اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سویچ با دو ترانزیستور PNP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سویچ با دو ترانزیستور PNP

سلام دوستان. یک آی سی میکرو دارم که می خوام با خروجی اون که منفی است ولتاژ منفی مدار رو سویچ کنم. مدار رو با گذاشتن یک ترانزیستور pnp در خروجی آی سی و یک ترانزیستور PNP بستم. به طوری که بیس اولی به میکرو و کلکتور آن به بیس ترانزیستور دوم وصل کردم و با تحریک بیس اولی با آی سی ، ترانزیستور دومی تحریک میشد و منفی رو در خروجی میداد. این مدار عیبی که داشت خیلی حساس بود وقتی دستم رو به بیس اولی میزدم به شدت بیس دومی تحریک میشد و خروجی میداد. به نظرتون چکار کنم؟

با چه آرایشی ببندم؟
    میشه با دو ترانزیستور PNP این کارو انجام داد؟ با دارلینگتون؟
    پیشاپیش ممنون...

پاسخ : سویچ با دو ترانزیستور PNP

نوشته اصلی توسط giga0101
    سلام دوستان. یک آی سی میکرو دارم که می خوام با خروجی اون که منفی است ولتاژ منفی مدار رو سویچ کنم. مدار رو با گذاشتن یک ترانزیستور pnp در خروجی آی سی و یک ترانزیستور PNP بستم. به طوری که بیس اولی به میکرو و کلکتور آن به بیس ترانزیستور دوم وصل کردم و با تحریک بیس اولی با آی سی ، ترانزیستور دومی تحریک میشد و منفی رو در خروجی میداد. این مدار عیبی که داشت خیلی حساس بود وقتی دستم رو به بیس اولی میزدم به شدت بیس دومی تحریک میشد و خروجی میداد. به نظرتون چکار کنم؟

با چه آرایشی ببندم؟
    میشه با دو ترانزیستور PNP این کارو انجام داد؟ با دارلینگتون؟
    پیشاپیش ممنون...
    من می تونم کمکتون کنم. اما اول نقشه مدار رو بذارید تا ببینیم... با توضیحاتی که دادید چیزی دستگیرم نشد!
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

ممنون. مدار جایگزین برای این مدار می خوام با دو ترانزیستور PNP

دیدگاه

دوست عزیز، من منظورِ شما رو از ورودیِ منفی و خروجیِ منفی نمی فهمم. مگه میکروکنترلر ولتاژ منفی تولید می کنه؟! خروجیِ میکرو یا صفره، یا 5 ولت (تغذیه ش می تونه 3.3 ولت هم باشه که بحثِ ما نیست).
        من مداری که از منظورِ شما برداشت کردم رو اینجا کشیدم:
        شما اصلاحش کن و بگو منظورِ اصلیت چی بوده.
        اگه منظورِ شما از منفی همون صفرِ منطقیه، خوب جمله هاتون رو اصلاح کنید تا بهتر متوجه بشیم.
        اگه منظورِتون از ولتاژ منفی مدار، همون صفر ولت یا GND هست، بازم بگید.
        لطفاً اگه مداری می کشید ولتاژهای تغذیه و مثبت و منفی ش رو هم توی شکل بنویسید، مثلِ چیزی که من کشیدم.

آخرِ همه اینکه، جریانِ خروجی تون رو هم بگید. اگه بارِ خروجی جریانِ زیادی نمی خواد، لازم نیست دارلینگتون ببندید. یه دونه ترانزیستورِ معمولی بعد از میکروکنترلر می تونه تا 0.2 آمپر جریان بده و نیازی به طبقه دوم برای تقویت جریان نداره.

دیدگاه

بله حق با شماست. عذر می خوام.
          منظورم از منفی همون صفر میکروکنترلره. می خوام وقتی خروجی میکروکنترلر صفر شد ، بارم که زمین آن وصل شده به ترانزیستور ، روشن بشه....
          در ضمن خروجی میکرو آنالوگه!
          در مورد ولتاژ ها هم همونی که رسم کردید درسته.
          امیدوارم منظورم رو رسونده باشم!!!
          تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط giga0101
            بله حق با شماست. عذر می خوام.
            منظورم از منفی همون صفر میکروکنترلره. می خوام وقتی خروجی میکروکنترلر صفر شد ، بارم که زمین آن وصل شده به ترانزیستور ، روشن بشه....
            در ضمن خروجی میکرو آنالوگه!
            در مورد ولتاژ ها هم همونی که رسم کردید درسته.
            امیدوارم منظورم رو رسونده باشم!!!
            تشکر.
            ببیــــــــــــــــن! ساده ترین کار اینه که توی برنامه میکروکنترلر منطقِ خاموش/روشن رو برعکس فرض کنی و با یه دونه ترانزیستور NPN معمولی صفر ولت رو به بار برسونی.
            اگه بازم اصرار بر سخت افزار داری، این شکل می تونه کمک کنه:
            مقدار مقاومت ها ممکنه بر حسب جریان مورد نیاز خروجی تغییر بکنه. با این مدار می تونی تا حدود 100 میلی آمپر سوئیچ کنی.
            برای جریان دهی بیشتر، می تونی از ماسفت به جای ترانزیستور NPN متصل به بار استفاده کنی.

دیدگاه

ممنون از پاسختون. قبلا بیس رو مشابه شما پول دان کردم و جواب داد. اما دنبال ترکیب دیگه ام که بتونم با قطعات کمتر و کم حجم تر (ترجیحا با دو ترانزیستور PNP ) این کارو انجام بدم حتی ترانزیستور هایی که استفاده کردم SMD هستند
              و برنامه میکرو نباید دست بخوره...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X