اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاربرد سوئیچینگ در بحرانی سازی جرم بمب اتم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاربرد سوئیچینگ در بحرانی سازی جرم بمب اتم

سلام
    اطلاعاتی راجب کاربرد سوئیچینگ در بحرانی سازی جرم بمب اتم میخواستم
    اینکه چگونه عمل میکنه
    ممنون

پاسخ : کاربرد سوئیچینگ در بحرانی سازی جرم بمب اتم

نوشته اصلی توسط Niushaniu

سلام
    اینکه چگونه عمل میکنه
    ممنون
    میشه کمی بیشتر توضیح بدین؟تا اونجایی که من میدونم اورانیوم و پلوتونیوم به صورت ذاتی ناپایدارن به طوری که اگه هرکدومشون باشدت باهم برخورد کنن احتمال انفجار هست مثل بمب های نوع (کلاس)a البته اینا اطلاعات عمومی و صحتش با اینترنته :nice:.منظورتون از بحرانی سازی همون ناپایدار سازی اتم هاست؟

دیدگاه

منظور از سوییچینگ چیه؟
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ICE-ELEC
        می خواد شتاب دهنده بسازه و دو اتم رو به هم بزنه :redface:
        نه بابا.میخواد بمب اتم بسازه ودنیارو بهم بزنه

اضافه شده در تاریخ :
        سلام
        اینکه چگونه عمل میکنه
        ممنون
        سلام
        تا جایی که میدونم جرم بحرانی اورانیوم غنی شده99٪ برای بمب اتم یک کیلوگرمه.البته یه کپسول پلوتونیومی هم وسطش لازمه(چند ده گرمی).
        حالا نقش سوییچینگ این وسط چیه؟
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

کلا برای بمب های اتم استفاده از اورانیوم 238 به دلیل فراوانی بیشتر به صرفه تره. چون فراوان ترین ایزوتوپ اورانیوم همین 238 هست.
          نکته ای که وجود داره اینه که ایزوتوپ 238 با نوترون های سریع یا به اصطلاح فست واکنش می دهند. یعنی نوترون هایی که انرژی جنبشی اونها بیشتر از یک میلیون الکترون ولت باشه.
          قسمت جالب تر قضیه اینه که این نوترون ها فقط در واکنش های گداخت به راحتی تولید می شوند.
          حالا احتمال داره با استفاده از یک منبع سوئیچینگ با کوبیدن یک اتم به اتم دیگه مثلا دوتریوم به تریتیوم یا دوتریوم دوتریوم یا حتی دوتریوم لیتیم بیان چنین نوترونی تولید کنند(این کوبیدن ها منجر به واکنش گداخت میشه) و با استفاده از این نوترون واکنش زنجیری بمب اتم شروع بشه
          ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
            کلا برای بمب های اتم استفاده از اورانیوم 238 به دلیل فراوانی بیشتر به صرفه تره. چون فراوان ترین ایزوتوپ اورانیوم همین 238 هست.
            نکته ای که وجود داره اینه که ایزوتوپ 238 با نوترون های سریع یا به اصطلاح فست واکنش می دهند. یعنی نوترون هایی که انرژی جنبشی اونها بیشتر از یک میلیون الکترون ولت باشه.
            قسمت جالب تر قضیه اینه که این نوترون ها فقط در واکنش های گداخت به راحتی تولید می شوند.
            حالا احتمال داره با استفاده از یک منبع سوئیچینگ با کوبیدن یک اتم به اتم دیگه مثلا دوتریوم به تریتیوم یا دوتریوم دوتریوم یا حتی دوتریوم لیتیم بیان چنین نوترونی تولید کنند(این کوبیدن ها منجر به واکنش گداخت میشه) و با استفاده از این نوترون واکنش زنجیری بمب اتم شروع بشه
            سلام
            جسارتا این منبع سوئیچینگ همین سوئیچینگهای خودمونه؟ oo: oo: oo: اینا رو میگم:
            http://eshop.eca.ir/%D8%A2%D8%AF%D8%...%AF-5v-2A.html
            تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد نعمت الهیان
              سلام
              جسارتا این منبع سوئیچینگ همین سوئیچینگهای خودمونه؟ oo: oo: oo: اینا رو میگم:
              http://eshop.eca.ir/%D8%A2%D8%AF%D8%...%AF-5v-2A.html
              راستش اینکه دقیقا منظور از سوئیچینگ چیه منم نمیتونم نظر قطعی بدیم. مگر اینکه سرچ بزنید ببینید چیه دقیقا
              ولی چیزی که میدونم اینه که برای شروع واکنش گداخت برای تولید نوترون فست یکی از روشهاش تخلیه الکتریکی در جریان های بالا است که در اینجا احتیاج به یک سوئیچ جریان بالا هست. توی آزمایشگاه میان این سوئیچ رو با استفاده از دوتا گوی روبروی هم میسازن که اختلاف ولتاژ بالا باعث پدیده شکست و انجام عمل تخلیه الکتریکی و شروع واکنش گداخت به دلیل ایجاد یک پلاسما میشه. اما توی بمب فکر نکنم اینقدر دستشون باز باشه که بتونن چنین حرکتی بزنن به همین خاطر مجبورن سوئیچی داشته باشند که بتونه این جریان بالا در حدود کیلوآمپر رو تحمل کنه.
              البته بازهم میگم خودم تا حالا از نزدیک بمب اتم ندیدم و بیشتر براساس چیزهایی که خوندم و میدونم دارم میگم. :agree:
              ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

آقا ما شنیدیم با لیزر میشه غنی سازی کرد، گفتم شاید باهاش بمب و اینا هم بشه ساخت :icon_razz:
                فک کن یکی از این پوینترهای لیزری رو بگیری روی این کیک زرد ها و منفجر بشه
                پناه می برم به خدا از شر شیطان رانده شده...
                (علی الخصوص در اینترنت )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Moh2elec
                  آقا ما شنیدیم با لیزر میشه غنی سازی کرد، گفتم شاید باهاش بمب و اینا هم بشه ساخت :icon_razz:
                  فک کن یکی از این پوینترهای لیزری رو بگیری روی این کیک زرد ها و منفجر بشه
                  آره دقیقا. میشه
                  در غنی سازی تنها چیزی که میشه روش حساب کرد اختلاف جرم بین ایزوتوپ هاست. چون ایزوتوپ ها از لحاظ خواص شیمیایی یکسان هستند.
                  در غنی سازی لیزری از این ایده استفاده می کنند که انرژی یونش یک اتم بستگی به جرم هسته داره. به همین خاطر انرژی یونش برای اورانیوم 235 و 238 اختلاف کوچیکی داره.
                  حالا میان با تابوندن اشعه لیزر به یک حجم از اورانیوم که البته این لیزر هم دقیقا در انرژی یونش ایزوتوپ 235 کار میکنه باعث یونش 235 ها میشن. در حالت یونیزه 235 میل شدیدی به واکنش داره که در این حالت با وارد کردن یک ماده بسیار واکنش دهنده مثلا گاز فلور به سرعت یک ترکیب از اورانیوم 235 با ماده مورد نظر ایجاد میکنند که بعدش با روشهای شیمیایی اون رو خالص سازی میکنن و به عبارتی اورانیوم های 235 رو بیرون میکشن.
                  البته این روش اصلا بازدهی خوبی نداره و تقریبا بی خیالش شدن
                  از اختلاف جرم برای غنی سازی الکترومغناطیسی هم استفاده میشه که میدونیم به دلیل اختلاف جرمی که دارند در یک میدان الکترومغناطیسی یکسان شتاب نمی گیرند(اگر در اثر یونش دارای بار شوند) و بازهم میان از
                  یکسان نبودن این شتاب برای جداسازی استفاده میکنند. این روش رو شوروی کار میکرد که بازهم در تئوری ساده است ولی در عمل نه

دیدگاه

سلام
                    ممنون از اطلاعاتی که دادید
                    حقیقتش این تاپیک در کلاس الترونیک صنعتی مطرح شده و من موظف شدم راجبش تحقیق کنم و
                    خودم هیچ اطلاعاتی راجب به این زمینه ندارم!
                    در واقع موضوع اصلی کاربرد ادوات الکترونیک قدرت است در سیستم های هسته ای
                    حالا بعنوان مثال من میخواستم روی اینکه آیا هنگام بحرانی سازی جرم اتم که در واقع مرحله ی انفجار است
                    میتوانیم از سوئیچینگ الکترونیک بعوان یک ابزار الکترونیک قدرت درآن استفاده کنیم
                    یا اینکه آن سوئیچیچ مورد استفاده چگونه عمل میکند؟؟؟

خیلی از مقاله ها رو نگاه کردم اما چون خودم در این ضمینه اطلاعات کافی ندارم نمیدونم چجوری باید تحلیلش کنم!؟
                    ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی دارد و من را راهنمایی کند

دیدگاه

سلام
                      ممنون از اطلاعاتی که دادید
                      حقیقتش این تاپیک در کلاس الترونیک صنعتی مطرح شده و من موظف شدم راجبش تحقیق کنم و
                      خودم هیچ اطلاعاتی راجب به این زمینه ندارم!
                      در واقع موضوع اصلی کاربرد ادوات الکترونیک قدرت است در سیستم های هسته ای
                      حالا بعنوان مثال من میخواستم روی اینکه آیا هنگام بحرانی سازی جرم اتم که در واقع مرحله ی انفجار است
                      میتوانیم از سوئیچینگ الکترونیک بعوان یک ابزار الکترونیک قدرت درآن استفاده کنیم
                      یا اینکه آن سوئیچیچ مورد استفاده چگونه عمل میکند؟؟؟

خیلی از مقاله ها رو نگاه کردم اما چون خودم در این ضمینه اطلاعات کافی ندارم نمیدونم چجوری باید تحلیلش کنم!؟
                      ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی دارد و من را راهنمایی کند
                      بیشتر باید برید سراغ بحث های شتابدهنده. چون الکترونیک قدرت اونجا بیشتر استفاده میشه

دیدگاه

راستش اینکه دقیقا منظور از سوئیچینگ چیه منم نمیتونم نظر قطعی بدیم. مگر اینکه سرچ بزنید ببینید چیه دقیقا
                        ولی چیزی که میدونم اینه که برای شروع واکنش گداخت برای تولید نوترون فست یکی از روشهاش تخلیه الکتریکی در جریان های بالا است که در اینجا احتیاج به یک سوئیچ جریان بالا هست. توی آزمایشگاه میان این سوئیچ رو با استفاده از دوتا گوی روبروی هم میسازن که اختلاف ولتاژ بالا باعث پدیده شکست و انجام عمل تخلیه الکتریکی و شروع واکنش گداخت به دلیل ایجاد یک پلاسما میشه. اما توی بمب فکر نکنم اینقدر دستشون باز باشه که بتونن چنین حرکتی بزنن به همین خاطر مجبورن سوئیچی داشته باشند که بتونه این جریان بالا در حدود کیلوآمپر رو تحمل کنه.
                        البته بازهم میگم خودم تا حالا از نزدیک بمب اتم ندیدم و بیشتر براساس چیزهایی که خوندم و میدونم دارم میگم. :agree:
                        سلام
                        درعمل برای انفجار بمب اتمی یک کپسول کوچیک پلوتونیومی رو وسط اورانیومها منفجر میکنند که باعث انتشار نوترونهای زیاد برروی اورانیومها میشه وبمب منفجر میشه.
                        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                          سلام
                          درعمل برای انفجار بمب اتمی یک کپسول کوچیک پلوتونیومی رو وسط اورانیومها منفجر میکنند که باعث انتشار نوترونهای زیاد برروی اورانیومها میشه وبمب منفجر میشه.
                          خب دقیقا نکته اینجاست که برای منفجر کردن پلوتونیوم باید هسته هاش تحریک بشه که بازهم پلوتونیوم با نوترون های فست واکنش میده. خب حالا این نوترون میخواد از کجا بیاد؟؟؟

البته بگم توی بمب های هیدروژنی هم تقریبا همین کار رو میکنن. اول یک بمب کوچیک پلوتونیومی رو منفجر میکنن. انفجارش گرمای لازم برای شروع یک واکنش همجوشی رو ایجاد میکنه. بعدش که همجوشی ایجاد شد و نوترون های پر انرژی تولید شدند از این نوترونها برای شروع واکنش زنجیره ای در حجم بزرگتری از اورانیوم 238 استفاده میکنن

دیدگاه

خب دقیقا نکته اینجاست که برای منفجر کردن پلوتونیوم باید هسته هاش تحریک بشه که بازهم پلوتونیوم با نوترون های فست واکنش میده. خب حالا این نوترون میخواد از کجا بیاد؟؟؟
                            سلام
                            کپسول پلوتونیوم غنی شده اس و دایما نوترونهای پر انرژی ازاد میکنه وهمچنین اورانیوم مورد نظر.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X