اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در ساخت رادار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در ساخت رادار

سلام به اساتید محترم
    می خواستم یه رادار درست کنم که مثلا توی برد 500 متر اگه یه گیرنده ی خاص(مثلا گیرنده ی باند vhf و فرکانس 5 مگا هرتز) بود رو تشخیص بده oo:
    میشه برای ساختش راهنماییم کنید(هیچیش رو بلد نیستم )
    ممنون

پاسخ : کمک در ساخت رادار

نوشته اصلی توسط damned hack3r
    سلام به اساتید محترم
    می خواستم یه رادار درست کنم که مثلا توی برد 500 متر اگه یه گیرنده ی خاص(مثلا گیرنده ی باند vhf و فرکانس 5 مگا هرتز) بود رو تشخیص بده oo:
    ممنون
    فرکانس 5mhz باند HF است
    اگه میخوای فقط بدونی یه چیزی داره تو اون فرکانس پخش میشه یه گیرنده HF بساز
    ساخت رادار دشوار ، پیچیده و گران و از عهده هر کس برنمی اید.
    نقش هستی نقشی از ایوان ماست اب و باد و خاک سرگردان ماست
    * برای آینده درست مصرف کنیم*

دیدگاه

آخه میخوام گیرنده ها رو تشخیص بده نه فرستنده هارو (البته گیرنده و فرستنده توی یه دستگاه س،مثل بیسیم ، موبایل ، مودم و.....)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط damned hack3r
        سلام به اساتید محترم
        ممنون
        دستگاهی که می خواهید بسازید، اولا نامش رادار نیست (رادار، می تواند مکان بازتابنده های راداری را آشکار کند) دوم فقط می توان مکان فرستنده های انرژی رادیوئی را آشکار کرد (با دستگاههائی موسوم به DF و یا PF) و یا اینکه با پخش سیگنال پارازیت در بازه فرکانسی مورد نظر و یا با ارسال یک پالس بسیار قدرتمند الکترومغناطیسی، به عملکرد یا ساختار گیرنده ها آسیب زد.
        البته گاهی در فواصل بسیار نزدیک به گیرنده، می توان فرکانس تولید شده در بخش اسیلاتور محلی گیرنده (جنراتیو یا هتروداین) را آشکار کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
          دستگاهی که می خواهید بسازید، اولا نامش رادار نیست (رادار، می تواند مکان بازتابنده های راداری را آشکار کند) دوم فقط می توان مکان فرستنده های انرژی رادیوئی را آشکار کرد (با دستگاههائی موسوم به DF و یا PF) و یا اینکه با پخش سیگنال پارازیت با ارسال یک پالس بسیار قدرتمند الکترومغناطیسی در بازه فرکانسی مورد نظر، به عملکرد یا ساختار گیرنده ها آسیب زد.
          البته گاهی در فواصل بسیار نزدیک به گیرنده، می توان فرکانس تولید شده در بخش اسیلاتور محلی گیرنده (جنراتیو یا هتروداین) را آشکار کرد.
          اگر این یک بلوک ساده گیرنده باشد به کجای اون اسیب میزند

منظور از قدرتمند چقدر توان هست؟

دیدگاه

به نظرم خیلی سخته توسط امواج الکترومغناطیس ساختار داخلی گیرنده ای رو تحت الشعاع قرار داد. چون ممکنه یک مدار یا سیستم تست های الکترومغناطیسی خوبی رو پاس کرده باشه.
            و کار ساده ترش اینه که توسط ارسال موجی ( الکترومغناطیسی ) ، موج اصلی ارسال شده رو دچار اعوجاج کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sagtule
              اگر این یک بلوک ساده گیرنده باشد به کجای اون اسیب میزند

منظور از قدرتمند چقدر توان هست؟
              خوب امواج قدرتمند معمولا در ابزاری به نام بمب الکترومغناطیسی ایجاد می شوند. اینها عملکردی شبیه میدانهای الکتریکی High Voltage دارند. چیزی شبیه صاعقه. عملا همه قسمتهای مدار تحت تاثیر قرار می گیرند. از شبکه تغذیه آن تا آنتن. حتی تراکهای PCB مدار در این مقیاس، حکم آنتن دریافت کننده جرقه پالس نیزه ای (Surge) را دارند. در حالت عادی؛ موج رادیوئی، با رزونانس روی آنتن که طول آن ضریبی از لانداست، ولتاژی در حد میکرو ولت روی آنتن القاء می کنند. ورودی امپدانس بالای تقویت کننده آنتن، این اختلاف پتانسیل ضعیف را میلیونها برابر بزرگتر می کند تا برای آشکار سازی اطلاعات سوار بر آن، به کار رود.
              حالا تصور کنید در کسری از ثانیه، ولتاژ زیادی روی آنتن افت کند. قطعا ورودی حساس تقویت کننده رادیوئی بعد از آنتن، اولین بخش مدار است که می سوزد. باقی بخشهای گیرنده هم جداگانه آسیب می بینند.

دیدگاه

من منظور شما در بازه فرکانسی رو متوجه نشدم
                این که شما میفرمایید بمب الکترئمغناطیسی هست ولی شما فرمدید در بازه فرکانسی که در حال کار هست فکر کردم در مورد وسیله جدیدی در حال صحبت هستید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sagtule
                  من منظور شما در بازه فرکانسی رو متوجه نشدم
                  این که شما میفرمایید بمب الکترئمغناطیسی هست ولی شما فرمدید در بازه فرکانسی که در حال کار هست فکر کردم در مورد وسیله جدیدی در حال صحبت هستید
                  منظورم این بود که قادر هستیم با پخش سیگنال پارازیت در محدوده فرکانس کار گیرنده، آن را دچار اختلال کنیم. مثلا یک گیرنده رادیوی FM معمولی را می توان با پخش پارازیت در پهنای فرکانسی 88 تا 108 مگاهرتز، مختل کرد.(متن اول را کمی اصلاح کردم تا بهتر منظور را برساند)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
                    خوب امواج قدرتمند معمولا در ابزاری به نام بمب الکترومغناطیسی ایجاد می شوند. اینها عملکردی شبیه میدانهای الکتریکی High Voltage دارند. چیزی شبیه صاعقه. عملا همه قسمتهای مدار تحت تاثیر قرار می گیرند. از شبکه تغذیه آن تا آنتن. حتی تراکهای PCB مدار در این مقیاس، حکم آنتن دریافت کننده جرقه پالس نیزه ای (Surge) را دارند. در حالت عادی؛ موج رادیوئی، با رزونانس روی آنتن که طول آن ضریبی از لانداست، ولتاژی در حد میکرو ولت روی آنتن القاء می کنند. ورودی امپدانس بالای تقویت کننده آنتن، این اختلاف پتانسیل ضعیف را میلیونها برابر بزرگتر می کند تا برای آشکار سازی اطلاعات سوار بر آن، به کار رود.
                    حالا تصور کنید در کسری از ثانیه، ولتاژ زیادی روی آنتن افت کند. قطعا ورودی حساس تقویت کننده رادیوئی بعد از آنتن، اولین بخش مدار است که می سوزد. باقی بخشهای گیرنده هم جداگانه آسیب می بینند.
                    سلام مهندس.
                    امپدانس ورودی تقویت کننده آنتن چقدره ؟!
                    آیا همون 75 اهمه ؟!

و سوال بعدی که دارم اینه که مگه خروجی تقویت کننده محدودیت توان یا محدودیت همون دسی بل میکرو ولت یا dBuV نداره ؟!
                    مثلاً توی IFB 402 دو عدد خروجی توی باند UHF و VHF داریم که هرکدوم ماکزیموم 107 دسی بل میکرو ولت خروجی بهمون میدن.
                    حالا اگر آنتن سیگنالی با سطح خیلی زیاد دریافت کنه و بده به تقویت کننده ، آیا این تقویت کننده خروجی متناظر با ضرب بهره در ورودی ایجاد میکنه یا اینکه خروجی اشباع میشه !؟
                    بهره IFB 402 هم بین 0 تا 10 دسی بل برای باند VHF متغیره. برای باند UHF هم بین 6 تا 16 دسی بل متغیره.
                    ممنون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
                      سلام مهندس.
                      آیا همون 75 اهمه ؟!

و سوال بعدی که دارم اینه که مگه خروجی تقویت کننده محدودیت توان یا محدودیت همون دسی بل میکرو ولت یا dBuV نداره ؟!
                      مثلاً توی IFB 402 دو عدد خروجی توی باند UHF و VHF داریم که هرکدوم ماکزیموم 107 دسی بل میکرو ولت خروجی بهمون میدن.
                      حالا اگر آنتن سیگنالی با سطح خیلی زیاد دریافت کنه و بده به تقویت کننده ، آیا این تقویت کننده خروجی متناظر با ضرب بهره در ورودی ایجاد میکنه یا اینکه خروجی اشباع میشه !؟
                      بهره IFB 402 هم بین 0 تا 10 دسی بل برای باند VHF متغیره. برای باند UHF هم بین 6 تا 16 دسی بل متغیره.
                      ممنون.
                      البته ببخشید دخالت میکنم سوال شما رو جواب میدم تا اگر در این مورد اشتباهی داشتم دوستان اصلاحم کنند
                      غالبا یک انتن مچینگ میزارن و ورودی به انتن رو 50 اهم می کنند
                      تا اونجا که متوجه شدم در مورد گیرنده و توان سوالتون هست غالبا گیرنده های حرفه ای یک دستور به نا RSSI= recieved signal strength indicator
                      در پایه میکرو وجود داره که اگه توان از یه مقدار بیستر شد یه ترانزیستور رو سوییچ میکنه و زمین میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sagtule
                        البته ببخشید دخالت میکنم سوال شما رو جواب میدم تا اگر در این مورد اشتباهی داشتم دوستان اصلاحم کنند
                        غالبا یک انتن مچینگ میزارن و ورودی به انتن رو 50 اهم می کنند
                        تا اونجا که متوجه شدم در مورد گیرنده و توان سوالتون هست غالبا گیرنده های حرفه ای یک دستور به نا RSSI= recieved signal strength indicator
                        در پایه میکرو وجود داره که اگه توان از یه مقدار بیستر شد یه ترانزیستور رو سوییچ میکنه و زمین میشه
                        خواهش میکنم. نه بابا این حرفا چیه... :agree:
                        آنتن مچینگ نمیدونم چیه...
                        ولی تجهیزاتی مثل میکسر - پری آمپلی فایر - مبدل - مدولاتور - فیلتر - تضعیف کننده - تقویت کننده خط رو میدونم چیا هستن. ولی در مورد تطبیق امپدانس اینها اطلاعاتی ندارم. اینها رم فقط امپدانس خروجیشون رو میدونم که 75 اهمه. البته در این مدل هایی که من برگه اطلاعاتشون رو دارم!!!
                        در مورد مدارات داخلی اینها هم زیاد نمیدونم.
                        //
                        پس با این توضیحاتی که شما دادید اگر توان زیادی از آنتن به پری آمپلی فایر یا نقاط ابتدایی خط برسه ، فقط ممکنه همون پری آمپلی فایر یا تجهیزات ابتدای خط out بشن. و احتمالاً برای تجهیزات بعد از پری آمپلی فایر مشکلی ایجاد نشه!!
                        ممنونم.

ولی باز توی کتابی یک مطلبی خوندم که در مورد اینتر مدولاسیون صحبت کرده و گفته :
                        اینترمدولاسیون یعنی هارمونیک های ناخواسته در محدوده کانال که این هارمونیک ها باعث ایجاد اشکالاتی در سیگنال میشه. ( در سیگنال تصویری به صورت هاشورهایی بر روی تصویر ظاهر میشه )
                        در مورد علل و روش های مقابله هم توضیح داده که :
                        در عمل مدولاسیون اطلاعات بر روی حامل های اصلی سوار میشن ، که به صورت ناخواسته یا خواسته هارمونیک هایی نیز ایجا میشن که دارای دامنه های متفاوتی هستند. یکی از مشخصه های مدولاتور ها ، حدود دامنه هارمونیک های ناخواسته یا اینتر مدولاسیون هستش. هر چند که با اعمال فیلتر هایی در مدارات مدولاتور ، سعی میشه تا این سیگنال ها تا حد ممکن تضعیف بشن ولی وقتی که این سیگنال ها وارد تقویت کننده ها میشن ، دوباره تقویت میشن و با اینترمدولاسیون داخلی تقویت کننده ، باعث تشدید اینترمدولاسیون کلی میشن!!!
                        یعنی باز برمیگردیم به صحبت مهندس نوآور.
                        مبنی بر :
                        اگر کسی اطلاعات دقیق تری داره ، لطفاً راهنمایی کنه.
                        ممنون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
                          سلام مهندس.
                          آیا همون 75 اهمه ؟!

ممنون.
                          ببینید؛ انرژی رادیوئی یا همون امواج الکترومغناطیس از محیط انتقال (مثلا هوا) با امپدانس بسیار زیاد (مثلا از مرتبه ده به توان دوازده اهم یا بیشتر بسته به شرایط جوی) روی آنتن نیم موج یا کسری از موج رزونانس می کنند. آنتن امپدانسی مثل 50 یا 75 اهمی دارد. کابل انتقال تا آنتن نیز چنین امپدانسی دارد. بعد از عبور از بخش مچینگ آنتن، سیگنالهای ضعیف وارد اولین بخش گیرنده می شوند.
                          اما این مبحث پیوند چندانی با موضوع مطرح شده در اینجا ندارد و گمراه کننده است. بحث ما این است که چنانچه یک میدان High Voltage الکتریکی یا مغناطیسی (مثلا بالاتر از 400 تسلا) و یا الکترومغناطیسی (چند کیلو واتی) با فرکانس متناسب، برای مدت کمی روی ورودی تقویت کننده حساس گیرنده اعمال شود، سبب آسیب دیدن آن می شود. در این حالت وضع طوری است که کار چندانی از مدارات فیلتر مدار بر نمی آید. باید راهکاری اتخاذ کرد تا انرژی اضافه زمین شود.
                          تجهیزاتی مثل Surge Arrester ، شیلدینگ و طراحی گراندینگ مناسب شاسی دستگاه، محافظهای استاندارد ولتاژ و جریان و نیز قطعاتی مثل واریستور و Gas Discharge Tube می توانند تا اندازه ای پروتکشن بخشهای درونی، آنتن و تغذیه مدار باشند.

دیدگاه

به نظر من گیرنده را میشه از سه طریق مختل کرد
                            ارسال امواج روی کانال مورد نظر
                            اخلال از طریق خط AGC
                            اخلال از طریق فرکانس میکس
                            --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                              به نظر من گیرنده را میشه از سه طریق مختل کرد
                              ارسال امواج روی کانال مورد نظر
                              اخلال از طریق خط AGC
                              اخلال از طریق فرکانس میکس
                              متداول ترین و قوی ترین نوع اخلال کدام است؟
                              نقش هستی نقشی از ایوان ماست اب و باد و خاک سرگردان ماست
                              * برای آینده درست مصرف کنیم*

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X