اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه تحلیل مسخره در مورد کریستال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه تحلیل مسخره در مورد کریستال

سلام. جایی خوندم برای اینکه نویز روی کریستال کمتر تاثیر بزاره بهتره بدنه اونو زمین کنیم. این به نظر من مسخره ترین تحلیله. البته من توهین به کسی نمیکنم. نظر خودمو میگم. یعنی اون شرکت سازنده اینو نمیدونسته و برای سادگی کار یه پین سوم که به بدنه متصله بیرون نداده؟
    کی تا حالا کریستالی دیده که 3پایه باشه و یه پایه هاش به بدنه متصل باشه؟ اگه لازم میبود حداقل جنس بدنه کریستالو نوعی انتخاب میکرد که بشه لحیمش کرد.

پاسخ : یه تحلیل مسخره در مورد کریستال

نوشته اصلی توسط شازده
    سلام. جایی خوندم برای اینکه نویز روی کریستال کمتر تاثیر بزاره بهتره بدنه اونو زمین کنیم. این به نظر من مسخره ترین تحلیله. البته من توهین به کسی نمیکنم. نظر خودمو میگم. یعنی اون شرکت سازنده اینو نمیدونسته و برای سادگی کار یه پین سوم که به بدنه متصله بیرون نداده؟
    کی تا حالا کریستالی دیده که 3پایه باشه و یه پایه هاش به بدنه متصل باشه؟ اگه لازم میبود حداقل جنس بدنه کریستالو نوعی انتخاب میکرد که بشه لحیمش کرد.
    درود
    عجب نکته خوبی اشاره کردید
    من دقیقا این کار رو کردم مدار اسیلاتور کریستالی خود میکرو سوخت و دیگه با کریستال خارجی راه اندازی نمیشه !!!
    ولی میشد فیوز بیت رو برگردونی !!! ولی دیگه با کریستال کار نمیکرد !!!
    دوستان
    هیچ وقت بدنه خود کریستال رو زمین نکنید زیرا مدار اسیلاتور کریستالی میکرو میسوزه و دیگه کار نمیکنه !!! میتوانید امتحان کنید!!!
    من این مطلب رو نمیدونستم و این باعث شد که دوتا از میکروکنترلرها دیگه نتوانم با کریستال خارجی کار کنم!!!
    روی مادر برد کامپیوتر هم که نگاه کردم دیدم کریستال ساعت رو روی صفحه مسی لحیمش کردند ولی اون بدنه به هیچ جا وصل نیست !!!

موفق باشید
    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

سلام.
      منظور از اون نویز فک کنم ، نویز حرارتی باشه. که با لمس دست یا گرما ممکنه تولید بشه. که برای رفع اون بدنه کریستال رو به بورد لحیم میکنن ولی به زمین وصلش نمیکنن!!!!
      به قول آقای اسدی :
      روی مادر برد کامپیوتر هم که نگاه کردم دیدم کریستال ساعت رو روی صفحه مسی لحیمش کردند ولی اون بدنه به هیچ جا وصل نیست !!!
      البته اگر هم کریستال به بورد لحیم بشه ، بیشتر برای استحکام مکانیکی کریستال هستش.
      لینک زیر رو هم نگاه کنید :
      http://www.avrfreaks.net/forum/why-ground-crystal-case

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
        منظور از اون نویز فک کنم ، نویز حرارتی باشه. که با لمس دست یا گرما ممکنه تولید بشه. که برای رفع اون بدنه کریستال رو به بورد لحیم میکنن ولی به زمین وصلش نمیکنن!!!!
        ببخشید اما حرف شما اصلا توجیه پذیر نیست. :wow: چون اولا کریستال که هیچ وقت داغ نمیشه، بلکه برد داغ میشه. پس با این کار حرارت برد مخصوصا اگه کریستال کنار پاور باشه به کریستال منتقل میشه و تمام محاسبات شما به هم میریزه. دوما من سوالم این بود که چرا میگن بدنه کریستال رو زمین کنین تا "نویز" توجه کنید "نویز" نگیره.

دیدگاه

در دستگاه های ویدئو و سی دی قدیم تمامی کریستال ها رو به زمین وصل می کردن ینی شما طراحان اینو نفهمیدن :biggrin:

دیدگاه

سلام
            از نظر فنی کاملا حق با شماست
            یکم دوستانه تر مطلب بنویسید.
            این ادبیات نوشتاری ممکنه دوستان رو برنجونه.
            برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
            http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
              ببخشید اما حرف شما اصلا توجیه پذیر نیست. :wow: چون اولا کریستال که هیچ وقت داغ نمیشه، بلکه برد داغ میشه. پس با این کار حرارت برد مخصوصا اگه کریستال کنار پاور باشه به کریستال منتقل میشه و تمام محاسبات شما به هم میریزه. دوما من سوالم این بود که چرا میگن بدنه کریستال رو زمین کنین تا "نویز" توجه کنید "نویز" نگیره.
              خواهش میکنم. :biggrin:
              من خودم تا حالا اینو تست نکردم که بدنه کریستال رو به جایی وصل کنم!! و اینکه ببینم چی میشه و چی نمیشه..
              ولی میشه تست کرد و جواب قانع کننده ای ارائه کرد.
              ==
              در مورد نویز الکتریکی :

یکی توی این لینکی که دادم گفته برای از بین بردن نویز های اطراف کریستال ، باید دور کریستال تعداد GND های زیادی باشه. که این کار میتونه با GND کردنه بدنه کریستال ایجاد بشه!!!

بعد یکی دیگه گفته بدنه کریستال به عنوان شیلد محافظ در برابر RF هستش و هیچ نیازی به زمین کردن بدنه نیست!!!

بعد یکی دیگه گفته بدنه کریستال رو زمین کنید تا محافظت بشه ازش در برابر RF !!!

و ...
              ==
              در مورد داغ شدن هم منظورشون تغییرات آب و هوایی بوده. نه داغ شدن خود بورد ناشی از تجهیزات الکتریکی.
              و ...

این رو هم نگاه کنید :
              If you're going to be touching the crytal case alot, then you may want to ground it, so that the clock is solid even though you touch it. We're using 24Mhz crystals in one application and if you get your finger within 1/4 inch(6mm) of the can the crystal speed will change. So we ground them to keep them stable. Once in production no one will be touching it, so no grounding after we get done with the design/programming cycle.
              گفته به دلیل اینکه کریستال اتصالات ضعیفی داشته ، دست که بهش میزدیم سرعت سیستم عوض میشده و کلاً خراب میشده.
              بعد اومدیم کریستال رو محکم تر کردیم تا از کاهش سرعت سیستم جلوگیری کنیم. این محکم تر کردن هم با اتصال به زمین بوده.
              در جایی هم که دستی به کریستال زده نمیشه ، احتیاجی به زمین کردن نیست.

==
              میشه دلیل های مختلف رو بررسی کرد.
              یا ردشون کرد یا قبولشون کرد.
              //
              دیگه نمیدونم... :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بنیامین 20
                در دستگاه های ویدئو و سی دی قدیم تمامی کریستال ها رو به زمین وصل می کردن ینی شما طراحان اینو نفهمیدن :biggrin:
                من تاحالا ندیده بودم...!!!
                نوشته اصلی توسط مرتضی م.
                سلام
                اشکال نداره...
                بزارید راحت باشن.
                ما ناراحت نمیشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی م.
                  سلام
                  فکر نمیکنم بد نوشته باشم! یعنی خیلی بد نوشته باشم!!! ببخشید

دلیل های زیادی میشه آورد اما همون طور که تو اون یکی پست گفتید بلافاصله یکی با یه دلیل دیگه ردش میکنه. مثل همون زمین کردن برای فیلتر فرکانس RF که به علت جنس خود بدنه که عایق RF هست رد شده. اما به هیچ وجه قابل استناد نیستن

کسی تجربه عملی در این مورد نداره؟ یا کسی میتونه دلیل مستند علمی بیاره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                    فکر نمیکنم بد نوشته باشم! یعنی خیلی بد نوشته باشم!!! ببخشید
                    منظور دوستمون به شما نبود ... خودش فهمید ...

نوشته اصلی توسط شازده
                    دلیل های زیادی میشه آورد اما همون طور که تو اون یکی پست گفتید بلافاصله یکی با یه دلیل دیگه ردش میکنه. مثل همون زمین کردن برای فیلتر فرکانس RF که به علت جنس خود بدنه که عایق RF هست رد شده. اما به هیچ وجه قابل استناد نیستن

کسی تجربه عملی در این مورد نداره؟ یا کسی میتونه دلیل مستند علمی بیاره؟
                    دلیلی که خودم به صورت تجربی رسیدم کم بود ؟؟
                    امتحان کن ... نترس ...
                    فوقش یه چند هزار تومنی از دستت می پره ... ولی یه تجربه خیلی خوب به دست می آورید ...

موفق باشید
                    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

اصلا کی گفته کریستال رو زمین کنن؟
                      همه مطالب صحبت از اتصال خازن به کریستال به صورت کوپلاژ و بعد اتصال اون به گراند میکنن یا اینکه میان زیر بدنه کریستال گراند پلین رد میکنن
                      اتصال به زمیین بدنه کریستال بیشتر در مورد کریستال ساعتی صحبتش میشه که اونهم میان یه سیم دور بدنه رد میکنن میزنن که موقع لحیم کاری اصلا حرارت به کریستال نرسه وگرنه فاتحه اون کریستال خوندست حالا د وستان زحمت میکشیدند کریستال رو قلع اندود هم میکردند که دیگه بحثش جداست

Connect the external capacitors needed for the crystal and the ceramic resonator operation
                      as well as the crystal housing to the ground plane.
                      توی اپلیگیشن نوت ها در مورد هر چیزی حرف نزده باشن این بحث ایزولاسیون و گراند کردن یا نکردن کریستال ها و اوسیلاتور ها رو کامل حرف زدند در موردش
                      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

سکوتم از رضایت نیست

پانوشت : تو این پست قرار بود حرفهایی زده بشه که نشد.

دیدگاه

بگمونم اقای اسدی با من بود
                          اصل جمله ی من این شکلی بود
                          در دستگاه های ویدئو و سی دی قدیم تمامی کریستال ها رو به زمین وصل می کردن ینی شمامیگید طراحان ... بودن

من همیشه به اصل سوال تاپیک نگاه می کنم کسی هم به خودش نگیره دیدم شلوغ شد جواب دادم

خلاصه کسی ناراحت شد ببخشید :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                            سکوتم از رضایت نیست

پانوشت : تو این پست قرار بود حرفهایی زده بشه که نشد.
                            سلام
                            لطفا نظر فنی تون رو بگید.

تو یادداشت های آنالوگ دیوایس که سخت گیر ترین یادداشت ها در مورد نویز و دقت های بالا است تا حالا چنین چیزی ندیدم.
                            برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                            http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

کسی نمیگه که این روش هیچ فایده ای نداره و همه هم میدونیم تو فرکانس های بالا همچین روش هایی میتونه تا حدودی مفید باشه
                              مساله از جایی شروع میشه که به قول ایشون چرا پایه ای برای گراند کردن ندارن خود کریستال ها و دلایلی رو هم ذکر کردن
                              به عنوان مثال شما خودتون تا حالا دیدید کریستال 3 تا پایه داشته باشه ؟ من که ندیدم !!! به جز اینها !!!! :

البته به این هم توجه کنید که عکس ها هم رزوناتورهای سرامیکی هستند و هم کریستالی

حالا میرسیم به اینکه اگه ما هم این کارو بکنیم خوبه ؟ نه چون حرارت پدر کریستال رو در میاره نابودش میکنه
                              پس چرا بعضی جاها این کارو میکنن ؟ عادت از قدیم - حساب کتاب - طبق اصول خاص (مثل همون سیم که دور کریستال ساعتی میندازن و لحیم میکنن) و...
                              آیا تاثیر داره ؟ بله هر چند خیلی خیلی نا چیز
                              آیا ما هم این کارو بکنیم ؟ هم آره هم نه !!چون نکات خیلی مهم تری هست که با رعایت اونها میشه همون دقت رو بدست آورد یا در نهایت میشه از اوسیلاتور های خیلی دقیق استفاده کرد . ولی این که بگیم بی تاثیر هست یا نه رو نمیشه این طور نتیجه گرفت

و حرف آخر اینکه خیلی وقتا مجبوریم یه کارایی خلق الساعه انجام بدیم بخاطر اینکه قطعات تو بازار نیست یا کم یابه و این باعث میشه یه سری د فکتو (de Facto) به وجود بیاد که این کار خوبیه و باید انجام بشه !!

من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X