ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19

موضوع: سنسور RGB

2014/09/30
    74
    0

سنسور RGB

سلام
    بعد از دو روز انتظار کسی به سوال قبلیم جواب نداد. یه سوال دیگه دارم. تو رو خدا اگه بلدید به این جواب بدید. اخیرا داشتم با سنسور TCS3200 کار میکردم به خیال اینکه سرعت واکنش سنسور به تغییرات نور محیط در حد میکرو ثانیه هست. اما تازه فهمیدم که میکرو ثانیه که هیچ، حتی یکی دو میلی ثانیه هم نیس!!. شاید بیش از 100 میلی ثانیه طول میکشه تا فرکانس خروجیش تغییر کنه. متاسفانه برداشت من از دیتاشیت اون غلط بود. حالا میخواستم بدونم کسی سنسور دیگه ای سراغ داره که مشخصات مورد نظر من رو داشته باشه؟ یعنی تغییرات سریع خروجی نسبت به تغییرات نور محیط(در حد حداکثر 2 میلی ثانیه). البته قیمتش هم زیر 50 هزار تومان باشه.
    2013/06/19
    1,544
    72

پاسخ : سنسور RGB

شما سنسور رنگ ميخوايد يا سنسور نور؟
    اسم تاپيک رو گذاشتيد rgb ولي صحبت از نور محيط ميکنيد
    AYRIC
    2014/09/30
    74
    0

خب به هر حال انعکاس نور محیط از روی اجسام باعث دیدن اونها میشه. و من میخوام شدت 3 نور اصلی که بازتابیده شده رو بسنجم. در واقع شدت طول موج های مختلف رو به تفکیک میخوام که میشه همون RGB. اگه اشتباه گفتم بگید!!
    میدونید شدت کلی نور رو نمیخوام بلکه هر کدوم رو جدا جدا میخوام بدونم.
    2013/06/19
    1,544
    72

درسته اما سنسورهاي شدت نور فيلتر هاي RGB ندارن براي همين گفتم پ

شما با چه روشي سنسورتون رو درايور کرديد؟
    چون من با اين سنسور ها با مدل TCS230 کار کردم که البته با مال شما فرق چنداني نميکنه. روي ربات گذاشته بودم و ربات با سرعت تقريبا 2 متر برثانيه حرکت ميکرد اما به راحتي يه برچسب 5*5 سانتي که توي مسيرش بود رو تشخيص ميداد و به محص رسيدن بهش ترمز ميکرد. با يه محاسبه کوچيک ميشه متوجه شد سنسور در کمتر از 25 ميلي ثانيه به رنگ پاسخ ميداده
    احتمال زياد بخاطر نحوه درايوتون هست
    راستي SCALE رو روي چند درصد گذاشتيد؟
    AYRIC
    2014/09/30
    74
    0

منظور از درایو رو متوجه نمیشم. از scale صد رد صد استفاده کردم. یعنی بالاترین فرکانس خروجی. در استفاده از فیلتر هم تمام فیلتر ها رو آزمایش کردم. البته تمامscale ها رو هم آزمایش کردم. قصدم این بود که حداقل شدت یکی از رنگها(مثلا R) رو برای یه جسم در حال سقوط (در مراحل اولیه سقوط که سرعت کمه) بسنجم اما خروجی عکس العملی نشون نمیداد. فرکانس میکرو هم 100 مگاهرتز بود. وقتی همون جسم رو ثابت نگه میداشتم جواب میگرفتم. توی دیتا شیت خود سنسور راجع به response time چیزی ننوشته اما توی دیتا شیت یکی از سنسورای همین خانواده( یادم نیس کدومش) respone time برابر با 500 میلی ثانیه بود.
    2013/06/19
    1,544
    72

منظورم اينه که روشتون براي اندازه گيري فرکانس توسط ميکرو چيه؟
    ميکروتون چيه؟
    و یه چیز دیگه. ابعاد جسمتون چقدره؟ میخوام ببینم چه مدت زمانی صفحه جلوی سنسور هست؟
    AYRIC
    2014/09/30
    74
    0

پاسخ : پاسخ : سنسور RGB

نقل قول نوشته اصلی توسط roboreza
    منظورم اينه که روشتون براي اندازه گيري فرکانس توسط ميکرو چيه؟
    ميکروتون چيه؟
    و یه چیز دیگه. ابعاد جسمتون چقدره؟ میخوام ببینم چه مدت زمانی صفحه جلوی سنسور هست؟
    میکرو : lpc1768
    ابعاد جسم : 1cm*1cm(یعنی در یک سانت اول سقوط 45 میلی ثانیه و در یک سانت دوم 18 میلی ثانیه میتونه جلوی سنسور باشه. بعبارتی اگه سنسور در 1 سانتی اول نصب بشه 45 میلی ثانیه زمان داریم)
    خروجیه سنسور به اینتراپت خارجی وصله(p2.12) که در زیر روال اون فقط پالس ها (لبه بالا رونده) رو میشمرم(j++
    از timer0 هم برای تولید زمان 1 میلی ثانیه استفاده کردم و با هر وقفه تایمر اول تعداد پالسها رو میخونم بعد شمارنده رو صفر میکنم برای اندازه گیری بعدی.
    فرکانس cpu میکرو هم که صده!!
    2013/06/19
    1,544
    72

اين روش اندازه گيري رو هم تست کنيد:
    به محض ايجاد وقفه در زير روال تايمر رو 0 کنيد و همونجا منتظر بمونيد تا پايه 0 بشه. حالا مقدار تايمر رو به فرکانس تبديل کنيد
    اين روش خيلي سريع تره

اگر نشد به نظرم بايد سنسورتون رو عوض کنيد. از همون TCS230 استفاده کنيد که زمان هاي پايين تر از اينم جواب داده.
    و يه سوال چرا از فرستنده گيرنده مادون قرمز براي تشخيص رنگ استفاده نميکنيد؟ نور محيط متغيره؟
    AYRIC
    2012/02/16
    332
    14

درود
    تو دیتاشیت نوشته که می تونی تا حداقل بک میکرو ثانیه دیتا بگیری.

Output data can be collected at a rate of twice the output frequency or one data point every microsecond for
    full-scale
    output.

احتمالا مشکل از برنامت هست. مقادیر کانتر برای حالت جسم ثابت و جسم متجرک چقدر هست؟

ممکنه یک میلی ثانیه هم برای رزولوشنی که می خوای کم باشه. رنج تغییرات فرکانس مثلا رنگ قرمز چقدره؟ (کانترت برای یک رنگ خاص تا چند میشماره؟)

اگه یک میلی ثانیه کم باشه، با توجه به سرعت بالای میکروت، به حای انداره گیری فرکانس، زمان یک پریود رو اندازه بگیر و از روی اون فرکانس رو حساب کن (با کلا با زمان کار کن و lookup table زمانی برای رنگ ها داشته باش).
    برای بالا بردن دقت می تونی چند پریود رو اندازه بگیری با scale رو کم کنی.
    مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
    از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
    جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
    اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت
    2014/09/30
    74
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط roboreza
    اين روش اندازه گيري رو هم تست کنيد:
    به محض ايجاد وقفه در زير روال تايمر رو 0 کنيد و همونجا منتظر بمونيد تا پايه 0 بشه. حالا مقدار تايمر رو به فرکانس تبديل کنيد
    اين روش خيلي سريع تره

اگر نشد به نظرم بايد سنسورتون رو عوض کنيد. از همون TCS230 استفاده کنيد که زمان هاي پايين تر از اينم جواب داده.
    و يه سوال چرا از فرستنده گيرنده مادون قرمز براي تشخيص رنگ استفاده نميکنيد؟ نور محيط متغيره؟
    بله این روش رو هم قبلا تست کردم و سریعتر هم هست. ولی توی روش فعلی هم کانتر لا اقل باید یه شماره بندازه! میدونید من با یه led قرمز که با یه تایمر دیگه میکرو 1 میلی ثانیه اونو روشن و بعد خاموش میکردم هم هیچ جوابی نگرفتم. led رو درست روی سنسور گذاشتم و فیلتر قرمز سنسور رو فعال کردم بازم نشد!!
    tcs230 روهم باید امتحان کنم. اما با فرستنده و گیرنده مادون قرمز هم میشه رنگ رو تشخیص داد؟؟؟ چطوری؟؟؟ میشه کمی توضیح بدید.
    نور محیط رو سعی میکنم ثابت کنم. یعنی توی اتاق تقریبا تاریک کار میکنم.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19