اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش زوش شبیه سازی میکرو8051 تحت پروتیوس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش زوش شبیه سازی میکرو8051 تحت پروتیوس

با سلام
    یکی از دوستان درخواست کرده بودن که اموزش طریقه کامپایل کردن برنامه نوشته شده به زبان اسمبلی میکرو89C51رو به همراه اموزش طرز شبیه سازی این میکرو تحت برنامه پروتیوس قرار بدم
    امیدوارم به دردتون بخوره

طرزکامپایل کردن
    درساده ترین حالت شما می تونیدبه روش زیر عمل بکنید
    1-برنامه روتحت ادیتور معروف ویندوزNotpadبنویسید معروفت ترین کتاب موجود دربازار کتاب آقای مزیدی هستش این کتاب کلا روی آموزش برنامه نویسی میکروهای خانوادهMc51تمرکز داره
    2-بعد ازنوشتن برنامه اون رو بافرمت Name.asmذخیره بکنید.
    3-حالا می تونید روی فایل مورد نظر کلیک بکنید و اون روکشیده وروی کامپایلر Asm51بندازید.
    4-دراین حالت 3فایل ایجادخواهدشد
    Name.hex
    Name.lst
    Name.obj
    خوب تمامی این فایل ها رو می تونید بوسیله OpenWithو ادیتور نت پد باز بکنید
    اولین کارشما این خواهد بود که فایل گزارش خطا یا همون Name.lstرو باز بکنید تو این فایل تمام مشکلات برنامه شما اعلام میشه
    واسه همین توصیه میشه از نوشتن برنامه های کوچک شروع به تمرین برنامه نویسی بکنید تا با مشکلات آشنا بشید

بعد از علت یابی برنامه ها در فایل Name.asmبا اون رو کامپایل بکنید
    حالاشمایه فایل سالم دارید
    سخت ترین مراحل تمام شد
    حالا به صورت تصویری می تونید ببینید که چطوری به میکرو برنامه داده میشه و اون برنامه توسط میکرو شبیه سازی میشه

توجه :من از ورژن 6.9 پروتیوس استفاده کردم
    روش کلی بسیار ساده است
    دو کار مهمه
    1-برنامه ای بدون مشکل
    2-سخت افزاردرست
    باز می گم کارکردن با پروژهای میکرو منوط به اینکه سعی بکنید با پروژه های ساده شروع بکنید و بعد اونا رو توسعه بدید
    برنامه پروتیوس رو باز بکنید
    یه برنامه ساده مثلا یه دونه چشمک زن چی لازم داره؟
    درحالت واقعی یه میکرو-مدار اسیلاتور- مدارری ست- تغذیه -(چون حافظه خارجی نداریم اتصال پایه 31 به تغذیه)ایناکمترین وضعیت لازم کارکردن مداره
    ولی تو پروتیوس نه به اتصال اسیلاتورو نه مدار ریست و نه مدارتغذیه و.....احتیاج داریم
    فقط بستن سخت افزارودادن برنامه
    خوب پس طبق شکل زیرازقسمت Componentدنبال میکروبا اسم 89c51بگردید

برای این کار فقط کافی تو قسمت Keyeords اسم المان رو بنویسید.

نرم افزاربه صورت اتوماتیک میکرو رو پیدا می کنه کافیه روی اسم اون دوبارکلیک بکنید تا این المان تو لیست قطعاتتون اسمش اضافه بشه

همین کاروبرای پیدا کردن ledانجام بدید

نکته:یادتون باشه که قطعات تحت پروتیوس دوحالت رو دارا هستند یکی قطعاتی که قابلیت شبیه سازی رو دارا بوده
    و دومی المانهائیکه این حالت رو ندارند و فقط شکل شماتیک برای رسم نقشه رو دارند.
    این مورد رو ازاینجا میشه فهمید
    توی تصویرهمونطورئیکه می بینید نوشته که این المان فایل dllمورد نیاز برای شبیه سازی رو داره

خوب حالا سخت افزاربسته شده ledرو تو شکل می بینید

چقدر ساده نه مقاومت محدود کننده داره به همین سادگی
    باز می گم این نرم افزاربرای کسائی که می خواهند تو بعضی از پروژها اول برنامه رو تست بکنند و بعد اون رو بسازند خوبه
    پس مراقب باشید تا تنبل بار نیاید(مثل من)
    حالا مونده برنامه رو رو میکرو بریزید.
    برای اینکارروی میکرویه بارراست کلیک بکنید تا رنگش قرمزبشه

بعدچپ کلیک تا پنجره مشخصات میکرو باز بشه

حالا تو قسمت Program Fileمی تونید به دایرکتوری که برنامه تو اونجا قرار داره برید و برنامه رو انتخاب بکنید.

چند نکته مهم:اشاره به این نکته ها کمی مهمه طی تجربه های قبلی که ممکنه تو بعضی ازورژن ها نباشه ولی در بعضی ها گریبانگیر شما بشه
    به این موارد دقت بکنید
    فایل هگز رو با اسم سیو شده پروژه وفولدرمورد نظر یکی انتخاب نکنید
    والسلام
    حالا اولین برنامه شما باید چشمک بزنه امیدوارم شما مثل من تو حد بستن برنامه چشمک زن نمونید و پروژه های بسیا بسیار عظیمی رو تحت این نرم افزار ببندید!شوخی کردم
    موفق باشید.

http://www.4shared.com/file/3082610/9defeb03/8051.html

سلام
    خسته نباشید
    واقعا" عالی بود
    مخصوصا" برا ماها کهمبتدی هستیم. (البته خودم رو عرض می کنم)
    بازم ممنون
    http://upload.tehran98.com/img1/b1cx...jmzq_thumb.gif

دیدگاه

پاسخ : آموزش زوش شبیه سازی میکرو8051 تحت پروتیوس

بابا دستت درد نکنه ، خیلی باحال بود شاید با این کمک شما بتونم به جایی برسم . بازم مخصی! :applause: :applause:
      زاهد ظاهر پرست از حال ما گاه نیست // در حق ما هر چه گویدجای هیچ اکراه نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X