اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب رگولاتور LDO

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب رگولاتور LDO

سلام
    یکم توضیح بدم که چه چیزی میخوام و انشاالله که دوستان راهنمایی کنن که چه رگولاتوری از فروشگاه بخرم.
    بنده بر روی مداری کار میکنم که با چهار تا باتری قلمی سری شده کار میکنه و باید حدود یک ماه دوام بیاره. بنابراین مصرف بسیار مهم هست چیزی کمتر از 1 میلی امپر لحظه ای که این 1 میلی امپر میانگین هست.
    حالا من رگولاتور ams1117 3.3 ولت از فروشگاه خریدم و کار راه انداز بود ولی مشکل اینه که خود این رگولاتور برای کار کردن حدود 5 میلی امپر جریان مصرف میکنه. این یعنی کل پروژه خراب شد.
    یک توضیح بدم که وسیله ای که به رگولاتور 3.3 ولت نیاز داره لازم نیست همیشه روشن باشه.

حالا دوستان چه پیشنهادی دارن که یا رگولاتور کم مصرف باشه مثلا نیم میلی امپر یا اینکه قابلیت رفتن به حالت standby داشته باشه. خطی باشه از سوئیچینگ بهتره. ممنون

اضافه شده در تاریخ :
    دوستان رگولاتور 3.3 ولتی هست که جریان مصرفی خودش خیلی کم باشه حتی کمتر از یک میلی امپر و یا اینکه حالت خاموش داشته باشه تا در مواقعی که لازم نیست جریانی مصرف نکنه؟

پاسخ : انتخاب رگولاتور مناسب

اون مصرف کننده تون که می خواد 3.3 بگیره چیه ؟؟؟
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

ممنون از جواب
      اگر رگولاتور کم مصرف پیدا بشه که جریان مصرفی بدون بار کمتر از 1 میلی امپری داشته باشه ( باید کم باشه که باتری چند هفته دوام بیاره) ، اونوقت میکرو و ماژول mfrc522 هر دو از رگولاتور استفاده میکنن. ولی اگر چنین رگولاتوری نباشه میشه میکرو مستقیم به باتری وصل بشه و ماژول mfrc522 رو با رگولاتوری که حالت standby داشته باشه راه اندازی کرد.
      مشکل اینه که 2تا باتری کمه و 3تا زیاده. اگر باتری ها شارژی باشن که ماکزیمم ولتاژ 3تا میشه 4.2 ولت که از تحمل ماژول بیشتره. دو تا هم که 3 ولت ماکزیمم داره که کلا مقدار کمی هست مخصوصا وقتی که با مصرف شارژ باتری خیلی زود افت ولتاژ کمتر از 2.8 ولت پیدا میکنه.
      کلا موندم چه کنم.

الان که دارم فکر میکنم میبینم که حالت standby هم فایده نداره فقط باید مصرف رگولاتور کم باشه. اگر همه رگولاتورها بالای 1 میلی آمپر مصرف داخلی دارن که باید به فکر راه حل دیگه ای بود

دیدگاه

خب میکرو های avr که تا 2.7 ولت کار می کنه یک سری شون هم هست که تا 1.8 ولت کار می کنه
        ماژول شما هم که تا 2.5 کار می کنه
        و میکرو هم مصرفی نداره مگر این که شما به غیر از این دو مصرف کننده دیگه ای هم داشته باشین

ولی اگر نشد می تونین این کار رو هم تست کنین
        ماژولتون رو با یکی دو تا دیود زمینش رو به زمین متصل کنین این طوری به تعداد دیود ها 0.7 ولت از زمین مدار فاصله می گیره
        ولی باید ببینین که اون وقت میشه باهاش کار کرد یا نه ؟

ولی اگر چیز دیگه ای ندارین باید با همون 2 عدد باطری جواب بگیرین
        اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
        پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
        در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

اساس کار رگوله های خطی تلفات هست.
          یعنی شما همیشه اختلاف ولتاژ که روی رگوله میافته ضربدر جریان عبوری رو تلفات دارید.

یا سویچینگ استفاده کنید.
          یا رگوله ی Low DropOut که با ورودی پایین تر خروجی3.3 رو بده و تلفات رو بشه کمتر کرد.

اگر NRF می بندین، با 2 تا باتری قلمی راش بندازین و رگوله رو بذارین کنار.

دیدگاه

پاسخ : انتخاب رگولاتور LDO

بعد از تحقیق فهمیدم که رگولاتورهای هستند که افت ولتاژ بسیار کمی دارن و جریان مصرفی بسیار پایین. یعنی:
            1- جریان بدون بار خیلی پایینی در حد چند میکرو آمپر مصرف کنه مثلا 5uA
            2- لازم نباشه برای تثبیت ولتاژ حتما بار داشته باشه.
            3- ولتاژی که روش افت میکنه کمتر از نیم ولت باشه حتی 0.2 ولت!
            این رگولاتورها معمولا جریان زیادی ندارن. ولی برای موارد کم مصرف مخصوصا استفاده از باتری طراحی شدن.
            چند تا از این نوع رگولاتورها رو معرفی میکنم.
            mcp1700-3 , BL8503 , TC55 , TC1301 , LT1762 , LT1962 , ADP3330 , ADP3334 , LP2985 , AIC1730 , AIC1734
            همینطور که گفتم این رگولاتورها مصرف کمی دارن و البته مثل رگولاتورهای سوئیچینک بهره بالاتری از رگولاتورهای معمولی دارن.

کسی نیست بدونه از کجا میشه تهیه کرد. لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه

AIC1734 اگه 3.3 میخواین جوان داره 300-400ت.
              رگوله ی خوبیه ولی جریان دهیش زیاد بالا نیست.

دیدگاه

پایا ldo های lt17XX رو داره و حدود 10 تا 20 تومن هست ! اجاستبل هم دارن
                من از ال تی 1764 استفاده کردم 15 تومن فکر میکنم

دیدگاه

فعلا که تصمیم گرفتم به یکی از توصیه های دوستان از دو باتری سری استفاده کنم و رگولاتور رو کنار گذاشتم. آخه شنیده بودم همین رگولاتورهای LDO هم همچین کم مصرف نیستن که در دیتاشیتشون اومده و اگر واقعا باری نداشته باشن مصرفشون در حد چند میکرو آمپره.

نتیجه استفاده از دو باتری برای راه اندازی مگا8 و ماژول rc522 اینطور شد که جریان متوسط مصرفی در کل حالتها حدود 100 میکرو آمپر شد که اگر باتریهای مورد استفاده تا 500mA/h جواب بدن چیزی حدود 5000 ساعت دوام میاره که برای من 1000 ساعت مناسبه. البته تئوری تا عمل...!!!؟؟؟؟
                  در مورد ماژول هم بگم که ال ای دی رو برداشتم چون ماژول در حالت خواب حدود 1.7 میلی آمپر مصرف میکرد در صورتی که خود ماژول 10 میکرو آمپر مصرف داره و بقیه مربوط به ال ای دی ماژول بود.

دوستان میدونن که باتری های 1.5 ولت قلمی aa وقتی ولتاژشون به 1.3 ولت برسه چند درصد انرژیشونو مصرف کردن؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X