ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23
    2012/01/25
    466
    28

ایا موازی کردن یک خازن بزرگ با شبکه برق منزل در کاهش مصرف برق مفیده؟

سلام مداری را بازکردم که مخصوص کاهش مصرف برق بود دیدم یک خازن 12 میکرو فاراد بدون قطب با برق ورودی موازی شده
    ایا موازی کردن یک خازن بزرگ با شبکه برق منزل در کاهش مصرف برق مفیده؟
    2012/02/06
    288
    2

پاسخ : ايا موازي کردن يک خازن بزرگ با شبکه برق منزل در کاهش مصرف برق مفيده؟

سلام.
    توي بحث بانک خازني توان راکتيو خازن بيشتر مهم هستش. چرا که خازن هاي بانک خازني بر اساس توان راکتيو انتخاب ميشن و مقادير استانداري دارن.البته براي محاسبه ظرفيت خازن هم فرمولي وجود داره.
    //
    در مورد برق منزل بايد ديد که چه بار هايي مورد استفاده قرار ميگيرن. اگر بارها ، بارهايي با ضريب توان بسيار نزديک 1 هستند ( مدار هاي روشنايي و تلفيق روشنايي و موتوري ) پس يعني تلفات کمتر ( توان راکتيو کمتر ) و نيازي به استفاده از بانک خازني نيست.
    ولي اگر بار ها موتوري با ضريب توان کم و روشنايي با ضريب توان کم باشند استفاده از بانک خازني باعث کاهش تلفات ميشه.

2013/04/10
    اهواز
    326
    16

پاسخ : ایا موازی کردن یک خازن بزرگ با شبکه برق منزل در کاهش مصرف برق مفیده؟

باسلام وتشکرازاظهارنظردوستان عزیز:
    فرمول محاسبات خازن:
    φ1 زاویه ضریب قدرت موجوداست یعنی Cosφ1
    φ2 زاویه ضریب قدرت مورد نظراست یعنی Cosφ2
    P توان شبکه ای که قراراست اصلاح شود.
    Qc=(Tanφ1-Tanφ2)P
    درکنتورهای هوشمند خانگی امکان مشاهده توان راکتیووضریب قدرت وجود دارددرصورت وجود چنین امکانی میتوانید با خواندن مقدارانرژی مصرفی وتوان راکتیواز طریق کنتورمحاسبات لازم را انجام دهید.
    درهرحال بخشی از توان مصرفی درمنزل مسکونی با توجه به وجود(یخچال,,لباس شویی,,ظرف شویی,,,,,)توان راکتیووجود دارداما درحال حاضردرمحاسبات هزینه برق درمصارف خانگی لحاظ نمیشود.
    موفق باشید
    محمدرضامکوندی
    WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
    MMCVANDY@YAHOO.COM
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

با سلام خدمت دوستان و اساتيد گرامي
    بر خلاف نظر اساتيد من اعتقاد دارم که خازن در مصرف توان اکتيو لود تاثير گذار هستش !!!
    ابتدا چند تا نکته رو باز گو مي کنم
    البته بيشتر شکل انتقادي داره
    چرا وقتي بحث از توان اکتيو و راکتيو در منازل ميشه دوستان بحث زاويه و فازور مي کنن ؟؟؟ مگه توي منازل ما ديگه اثري از سينوس مونده که ما بحث فازور کنيم
    لامپ ها همه شدن سوييچينگ - يخچال ها با اينورتور کار مي کنن - تلويزيون سوييچينگه - جورو برقي تنظيم دورش با برشگره و ...
    تقريبا تمامي مصرف کننده هاي ما جريان غير سينوسي دارن پس بحث در حوزه ي فازور براي محاسبه توان اکتيو و راکتيو اشتباهه !!!
    يه نکته رو هم عرض کنم اينکه کنتور هاي قديمي بر اساس قوانيين حاکم بر سينوس ها طراحي شده و عملکردشون در حال حاضر خطاي بسيار زيادي داره هر چقدر فرکانس جريان بالاتر باشه اونقدر خطاي اندازه گيري بالاس...
    حالا با اين وضعيت جريان هاي هارمونيکي و فرکانس بالا آيا خازن اثري در ميزان مصرف اکتيو خواهد داشت ؟؟؟
    با ديدگاه يک مهندس در نگاه اول جواب نه خواهد بود!!!
    اما يه شبيه سازي ارائه مي کم که اين جواب رو نقض مي کنه!!!
    ساده ترين لود هارمونيک ساز لودي هستش که با يه نيم پول ديودي تغذيه بشه که جريانش غير سينوسيه
    توي شبيه سازي لود به اين شکله!!!
    يه خازن بانک با مقدار متغيير از 1 تا 200 ميکرو هم در شبيه سازي قرار دادم
    خروجي شبيه سازي توان لحظه اي و توان موثر اکتيو رو اندازه گيري مي کنه!!!
    اصولا با تغيير مقدار خازن نبايد توان اکتيو خط تغيير کنه ولي مي کنه ! اين يعني نقض ديدگاه مهندسي
    من همواره بر اين اعتقاد بودم که خازن در شمارش توان اکتيو در کنتور هاي کنوني اثر داره
    نتايج رو ببينيد و لطفا نظر خودتون رو بگيد :
    1)

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2)

3)

4)

موفق باشيد :nerd:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    362

نقل قول نوشته اصلی توسط امير حيدري
    بر خلاف نظر اساتيد من اعتقاد دارم که خازن در مصرف توان اکتيو لود تاثير گذار هستش !!!
    چرا وقتي بحث از توان اکتيو و راکتيو در منازل ميشه دوستان بحث زاويه و فازور مي کنن ؟؟؟ مگه توي منازل ما ديگه اثري از سينوس مونده که ما بحث فازور کنيم
    لامپ ها همه شدن سوييچينگ - يخچال ها با اينورتور کار مي کنن - تلويزيون سوييچينگه - جورو برقي تنظيم دورش با برشگره و ...
    تقريبا تمامي مصرف کننده هاي ما جريان غير سينوسي دارن پس بحث در حوزه ي فازور براي محاسبه توان اکتيو و راکتيو اشتباهه !!!
    يه نکته رو هم عرض کنم اينکه کنتور هاي قديمي بر اساس قوانيين حاکم بر سينوس ها طراحي شده و عملکردشون در حال حاضر خطاي بسيار زيادي داره هر چقدر فرکانس جريان بالاتر باشه اونقدر خطاي اندازه گيري بالاس...
    حالا با اين وضعيت جريان هاي هارمونيکي و فرکانس بالا آيا خازن اثري در ميزان مصرف اکتيو خواهد داشت ؟؟؟
    ساده ترين لود هارمونيک ساز لودي هستش که با يه نيم پول ديودي تغذيه بشه که جريانش غير سينوسيه
    اصولا با تغيير مقدار خازن نبايد توان اکتيو خط تغيير کنه ولي مي کنه ! اين يعني نقض ديدگاه مهندسي
    من همواره بر اين اعتقاد بودم که خازن در شمارش توان اکتيو در کنتور هاي کنوني اثر داره
    سلام آقادي حيدري عزيز :biggrin: ممنون بابت شبيه سازي ها :biggrin: ميشه نمودار هارو يه خورده تفسير کنيد. از لحاظ شکل موج ها و اينکه دليل به وجود اومدن اين تغييرات چي هست؟ :surprised:( مقاومت سلف و خازن هرکدوم به چه صورت اثر گذاشتن؟) شرمنده دقيق متوجه نشدم!
    ببخشيد اگه جريان کشي ها از برق شهر سينوسي باشه(ديودي هم در کار نباشه) و ما خازن رو اضافه کنيم چه اتفاقي ميافته؟ باز هم رو توان اکتيو تاثير داره خازن ها؟ :smile:. راستي شما با چه نرمافزاري اين شبيه سازي هارو انجام ميديد؟ :mrgreen: حد اقل چيزي که به ذهن خودم ميرسه اينه که کابل هاي انتقال به دليل داستن مقاومت و سلف سري باعث ميشه که با اضافه کردن خازن ها شکل موج ولتاژ از حالت سينوسي خالص به شکل تيز تر درمياد(اگر اشتباه نکنم) و فکر کنم در صورتي ميشه گفت اضافه کردن خازن تاثيري نداره که کابل ها ابر رسانا و بدون خاصيت سلفي باشن(که ميدونيم يه سيم هم سلف هست و ممکن نيست). درمورد شکلي که شما کشيدين فکر ميکنم مقاومت 0.01 به عنوان مصرف کننده اکتيو باشه و با اضافه شدن خازن و افزايش جريان توان اکتيو اضافه ميشه :mrgreen:
    اگه ميشه خودتون کمل توضيح بديد :biggrin:خيلي ممنون
    راستي آقاي حيدري بنده حدود 30 ميکرو فاراد خازن پلي استر 400 ولت دارم که ميتونم اوانور به برق متصل کنم . کنتور ما هم قديمي هست(ديسکي ها) و هر وقت تونستم متصلشون ميکنم ببينم تاثيري داره يا نه :mrgreen:(حد اقل کاري که ميتون بکنم)
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2012/02/06
    288
    2

سلام آقاي حيدري.
    البته من استاد نيستم ولي خوب جواب سلام واجبه.
    //
    بله خازن دقيقاً روي توان اکتيو هم تأثير گذار هستش.
    از اونجايي که توان اکتيو با ضريب توان رابطه مستقيم داره ، پس هر چه قدر ضريب توان بيشتر بشه به دنبال اون توان اکتيو هم بيشتر ميشه.
    و از اونجايي که توان راکتيو با ضريب توان رابطه عکس داره ، پس هر چه قدر ضريب توان بيشتر بشه به دنبال اون توان راکتيو کمتر ميشه.

ميدونيم که توي شبکه هاي جريان متناوب توان ظاهري که از مولد ها دريافت ميشه به دو بخش توان مفيد يا اکتيو و توان غير مفيد يا راکتيو تقسيم ميشه.
    نحوه اين تقسيم به شرايط مدار بستگي داره. يعني هر چه قدر ضريب توان بيشتر باشه سهم توان مفيد يا اکتيو بيشتر خواهد بود.
    //
    سهم عمده مصارف شبکه هاي برق ، بار هاي اهمي - سلفي هستند نظير الکتروموتور ها - ترانسفورماتور ها - چوک ها و ....
    در حقيقت مصرف کننده هاي اهمي خالص سهم کمي از مصرف برق رو دارا هستند.
    در بار هاي اهمي - سلفي ، سيم پيچ يا سلف نقش اساسي رو بازي ميکنه چرا که در سيم پيچ ها به علت ذخيره سازي انرژي الکتريکي به صورت ميدان مغناطيسي ، توان همواره بين شبکه و سلف رد و بدل ميشه.
    اين مطلب رو هم توي دروسي مثل الکترونيک صنعتي ديديم هم توي کاربرد هاي معمولي که وقتي يک سلف تحريک ميشه و جريان متاوبي بهش وارد ميشه. توي نيم سيکل مثبت به اصطلاح شارژ ميشه و توي نيم سيکل منفي جرياني در جهت عکس از خودش بيرون ميده. که براي اينکه جريان برگشتي آسيبي به مدار وارد نکنه يا اينکه سلف سريع تر دشارژ بشه از ديود هرزگرد استفاده ميکنن.
    همونطور که ورودي تحريک رله هاي کوچيک رو تو کاربردهاي معمولي با يه ديود سوئيچينگ موازي ميکنن.

پس : توان بين شبکه و سلف در رفت و آمد هستش.
    قانون بقاي توان ميگه که سلف هر مقدار انرژي دريافت کرده ، توي نيم سيکل منفي بايد همون مقدار رو پس بده. درسته که توي نيم سيکل منفي سلف اين توان رو پس ميده ولي در حقيقت اين توان قابل استفاده براي مولد نيست. پس اتفاقي که ميفته اينه که اين توان برگشتي توي سيم ها و کابل ها و المان هاي ديگه مدار تلف ميشه.
    چرا که کابل ها و سيم ها هم داراي امپدانس و مشخصات الکتريکي هستند ديگه.
    پس سلف تواني را از مولد دريافت مي كند اما اين توان را به شبكه پس مي دهد. اين توان قابل استفاده نيست و در مسير تلف ميشه.
    از مضرات اين توان براي شبکه ميشه به موارد زير اشاره کرد :
    اضافه شدن جريان مولد و در نتيجه نياز به مولد هايي با توان هاي بيشتر.
    چون جريان شبکه زياد ميشود پس به کابل هايي با سطح مقطع بالاتري نياز است.تا افت ولتاژ کاهش يابد.که هزينه اوليه شبکه را در پي خواهد داشت.
    اتلاف توان در شبکه باعث ايجاد حرارت ميشود که اين حرارت سبب کاهش ولتاژ مصرف کننده و کاهش راندمان خواهد شد.
    نميتوان اين توان را به مصرف کننده هاي اهمي - سلفي تحويل داد. کار اونها دچار مشکل خواهد شد.
    //
    خازن کجايي ؟!؟! که تو نجات دهنده شبکه توزيع و توليد انرژي برق هستي!!!!
    توان در خازن ها هم به صورت غير مفيد هستش. يعني خازن زماني شارژ ميشه و در زماني ديگر دشارژ ميشه و جرياني رو به شبکه تحويل خواهد داد.
    حالا جالب اينجاست که وقتي خازن و سلف با هم توي شبکه قرار بگيرن اين اتفاق ميفته :
    زماني که سلف دشارژ ميشه خازن شارژ ميشه و زماني که خازن دشارژ ميشه سلف شارژ ميشه.
    يعني توان برگشتي سلف سبب شارژ خازن ميشه و به شبکه آسيبي نميزنه و توان برگشتي خازن هم سبب ميشه سلف شارژ بشه.

پس اتفاقي که ميفته اينه که توان برگشتي سلف به شبکه و مولد برنميگرده که به مولد فشار بياد و مولد مجبور بشه جريان و توان بيشتري توليد کنه.
    از اين رو هزينه ها کاهش پيدا ميکنه ، امکان سرويس دهي مولد بيشتر ميشه و ميتونه به مصرف کننده هاي بيشتري سرويس بده و ....
    //
    اينها رو گفتم که يه مروري داشته باشيم روي بحث بانک خازني.
    //
    ما گفتيم معمولاً براي خونه ها خازن گذاري نميکنن. مگر در شرايط خاص.
    اولاً که همه خونه ها و همه بار هاي منازل داراي ضريب توان 1 نيستند.
    دوماً اين که داخل اينورتر و تجهيرات الکترونيکي ديگه که جديد محسوب ميشن جبران سازي انجام شده. در ضمن توي اينورترها وقتي جريان خواسته بشه ، جريان در اختيار گذاشته ميشه. البته توي بعضي اينورترها رگولاتور ضريب توان يا کسينوس في متر هم وجود داره و امکان جبران سازي هم وجود خواهد داشت به دنبال اون.
    البته من توي اينورتر ها تخصصي ندارم و دوستان متخصص ميتونن اظهار نظر کنن!!!!
    //
    مصرف کننده هاي ما جريانشون هنوز سينوسي هستش!!!
    مگه ميشه موتور جريانش غير سينوسي باشه ؟!
    در حقيقت منظور شما همون اينورتر يا سوئيچينگ و ... هستش :smile:
    که گفتم کار جبران سازي رو خودشون انجام ميدن و تلفات رو کاهش ميدن. و ...
    //
    به نظرم دارن کنتور ها رو به روز ميکنن.
    اطلاعي در اين زمينه ندارم ولي به نظرم قراره تا سال هاي آينده تمام کنتور ها عوض بشه.
    //
    توي هر فرکانسي هم که باشه باز توان برگشتي وجود خواهد داشت. ولي خوب به قول شما هر چقدر فرکانس بيشتر بشه بار سلفي ، فرصت کمتري پيدا ميکنه که دشارژ بشه. ولي باز هم ممکنه يه ضربه هايي توي زمان شارژ بعدي به شبکه بزنه. منظورم از ضربه ، سيگنال ضربه هستش.
    مثل اين ميمونه که شما در حال دويدن هي وايسيد و هي بدويد. دوباره هي وايسيد و هي بدويد...
    //
    اميدوارم توضيحاتم مفيد باشه.
    //
    //
    //
    مهندسين عزيزي که احساس ميکنن صحبت هاي من اشتباهي درش هست لطفاً اصلاح بفرماييد.

2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    362

سلام مجدد و تشکر فراوان از آقاي bacheLLL عزيز که اين همه وقت گذاشتن و با حوصله توضيح دادن خيلي ممنون
    حالا يه سوال اساسي براي من پيش اومده :mrgreen: اينکه مصرف کننده هايي مثل لامپ هاي کم مصرف و آداپتور ها و منابع سوييچينگ که جريان کشيشون از برق غير سينوسي هست رو چطور ميشه اصلاح کرد که باعث تغيير شکل موج سينوسي برق شهر نشه؟ همونطور که بهتر ميدونيد اين منابع از قسمت هاي قله و کمي مافبل موج سينوسي جريان ميگيرند. و اصلاحي هم درون خود اين دستگاه ها وجود نداره.( منطورم ضريب قدرتي که آقاي bacheLLL فرمودند نيست. و البته خيلي از منابع کم توان هم همونطور که ميدونيد هيچ جبرانسازي ضريب قدرتي ندارند. البته ضريب قدرت دستگاه هاي سوييچيگ که پل ديود و خازن دارند بالاي0.9 هست)
    ميخواست بپرسم که در شبکه برق براي اين مورد هم راهکاري وجود داره؟ در عکس پايين هر چه خازن بعد از پل بزرگتر باشه دندونه ها کوچکتر ميشه
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    662

پس جریان کشی امروزه منازل غیر سینوسی هست و هر موج غیر سینوسی تشکیل میشه از چند موج سینوسی پس اگر در منازل یک خازن و یک سلف در ورودی برق منزل تعبیه بشه می تونه هارمونیک های فراکانس بالا رو حذف کنه و مصرف برق رو کاهش بده اما فرکانس برق شهر 50 هرتز هست و نیاز به فیلتر ال سی بزرگ می باشد.
    برای اصلاح نیز میشه از یک مدار PFC کمک گرفت که بیاد جریان کشی سینوسی انجام بده اما جریان خروجی براش مهم نباشه که چه طوریه
    یعنی میشه مثلا با یک پری رگولاتور بوست و اینورتر سینوسی این کار رو انجام داد اما واسه یه خونه فایده نداره چون هر چی باشه خود دستگاه هم تلفات داره و راندمانش 100 درصد نیست اما فکر کنم برای یک پارتمان خوب باشه و باعث کاهش هزینه برق بشه و یه لطف بزرگی میشه واسه اداره برق

http://s9.picofile.com/file/8272683050/private_pm.png
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

خيلي ممنون از نظرات دوستان عزيزم
    پاسخ گويي و نقد : :biggrin:
    جناب محمد شاهي عزيز
    من دو تا سيگنال رو نشون دادم که اوني که کم رنگ تره سيگنال توان اکتيو لحظه اي هستش
    و سيگنال بولد شده توان اکتيو موثر هستش RMS
    اگر بار هارموننيکي نباشه با خازن گذاري هيچ تغييري در شکل توان اکتيو نميده ( شبيه سازيش رو قرار مي دم)
    نرم افزار PSCAD که براي شبيه سازي تجهيزات الکترونيک قدرت و شبکه هستش
    در شبيه سازي که انجام دادم کل امپدانس خط و منبع 0.01 اهم هستش که خيلي ناچيزه و هيچ اثر خاصي در شبيه سازي نداره
    ممنون از جناب محمد شاهي عزيز
    و اما دوست عزيزمون bacheLLL
    فرموديد خازن روي توان اکتيو تاثير گذار هستش اما چرا ؟؟؟ ما يه مصرف کننده سلفي اهم داريم يه بانک هم باهاش موازي مي کنيم خازن توان راکتيو سلف رو جبران مي کنه اما توان اکتيو RI^2 و هيچ ربطي به خازن نداره
    خازن فقط مي تونه با کاهش جريان خط سبب کاهش افت و تلفات در مسير بشه که در شبيه سازي من مقاومت مسير بسيار ناچيز هست.
    در مورد ضريب توان گفتيد که باز هم تغيير اين فاکتور نشان دهنده تغيير توان اکتيو نيست چون توان اکتيو تابع جريان بار و ميزان مقاومت مدل شده هست که به خازن ربطي نداره!
    نقل قول :
    ميدونيم که توي شبکه هاي جريان متناوب توان ظاهري که از مولد ها دريافت ميشه به دو بخش توان مفيد يا اکتيو و توان غير مفيد يا راکتيو تقسيم ميشه.
    نحوه اين تقسيم به شرايط مدار بستگي داره. يعني هر چه قدر ضريب توان بيشتر باشه سهم توان مفيد يا اکتيو بيشتر خواهد بود.

همون طور که خودتون فرمودين سهم توان اکتيو بيشتر خواهد بود و در مقدار اون اثري نداره !
    شبيه سازي بار غير هارمونيکي و نمايش مقدار موثر توان اکتيو و راکتيو تابع تغييرات مقدار خازن
    1)

2)

3)

دوست عزيز فرمودين سهم عمده براي مصرفي بار هاي اهمي سلفي هستند ولي من مي گم سهم عمده بار ها بار هاي سلفي اهمي خطي و سلفي اهمي غير خطي هستند و بار هاي سلفي اهمي غير خطي يعني يه مولد هارمونيک در شبکه !!!
    ترانس بي بار يعني يه مولد هارمونيک که جريانش به هيچ عنوان سينوسي نيست ( با اسکوپ چک کنيد )
    موتور دنياي هارمونيک چه طور مي گين جريانش سينوسيه ؟ ( با اسکوپ چک کنيد )
    اينورتور ها جريان غير سينوسي مي کشن ولي اگه اينورتوري باشه که جريانش سينوسي باشه کارش خيلي درسته و قيمتش گرون !
    چکي که فرمودين اصل هارمونيکه و جريانش به هيچ عنوان سينوسي نيست. ( با اسکوپ چک کنيد)
    صنعت روشنايي هم که يکي از بزرگترين مصرف کننده هاي برق شهري هست جرياني متشکل از دنياي هارمونکي داره (با اسکوپ چک کنيد )
    و نهايت دقت کنيد !!!!!!
    اصلا ما ولتاژ سينوسي داريم که حتي با ايده آل نگاه کردن به مصارف خانگي انتظار جريان سينوسي داشته ياشيم
    من دو ماه گشتم توي شبکه توزيع که بتونم از يه جايي يه ولتاژ سينوسي پيدا کنم آخرشم نتونستم بالاخره رفتم يه پست no load پيدا کردم از سر ترانسش ولتاژي که گرفتم توي طيف هارمونيکيش فقط 85 % هارمونيک اول يعني 50 هرتز وجود داشت !!!
    اصولا من ياد گرفتم که به هيچ عنوان ايده آل نگاه نکنم
    دوستان باز هم ممنونم از نظراتتون
    ولي در پست بعدي به جاي شبيه سازي سمپل هايي از شبکه مي آرم تا موضوع واضح تر بشه
    سرتون رو درد آوردم
    بازم از همتون ممنونم
    (تا پست ششم بحث کردم)

اضافه شده در تاریخ :
    با سلام و تشکر از دوستان عزيز
    اون چيزي که تست هاي عملي و شبيه سازي براي من مشخص کرده اينه که در شبکه هاي فازور بانک خازني اثري در مصرف اکتيو شبکه نداره
    ولي وقتي بار هارمونيکي و غير فازوري هست بانک خازني حداقل مي تونه در شکل توان اکتيو و چگونگي انتقالش تاثير بذاره
    در مورد طيف هارمونيکي که در شبکه هاي شهري وجود داره شک نکنيد که وضعيت خرابه ، نشون به اون نشون که هرکي که اسکوپ داره وصل کنه به پيريز خونشون ببينه شکل ولتاژ خونش چه شکليه!!!
    اگه تونستين عکس بندازيد و اينجا قرار بدين يه کولکسيون فوق العاده ميشه
    تصوير ولتاژي که از پست no load گرفتم ر قرار مي دم اين ايده آل ترين سينوسي هست که با چشاي خودم در شبکه ديدم
    به پيک ولتاژ نگاه کنيد به چه شکله!!!

يه پست بدون بار وقتي وضعيتش اينه ديگه بقيش رو بخونيد...
    در مورد نکته اي که دوست عزيزم محمد شاهي فرمودن سيموليشن مي ذارم
    جريان پل ديودي با بار اهمي و خازن صافي :

توان اکتيو دريافتي در اين مدار:

ببينيم با گذاشتن يه خازن بانک توان اکتيو چقدر تغيير مي کنه :

موفق و مويد باشين :nerd:
    منتظر نظراتتون هستم

اضافه شده در تاریخ :
    دوست عزيزم جناب منتظري
    ممنون از راه کار متخصصانه ي شما
    اتفاقا IEEE يه مدت پيش فراخوان داده بود براي راهکار هاي الکترونيکي که بتونه جريان مصرف کننده ها رو سينوسي کنه
    مثلا با يه راهکار مناسب جريان مصرفي يه خونه کاملا شکل سينوسي بگيره
    يه مطلبش اين بود که ضرايب هارمونيکي يه پل ديودي با صافي خازني کاهش داده بشه
    اين مطالبي که خدمتتون عرض کردم شايد به نظر دوستان پيش پا افتاده باشه ولي جز مطالب تاپ POWER QUALITY و POWER ELECTRONIC هستش
    اگه از بچه ها کسي راهکار مناسبي داره من پايه همکاري هستم...
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2010/04/10
    تهران
    1,686
    662

خواهش می کنم
    جناب حیدری ممنون از شما به خاطر این شبیه سازی ها
    الان آقا محسن میاد :biggrin:
    خیلی خوب میشد اگه برق منازل 60 ولت دی سی بود . مثلا تا خود کنتور 220 ولت AC بود و بعد از کنتور یه مدار PFC قرار می گرفت و یک مبدل که ولتاژ برق شهر رو به 60 ولت تبدیل می کرد انوقت دیگه هم اصلاح ضریب قدرت انجام میشد و هم خطر برق گرفتگی از بین می رفت و هم تلفات انتقال کم میشد ولی خوب هزینه و زحمت زیادی می خواد . :sad:

http://s9.picofile.com/file/8272683050/private_pm.png
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23