5 سانت هم باشه مشکلی نداره.
      با تشکر از دوستان.
      بهترین پیشنهاد سنسور التراسونیکه جفت این سنسورها اگه اشتباه نکنم 1600-2000 است میشه با 8051 هم راهش انداخت.
      به جای اینکه یه اقیانوس کم عمق باشی, یه چاه ژرف باش.

دیدگاه

سنسور مادون قرمز بهراحتی جواب میده
        فقط خروجی رو ی دیود فرستنده باید با یک مقاومت سری تضعیف بشه
        بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام آقای کشت پور
          میشه راجع به مدار مادون قرمز بیشتر توضیح بدین؟
          من زیاد تو باغ الکترونیک نیستم. ممنون.
          ssajh

دیدگاه

سنسورهای مادون قرمز در بازار الکتریکی لاله زار تهران موجودند که روی آنها پتانسیومتر ک.چکی برا تنظیم برد موجود است
            بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

درست میگن
              ولی فکر کنم اونها به شرطی کار کنن که جسم همیشه از یه جنس خاص باشه و زاویه اش هم همیشه ثابت باشه. چون اونها بر مبنای سیگنال انعکاسی جسم کار می کنن که میزان انعکاس تو همه اجسام برابر نیست. من خودم تا حالا باهاشون کار نکردم ولی به احتمال زیاد این مشکل پیش میاد. اگه کسی بیشتر توضیح بده خوب میشه.

اما روش اولتراسونیک به این چیزا وابستگی نداره(رنگ و جنس رنگ و ...). به نظرم شما که دقت کارتون 10 سانتی متر هست مطمئن ترین و ارزون ترین راه براتون همینه.

دیدگاه

آقا بحث جالبی هستش.

ولی فکر کنم اگه مادون بزاریم فقط رو یه طاویه خاص جواب بده؟ آره؟
                به نام خدا

دیدم آن چشمه ی هستی که جهانش خوانند

_-_-_-_-_-_-_-_-
                آنقدر آب کزان دست توان شست نداشت به به به به

دیدگاه

با سلام
                  ممنون از اینکه دارین کمکم میکنین. ولی دوستان اینو در نظر بگیرن که اولا فاصله دقیق جسم رو ما نمیدونیم و فاصله میتونه 20+ - تولرانس داشته باشه. ثانیا رنگ و جنس جسم ما معلوم نیست(البته جسم ما انسان هستش و لی ممکنه هر کس یه جور لباس بپوشه) ثالثا آخه این مدار خیلی باید ارزون در بیاد.

ارادت
                  بای
                  ssajh

دیدگاه

پس با این اوصاف تنها راه همون اولتراسونیک هستش. میشه با دقت +-20 سانتی متر در حدود هزار تومن تمومش کرد. فقط کمی تا قسمتی برنامه نویسی می طلبه. چون شما نباید یه 555 کنار میکرو بذارید، هزینه بالا میره. باید با خود میکرو پالس ها 40Khz تولید کنید. که زیادم سخت نیست و دو تا راه داره :
                    1. از یه AtmegaXX استفاده کنید که هزینه میزنه بالا
                    2. با یه AT89C2051 که ارزونترین میکروی توی بازاره ولی امکانات سخت افزاری نداره به روش نرم افزاری همه این کارا رو بکنید.

دیدگاه

سلام سجاد جان
                      چرا اینقدر دیر به دیر میای تاپیکت و جواب پستا رو میدی. ببین مادون قرمز رو تو دو حالت میشه به کاربرد. یکی اینکه فرستنده و گیرنده هر دو در یکی طرف باشند و دوم اینکه فرستنده روی برد و گیرنده روی دیوار باشه.در زمانی که هر دو در یک طرف باشند دو تا مشکل هست اونم یکی رنگ جسمی هست که می خواد امواج رو برگشت بده و دوم نویزه که مهمترینش مال خورشیده.و اگه فرستنده یه طرف و گیرنده در طرف دیگر باشد چون به هم راه دارند به جز زمانی که جسمی بینشان باشد پس تنها یک مشکل وجود دارد و ان هم نویز خورشید است.حال اگر از گیرنده های سه پایه استفاده کنی نویز محیط هم میپره .چون در خروجی این گیرنده های سه پایه فیلتر 38 کیلو هرتز هست. اما این کار یه خرده گرون در میاد چون گیرنده 3 پایه 400 تومانه و در فرستنده هم یا باید یه مدار اسیلاتور مثلا با ای سی 555 یا با یه میکرو (اگه avr باشه که عالیه) اون 38 کیلوهرتز رو درست کنی.ولی این کار از اولتراسونیک راحتره و زود تر جمع میشه.در کل من فرستنده رو دیوار و گیرنده رو برد اصلی رو پیشنهاد میکنم. نگران مدارش هم نباش من بهت مداراشو میدم .میشه با 3000 تومان هم جمع کرد.اابته بدون خرج ایاب ذهاب به جمهوری :mrgreen:.اگه موافق بودی بگو تا شروع کنیم.درضمن با گیرنده دو پایه و مدار فرستنده راحت هم میشه استفاده کرد اما در این صورت حتما باید یه میکرو avr داشته باشی تا بتونی مقایسه انجام بدی ولی به سختیش نمی ارزه.فقط انتخاب کن بعد با هم میریم جلو.

:bye

دیدگاه

سلام آقا محسن
                        شرمنده من دیر دیر میام و لی وقت کم دارم. :redface:
                        آقا من در خدمتم برا شوروع. ولی اینم بدونید که من زیاد تو باغ الکترونیک نیستم و یکی هم اینکه میکروی من 89c51 هستش. اگه میتونید با این اوصاف کمکم کنید ممنونتون میشم.
                        ارادت
                        ssajh

دیدگاه

سجاد جان من فقط آخرین سوال رو میپرسم و بعدش میریم پی ساخت.پس الان تو با اینکه یه مدار رو دیوار داشته باشی و یه مدار با فاصله ی یک متری مشکلی نداری؟من منتظر پاسخ توام تا اولین مدار رو بذارم.ان شا الله با همفکری بچه ها بتونی جمعش کنی. :bye

دیدگاه

دیدگاه

سلام آقا محسن
                              در مورد سوالتون: اگه قیمتش بالا نزنه عیبی نداره. و اینکه نباید بزرگ هم باشه.
                              ssajh

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X