اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل 2 رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل 2 رله

سلام

من می خوام مداری درست کنم که شامل 2 رله باشه . وقتی تغذیه 220 بهش وصل بشه رله 1 وصل بشه بعد از قطع تغذیه اگر دوباره تغذیه را وصل کنیم رله 1 قطع شود و رله 2 وصل شود و به همین ترتیب اگر تغذیه را قطع و دوباره وصل کنیم هر دو رله وصل شود و به همین ترتیب تکرار بشه کسی می تونه راهنمایی کنه البته به ارزانترین قیمت

پاسخ : کنترل 2 رله

نوشته اصلی توسط electroactive
    سلام

من می خوام مداری درست کنم که شامل 2 رله باشه . وقتی تغذیه 220 بهش وصل بشه رله 1 وصل بشه بعد از قطع تغذیه اگر دوباره تغذیه را وصل کنیم رله 1 قطع شود و رله 2 وصل شود و به همین ترتیب اگر تغذیه را قطع و دوباره وصل کنیم هر دو رله وصل شود و به همین ترتیب تکرار بشه کسی می تونه راهنمایی کنه البته به ارزانترین قیمت
    درود
    باید یه چیزی باشه که بهش فرمان قطع و وصل بده .....از میکرو استفاده میکنید؟
    در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

دیدگاه

سلام
      شما 220 رو به 5 ولت dc تبدیل کن بعد بده به شمارنده از آیسی های ttl
      5 ولت رو هم بده به کلاک شمارندت
      اولین بار که وصل شد میشه 01
      دومین بار میشه 10
      سومین بار میشه 11
      چهارمین بارم به پایه ریست شمارندت تا ریست کنه برات بره دوباره از اول
      telgram:09396888049

دیدگاه

تبدیل کردن 220 به 5 یا 12 برای رله ها یکم هزینه بر هست که میتونید از یک شارژر معیوب موبایل یا تغذیه خازنی استفاده کنید. سویچ کردن بین دو رله هم با روش های مختلقی امکان پذیر هست که میشه از 555 هم استفاده کرد یا همین روشی که جناب jumper هم فرمودند قابل ساخت هست. موفق باشید
        در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
        گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jumper
          سلام
          شما 220 رو به 5 ولت dc تبدیل کن بعد بده به شمارنده از آیسی های ttl
          5 ولت رو هم بده به کلاک شمارندت
          اولین بار که وصل شد میشه 01
          دومین بار میشه 10
          سومین بار میشه 11
          چهارمین بارم به پایه ریست شمارندت تا ریست کنه برات بره دوباره از اول
          ممنون از راهنماییتون. این آی سی کانتر که میگین میشه شماره آی سی را بدین؟ و یه سوال دیگه. برای چهارمین بار باید اون پایه ای از آی سی که 1 میشه را به پایه ریست وصل کنیم درسته؟

دیدگاه

طبق فرمایش دوستمون sami222 استفاده از شارژها برای تغذیه بهترین راهه که برای تغذیه آیسی شمارنده هم از همون شارژر استفاده کنید
            آیسی هایی مثله 74193 یا 4516
            آره دیگه برای ریست شدن خوشبختانه چون میخوای تو چهار ریست بشه یعنی 100 اون پایه ای که 1 شده رو بده به ریست
            خوشبختانه برای اینکه مثلا اگه میخواستی تو 7 ریست بشه یعنی 111 باید سه تا پایه رو با هم and میکردی بعد میدادی به ریست یا اگه میخواستی تو 5 ریست بشه که میشد 101 دوتارو and میکردی که در این حالتی که شما می خواهید این کار منتفی هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jumper
              طبق فرمایش دوستمون sami222 استفاده از شارژها برای تغذیه بهترین راهه که برای تغذیه آیسی شمارنده هم از همون شارژر استفاده کنید
              آیسی هایی مثله 74193 یا 4516
              آره دیگه برای ریست شدن خوشبختانه چون میخوای تو چهار ریست بشه یعنی 100 اون پایه ای که 1 شده رو بده به ریست
              خوشبختانه برای اینکه مثلا اگه میخواستی تو 7 ریست بشه یعنی 111 باید سه تا پایه رو با هم and میکردی بعد میدادی به ریست یا اگه میخواستی تو 5 ریست بشه که میشد 101 دوتارو and میکردی که در این حالتی که شما می خواهید این کار منتفی هست
              ممنون. یه سوال.تو این حالت وقتی ریست میشه 2 تا رله خاموش میشه اما من می خوام این حالت وجود نداشته باشه.یعنی به تدتیب اول رله 1 وصل بشه بعد رله 2 بهد 1 و2 با هم وبعد دوباره 1.
              و یه سوال دیگه. قیمت این آی سی ها حدودا چنده؟

دیدگاه

من 74193 را با پروتئوس شبیه سازی کردم جواب داد ولی یه مشکلی هست یه پایه به نام Load داره که باید 1 باشه تا ورودی را به خروجی منتقل نکنه.و مسئله اینجاست که وقتی تغذیه را قطع کنم این پایه هم دیگه 1 نیست و دفعه بعد که تغذیه وصل بشه ممکنه هنگام وصل شدن تغذیه یه نویز رو این پایه بیفته و ورودی را بیره تو خروجی که ترتیب شمردن را از بین می بره

دیدگاه

سلام
                  شمارنده ها انواع متنوعی دارن یبارهم با 4516 امتحان کنید.کار با cmos ها یکم راحتتر از ttl هست
                  با اون امتحان کنید شاید حالتی رو که شما می خواهید داشته باشه
                  متاسفانه پروتئوس نصب ندارم تا خودم تست کنم :redface:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X