اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر برای باتری 12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر برای باتری 12 ولت

عرض سلام و ادب خدمت دوستان
    یه مدار شارژر میخواستم بسازم برای باتری با مشخصات زیر
    12V 4.5Ah
    که مدار قطع کن هم داخلش باشه وقتی باتری پر شد قطع کنه ولتاژ رو
    تشکر از لطفتون
    گفتا خموش حافظ کین غصه هم سر اید

پاسخ : شارژر برای باتری 12 ولت

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80959.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=63977.0

دیدگاه

دوست عزیز خیلی ممنون از لینک ها ولی هر کدوم از لینک ها 25 صفحه دارند و مطالب توشون خیلی به هم ریخته هست مثلا توی صفحه اولش یه شماتیک مدار گذاشتند و تو صفحات بعد چند بار ویرایش کردند
      اگه کسی میتونه یه مداری که ساخته و ازش جواب گرفته رو شماتیک و قطعات مورد نیازشو بزاره تا من از کارکردش مطمئن باشم
      خیلی ممنون میشم از لطف و همکاریتون

دیدگاه

من هم دقیقا دنبال یک مدار شارژر اتوماتیک برای باتری نیکل کادمیوم 12 ولت 7 آمپر ساعتی می گردم و کلا اینقدر مدار های مختلف تو انجمن پیدا کردم که نمیدونم کدوم یکیش بهتر از بقیه جواب میده :sad:

لطفا یکی از دوستان که مدار شارژر خوبی که هم خودش تست کرده باشه و اطمینان 100 درصد از کارکردش داره یک مدار اینجا بگذاره که خیال ما هم راحت بشه

یک سوال دیگه ای هم که خیلی وقت هست ذهن من رو مشغول کرده این هست که باتری Backup رو با چه مدای بعد از قطع برق شهر وارد مدار کنم( از منبع تغذیه 12 ولت 5 آمپر و رگولاتور LM2576 در مدارم دارم استفاده می کنم) اون هم بدون این که میکروکنترلر ها در مدار ریست بشوند

پیشاپیش تشکر

دیدگاه

جسارتا کسی نیست ما رو راهنمایی و کمک کنه
          عجله دارم برای ساختش چون باتری رو هم خریدم فقط لنگ شارژرم

دیدگاه

منبعتون برا شارژر چند ولته ؟منظورم ترانس یا .....
            زندگی پر ز وجود است ولی ..
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
              منبعتون برا شارژر چند ولته ؟منظورم ترانس یا .....
              شما مدار خودتون رو پیشنهاد بدید اون بر اساس مدار قابل تغییر هست ( فعلا ترانس 15 ولت)

دیدگاه

منم یه ترانس آیفون دارم نمیدونم چنده دقیقا ولی باید همون 12 باشه دیگه
                فقط مدار رو میخوام که قطع کن داشته باشه و نشانگر ال ای دی داشته باشه که شارژ شد نشون بده

دیدگاه

لطفا تلاش کنید و تاپیک ها رو مطالعه بفرمایید ، نا سلامتی نیاز شماست نه بچه های فروم! :redface:

دیدگاه

جناب قبل این که شما بفرمایید دیدم ولی انقدر گیج کننده هستند که آدم نمیدونه کدومشو بسازه
                    یا اینکه کدومش جواب میده
                    تازه مدار سخت و پیچیده ایم نیست که دوستان دریغ میکنند
                    زکات دانش انتشار آن است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms1003
                      لطفا تلاش کنید و تاپیک ها رو مطالعه بفرمایید ، نا سلامتی نیاز شماست نه بچه های فروم! :redface:
                      نوشته اصلی توسط Ehsan1100
                      جناب قبل این که شما بفرمایید دیدم ولی انقدر گیج کننده هستند که آدم نمیدونه کدومشو بسازه
                      یا اینکه کدومش جواب میده
                      تازه مدار سخت و پیچیده ایم نیست که دوستان دریغ میکنند
                      زکات دانش انتشار آن است
                      اول از همه عرض کنم که تجربه ساختن شارژر رو ندارم و عرایضم بر پایه مطالبیه که در فروم خودمون یا اینترنت دیدم هستش

باطری اسیدی اونقدر ها هم نیاز به وسواس برای شارژش نداره .. بار ها از اساتید شنیدم که گفتن یه مبدل ساده که مثلا روی 13.8 یا 14.4 ولت دقیق ثابت شده باشه و محدودیت جریان(یک دهم ظرفیت نامی) هم اعمال شده باشه کافیه و نیاز به قط کن و ... نیست چون عملا وقتی ولتاژ باطری به 13.8 برسه جریان خیلی جزئی وارد باطری میشه که تاثیر زیادی در عمر باطری نداره و چون منبع ولتازش دقیقا روی 13.8 ثابته باطری اورشارژ نمیشه (مدارت بدون قطع کن تو سایت زیادن مثل دو تا lm317 و مدارایی که از آیسی 34063 استفاده کردن)
                      البته اگه قطع کن جریان و شارژ ضربه ای و ... بتونیم داشته باشیم که نور علی نور میشه ولی مسلمه که مدار پیچیده تر میشه

دیروز یه گشتی تو نت زدم و چنتا مدار دیدم با کمک ehsanajal این مدارات رو به هم جوش دادیم و شد این مدار .. مدارو اینجا میذارم و سعی میکنم مواردی رو که لازمه و دوستان میگن اعمال کنم در شماتیک .. ایشالا که دوستان کمک کنن چون واقعا دیروز هر چی گشتم مدار با قطع کن ندیدم تو سایت (خیلی گشتم ولی شاید بد گشتم)
                      پیرو فرمایشات احسان و ms1003 هر دو حق دارن از طرفی قضیه هلو بپر تو گلو نباید باشه ولی الان چندین ماهه که یجورایی تایپیک های شارژر بی جواب میمونن یمقدار تنبلیه سوال کننده ها هست یمقدار هم تقصیره مطالب جدیده که مطالب قدیمی رو پس زده .. یادمه قبلا اساتید زیادی مثل خان دایی ده ها مدار گذاشته بودن تو سایت

--
                      خلاصه نحوه کار مدار اینطوریه که رگولاتور 317 وظیفه کنترل جریان و ولتاژ رو داره (چجوری نمیدونم) و قسمتی که بعدا به مدار اضافه شده به این صورت کار میکنه که وقتی شستی فشار داده میشه یه لحظه جریان برقرار میشه پ آمپ میبینه ولتاژ باطری از حد آستانه کمتره و رله رو به کار میندازه و رله هم با توجه به نحوه وصل شدن مدار اصلی رو به کار میندازه و بعد از قطع شدن شستی تا ولتاژ به حداکثر تنظیم شده نرسیده رله رو روشن نگه میداره
                      -رله میتونه به قسمت 220 ولت یا همین جایی که الان هستش و یا درست قبل از باطری وصل بشه
                      -رله باید با مقاومت مناسب به ولتاژ اصلی وصل بشه در غیر این صورت صدمه میبینه
                      - با پتانسیو متر rv1 میتونیم ولتاژ حداکثر رو تغییر بدیم .. اگه rv1 روی 5300 کیلو باشه رله حدودا در 14.4 ولت قطع میشه و شارژ متوقف میشه
                      - مدار اصلی برای باطری 6 ولت ساخته شده برا همین ورودی از9-40 ولته برای باطری 12ولت حتما باید ولتاژ ورودی از17.5 ولت بیشتر باشه
                      - ضمنا رگولاتور حتما به هیتسینک مناسب وصل بشه چون برای باطری 4.5 آمپری حداکثر 450 میلی و برای باطری 7 آمپر 700 میلی از رگولاتور کشیده میشه که 1.5 تا 2.1 وات تلفات خواهیم داشت و بنابراین رگولاتور داغ میشه
                      -برای داغ نکردن رگولاتور میشه از تقویت ترانزیستوری استفاده کرد یا از رگولاتور های سوئیچینگ مثل 2576 استفاده کرد

ویرایش:

کلید برای برقرار کردن لحظه ای جریان استفاده شده و باید از نوع شستی باشه
                      طبق نوشته های سایت منبع ولتاژ خروجی برابر 1.2x (P1+R2+R3)/R3 .. برای داشتن 14.4 ولت p1 باید 850 اهم باشه (پتانسیومتر 1k یا بیشتر)

برای جریان هم فرمول 0.6/I=R1 نوشته شده ..
                      برای باطری 4.5 آمپر ساعتی با احتساب حداکثر یک دهم جریان (0.45 آمپر) مقاومتR1 باید1.33 اهم باشه (1.2 اهم هم مناسبه)
                      برای باطری 7 آمپر ساعتی با احتساب حداکثر یک دهم جریان (0.7 آمپر) مقاومتR1 باید 0.85 اهم باشه ( میتونید مقاومت 1 و 5 اهم رو موازی کنید)

-مدار قطع کننده شارژ (قسمت بالای lm317) نباشه هم میشه خود مدار کامله ولی برای دوستانی که حتما میخوان عمل شارژ به صورت فیزیکی قطع بشه میتونن استفاده کنن

آدرس منبع: http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/labc3.html
                      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                        اول از همه عرض کنم که تجربه ساختن شارژر رو ندارم و عرایضم بر پایه مطالبیه که در فروم خودمون یا اینترنت دیدم هستش

باطری اسیدی اونقدر ها هم نیاز به وسواس برای شارژش نداره .. بار ها از اساتید شنیدم که گفتن یه مبدل ساده که مثلا روی 13.8 یا 14.4 ولت دقیق ثابت شده باشه و محدودیت جریان(یک دهم ظرفیت نامی) هم اعمال شده باشه کافیه و نیاز به قط کن و ... نیست چون عملا وقتی ولتاژ باطری به 13.8 برسه جریان خیلی جزئی وارد باطری میشه که تاثیر زیادی در عمر باطری نداره و چون منبع ولتازش دقیقا روی 13.8 ثابته باطری اورشارژ نمیشه (مدارت بدون قطع کن تو سایت زیادن مثل دو تا lm317 و مدارایی که از آیسی 34063 استفاده کردن)
                        البته اگه قطع کن جریان و شارژ ضربه ای و ... بتونیم داشته باشیم که نور علی نور میشه ولی مسلمه که مدار پیچیده تر میشه

دیروز یه گشتی تو نت زدم و چنتا مدار دیدم با کمک ehsanajal این مدارات رو به هم جوش دادیم و شد این مدار .. البته هنوز کامل نیست (جای رله و ال ای دی برای نمایش شارژ و مقدار مقاومت ها و .. یذره کار میخواد) مدارو اینجا میذارم و سعی میکنم مواردی رو که لازمه و دوستان میگن اعمال کنم در شماتیک .. ایشالا که دوستان کمک کنن چون واقعا دیروز هر چی گشتم مدار با قطع کن ندیدم تو سایت (خیلی گشتم ولی شاید بد گشتم)
                        پیرو فرمایشات احسان و ms1003 هر دو حق دارن از طرفی قضیه هلو بپر تو گلو نباید باشه ولی الان چندین ماهه که یجورایی تایپیک های شارژر بی جواب میمونن یمقدار تنبلیه سوال کننده ها هست یمقدار هم تقصیره مطالب جدیده که مطالب قدیمی رو پس زده .. یادمه قبلا اساتید زیادی مثل خان دایی ده ها مدار گذاشته بودن تو سایت

--
                        خلاصه نحوه کار مدار اینطوریه که رگولاتور 317 وظیفه کنترل جریان و ولتاژ رو داره (چجوری نمیدونم) و قسمتی که بعدا به مدار اضافه شده به این صورت کار میکنه که وقتی شستی فشار داده میشه یه لحظه جریان برقرار میشه پ آمپ میبینه ولتاژ باطری از حد آستانه کمتره و رله رو به کار میندازه و رله هم با توجه به نحوه وصل شدن مدار اصلی رو به کار میندازه و بعد از قطع شدن شستی تا ولتاژ به حداکثر تنظیم شده نرسیده رله رو روشن نگه میداره
                        -رله میتونه به قسمت 220 ولت یا همین جایی که الان هستش و یا درست قبل از باطری وصل بشه
                        -رله باید با مقاومت مناسب به ولتاژ اصلی وصل بشه در غیر این صورت صدمه میبینه
                        - با پتانسیو متر rv1 میتونیم ولتاژ حداکثر رو تغییر بدیم .. اگه rv1 روی 5300 کیلو باشه رله حدودا در 14.4 ولت قطع میشه و شارژ متوقف میشه
                        - مدار اصلی برای باطری 6 ولت ساخته شده برا همین ورودی از9-40 ولته برای باطری 12ولت حتما باید ولتاژ ورودی از17.5 ولت بیشتر باشه
                        - ضمنا رگولاتور حتما به هیتسینک مناسب وصل بشه چون برای باطری 4.5 آمپری حداکثر 450 میلی و برای باطری 7 آمپر 700 میلی از رگولاتور کشیده میشه که 1.5 تا 2.1 وات تلفات خواهیم داشت و بنابراین رگولاتور داغ میشه
                        -برای داغ نکردن رگولاتور میشه از تقویت ترانزیستوری استفاده کرد یا از رگولاتور های سوئیچینگ مثل 2576 استفاده کرد

مدار ناقصه لطفا تا تکمیل شدنش صبر کنید .. امیدوارم دوستانی که تجربه دارن کمک کنن تا مدار تکمیل بشه

آقا خیلی خیلی لطف کردی
                        ایشالا که اساتید هم ببیند و تکمیلش کنند که مشکل من و دوستانی که میخواند از این مدار استفاده کنند حل بشه

دیدگاه

به نظر بنده لزومی نداره توی مدار دستکاری بشه ؛ مداری که جناب "بینوایان" قرار دادن مناسبه .

http://upload.iranvij.ir/farvardin92/48211976182410043165.jpg

مداری هم که آقای مشرقی گذاشتن (صفحه4) کامله و ظاهرا چند نفر هم ساختن و راضی بودن.

http://s1.picofile.com/file/7439208167/sharjer_new_sch.gif

این مدار قطع کن هم داره .

دیدگاه

تا حدی ویرایش شد ..
                            یکی از سایتا نوشته بود رله اگه درست قبل از باطری باشه پشت سر هم قطع و وصل میشه (بدلیل افت ولتاژ باطری بعد از قطع ولتاژ) برا همین جای رله رو تغییر ندادم .. نظر شما چیه؟

دیدگاه

بهتر نیست به جای رله از ماسفت استفاده کنید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X