اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر تک فاز 3 کیلو وات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت اینورتر تک فاز 3 کیلو وات

با سلام خدمت مهندسین گرامی
    قصد دارم یک اینورتر تک فاز 3 کیلو وات بسازم که ولتاژ dc با دامنه 220 ولت را به فرکانس 300 کیلو هرتز تبدیل کنم .شنیدم که igbt ها توانشون خیلی بیشتر از ماسفت هاست و اگه اینو با igbt بسازم ارزونتر در میاد اما متاسفانه من تا حالا با igbt ها کارنکردم . دوستان میتونید راهنمایی کنید که از چه مدل igbt استفاده کنم که این توانو فراهم کنه و هم تو بازار موجود باشه؟و ایا میشه از درایو های ماسفت را برای igbt ها هم استفاده کرد .اگه در این خصوص هم پیشنهادی دارین ممنون میشم .نوع کارم طوری هست که باید از این مدل اینورتر استفاده کنم.
    http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTbHastOgghX7BSIym-SR8g3WLnLMhIcrYNBjzzFYdufsnvNsJ5MA
    با تشکر

پاسخ : ساخت اینورتر تک فاز 3 کیلو وات

سلام
    ایجیبیتی fgh40n60smd و fgL40n120and برای این فرکانس مناسبند.البته باید چندتا باهم موازی باشن.
    نوع مصرف کننده خروجی هم مهمه.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
      سلام
      ایجیبیتی fgh40n60smd و fgL40n120and برای این فرکانس مناسبند.البته باید چندتا باهم موازی باشن.
      نوع مصرف کننده خروجی هم مهمه.
      با سلام ممنون از پاسختون ایا میشه از درایو های ماسفت برای igbt ها هم استفاده کرد؟ ایا درایو مناسبی برای اون شماتیک میشناسید
      با تشکر

دیدگاه

سلام
        بله میشه.بشرطی که برای گیت ایجیبیتی ولتاژ منفی هم در نظر بگیرید.
        درایور تو این فرکانسtc4422خوبه.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
          سلام
          درایور تو این فرکانسtc4422خوبه.
          مهندس جان واقعا ممنون از پاسخ هاتون
          مندس یه ای سی درایو فول بریج از خانواده ir2153 هست به اسم irs2453 که سلف اسیلاتور هم هست اما متاسفانه نمیدونم سرعتش چقدره .یعنی سر در نمیارم .میخواستم ببینم اگه اینو گیر بیارم برای کارم مناسبه ؟؟
          http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irs2453d.pdf

بازم ممنون

دیدگاه

سلام
            اگر سرعتش هم مناسب باشه باز هم بدرد نمیخوره برای اینکه جریان خروجیش خیلی کمه.
            tc4422 جریان خروجیش 9امپره و فرکانسش بالای 1مگاهرتز.

دیدگاه

خیلی ممنون این دکمه تشکر برای شما کمه..حق با شماست الان که دقت میکنم میبینم هم جریان و هم ولتاژش کافی نیست.اقا واقعیتش من با (ساخت این زمان تاخیر و اینا مشکل دارم )واسه همین اون ایسی irs2453 رو پیشنهاد دادم .یه چیز میگم نخندید اگه خروجی او ای سی یا یه ایسی دیگه رو به ورودی tc4422 بدم چطوره؟ یعنی یه جورایی کمبودهاشو بر طرف کنیم؟ یا اصلا ای سی فول بریجی تو بازار هست که هم جریان و هم فرکانس بالایی داشته باشه؟

من منظورتونو از ولتاژ منفی متوجه نشدم یعنی اگه زمین درایو رو به امیتر igbt وخروجی درایو رو به گیت igbt بدیم درست نیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed6607
                خیلی ممنون این دکمه تشکر برای شما کمه..حق با شماست الان که دقت میکنم میبینم هم جریان و هم ولتاژش کافی نیست.اقا واقعیتش من با (ساخت این زمان تاخیر و اینا مشکل دارم )واسه همین اون ایسی irs2453 رو پیشنهاد دادم .یه چیز میگم نخندید اگه خروجی او ای سی یا یه ایسی دیگه رو به ورودی tc4422 بدم چطوره؟ یعنی یه جورایی کمبودهاشو بر طرف کنیم؟ یا اصلا ای سی فول بریجی تو بازار هست که هم جریان و هم فرکانس بالایی داشته باشه؟

من منظورتونو از ولتاژ منفی متوجه نشدم یعنی اگه زمین درایو رو به امیتر igbt وخروجی درایو رو به گیت igbt بدیم درست نیست؟
                سلام
                با اضافه کردن 4422 مشکلی بوجود نمیاد.
                بهتره ایسی اوسیلاتور جداگانه باشه و زمان تاخیرش هم قابل تنظیم.
                اگر گیت رو مستقیما بدون ولتاژ منفی هم درایو کنید مشکلی بوجود نمیاد فقط تلفات سوییچینگ بیشتر میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                  بهتره ایسی اوسیلاتور جداگانه باشه و زمان تاخیرش هم قابل تنظیم.
                  اگر گیت رو مستقیما بدون ولتاژ منفی هم درایو کنید مشکلی بوجود نمیاد فقط تلفات سوییچینگ بیشتر میشه.
                  بله حق با شماست اما تا اونجایی که من میدونم این کارا رو فقط با میکرو و سیگنال pwm میشه انجام داد درسته!
                  موندم چرا یه ایسی درست نمیکنن که یه پالس ورودی بگیره و خودش مدار فول بریج رو به واسطه فرکانس همون پالس ورودی کنترل کنه دوتا پایه هم واسه تنظیم زمان تاخیرش . :angry:

دیدگاه

با سلام
                    من tc4421 وfgL40n120and رو تهیه کردم اما متاسفانه چنتا مشکل دارم: اینکه این ایسی در حالت که 0 بهش میدی خروجی درایو یک هستش حالا این به کنار زمین این ایسی ایزوله نیست یعنی زمین ورودی و خروجی این ایسی به هم وصله و برای تغذیه یک ایسی یا میکرو یا هرچیزی که pwm رو تولید کنه رو نمیشه بهشون متصل کرد (چون باید زمین ها رو به هم وصل کرد و این کار باعث اتصال کوتاه شدن خود اینورتر میشه ) بنظرتون چاره چیه ؟
                    اپتو کوپلر هم نمیشه استفاده کرد فرکانسشون کمه و به نوعی شکل موجو به هم میریزن و من دسترسی به پرسرعتاشون ندارم

دیدگاه

سلام
                      tc4421 معکوسه.
                      اپتو فرکانس بالا 6n136 تو بازار هست.

دیدگاه

با سلام تو این مدت داشتم رو ای سی hip4081 میکردم خیلی ایسی باحالیه ولی خیلی هم حساسه بالای یک مگاهرتز رو جواب میده اما عیبش 80 ولت بودنشه .خروجیه اینو دادم به tc4421 ها که به igbt ها وصل بود رو اسکوپ خوب کارمیکرد به محض وصل کردن ولتاز 16 ولتی به اجیبیتی ها (اینورتر) ایسیه سوخت گمونم در برابر نویز خیلی حساسه (البته در همون لحطات هم لپ تابمم که همون نزدیکی بود بهم ریخت گمونم رادیو ساختم! )
                        جناب Ebi SMPS این اپتو ای که میفرمایید تغذیه احتیاج داره درسته ؟برای اتصال به tc4421 ها مناسبه؟میشه تغذیه شو از خود tc4421 ها گرفت؟
                        وباز هم تشکر بابت پاسخ هاتون .

دیدگاه

سلام
                          بله تغذیه 5ولتی لازم داره،با یه زینر5ولتی میشه از تغذیه 4422 هم گرفت.

دیدگاه

سلام
                            بالاخره این انورتر ساخته شدبا اینکه کلیه قطعات یک مگاهرتزی انتخاب شدن ماکزیمم ۳۵۰کیلو هرتز با توان قابل قبول میتونه بده محدودیتشم به خاطر اپتو کوپلر هاست در فرکانس بالا اصلا خاموش نمیشه.فکر میکنم این مدار برای کوره القایی کوچیک ازمایشگاهی هم خوب باشه.
                            باتشکر فراوان از اقای ebi به خاطر راهنمای هاشون.
                            اگه خواستید بسازینش من درخدمتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed6607
                              سلام
                              بالاخره این انورتر ساخته شدبا اینکه کلیه قطعات یک مگاهرتزی انتخاب شدن ماکزیمم ۳۵۰کیلو هرتز با توان قابل قبول میتونه بده محدودیتشم به خاطر اپتو کوپلر هاست در فرکانس بالا اصلا خاموش نمیشه.فکر میکنم این مدار برای کوره القایی کوچیک ازمایشگاهی هم خوب باشه.
                              باتشکر فراوان از اقای eby به خاطر راهنمای هاشون.
                              اگه خواستید بسازینش من درخدمتم
                              سلام
                              اپتو فرکانس بالاتر hp2200 وhp2211 هم توبازار موجوده.البته گرونه.مزیتش اینه که تغذیه اش 20ولته.
                              www.irf.com/technical-info/appnotes/an-937.pdf

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X