اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرستنده - گیرنده RF

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرستنده - گیرنده RF

سلام دوستان.
    من برای یک پروژه نیاز به رد و بدل کردن اطلاعات به صورت بی سیم دارم.
    برای این کار 1 جفت فرستنده و گیرنده MHZ 437 تهیه کرده ام. پایه های این دو تراشه به صورت V+ , GND ,DATA, ANTمیباشد.
    من پایه دیتا رو به یکی از پایه های میکرو وصل کردم و با دستور Serout portb.0,N300,"A" کاراکتر آ رو به فرستنده میفرستم.
    در طرف گیرنده باز دیتا رو به 1 پایه وصل کردم و ورودی رو با دستور مقابل میخونم و روی LCD مینویسم : Serin portb.0,N300,temp
    ولی مشکل اینجاست که به ندرت کاراکتر A رو دریافت میکنم.
    نمیدونم شاید این کار یک فوت و فن خاصی داره که من نمیدونم .
    از دوستانی که تجربه دارن کمک کنن.
    البته اینم بگم که فرستادن و گرفتن با دو تا میکرو جدا انجام میشن نه هر دو روی یک چیپ.

پاسخ : فرستنده - گیرنده RF

سلام
    امکان وجود نویز رو بررسی کردین؟

دیدگاه

سرعت در پایین ترین حد ممکن هست و امکان نویز خیلی کم . 300bps

دیدگاه

سلام

اولا چون ارتباط به صورت آسنکرون هست گاهی وقتا دیتا گم میشه . و یه نکته دیگه اینکه وقتی مثلا یه کاراکتر رو میفرستی قبلش یه عدد خاص رو چندین بار میفرسته بعد اون کاراکتر مورد نظر رو میفرسته!!!
        این بستگی به فرستندتون داره برای رفع این مشکل شما یاید اون کاراکتر خاص رو پیدا کنید(میتونید برنامه گیرنده رو برای ویژوال بیسیک بنویسید بعد داده ها رو در یک listbox نمایش بدید مشاهده می کنید که داده با فاصله نمایش داده میشه که این فاصله هر بار کم و زیاد میشه!!)بعد این داده ناخواسته رو با یه دستور if ساده فیلتر کنید و دستور مورد نظر رو نمایش بدید.این جوری دقت کار به بیش از 70% میرسه.

موفق باشید.
        majid_valentin بی پرواست.جسورانه می پرسد.رودروایسی ندارد.هر چه دلش خواست می گوید!!
        اهل مراعات نیست.
        معنی ساخت و پاخت را نمیداند.
        بزرگ و کوچک را نمیشناسد ..
        بی باکی را یواشکی آموخته. در تاریکی می نشیند و روشنایی را می پاید.
        پر انرژی و با نشاط است واز سانسور و فیلترینگ غمین است نیش دارند اما آزار ندارد!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid_valentine
          سلام

اولا چون ارتباط به صورت آسنکرون هست گاهی وقتا دیتا گم میشه . و یه نکته دیگه اینکه وقتی مثلا یه کاراکتر رو میفرستی قبلش یه عدد خاص رو چندین بار میفرسته بعد اون کاراکتر مورد نظر رو میفرسته!!!
          این بستگی به فرستندتون داره برای رفع این مشکل شما یاید اون کاراکتر خاص رو پیدا کنید(میتونید برنامه گیرنده رو برای ویژوال بیسیک بنویسید بعد داده ها رو در یک listbox نمایش بدید مشاهده می کنید که داده با فاصله نمایش داده میشه که این فاصله هر بار کم و زیاد میشه!!)بعد این داده ناخواسته رو با یه دستور if ساده فیلتر کنید و دستور مورد نظر رو نمایش بدید.این جوری دقت کار به بیش از 70% میرسه.

موفق باشید.
          توی این دستورات یک امکان وجود داره که دستور Serin تا زمانی که یک رشته ی خاصی رو نبینه تمام اطلاعات گرفته شده دور ریخته میشه. منم از همین امکان استفاده کردم و در واقع دستور رو با یک رشته ی 5 کاراکتری تریگر میکنم و بعد کاراکتر مورد نظرم رو میفرستم. در این حالت هم وقتی طی برنامه با فاصله های یک ثانیه ای کاراکتر A رو میفرستم شاید حدودا هر 30 40 ثانیه یک بار تو خروجی A رو میبینم. این مورد هم همون کاری رو میکنه که شما فرمودید ولی باز هم نتیجه اصلا قابل قبول نیست. البته اون 30 40 ثانیه ثابت نیستو در بعضی اوقات تو 60 ثانیه اولین A رو میگیرم بعضی وقت ها در 3 ثانیه.

دیدگاه

General Description:
            -ASK is an ASK Hybrid transmitter module.
            -ASK is designed by the Saw Resonator, with an
            effective low cost, small size, and simple-to-use for
            designing.
            Frequency Range:315MHZ.
            􀀕􀂞􀂙􀂙􀂕􀂢􀈱􀀘􀂘􀂕􀂝􀂊􀂐􀂎􀇱􀈱􀅛􀀘
            Output Power : 4~16dBm
            Circuit Shape: Saw

􀀳􀀦􀀵􀀔􀀤-ASK Receiver
            General Description:
            ASK Super Regenerative receiver
            module. Which is with a low supply voltage and an effective
            low cost solution for using at 315 MHZ.
            Circuit Shape: L/C.
            Receiver Frequency: 315MHZ
            Typical sensitivity􀀝􀀃􀀐􀀔􀀓􀀓dBm
            Supply Current: 2mA

این هم مشخصات ماژول های فرستنده و گیرنده ای که استفاده کردم.

دیدگاه

یعنی هیشکی تا حالا با این ماژول های آماده ی فرستنده گیرنده کار نکرده ؟ :angry:
              اگه کسی از یک ماژول یا مدار خاصی جواب گرفته لطفا بگه تا از اوون استفاده کنیم .
              میخوام اطلاعات رو به صورت مستقیم و سریال از میکرو به ماژول بدم. plz

دیدگاه

اگه می خوای از یه ماژول دیگه استفاده کنی من HMT915 و HMR915 رو پیشنهاد می کنم. با هاشون کار کردم و جواب گرفتم..... کار راحت....نویز کم....ارزون....
                در ضمن حتما data sheet اون رو بگیر و بخون.
                ولی مشکلی که خودم هم داشتم و ممکنه که الان تو داشته باشی اینه که فرکانس دو تا میکرو باید با هم یکی باشه اینو می تونی از code wizard تنظیم کنی ولی راه درستش اینه که از کریستال خارجی استفاده کنی مثلا 11.059
                در ضمن این پایه َANT چیه؟ شاید باید به جای خاصی وصلش کنی.
                :job:

دیدگاه

ANT که همون آنتن هست.
                  نه هر دو میکرو 4MHZ هستند. ممنون این ماژول ها رو تهییه میکنم و اگر مشکلی بود در میون میذارم.

در ضمن این ماژول ها رو از کجا تهییه میتونم بکنم ؟

دیدگاه

سلام
                    من فکر میکنم اگه از آشکار سازی و تصحیح خطا استفاده کنی حل بشه من یه همچین مشکلی داشتم با کد همینگ حل شد
                    poweng

دیدگاه

ارتباط سریالتو از طریق وقفه ها تعریف کن.دقتش خیلی بیشتره.اینطوری هر جای برنامه که باشی وقتی وقفه pie1.5 که مربوط به دریافت uart هست رخ بده برنامت متوجه میشه.در تعریف سرعتت با کریستال 4 مگ ، brgh رو 1 بده و بعد مقدار spbrg رو برا سرعت مورد نظرت بدست بیار.نویزش کمتر میشه.
                      مشغول در اين دنياي آکل و ماکول .......

دیدگاه

من با pic basic pro کار میکنم و از دستور serin و serout استفاده میکنم که حتما درست کار میکنند چون وقتی میکرو ها رو مستقیم به هم وصل میکنم همه چی عالی هست.
                        در مورد همینگ و فیلترینگ هم اگر لطف کنید توضیح بدید ممنون میشم.
                        البته همینگ رو میدونم ولی دیتای استاندارد با این دستوراتی که گفتم باید 8 بیت باشه همینگ بیت اضافه درست میکنه.
                        در مورد آشکارسازی plz :question:

دیدگاه

ماژول های HMR و HMT را می توانید از خیابان جمهوری، پاساژ امجد مغازه پرشین الکترونیک یا چند پاساژ جلوتر مغازه مرکز الکترونیک تهران بخرید.

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنمایی هاتون دوستان عزیز .
                            میشه لطف کنید بگید شما از این ماژول (HMs) چطوری استفاده کردین ؟
                            یعنی مستقیم به میکرو وصل کردین ؟ اگر آره با چه دستور یا پروتکلی بهش دیتا میفرستید ؟
                            یا به وسیله ی این IC های دیکدر (مثلا سری pt) راه اندازیش کردین ؟

دیدگاه

من از ماژولهای HMs برای ارتباط کامپیوتر و میکرو استفاده می کردم دو تا میکرو با هم رو هم تست کردم ولی فرقی نمی کنه این ماژول ها از پروتکل usart استفاده می کنند و باید به پایه های مربوط به اون در میکرو وصل شوند.
                              می تونید از سایت زیر datasheetش رو بگیرید.
                              www.hoperf.com
                              :job:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X